Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM Genel Kurulunda yemin etti.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
9.07.2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'na geldi ve cumhurbaşkanlığı yeminini etti. 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TBMM'deki yemin töreni ile cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş bugün resmen başladı. Yeni sistemin ilk kabinesi ise akşam saatlerinde Erdoğan tarafından açıklanacak.
24 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde YSK tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre oyların yüzde 52.59'unu alarak cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, bugün düzenlenecek yemin ve ardından cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş töreni ile görevine resmen başlayacak.
Erdoğan yemin ederek görevine başlamasının ardından Anıtkabir'i ziyaret edecek.
Geçen yıl Nisan ayında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi düzenleyen anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından yapılan ilk seçimler olan 24 Haziran seçimlerinde bu göreve seçilen Erdoğan için bugün saat 1800'de Cumhurbaşkanlığı'nda "Göreve Başlama Töreni" düzenlenecek. 
Hafta sonunda TBMM'de düzenlenen grup toplantısında bu törene ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, bu törene 22 cumhurbaşkanı ile 17 başbakan, cumhurbaşkanı yardımcısı ve meclis başkanı düzeyinde katılım olacağını belirtti.
Erdoğan "Göreve Başlama Töreni"nin ardından saat 19:30'da törene katılan konuklar onuruna bir akşam yemeği de verecek.
Erdoğan'ın yemin töreni öncesinde başta Cumhurbaşkanlığı'nın çevresi olmak üzere pek çok noktaya Erdoğan'ın fotoğraflarının asıldığı, ayrıca Türkçe, İngilizce ve Arapça "Yemin ve Göreve Başlama Töreni'ne hoşgeldiniz" yazan ilanlar asıldığı görüldü.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

TOFAŞ, üretime 9 gün ara veriyor
 
Londra'da patlama: 30 yaralı
 
 Astronot yetiştirecek merkezin yarısı tamamlandı

Bursa'da boya fabrikasında patlama
 
Serbest bölgelerde 'Türk lirası kullanımı zorunluluğu' kaldırıldı
 
Bursa'da tekstil fabrikasında yangın
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X