Fed kararı sonrası dolar/TL'de son durum

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı sonrasında güne yatay başlayan dolar/TL, 3,6770 seviyesinden işlem görüyor.


  FOTOĞRAF: AA
16.03.2017
Fed kararı sonrası dolar/TL'de son durum

 

 

 

 

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı sonrasında güne yatay başlayan dolar/TL, 3,68 seviyesinden işlem görüyor.

Dün gerileyen dolar/TL, Fed faiz kararı ve Fed üyelerinin açıklamaları sonrasında akşam saatlerinde hızlanan düşüşü ile yüzde 1,7 değer kaybederek günü 3,6764'ten tamamladı.

Bugüne yatay başlayan dolar/TL, saat 11.40 itibarıyla 3,68 seviyesinden alıcı buluyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,12 artışla 3,9503seviyelerinde, sterlin/TL ise yüzde 0,16 primle 4,5260'tan işlem görüyor. 

Fed, dün akşam politika faizini beklentilere paralel 25 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına yükselti.

Karar metninde, üyelerin yılın geri kalanı için faiz öngörülerinde çok önemli bir değişiklik olmadı. Fed üyelerinin faiz tahminleri ile hazırlanan noktasal grafiğe göre 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin politika faizi beklentilerinin medyanı, önceki toplantıda olduğu gibi 3'er defa faiz artırılacağına işaret etti.

Fed Başkanı Janet Yellen, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, karar metnindeki "kademeli"den önce gelen "sadece" kelimesini çıkardıklarını ancak bunun abartılmaması gerektiğini belirterek, "Medyan projeksiyonlarımızda bu yıl için gördüğünüz toplam 3 faiz artışı beklentisi kesinlikle kademeli." ifadesini kullandı.

Analistler, karar öncesinde bu yılki faiz artışı beklentisinin 3'ten 4'e yükselebileceği spekülasyonlarıyla tedirgin olan piyasaların karardan pozitif etkilendiğini, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazandığını ifade etti. 

Küresel piyasalarda azalan dolar talebi ile dolar endeksi dün yüzde 1'in üzerinde değer kaybetmesinin ardından bugün de yüzde 0,2 azalışla 100,5'e geriledi. Avro/dolar paritesi ise 1,0746 ile yaklaşık 5 haftanın zirvesine çıktı.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Banksı (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararı, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası (BoE) kararları ile ABD'de açıklanacak verilerin piyasaların odak noktasında olduğunu belirten analistler, dolar/TL'de 3,6720 ve 3,6500 seviyelerinin destek, 3,7420'nin ise direnç konumuna geldiğini kaydetti.

AA Finans'ın bugünkü PPK kararlarına ilişkin gerçekleştirdiği beklenti anketine katılan ekonomistler, halen yüzde 8 olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında (politika faizi) ve yüzde 7,25 olan borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) değişiklik beklemiyor. 

Ekonomistlerin yarısı yüzde 9,25 olan marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) 50-100 baz puanlık artış olabileceğini tahmin ederken, ankete katılan ekonomistlerin tamamına yakını ise yüzde 11 olan geç likidite penceresi borç verme faiz oranında (GLP) 100 baz puan artış bekliyor. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Soros: Yeni bir finansal kriz gelebilir
 
Küresel krizden 10 yıl sonra bankalar ne durumda?
 
Fed/Kashkari: Banka yöneticileri hapse girmeliydi

​Basra’daki projelerin yüzde 90’ı durduruldu
 
​Yeni bir kriz kapıda mı?
 
SocGen'den korkutan kriz uyarısı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X