Anasayfa LIFESTYLE Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi
LIFESTYLE - 13 Mart 2019

Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi

Amerika’nın popüler kültür ve teknoloji dergisi Wired, dünya üzerindeki en güzel 10 kütüphaneyi derledi. Çalışmada, Türkiye’den bir kütüphane dördüncü sırada yer alıyor.

10) Meksika, Conarte Kütüphanesi

Meksikalı Anagrama mimarlık atölyesi tarafından dizayn edilen bu kütüphane en ilginç konseptlerden birine sahip.

9)Kanada, Halifax Merkez Kütüphanesi

Ülke çapında 13 kütüphane zincirinin ilki ve en büyüğü olan Halifax Merkez Kütüphanesi 14 in 500 metrekarelik kapalı alana sahip.  Neredeyse tamamen camla kaplı olan bina Halifax lehir merkezinde yer alıyor ve mimarisi ile adeta üstüste konmuş dev cam tuğlalar görüntüsü veriyor.

8)İngiltere, Birmingham Kütüphanesi

Dışarıdan bakıldığında metal örgülerle sarılmış fütüristik bir alışveriş mağzasını andıran yapı iç mimarisi ile ziyaretçileri büyülüyor. 30 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan kütüphane içeride son derece modern ve temiz hatlara sahip.
 

7 – ABD, Chicago Halk Kütüphanesi

ABD’nin Chicago şehrinde yeni inşa edilen bu kütüphanede hiçbir sivri köşe bulunmuyor. Çakıl taşı şeklinde tasarlanan bina her birinde güneşlikler olan camla kaplı. Bu şekilde serin ve aydınlık tutulan kütüphane sivri uçlu veya köşeli herhangi bir aksam bulundurmadığı için çocuklar için de son derece elverişli

6) Norveç, Bodo Kütüphanesi

Pek çok modern kütüphaneye ev sahipliği yapan Norveç’in bir başka görkemli yapısı da aynı zamanda bir kültür merkezi olan Bodø Halk Kütüphanesi.

5 )Norveç, Vennesla Kütüphanesi

Norveç’in Vennesla şehrinde bulunan bu kütüphane adeta bir uzay gemisini andırıyor. Gövdesini oluşturan 27 taşıyıcı kemer kütüphanenin orjinal iskeletini oluşturuyor ve her bir kemerde aydınlatmalar bulunuyor.

4 )Türkiye, Beyazıt Kütüphanesi

1506 yılında inşa edilen Beyazıt Kütüphanesi o dönem çorbaların kaynatıldığı mutfak olarak kullanılan tarihi bina 19. yüzyılın sonlarında devlet kütüphanesine çevrildi. Kısa süre önce restore edilen ve içi modern minimalist yaklaşım ile tasarlanan kütüphane son derece nadir ve kıymetli eski yazıların yanı srıa yeni eserlerin de bulunduğu camekan kutular barındırıyor. Tamamlanmasının ardından kütüphane 50. yılındaki Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü’nün (RIBA) 2018 Uluslararası Mimarlık Ödülleri’nde elemeleri geçen projeler arasına girdi.

3 – Çin, Yangzhou Zhongshuge kütüphanesi

Zhen Yuan şehrinde yer alan bu kütüphanenin içerisinde yürümek kitaplardan oluşan bir nehirde ilerlemeye benziyor. 

2 )ABD, Lawrence Halk Kütüphanesi

ABD’nin Vermont eyaletinde bulunan Lawrence Halk Kütüphanesi son derece modern bir dizayna sahip. Orjinal olarak 1972’de inşa edilen binanın iskeleti üzerine kurulan bu yeni bina mimar Gould Evans tarafından tasarlandı ve restore edildi.

1)Danimarka, Dokk1

İlk sırada Danimarka’nın Dokk1 kütüphanesi bulunuyor. 2016 yılında dünyanın en iyi halk kütüphanesi ödülünü alan Dokk1, 30 bin metrekarelik alanı ile tüm İskandinav ülkelerindeki en büyük kütüphane. Kütüphanenin en ilginç özellliği ise binanın ortasında yer alan bir çan. Şehirdeki hastaneye bağlı olan bu çan her doğum olduğunda bir defa çalıyor.

İlginizi Çekebilir

ABD’de Endeksler Düşüşle Açıldı

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,27 azalışla 27.146,06 puan, S&P 500 endeks…