Fitch’ten küresel borç uyarısı

Fitch Ratings, negatif getirili küresel ülke tahvili borçlarının 9,7 trilyon ABD dolarına ulaştığını açıkladı.


  FOTOĞRAF: Getty Images
12.12.2017
Fitch’ten küresel borç uyarısı

 

 

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, negatif getirili küresel ülke tahvili borçlarının 9,7 trilyon ABD dolarına ulaştığını açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada Avrupa Merkez Bankasının aylık tahvil alım miktarını azaltma planına rağmen negatif getirili küresel ülke tahvili borçlarının 4 Aralık itibarıyla 9,7 trilyon ABD dolarına ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, negatif getirili küresel ülke tahvili borçlarının geçen yılın aynı döneminde ise 9,3 trilyon dolar seviyesinde olduğu belirtildi.

Avro Bölgesi’nin gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesinin 2017 yılında beklentileri aştığı, büyüme ivmesinin 2018 yılında devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Avro Bölgesi’ndeki büyümenin yansıması olarak Avrupa Merkez Bankasının aylık varlık alım programını 2018 yılının ocak ayında 30 milyar dolar seviyesine indirmeyi planladığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Avro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin bu yılın sonunda yüzde 2,3, gelecek senenin sonunda ise yüzde 2,2 seviyesine gerçekleşmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Buna rağmen, bu durumun yatırımcılara kısa ya da uzun vadeli tahvillere karşılık dikkate değer bir getiri artışı sağlamadığı vurgulandı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Üsküdar-Ümraniye metrosu açılıyor
 
 TOKİ'nin Üsküdar arazisine yüksek teklif
 
İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'da elektrik kesintisi
 
'Türkiye alışılmışın üstünde bir süreci yaşıyor'
 
Anadolu yakasında konut fiyatları Avrupa yakasıyla yarışıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X