Suudi Arabistan, İstanbul Konsolosunu görevden aldı

Arap basını, Suudi Arabistan'ın, İstanbul Başkonsolosunu görevden aldığını yazdı.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
17.10.2018
Suudi Arabistan, İstanbul Konsolosunu görevden aldı

Arap basını, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi'ninCemal Kaşıkçı olayından sonra görevden alındığını yazdı. Resmi makamlara dayandırılan haberde, başkonsolosun görevinden alındığını ve konu hakkında yapılan soruşturmaya dahil olacağını duyurdu.
 
​UTEYBİ, GÖREVDEN ALINDI
Suudi Arabistan merkezli Sabq gazetesi, Riyad yönetiminin resmi açıklamasını son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi'nin görevden alındığı duyuruldu. Haberde 'ihlaller' dolayısıyla başkonsolosun soruşturma altına alınacağı ifade edildi.
 
Suudi Arabistan Başkonsolosu Muhammed Uteybi
 
İHLALLERİN NİTELİĞİ HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞILMADI
Haberde başkonsolosun 'ihlaller' nedeniyle görevden alındığı yer alırken bu ihlallerin niteliği konusunda bilgi paylaşılmadı.
 
ÜLKESİNE DÖNMÜŞTÜ
Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Uteybi dün 17.00'deki tarifeli uçakla Türkiye'den ayrılmış ve ülkesine dönmüştü.
 
NE OLMUŞTU?
Suudi gazeteci Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.
Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkinbirden çok ses kaydı ortaya çıkmıştı. Buna göre Kaşıkçı'nın sorgu sırasında önce parmakları koparıldı, ardından kafası kesildi.
Kayıtlara göre, başkonsolos Uteybi "Benim başımı belaya sokacaksınız" diyerek infazın binanın dışında yapılmasını istedi. Ancak konsolosun aldığı cevap "Arabistan'a geldiğinde yaşamak istiyorsan sus" oldu.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dünyanın en göz kamaştırıcı kütüphaneleri
 
İtalya’nın borcu Avrupa’da yeni bir deprem yaratabilir
 
Euro Grubu'nun yeni başkanı belli oldu

2017 Eurovision Şarkı Yarışması'nı Portekiz kazandı
 
​AB, İspanya ve Portekiz'e yaptırım sürecini başlattı
 
EURO 2016'da şampiyon Portekiz
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X