Fitch'ten ticaret savaşları uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD ile ticaret ortakları arasında artan gerilim konusunda dikkat çeken bir uyarıda bulundu.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
4.07.2018
Fitch'ten ticaret savaşları uyarısı

Fitch, raporunda; ABD Başkanı Trump'ın ticaret gerilimi artırmaya devam ettirmesinin, tarafları yeni ticari önlemler almaya itebileceğine dikkat çekti. Fitch, artan ticaret gerilimin yol açacağı bu yeni önlemlerin, 2 trilyon dolarlık küresel ticareti tehlikeye sokacağını hesaplıyor.
 
Fitch'in Baş Ekonomisti Brian Coulton; ABD, Çin ve AB'nin attığı adımların küresel ekonomik görünüm beklentisini değiştirecek kadar sert olmadığını belirtiyor. Ancak Brian Coulton, ülkelerin daha fazla önlem alma yoluna başvurmasının ticaret savaşını ciddi bir biçimde körükleyeceğine dikkat çekiyor.
 
Baş Ekonomist Coulton'a göre, Trump'ın 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürüne gümrük vergisi getirme tehdidi, Çin'in de misilleme olarak 188 milyar dolarlık ABD menşeli mal ve hizmete ek tarifeyle sonuçlanabilir.
 
ABD'den gelen açıklamaların, daha sonra tadil edilmek üzere müzakere amaçlı yapılıp yapılmadığını zaman gösterecek. Ancak Coulton'a göre ticari önlemler için yapılan ayrıntılı hazırlıklar ve ortaya atılan gerekçelerle, ticaret ortaklarının hızlı ve güçlü misillemesi küresel ticarette risklerin artması anlamına geliyor.
 
Coulton, ABD'nin ithal otomobillere yüksek gümrük vergisi koymasının Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) için varoluşsal bir tehdit olduğuna dikkat çekti.
 
Fitch'in baş ekonomisti Coulton küresel ticarette trilyonlarca dolarlık daralmanın yanı sıra, ABD ithalat fiyatlarında yüzde 35 ila 40'lık bir şok ve ABD'nin GSYH'sine 0,5 puanlık negatif bir etki bekliyor.
 
Brian Coulton, küresel gümrük vergilerinde yaşanacak bir şokun ithalatçıların maliyetlerini artırması, tedarik zincirlerini bozması ve tüketicilerin reel ücretlerini düşürmesi gibi olumsuz yan etkileri olacağını da belirtiyor.
 
Coulton'ın bir diğer uyarısı da ABD'nin ithalatının düşmesinin küresel çarpan etkisi konusunda... ABD'nin ithalatının düşmesi, küresel doğrudan yabancı yatırımların en büyük kaynağı olan ABD'nin doğrudan yatırımlarını büyük olasılıkla düşürecek.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

İDO sefer durdurma kararından vazgeçti
 
İç hat seferlerini iptal eden İDO'ya ağır ceza gelebilir
 
İDO iç hat seferlerini durduruyor

Tatilciler dönüş yolunda
 
Yalova'da arabalı vapur kazası: 8 yaralı
 
İDO'dan sefer iptali
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X