Geçmiş senelerde olduğu gibi bu yıl da Joseph Piotroski’nin modelini bist 100’e uyarladık. Bu defa söz konusu kriteleri sağlayabilen sadece altı hisse tespit ettik.

Piyasalar için oldukça volatil geçen tarihsel dalgalanmalardan biri, 2018 yılında yaşandı. BIST 100 Endeksi geçtiğimiz şubat ayında zirve seviyelerini gördükten sonra yıl boyunca düşük bir seyir izledi. Yukarı doğru tepkiler başarısız ve zayıf kaldı. Özellikle Ağustos ayındaki kur şokuyla gelen dalgalanma dolara zirve yaptırdı. Hisse senetleriyse yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti.

Değer Yatırımcısı İrving Kahn “Her piyasa çılgınlığı, sonunda sert gerçeğe toslar.” diyor. Gerçek yatırımcılar ise asla kötümser olmamalı. Çünkü en iyi alım zamanı piyasanın düştüğü dönemlerdir.

Gerçek yatırımcılar hisse senedinin değerine odaklanır. Kendilerini o şirketin ortağı gibi görerek hisse senedi hakkında tüm detaylara ulaşmaya çalışır. Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi dolar bazında tarihi dip seviyelerde bulunuyor. Böyle bir trendde yatırımcıların telaş etme, kaçma duygularının onları kontrol etmesine izin vermemeleri, günlük fiyat dalgalanmalarına kafayı takmamaları gerekiyor. Borsa dip seviyelerde iken yabancılar paylarını artırıyor. Yabancıların borsadaki payına baktığımızda yüzde 64,87 seviyesinde olduğunu görüyoruz. BIST 100 Endeksi 91.860 seviyesinde bulunuyor. Dolar bazında ise 17.384 seviyesinde.

Son bir yıldaki getirilerine baktığımızda yatırım araçları içerisinde en fazla değer kazananın yüzde 40 ile dolar olduğunu görmekteyiz. Cumhuriyet altını yüzde 34 ile hemen arkasında gelirken Euronun getirisi yüzde 33 oldu. Gösterge faizi ve mevduatın getirisi ise yüzde 15-19 seviyelerinde gerçekleşti.
Borsa ise aynı sürede kaybettirdi. İşlem gören hisseler ortalama yüzde 19,75 kaybettirdi. Fortune Türkiye’nin Yıldız Hisseleri ise düşen piyasada yılı pozitif getiri ile tamamladı. 15 Aralık 2017 itibariyle Fortune Türkiye için yılbaşında oluşturduğumuz “Yılın Yıldız Hisseleri”nin primi yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yıldız Hisseleri tespit ederken finansal tabloları ayıklayarak Değer Yatırım Stratejileri gurusu Profesör Joseph Piotroski’nin, dokuz kriterinden yola çıkarak BIST 100 Endeksine uyguladık. Söz konusu kriterleri QPS (Queenstocks Portfolio Selection) ile test ederek 2018 yılı için kullandık ve bu şekilde yeni listeyi oluşturduk. Bu yılın Yıldız Hisseleri de 17 farklı kriter ve beş farklı kategoriye göre tespit ettik.

ÖNE ÇIKAN ALTI HİSSE
Getirdiği önerileriyle S&P 500’ün performansının üzerine çıkan Profesör Joseph Piotroski, söz konusu başarıyı, belirlediği dokuz kriter üzerinden sağladı. Biz de aynı kriterleri, BIST 100 Endeksi’ne uyguladık. Ancak kriter sayısını 17’ye çıkardık. Modeli endeksteki sanayi hisselerine uyguladığımızda yılın Yıldız Hisseleri de ortaya çıkmış oldu. BIST 100’deki sanayi şirketleri baz alınarak yaptığımız çalışmada listeye giren firmaların Metal İşleme, Gübre ve Zirai Ürünler, Orman Ürünleri Ve Mobilya, Otomotiv Yan Sanayi, Ulaştırma sektörlerinde yer aldığını görüyoruz. Joseph Piotroski’nin BIST 100 Endeksi’ne uyguladığımız modeline göre bu yıl kriterleri sağlayabilen sadece altı hisse bulunuyor. İşte altı Yıldız Hisse:

ÇEMTAŞ YÜZDE 54 KAZANDIRDI
Piyasa değeri 630 milyon TL olan şirket güçlü fiyat performansıyla yatırımcılarının yüzünü güldürüyor. Şirket hisseleri yatırımcısına son üç yıldır yüzde 50’nin üzerinde kazandırıyor. Alternatif yatırım araçlarının da üzerinde kazandıran Çemtaş, yükseliş potansiyelini sürdürüyor. Fiyat/kazanç oranı 4,17 ve son beş yıllık fiyat çarpanlarına göre şirketin hedef fiyatı 12.30 seviyesinde bulunuyor. Bu fiyat, 21 Aralık 2018 itibariyle 6,24 TL seviyesinde olan Çemtaş hisse senedi için yüzde 112 oranında bir getiri potansiyeline işaret ediyor. Son iki yılda kârda gözlenen artışın 2018 yılında da sürmesi hissedeki yükselişi destekliyor.

HEKTAŞ’TA İSTİKRARLI GETİRİ
Hisse son beş yıldır yatırımcısına sürekli kazandırıyor. 2018 yılında da yüzde 29,43 prim yaptı. Bununla birlikte yabancılar Hektaş’taki paylarını azaltıyor. Yılbaşına göre yabancı saklamasındaki oran yarı yarıya azaldı. 29 Aralık 2017 günü yabancı payı yüzde 15,41 iken 7 Aralık 2018 tarihine gelindiğinde oran yüzde 8,05’e geriledi. 2019’un dokuz aylık döneminde hem satışları hem de kârı kayda değer oranda arttmasına rağmen yabancı satışları devam etti. 21 Aralık 2018 itibariyle fiyatı 9,06 TL olan hissenin beş yıllık piyasa çarpanlarına göre hedef fiyat 12,97. Hisse, piyasa çarpanlarına göre yüzde 43 yükseliş potansiyeli taşıyor.        


GENTAŞ’TA GÜÇLÜ FİYAT ATAKLARI
2018 yılına düzeltilmiş verilerle 1,51 TL’den başlayan Gentaş, ağustos ayında 2,88 TL’ye kadar yükseldi. Sonrasında gelen satışlarla birlikte yeniden düşerken aralık ayında 1,82 TL’ye kadar indi. Gelir ve kârdaki büyümesini sürdüren Gentaş’ın fiyat/kazanç oranı 5,08 seviyesinde bulunuyor. Son beş yıllık fiyat çarpanlarına göre hissede hedef fiyat ise 4,06 seviyeleri. Yıldız Pazar’da işlem gören Gentaş’ın halka açıklık oranının yüzde 56 olduğu gözleniyor. Son iki bilançosunda yıllık satış büyümesi yüzde 39.56 olan Gentaş’ın performansını 2019 yılında da sürdürme potansiyeli yüksek.  

EGE ENDÜSTRİ’NİN F/K ORANI 3,72
Ege Endüstri, geçtiğimiz yıl yatırımcısına yüzde 50, bu yıl ise yüzde 15,56 kazandırdı. Hisse senedinin fiyat/kazanç oranı 3,72 seviyesinde bulunuyor. 21 Aralık 2018 itibariyle fiyatı 346,60 TL seviyesinde bulunan şirketin, son beş yıllık piyasa çarpanlarına göre hedef fiyatı 597,93 TL. Son iki bilançodaki yıllık satış büyümesi yüzde 64,78 oranında olurken yatırımcısının yüzünü güldürecek nitelikte olduğu gözlenmekte. Ege Endüstri’nin fiyatı yüksek olmasına rağmen makul değerleme oranları nedeniyle yatırımcıların yakın takibinde olmaya devam ediyor.

TAV’A YABANCI İLGİSİ

Tav Havalimanları 2018’in dokuz aylık döneminde net kârını yüzde 71,69 oranında artırdı. Net satış gelirlerindeki artış ise yüzde 42.36 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin net esas faaliyet kârı da 1,147 milyon TL’den 1,855 milyon TL’ye çıktı. Analistlerin hisseye ilişkin beklentileri olumlu. Takas verileri Eylül-Kasım döneminde yabancıların ağırlıklı olarak satış yapmış olduğunu gösterse de yıl bazında paylarını artırdığı görülüyor. 7 Aralık 2018 itibariyle halka açık kısmının yüzde 74,14’ü yabancı saklamasında bulunuyor. Yılbaşında ise bu oran yüzde 69,32 seviyesinde idi.

ENERJİSA BÜYÜYOR
Sene başındaki halka arzdan bu yana yüzde 16,89 düşen Enerjisa için Ak Yatırım analistlerinden Alper Özdemir, 7,60 TL hedef fiyat ile alım önerisinde bulunuyor. Özdemir, önümüzdeki iki yılda şirketle ilgili yüzde 20 operasyonel gelir büyümesi öngörüyor. Şirketin faaliyet alanına giren üç bölge Türkiye’nin en kalabalık ve ülke ortalamasının üzerinde nüfus artışına sahip. Garanti Yatırım analistlerinden Kerim Gököz, hisseyle ilgili değerlendirmesinde üçüncü çeyrekte tahminlerinin üzerinde bir net kar açıkladığını, güçlü faaliyet sonuçları nedeniyle finansalların hisseye etkisinin olumlu yönde olmasını beklediğini belirtti.  (Zeynep Aktaş/ Fortune Türkiye)

 

Joseph Piotroski kimdir?
Joseph Piotroski, bir değer yatırım gurusudur. 2000 yılında Chicago Enstitüsü Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak kariyerine başladı. “Değer Yatırım: Kazanan ve Kaybeden Hisseleri Ayırmak için Tarihsel Finansal Tablo Bilgilerinin Kullanımı” başlıklı makalesi ile dikkatleri çekti. Önerdiği dokuz kriter ile S&P 500’ün kazancının üzerinde getiri hedefini yakaladı. Muhasebe tabanlı hisse seçim modelini ortaya koydu. Piotroski bulguları SmartMoney gibi büyük mali yayınlarda kullanıldı. Halen Stanford Üniversitesi Graduate School’da muhasebe dersleri veriyor.

QPS nedir?

QPS, Queenstocks Portfolio Selection, web tabanlı portföy seçim programıdır. Bu program,  hisse senedi seçim süreçlerini etkinleştirmek ve hisse senedi yatırımlarında getirilerini maksimize etmek için hazırlanmıştır. Programla temel ve teknik analiz kriterleri kullanılarak yatırımcının kendisinin belirlediği kriterlerle farklı modeller geliştirilebilmekte ya da programda var olan modellerden tercihler yapılarak portföy oluşturabilmekte. Ayrıca oluşturulan modellerin başarısını test edebilmek amacıyla geçmişe dönük uygulamada bulunabilmek mümkün. Oluşturulan farklı modellemelerin geçmişe dönük performansını kıyaslama imkânının bulunması yatırımcıların ideal yatırım tarzını yakalamasına imkân sağlayabilmektedir. Biz de oluşturduğumuz modeli, bu programın geriye uygulama fonksiyonunu kullanarak test ettik. Listede yer alan hisselerin gelişim seyrini ve performansını da yine bu program ile takip ediyoruz. 

İlginizi Çekebilir

Amerikalı Milyarder David Koch Öldü

Amerikalı milyarder, sanayici, hayırsever, politik aktivist David Koch 79 yaşında hayata v…