Anasayfa PİYASALAR Dolar sakin seyirde
PİYASALAR - 15 Mart 2019

Dolar sakin seyirde

Güne 5.46 lira seviyesinde başlayan dolar kuru yatay seyir izliyor

Dolar/TL bir süredir sıkıştığı bant içinde hareketini sürdürmeye devam ederken, piyasada küresel gelişmeler izleniyor. Kur genel olarak 5.40-5.50 bandında hareket ederken, bu bandın üst sınırına yaklaşma eğilimi gözleniyor. TL’de genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinden bir miktar ayrışma söz konusu.

Dolar saat 11.30 itibariyle 5.4720 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.4619 lira, en yüksek 5.4766 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.2011 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1326 seviyesinde. Gram altın 229.4 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 18.85 seviyesinde.

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, kurda siyasi ve jeopolitik risklerin önplana çıktığını söyleyerek, “Patriot ve S400 konusu nedeniyle Türkiye-ABD ilişkilerinin tekrar bozulabileceği endişesi TL’de baskı yaratıyor, bir miktar ayrışma var. Diğer taraftan büyüme ve sanayi üretim tarafından ekonomik verilerde kötü tablo devam ediyor bu da baskı unsuru. Önümüzdeki teknik olarak Ekim ayından veri geçilemeyen 5.54 seviyesi var. Burası geçilirse kurda yükseliş ivme kazanabilir. Seçimler de önemli” dedi. 

Yurtdışında ise Brexit ve ticaret savaşlarının küresel risk iştahı açısından kritik olduğunu söyleyen Kavak, “Öte yandan gelecek hafta Fed toplantısı var. Faiz artırımı beklemiyoruz ancak projeksiyonlarda yapılacak düzenlemeler önemli. Sonucunda kurda dolar üzerinden sert fiyatlama görebiliriz” dedi. 

İngiltere parlamentosu dün yapılan oylamada ülkenin Avrupa Birliği’den(AB) ayrılma tarihinin ertelenmesini büyük çoğunlukla onayladı. Bu oylama Başbakan Theresa May’ın Brexit anlaşmasını gelecek hafta parlamentoda onaylatması için tekrar uğraşmasına zemin hazırladı.

Asya borsaları, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde daha fazla ilerleme kaydedildiği haberiyle ve İngiltere parlamentosunun AB’den olası karmaşık çıkışın ertelenmesini onaylamasının yarattığı iyimserliğin etkisiyle yükseldi. 

Ancak ticaret görüşmelerinin beklenenden daha uzun sürmesi ihtimali piyasadaki iyimserliği sınırladı ve hala iki ekonomik gücün anlaşmaya ne kadar yakın oldukları konusunda netlik bulunmuyor. 

Dolar/TL geçen hafta Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişeler kaynaklı olarak sert yükseldikten sonra bu hafta nispeten sakin bir seyir izliyor. İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan veatılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin beş aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor. Tahvil bono piyasasında ise iki yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 19.04, valörde son işlemde yüzde 18.94 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 16.11, valörde son işlemde yüzde 16.26 oldu.

İlginizi Çekebilir

Yatırım Fonu nedir ?

Yatırım Fonu, oyuncular toplanılan paralar karşılığında Hisse Senedi, Vadeli İşlem, Devlet…