Anasayfa Foto Galeri En Etkin 50 CFO
Foto Galeri - İŞ DÜNYASI - 12 Şubat 2016

En Etkin 50 CFO

En Etkin 50 CFO açıklandı

AHMET ASHABOĞLU

KOÇ HOLDİNG GRUP CFO’SU

Ashaboğlu, 2006 yılından beri Koç Holding CFO’su. Mali performansını yönettiği Koç Holding, 2018 yılında konsolide bazda toplam 143,2 milyar TL gelir elde etti. 5,5 milyar TL ana ortaklık payı net dönem kârı gerçekleştirdi. Ashaboğlu’nun 2019 planlarında, Dijital Dönüşüm Programı ile fark yaratan Koç Topluluğu’nun çeviklik, verimlilik ve rekabetçi gücünü artırmaya yönelik kârlı ve sürdürülebilir büyümeye yönelik projeler var.

AHMET ÖZBAŞ

SARTEN AMBALAJ CFO’SU VE İCRA KURULUÊ ÜYESİ

Özbaş, 2016’da Sarten’de SAP FI modülünde ilgili bilanço kalemlerini değerlendirmeye alan real-time çalışan döviz açık pozisyonu raporunun hazırlanmasını sağladı. Bu rapor ile birlikte YK seviyesinde belirlenen döviz açık pozisyonu prosedürünü yazdı. Bloomberg RFQ sistemine Sarten’i dahil ederek şirket prosedürleri doğrultusunda döviz ve emtia pozisyonlarının hedge edilmesini sağladı. Özbaş, Sarten’de globalleşme adımlarını yönetiyor.

ALİ ÖZTAYINCI

GÜRMEN GRUP ŞİRKETLERİ GRUP CFO’SU & COO’SU

Öztayıncı, Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu. 2018 yılında grubun enerji şirketi Maspo Enerji A.Ş. nin tamamladığı 10 mw 1. Faz Jeotermal yatırımının refinansmanı ve 30 MW. 2.faz yatırımı için 4 bankanın konsorsiyum ve konsolidasyonunu gerçekleştirdi. Bonds and Loans Ð Yılın Proje Finansmanı, Emeafinance – Best refinancing in Central and Eastern Europe kategorilerinde ödüller kazandı.

ALP DAYI

VESTEL ŞİRKETLER GRUBU MALİ İŞLER KOORDİNATÖRÜ VE CFO’SU

Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Dayı, 2006 yılında California Üniversitesi, UC Berkeley’den Finans diploması aldı. Dayı, finans sektöründe 31 yıllık deneyime sahip. 3.5 milyar dolarlık cirosuyla Türkiye’nin en çok istihdam yaratan Vestel Şrketler Grubu’nun finansal stratejilerine yön veriyor. 2019 hedeflerinde verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı dijital dönüşüm projeleri var.

ASIM GÜN

ACIBADEM SAĞLIK GRUBU CFO’SU VE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 2000’de Acıbadem Sağlık Grubu’na Mali İşler Direktörü olarak katıldı. 1991 yılında kurulan Acıbadem Sağlık Grubu, dört ülkede 21 hastane, 16 tıp merkezi ve 3 bin 500’ün üzerinde yatak kapasitesiyle hizmet veriyor. Gün, yarı maraton koşu organizasyonlarına katılıyor. Ahşap tamiriyle ve bahçe işleriyle uğraşıyor.

AYŞE İLİK

MONDİ TİRE KUTSAN CFO’SU

İlik, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu ve ayrıca aynı bölümde master derecesi var. Coca-Cola Finans Direktörlüğü görevinde iki ayrı şirket satınalma ve ortaklık projesindeÊ nihai kararın verilme sürecini, Coca-Cola Corporate M&A Grubu desteğiyle yönetti. Kariyerinin çeşitli dönemlerinde, farklı otomasyon projelerinde liderlik rollerini üstlendi. 2017’de Mondi Tire Kutsan ailesine katıldı. Şirketin gelecek dönem stratejilerine yön veriyor.

BARAN ÇELİK

OYAK HOLDİNG FİNANSAL YÖNETİM VE MALİ İŞLER GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Çelik, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun. Oyak Çimento ve Grup şirketlerinin finansal faaliyetleri, IT, strateji ve iş geliştirme ile ilgili konularına liderlik ediyor. Şirketin kredi kontrol ve risk alanlarında otomasyonlarının ve kontrol ortamının geliştirilmesi, stratejik ve operasyonel IT planlama faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumlu. Oracle iş zekası uygulamalarının devreye alınması ve koordinasyondan sorumlu.

BARIŞ KÖKOĞLU

BORUSAN HOLDİNG FİNANSMAN MALİ İŞLER VE ORTAK HİZMETLERİN KOORDİNASYONUNDAN SORUMLU BAŞKAN VE GRUP CFO’SU

Kökoğlu, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Borusan Holding’teki görevi sürecinde, Borusan Manheim’ın, Manheim Auctions, Fan Holding ve Cox Automotive elinde bulunan yüzde 50 hissesinin satın alımı, Borçelik ve Kerim Çelik şirketlerinin birleşmesi, Borusan Makina’nın, Caterpillar’ın Rusya distribütörü olan Tiger Machinery’nin satınalımı projelerini yönetti. Futbol maçları için seyahatler yapıyor.

BARIŞ ORAN

SABANCI HOLDİNG FİNANS GRUP BAŞKANI

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Oran, 2016 yılından itibaren H.Ö. Sabancı Holding Finans Grup Başkanlığı görevini yürütüyor. Oran, Enerjisa Enerji halka arzı sonrasında, kardeş şirket Enerjisa Üretimi, halka arza hazır hale getirmek, Topluluğun stratejik alanda büyüme, satın alma projelerini hayata geçirmek, dijital dönüşüm ile yeni neslin çözümlerinin liderlerini yetiştirme konularına liderlik etti.ÊSürdürülebilirliğe odaklı.

BÜLENT PEHLİVAN

BSH TÜRKİYE CFO’SU

Pehlivan, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. 2018 yılında BSH’ya katıldı. BSH Türkiye’nin büyüme stratejilerini hayata geçiriyor. BSH’nin finans süreçlerinin Orta Doğu ve Afrika Bölgesi için yapılandırılması, global ücretler ve raporlama sisteminin kurulması çalışmalarını yönetti. Kaynak optimizasyonu, verimlilik odaklı süreç, maliyet yönetimi, organizasyonel farkındalık konularında çalışıyor. Hobileri seyahat etmek ve futbol.

CAFER SADIK ABALIOĞLU

ABALIOĞLU HOLDİNG MALİ İŞLER DİREKTÖRÜ VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Sadık Abalıoğlu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 2002 Ð 2003 yılları arasında Abalıoğlu Holding’de Mali İşler Koordinatörlüğü Asistanlığı, 2004 Ð 2006 yılları arasında Koç Yatırım Menkul Değerler’de Kurumsal Finansman Uzmanlığı, 2006 Ð 2009 yılları arasında ise Dentaş Kâğıt Sanayi’de GMY olarak görev yaptı. Abalıoğlu, 2009 yılından beri bu görevde.

CENGİZ BELGİN

TOYOTA OTOMOTİV MALİ İŞLER GENEL MÜDÜRÜ

Belgin, Ankara Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. 1986-1990 yılları arasında Enka İnşaat’da çalıştı. Ardından sırasıyla Sabancı/Bimsa, Federal Mogul’de  görev aldı. Toyota Otomotiv A.Ş’ye 1995 yılında katıldı. Bu tarihten itibaren şirketin mali ve finansal iş süreçlerini ekibiyle birlikte yürütüyor. 2003-2007 yılları arasında Toyota Europe /Brüksel’de

Tüm Toyota Avrupa finansından  sorumlu Senior Manager olarak görev yaptı.

CENKER UÇAN

ÜLKER BİSKÜVİ CFO’SU

Uçan, İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun. 2010 yılında Yıldız Holding bünyesine katıldı. 2016 Mayıs ayında Ülker Bisküvi CFO’luğuna atanan Uçan, aynı zamanda Holding’in atıştırmalık şirketi pladis’in Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, ve Merkez Asya finans organizasyonuna liderlik etti. 2017’de pladis Güney Asya Bölge CFO’luğu, 2018’de ise Sahra Altı Afrika Bölge CFO’luğu görevlerine eklendi. Uçan, Ülker Bisküvi’nin devam eden büyüme sürecine önemli katkı sağladı.

DENİZ ALKAN

PEPSICO TÜRKİYE FİNANS VE TRANSFORMASYON KIDEMLİ DİREKTÖRÜ VE CFO’SU

Alkan, Bilkent Üniversitesi İşletme mezunu. Alkan, Pepsico’ya 2006 yılında Yiyecek Finansal Planlama Müdürü olarak katıldı.  Pepsico Türkiye’nin Yiyecek ve İçecek operasyonlarının birleştirilmesi, şirket birleşmesi kapsamında finans organizasyonunun, süreçlerin belirlenmesi ve standardizasyonu konularında çalıştı. 2019’da hâlihazırdaki sorumluluklarına ek olarak Pepsico Türkiye’nin İş Dönüşüm Ajandası’nın sorumluluğunu üstlendi.

DİDEM KAMAN

OPET MALİ VE İDARİ İŞLER GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Kaman, Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun. OPET’te bütçe raporlama, stratejik planlama gibi bölümlerde görev aldı. 2016’da Mali ve İdari Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Ekibindeki çalışan sayısı 193, görevde bulunduğu süre ise 15 yıl. Kaman, şirkette akaryakıt sektörünün parametrelerini değerlendirerek şirketin risk yönetimini en efektif şekilde sürdürmeye odaklı. Kaman fırsat buldukça ailesiyle beraber seyahat ediyor.

DOĞAN KORKMAZ

TÜPRAŞ MALİ İŞLERDEN SORUMLU GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Korkmaz, iş yaşamına 1996’da Koç Holding’te “yetiştirme elemanı” olarak başladı. Arçelik finans fonksiyonunda görev aldıktan sonra 2007’de Arçelik A.Ş. Hazine ve Sermaye Piyasaları Departmanı Kurucu Yöneticisi görevini üstlendi.  2016’dan itibaren Tüpraş Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte. Korkmaz, görevi süresince Grundig’in satın alımı, Tüpraş’ın dijitalleşme yolculuğuna liderlik etti.

ERDAL ÇOBAN

IC-İÇTAŞ İNŞAAT CFO’SU VE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Çoban, Temmuz 2014’te şirkete katıldı. Bulunduğu görevde, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu PPP kapsamında proje finansmanının sağlanması, Rusya ve Türkiye’de proje şirket satın alma ve birleşmelerinin yönetilmesi, Akkuyu Nükleer Santral Projesi yapım ortaklığı işlerini yönetti. Ayrıca, Körfez Ülkeleri, Hindistan, Romanya organizasyonlarının kurulması ve Rusya organizasyonunun genişletilmesi konularına liderlik etti.

ESRA TOKBAŞ

BEYMEN MAĞAZACILIK CFO’SU

Tokbaş, 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 2016’da Beymen’e CFO olarak atandı. Beymen ve Boyner Mağazacılık hisselerinin Boyner Grubu tarafından satın alınması, yeni oluşturulan halka açık ana şirketin yüzde 30’unun Katar merkezli fona satılması süreçlerini yönetti. 2018’in ikinci yarısında zorlaşan piyasa şartlarına etkin işletme sermayesi yönetimi ve kur riski yönetimi yaptı. Şirketin yılı rekor kârla  tamamlamasına destek oldu.

DR. EVREN ÖZTÜRK

YILDIRIM HOLDİNG CFO’SU

Öztürk, Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu. Holding adına 600 milyon dolarlık fon kurup, yaptığı yatırımla değerini 1,5 milyar dolara çıkardı. Türkiye’nin ilk hisseye dönüşebilir tahvil yatırımını yaptı. Alt sektörler için ise süreç iyileştirme amaçlı farklı otomasyon projelerini yönetiyor. Şirketin dijital dönüşüm sürecinin parçası olmak adına projelere 2019’da başladı. Öztürk, Yıldırım Holding’in yeniden yapılandırılmasında rol aldı.

EZGİ GÜLSEREN BALCI

PFIZER FİNANS DİREKTÖRÜ

Gülseren, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. New York merkez ofiste global sorumluluklar aldı, Doğu Avrupa Bölgesel Finans Direktörü olarak ülkelerdeki finans organizasyonuna liderlik etti. Ana amacı, Pfizer’in birçok alanda keşfettiği yenilikçi tedavilere Türkiye’de kapsamlı bir şekilde ulaşılabilmesi adına şirket kaynaklarının sürdürülebilir büyümeye yönlendirilmesi. 2019 da yatırım projeleri, iş süreçlerindeki verimlilik ve yetenek yönetimi konularına odaklanacak.

GÖRKEM ELVERİCİ

ŞİŞECAM TOPLULUĞU MALİ İŞLER BAŞKANI VE CFO’SU

Elverici, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu. Elverici, Mayıs 2014 tarihinden bu yana Şişecam Topluluğu Mali İşler Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Finansal Dönüşüm Programı’nı yönetiyor. Şirket adına değişimin doğurabileceği zorlukları öngörerek, proaktif hareket edilmesini ve çalışanlarla farkındalığın artırılmasına yönelik stratejilerÊ geliştiriyor.

GÜLBİN UZUNER BEKİT

AKFEN HOLDİNG GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE CFO’SU

Uzuner Bekit, 1998’de katıldığı Akfen Holding’de Finans Genel Müdür Yardımcısı ve CFO olarak görev yapıyor. Uzuner Bekit, Grubun varlık ve borç yönetiminin yanı sıra halka arz, tahvil ve eurobond ihraçları ile özelleştirme ve şirket yeniden yapılanma işlemlerini de yönetiyor. Görev süresince toplam 1,4 milyar TL tahvil ve 2,1 milyar dolar proje finansmanı, 1,6 milyar dolar hisse satışı gerçekleştirdi.

HALUK ALPERAT

KALE GRUBU FİNANS GRUP BAŞKANI VE İCRA KURULU ÜYESİ

Alperat, Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2007 yılından beri Kale Grubu CFO’su olarak görevini sürdürüyor. Son birkaç yılda hayata geçirilen önemli projeler arasında ABD’li havacılık şirketi Pratt&Whitney ile İzmir’de joint venture kurulması, Kale Grubu genelinde kârlılık yönetim sistemi yapısının kurulması ve teknolojik yeni robotik uygulamaların devreye alınması yer alıyor.

HALUK DORTLUOĞLU

BİM İCRA KURULU ÜYESİ VE CFO’SU

Dortluoğlu Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1995’te mezun oldu. 2010 yılında şirketin İcra Kurulu üyeliğine atanan Dortluoğlu’nun mevcut yönetim tecrübesi 10 yıldan fazla. 1995 yılında Türkiye’yi perakende satışta yüksek indirim modeli ile tanıştıran BİM’in 2015 yılında müşterilerinin hizmetine sunduğu  FİLE marketleri, Dortluoğlu’nun projesi. Dortluoğlu, BİM’deki mevcut görevlerinin yanında FİLE Marketleri’nin İcra Kurulu Başkanlığı görevini de yapıyor.

HİKMET ALTAN

YAŞAR HOLDİNG CFO’SU

1985 yılında Yaşar Holding bünyesine katılan Altan, Yaşar Topluluğu bünyesinde çeşitli görevler yürüttü. 2003 yılında Topluluk Finans Başkan Yardımcılığı, 2007 yılında Topluluk Dış Ticaret Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Altan, Nisan 2009 tarihinden bu yana CFO olarak görevini sürdürüyor. Son on yıldır Yaşar Topluluğu şirketleri yönetim kurullarında görev alıyor.

KERİM KEMAHLI

NUROL HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE CFO’SU

Kemahlı Edinburgh’da bulunan Heriot Watt Üniversitesi İşletme Lisansı’na sahip. Grubun borçluluğunun sürdürülebilirliği ve likidite yönetiminde kriz yönetimi uygulamalarını hayata geçirdi. 2007’de Abalıoğlu Holding, daha sonra 2009’da Çelebi Havacılık Holding ve 2010’dan itibaren Nurol Holding’de CFOluk görevleri üstlendi. 5 milyar dolar tutarlı Gebze-İzmir Projesi finansman teminini yönetti.

KORHAN ÖZ

HEPSIBURADA.COM VE DOĞAN ONLINE GRUP CFO’SU

Öz, İstanbul Üniversitesi İnglizce Ekonomi mezunu. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek internette kredili alışveriş dönemini başlattı. HB International projesi kapsaminda, ödeme sistemlerinin entegrasyonunu sağladı. Tedarikçi finansman sürecini başlatarak, KOBİ’lere destek olacak projeyi hayata geçirdi. Hepsiburada.com sirketine yüzde 25 yabancı yatırım alınması sürecinde bulundu.

MARC SEILER

NESTLE TÜRKİYE CFO’SU VE GRUP FİNANS DİREKTÖRÜ

Seiler, 1986 yılında Fransa’da Ecole Superieure de Commerce de Paris’den mezun oldu. Seiler, sürdürülebilir ve kârlı büyüme sağlamak amacıyla dokuz Nestlé iş birimi ile birebir çalıştı ve iki haneli güçlü yıllık büyümeyi mümkün kıldı. Nestlé Türkiye 2012-2018 yılları arasında toplam 250 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Hobileri arasında dağcılık ve doğa yürüyüşü var.Seiler, 2018’de İstanbul Marathonu’nda TEMA için koştu.

MAZLUM YILDIRIM

LC WAIKIKI MALİ İŞLER GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Yıldırım, 1995’te Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında LC Waikiki ailesine katıldı. Grubun 2003 yılında toptancı yapıdan perakendeciliğe geçişinde ve 2009 yılında yurtdışı açılımında mali altyapısının kurgusunda etkin rol aldı. 2018 yılında operasyonel süreçlerle mali süreçlerin entegrasyonu ve dönüşümü içeriğinde olan ERP projesini hayata geçirdi. Global yaygınlaştırma programını başlattı.

MEHMET KEREM ESER

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG MALİ İŞLER VE FİNANSMAN GRUP BAŞKANI

Eser, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Eser, büyüme adına 300 milyon doların üzerinde uzun vadeli proje finansman kredilerinin teminini koordine etti. Son dönemde grubun biyokütle başta olmak üzere enerji yatırımlarının finansmanı, grup genelinde borçluluk seviyelerinin azaltılması ve operasyonel maliyetlerinin azaltılarak karlılığın arttırılmasına yönelik çalışmalarda bulundu. Çizgi roman koleksiyonu var. Jazz dinliyor.

N. MURAT SARAÇ

GÜRSOY YATIRIM HOLDİNG VE GÜRSOY GRUP CFO’SU

Saraç, TED Zonguldak Koleji ve ODTÜ İstatistik Bölümü mezunu. Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2016 yılında Bayraktar Grubu’nda ortak olduğu iki projenin hisse devri ve satın alma işlemini gerçekleştirdi. Vialand- Venezia Projelerinin Grup ERP geçişi ve tüm grubun dört ana sektör çatısı altında toplanması işlemini gerçekleştirdi.

DOÇ. DR. MURAT ŞEKER

THY MALİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

2000 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun.Şeker, Temmuz 2016’dan beri THY CFO’su olarak görev yapıyor. THY hazine ve nakit yönetimi yurtiçi ve yurtdışı organizasyonların yeniden yapılandırılması, THY organizasyonel birim bazında takip edilen bütçe modelinin detaylandırılması ve kurumsal performans takip sisteminin yeniden ele alınması konularına odaklı.

MUSTAFA DARMAN

ABDİ İBRAHİM CFO’SU

Darman, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Darman; 2012 yılından bu yana Abdi İbrahim’deÊ CFO olarak görevini sürdürüyor. 2002 yılından bu yana Türk ilaç sektöründe liderliğini koruyan Abdi İbrahim adına Darman, 2020 vizyonu doğrultusunda uluslararası pazarlardaki etkinliği artırmak, dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasında yer almak üzere stratejiler geliştiriyor.

N. ORHUN KÖSTEM

ANADOLU EFES GRUP MALİ İŞLER DİREKTÖRÜ

ODTÜ Makine Mühendisliği lisans ve MBA diplomasına sahip olan Köstem, ayrıca Bilgi Üniversitesi’nde Hukuk Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. 1994 yılında Anadolu Grubu bünyesine katılan Köstem, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Anadolu Efes Mali İşler Direktörü olarak atandı. 2009 yılında yayınlanan “Sermaye Piyasalarına Açılan Pencere: A’dan Z’ye Halka Açılma ve Yatırımcı İlişkileri” adlı kitabın üç yazarından biri.

NEVAL KORUCU ALPAGUT

DOMINO’S PIZZA CFO’SU

Korucu Alpagut 2006’ dan bu yana Domino’s Pizza CFO’su olarak görev yapıyor.Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’da 724 şubesi ile DP Eurasia, Avustralya, Hindistan, İngiltere ve Meksika’nın ardından, en büyük beşinci Domino’s Master Franchisee’si olarak faaliyet gösteriyor. DP Eurasia, son beş yılda gerçekleştirdiği yatırımları sayesinde evlere servis satışının yüzde 60’ını digital kanallardan gerçekleştirdi. Digital  inovatif uygulamalara imza attı.

NURİ ÖZKAYA

ETİ GIDA GRUBU FİNANS GRUP BAŞKANI

Özkaya, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 1999-2001 yılları arasında Lafarge Türkiye Grubu’nda CFO ve Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve 2002-2010 yılları arasında aynı grupta CEO olarak görev yaptı. 2010-2015 yılları arasında bağımsız yönetim kurulu üyeliği ve yönetim danışmanlığı yapan Özkaya, 2016 yılında Eti Şirketler Grubu’nda finans grup başkanı olarak çalışmaya başladı.

OKAN TURAN

ASELSAN MALİ YÖNETİM GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE CFO’SU

Turan, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde ve Yüksek Lisansını tamamladı. 4 Ocak 2016’dan beri görevinde. Bütçeleme ve Stratejik İş Planlama, Sermaye Piyasaları, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları, Şirket Birleşmeleri ve Satınalmaları, Kurumsal Risk Yönetimi, Proje Yönetimi ve Finansmanı, Kurumsal Kaynak Planlaması, Kurulması ve Yaygınlaştırılması konularında tecrübe ve uzmanlığa sahip.

ONUR ÇEVİKEL

ANADOLU GRUBU CFO’SU

Çevikel, İstanbul Üniversitesi İşletme mezunu. Anadolu Efes’in ilk tahvil ihracının roadshow sürecinde aktif olarak yer aldı. Anadolu Efes’in SABMiller’in Rusya ve Ukraynabira faaliyetlerini 1.9 milyar dolar karşılığında alma operasyon sürecini  yönetti. 2018’de dünyanın en büyük bira üreticisi AB InBev’in ve Anadolu Efes’in Rusya operasyonları ile toplam değeri 2 milyar doları aşan birleşmesini gerçekleştirdi.

OSMAN YILMAZ

TURKCELL FİNANSTAN SORUMLU GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Yılmaz, Ağustos 2018’de göreve geldi. Turkcell, 2018’de 500 milyon dolarlık Eurobond ihracıyla, 2015’den bu yana ilk kez 10 yıllık bono ihraç eden Türk şirketi oldu. Türkiye’de ilk kez bir telekom şirketi tarafından yapılan sukuk ihracını gerçekleştirdi. Yurtiçi ve dışında 20’yi aşkın birleşme ve satın alma projesini inceledi. Kcell, Azercell ve Geocell satışları gerçekleştirdi. “Riskten Korunma İş Modeli” stratejisini hayata geçirdi.

ÖZGÜR TOKGÖZ ALTUN

VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan Tokgöz Altun’un 17 yıllık telekom sektör tecrübesi var. Haziran 2018’den bu yana Vodafone Türkiye Finans’tan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak finans, iş zekası, iç denetim, tedarik zinciri ekiplerine liderlik ediyor. Vodafone Türkiye İcra Kurulu’ndaki iki kadın yöneticiden biri.

ÖZLEM YEŞİLDERE

KOTON FİNANS VE STRATEJİDEN SORUMLU GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Yeşildere, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun. Mayıs 2017’den beri Koton Mağazacılık Tekstil’de Finans ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Kadınların iş hayatına etkin katılımını arttırmaya gönül veren Yeşildere, YenidenBiz’de kurucu YK üyesi. TurkishWin, YenibirLider gibi platformlarda gençlere liderlik ve koçluk yapıyor.

POLAT ŞEN

ARÇELİK FİNANSMAN VE MALİÊ İŞLERDEN SORUMLU GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü mezunu. Grundig Multimedia B.V. (Nürnberg, Almanya) şirketinin Finans ve Mali İşler Direktörü olarak görevlendirilen Şen, 2008-2010 yılları arasında bu görevi sürdürdü. Grundig Group’un Avrupa’da 16 ülkede yeniden yapılandırılması sürecini yürüttü. Şen, Şubat 2015’den bu yana Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

SABRİ TÜTÜNCÜ

KİBAR HOLDİNG CFO’SU

Tütüncü, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun. Tütüncü, 2015’te Kibar Holding CFO’su oldu. Assan Liman’ın yüzde 50 hissesinin MSC (TIL) grubuna devir işlemleri. Sicpa Assan’ın Kibar Grubu’na ait yüzde 50 hissesinin Sicpa Grubu’na devir işlemleri. Hyundai Assan ortaklığında Kibar Grubu hisselerinin yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarılmasına yönelik hisse alım işlemlerini yönetti. Assan Lojistik’te Hedef Filo’nun devir işlemlerini gerçekleştirdi.

SACİT BASMACI

ECZACIBAŞI HOLDİNG MALİ İŞLER GRUP BAŞKANI VE DENETLEME KURULU BAŞKANI

Basmacı, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat-Maliye Bölümü’nde tamamladı. Eczacıbaşı Holding’te muhtelif sayıda yeniden yapılandırma çalışmasına liderlik etti. Topluluk nezdinde yurtiçi ve yurtdışı kuruluşları kapsayan UFRS dönüşüm projesini gerçekleştiren ekibe liderlik etti.

SASCHA BIBERT

ENERJİSA CFO’SU

Amerika ve Almanya’daki lise eğitiminin ardından, üniversite için Londra, Paris ve Dortmund’a giden Bibert, finans ile ilgili konularda eğitim aldı. Enerjisa’ya CFO olarak Eylül 2014’te katılmadan önce, E.ON’da muhasebe ve kontrol grubundan sorumlu olarak görev yaptı. Bunun ardından ise yüzde 51’i EQT isimli özel sermaye fonuna ait olan atıktan enerji üreten şirketin de denetim ve danışma kurulu üyeliğini yaptı.

SERHAN ULGA

PETROL OFİSİ CFO’SU

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Ulga, Petrol Ofisi ailesine katılmadan önce son olarak Pegasus Hava Yolları’nda CFO’luk görevini yürütüyordu. Petrol Ofisi AŞ’nin Vitol Grubu tarafından satın alınmasından sonra bilanço finansman yapısı ve fonlama platformu tamamen değiştirdi. Pegasus ve PO’nun finansal bütçe ve yönetim raporlamalarını  hazırladı.Oracle alt yapısının 15 yıl gençleştirilerek upgrade edilmesi operasyonlarını yönetti.

SİNEM ÇİLLİGÖL

BİLKENT HOLDİNG VE TEPE İNŞAAT CFO’SU

Çilligöl, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun. TAV Havalimanları Holding A.Ş.’deki yüzde 3 Tepe İnşaat hissesinin, hızlandırılmış halka arz yöntemi ile yabancı yatırımcılara satılmasında rol aldı. Son bir yılda ağırlıklı birleşme satınalma işlemleri ile önemli ölçüde varlık yönetimi çalışmalarını yürüttü. 2019’da USA’de yatırım yapma ve  inorganik büyüme hedeflerine odaklı.  Çilligöl, trekking yapıyor.

TEYMUR ABASGULİYEV

SOCAR TÜRKİYE CFO’SU

Abasguliyev, Bakü Devlet Üniversitesi’nden mezun. Türkiye’de SOCAR’ın finans operasyonlarını yönetme görevini yürütürken, Türkiye’de tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olan 6.3 milyar dolarlık STAR Rafineri proje finansmanı anlaşmasının yapılandırılmasında görev aldı. Şu anda SOCAR’ın Türkiye’deki portföyünün değerini maksimize etmeyi hedefleyen dönüşümsel bir projeye öncülük ediyor. Spor yapmak, okumak ve seyahat etmek hobisi.

İlginizi Çekebilir

Türk Oyun Şirketi Rollic Satıldı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Zynga Türk oyun firması olan Rollic’i 168 milyon dol…