Anasayfa Güncel Haberler Ofis ortamında şişmanlar ötekileştiriliyor
Güncel Haberler - LIFESTYLE - 8 Ocak 2019

Ofis ortamında şişmanlar ötekileştiriliyor

Araştırmalar işyerlerinde obez çalışanların “tembel, motivasyonsuz, kafası çalışmayan, çapaçul” gibi olumsuz klişelerle yaftalandıklarını gösteriyor.

Vücut kitle endeksi ne kadar yüksekse, çalışanın bu tür önyargılara maruz kalma olasılığı o kadar artıyor.

Üstelik bu önyargılar yalnızca şişman insanları rencide etmekle kalmayıp aynı zamanda işverenin çalışanla ilgili düşüncelerini de doğrudan etkileyebiliyor.

Pennsylvania Üniversitesi, psikiyatri departmanından doçent Rebecca Pearl kadınların bu tür önyargılı yaklaşımlara daha fazla maruz kaldığına dikkat çekiyor. Üstelik kadınlar erkeklere göre daha düşük vücut kitle endekslerinde ayrımcılığa uğrayabiliyor; bunun nedeni ise kısmen, bir kadının çekicilik derecesinin kariyerini daha fazla etkileyebilme potansiyeli.

ABD’de Michigan ve San Francisco, Washington gibi şehirler haricinde, ülkenin büyük bir kesiminde şişman insanlar yasal koruma altında değil. Dolayısıyla, çalışan birisi iş yerinde kilosundan dolayı taciz edildiğinde kendisini korumak için yasal yollara başvuramıyor.

Pearl sorunun çözümü için iş yerlerinde çeşitliliğe saygı gösterilmesiyle ilgili eğitimlere, kilolu insanlara yönelik önyargılı yaklaşımları önleme amaçlı uyarı ve tavsiyelerin de ilave edilmesini öneriyor.  (cnnmoney/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Ünlü Otel İflas Etti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki turistik kasaba Volendam’da bul…