Anasayfa TÜRKİYE Erdoğan: 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı planlıyoruz
TÜRKİYE - 28 Nisan 2017

Erdoğan: 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı planlıyoruz

Erdoğan, 'Türkiye Cumhuriyeti'mizin 100. yıldönümü olan 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı planlıyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017’de konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel müesses nizam coğrafyamızda meydana gelen krizler başta olmak üzere bizleri doğrudan etkileyen meseleler karşısında etkinliğini yitiriyor. BM Güvenlik Konseyi ve AB gibi platformların itibarı ise buralarda söz sahibi birkaç ülkenin kısa vadeli çıkar hesaplarına ne yazık ki kurban ediliyor. Çözüm için kurulan mekanizmalar değişim ihtiyacına cevap veremedikleri için artık daha ziyade sorun üretir hale gelmiştir.” diye konuştu.

“Şu gerçeklerin artık idrak edilmesi gerektiğine özellikle inanıyorum. Ya mevcut mekanizmalara format atacak ya da karamsarlık virüsünün bünyemizi daha çok sarmasını seyredeceğiz. Ya yeni aktörlerin talep ve önerilerine daha çok kulak kesilecek ya da çözümsüzlük üreten sisteme suni teneffüs yapmaya devam edeceğiz. Ya tabandan gelen değişim rüzgarını yönetecek ya da bu rüzgarın kasırgaya dönüşüp bizleri yok etmesini bekleyeceğiz.” diyen Erdoğan, “Önümüzdeki seçenekler bu kadar açık ve nettir. Hiç şüphesiz karşımızdaki bu olumsuz tabloyu olumluya dönüştürmek, krizi fırsata çevirmek bizlerin elindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Şiddet hiçbir soruna çare olamaz”
Erdoğan, Makedonya’da yaşanan olayları şöyle değerlendirdi:

“Dün Makedonya’da yaşananları hep birlikte takip ettik, gördük. Ülkede meclis başkanlığı seçiminin ardından yaşanan hadiseler endişe vericidir. Şiddet, hiçbir soruna çare olamaz. Olaylarda zarar gören herkese ülkem adına ‘geçmiş olsun’ diyorum. En başından beri hadiselerden uzak duran Makedonya’daki Türk toplumundan itidalli tavırlarını korumalarını özellikle bekliyoruz. Dost ve kardeş Makedonya’nın bir an önce huzura ve istikrara kavuşmasını da arzu ediyoruz.”

“Bölgede kim kimdir bunu bilen biziz”
Türkiye’nin 6 yıldır kendi imkanlarıyla 3 milyon sığınmacıyı barındırdığını ve STK’larla beraber yapılan harcamaların 25 milyar doları bulduğunu söyleyen Erdoğan, “Peki bize gelen nedir? Avrupa Birliği’nden bugüne kadar söz verdikleri halde 2016’nın temmuzunda 3 milyar avro vereceklerdi, peki şu ana kadar ne geldi? 725 milyon avro geldi, hatta ikinci bir 3 milyar avro daha gelecekti, hiçbir ses yok. Peki BM Mülteciler Komiserliğinden bir şey gelmedi mi? Oradan da 550 milyon dolar geldi. Bize gelen bu ama yaptığımız harcama 25 milyar dolar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sırf DEAŞ ile mücadele ediyor diye PKK, YPG gibi terör yapılarının etnik temizlik faaliyetlerine, bölgede işlediği cinayetlere tepkisiz kalmak, yeni insanlık suçlarına davetiye çıkarmaktır. PYD’yi biz tanırız, YPG’yi biz tanırız. Bizdeki PKK terör örgütünün bunlar düşük çocuklarıdır. Onların yetiştirmesidir. Bunları gayet iyi biliriz ve bu bölgede kim kimdir bunu bilen birisi biziz. Bu, bize sorulmalı. Dostlarımız bunu bizden öğrenmeli. Yoksa yanlış bilgiler üzerine geleceğe yönelik yanlış adımlar atılıyor ve bölge bir çöküşün içerisinde. Medeniyetler çöküyor, insanlar ölüme mahkum ediliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tüm dost ve müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz”
“Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanması kadar doğal  bir şey yoktur.” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biz bir hukuk devletiyiz, haklarımız neyse bunu kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Tehditler sürdüğü müddetçe gereken her türlü tedbiri alacağız. Güney sınırımız boyunca bir terör koridorunun oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Hele hele Kuzey Suriye’de bir devlet kurma teşebbüsü içerisine giren malum bazı cahiller var, ‘Cahil cesur olur.’ diyorlar ya o da o havalarda, kendine göre bakanlar kurulu oluşturuyor vesaire… Biz bunları karşılıksız bırakmayız ve Kuzey Suriye’de böyle bir devlet kuruluşuna da asla müsaade etmeyiz. Çünkü Suriye’nin bölünmesine karşıyız, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Terörle mücadeleyi sınırlarımız içinde ve dışında sürdürmekte kararlıyız. Bu konuda tüm dost ve müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz.”

“2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı planlıyoruz”
Türkiye Cumhuriyeti’mizin 100. yıldönümü olan 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı planlıyoruz. 1 trilyon dolarlık dış ticaret hami gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kişi başı geliri 25 bin dolara yükseltmeyi amaçlıyoruz. Bu hedeflerimizde en önemli unsurlardan bir enerjidir. 

Erdoğan 16 Nisan’daki halk oylamasına ilişkin “Son birkaç gün içerisinde ekonomideki sıçramanın, özellikle yatırım alanlarının açılmasına yönelik atılmakta olan adımların, Türkiye’nin bir güvenli liman olarak görülmesi, tabii ki bu seçim neticesinin nereye vardığını gösteriyor.” dedi. 

Erdoğan  Cumhurbaşkanı olarak tüm girişimcilerin, yatırımcıların her zaman yanında olmaya devam edeceğini belirterek “İkili ve üçüncü ülkelerde de yatırım yapmaya özellikle birlikte devam edeceğiz. Kimsenin bu konuda endişesi olmasın ve dışarıda yapılan bu yalan yanlış kampanyalara da kimse kulak asmasın. Ben bu kampanyaları yapanlara sesleniyorum; siz önce şu teröristleri ülkenizde gizlemekten, saklamaktan şöyle bir vazgeçin. Özellikle Avrupa… Bunlardan vazgeçin. Tamam, ‘hayır’ kampanyasına destek verdiniz, kaybettiniz. Şimdi o defteri kapayın da ‘Türkiye ile nasıl münasebetleri geliştireceğiz’ buna gayret edin. Biz o kampanyayı yapmanıza rağmen kapımızı açıyoruz. Şimdi de onları görelim.” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir

Yunanistan’a Cumhuriyet tarihinde ikinci en üst düzey ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a ziyareti iki ülke arasında …