iPad Versiyonu

S&P, ECB'nin parasal genişletmeyi uzatmasını bekliyor

S&P, Euro Bölgesi'nin aralık ayında yapacağı toplantıda varlık alım programını Mart 2017 sonrasına uzatmasını beklediğini belirtti.


  FOTOĞRAF: Shutterstock
30.11.2016
S&P, ECB'nin parasal genişletmeyi uzatmasını bekliyor

S&P, Avrupa Merkez Bankası'nın ABD seçimleri sonrasında devlet tahvili getirilerindeki artışı kontrol altına almak için Aralık ayında yapacağı toplantıda varlık alım programını Mart 2017 sonrasına uzatmasını beklediğini, programın 2017 sonuna kadar uzatılmasının muhtemel olduğunu bildirdi.
   
"ABD başkanlık seçimlerinden bu yana sermaye piyasası poziyonları tahvilden hisse senetlerine kaynı ve bu global olarak tahvil getirilerininciddi şekilde yükselmesine yol açtı" değerlendirmesini yapan S&P'nin EMEA baş ekonomisti Jean-Michel Six, tahvil getirilerindeki artışın Euro Bölgesi'nin enflasyon görünümü üzerinde baskı yarattığını vurguladı.
     
Değerlendirmesinde, Euro Bölgesi ekonomisinin ECB'nin agresif parasal teşviklerine tepkisinin zayıf olduğuna işaret eden Six, bunun kısmen şirketlerin ve hanehalklarının borçluluklarının yüksek olmasından kaynaklandığını da belirtti. Six, "Hali hazırda yüksek borç seviyeleriyle başa çıkmaya çalışan ekonomilerde güçlü kredi büyümesini desteklemek zor" dedi. 
     
Bununla birlikte ECB'nin çok düşük faiz politikasının özel sektör ve kamu için borç servislerini azalttığını ve buna bağlı olarak kredi şartlarının gevşek kalmaya devam ettiğini vurgulayan Six, Euro Bölgesi'nde ılımlı toparlanmanın devam etmesini, GSYH'nın 2017'de yüzde 1,4 ve 2018'de yüzde 1,3 büyümesini beklediklerini de ifade etti.


İÇERİK HABERCİSİ

DÜNYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Euro Bölgesi`nde ekonomik güven 6 yılın zirvesinde
 
S&P: Borçlar bu yıl rekor kıracak
 
Euro Bölgesi'nde PMI 6 yılın zirvesinde

Euro Bölgesi, 28,1 milyar euro dış ticaret fazlası verdi
 
Euro Bölgesi 4. çeyrekte 0,4 büyüdü
 
Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni azaldı
DÜNYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

ABD bütçesi haziran ayında 70,5 milyar dolar fazla verdi
 
Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor
 
Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet

"Beyaz Yakalı" suç örgütünün en ünlü 10 ismi + daha az bilinen 15'i
 
Katar’da ilk Türk Festivali’nin ilişkileri ısıtması bekleniyor
 
Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X