PİYASALAR – Fortune Turkey https://www.fortuneturkey.com Sat, 20 Jun 2020 20:13:03 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 ABD 500’de Amazon, Piyasa Değeri En Yüksek 3. Şirket Oldu https://www.fortuneturkey.com/abd-500de-amazon-piyasa-degeri-en-yuksek-3-sirket-oldu Sat, 20 Jun 2020 20:13:00 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675395 Fortune ABD 500 Listesi’nde bu seneki değişimden en kârlı çıkan şirket Amazon oldu. Pandemi döneminde geliştirdiği akıllı stratejiler şirketin cirosal anlamda büyümesini sağladı.

]]>
Wall Street’in En Son Devi https://www.fortuneturkey.com/new-york-borsasi-nasdaq-ikilisini-sarsacak Sun, 14 Jun 2020 12:05:44 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675314 Wall Street borsası, Citigroup’u yatırımcı grubuna ekledi . MEMX olarak da bilinen bu üye değişimi, Eylül’de aktif olacak. Bu durum ABD hisse senedi piyasasına uzun zamandır hakim olan New York Borsası-Nasdaq ikilisini sarsmayı hedefliyor.

Citi’nin yatırımı, bu yılın başlarında MEMX tarafından imzalanan 65 milyon dolarlık bir fonun ardından geldi. Bu turda JPMorgan Chase , Goldman Sachs , BlackRock ve Wells Fargo dahil olmak üzere yeni bir yatırımcı dalgası Morgan Stanley , Bank of America , Charles Schwab , Citadel Securities ve Fidelity Investments’ın yer aldığı ilk destekçi grubuna katıldı . PitchBook verilerine göre, MEMX, Citi’nin desteğinden önce toplam 135 milyon dolarlık fon sağlamıştı.

MEMX CEO’su Jonathan Kellner yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda son finansman turumuzu kapatmamıza ve lansmana odaklanmamıza rağmen, destekçiler listemize başka önemli bir piyasa katılımcısının eklenmesi gerektiğini söylediler. Citi ekibiyle birlikte çalışmayı ve pazar yapısı uzmanlıklarından yararlanmayı umuyoruz..”

]]>
Barclays’e Göre; Hedge Fonları, Milyar Dolarlık Çıkış Yapabilir https://www.fortuneturkey.com/barclayse-gore-hedge-fonlari-milyar-dolarlik-cikis-yapabilir Sat, 13 Jun 2020 17:38:43 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675303 Barclays’e göre yatırımcılar, coronavirüs krizinin ekonomi üzerindeki etkilerinden dolayı hedge fon sektöründen bu yıl 100 milyar dolarlık çıkış yapabilir.

50 milyar dolar ile 100 milyar dolar arasında değişebilecek çıkışlar, küresel finans krizinden bu yana yaşanan en sert çekilme olacak. Barclays Capital Solutions’ın raporuna göre 2008 yılında sektörden 154 milyar dolarlık çıkış yaşanmıştı.

Barclays sermaye çözümleri biriminin idari direktörü Kate Holleran, telefon mülakatında “Daha şimdiden 30 milyar dolarlık çekilme oldu. 2019’un gücünü dikkate alınca bu yıla girerken gerçekten giriş olabileceği konusunda iyimserdik. Bunun gerçekleşmeyeceği açık.” dedi.

Covid-19’un küresel bir pandemiye dönüşerek kredi piyasalarını bozması ve Wall Street’te görülen gelmiş geçmiş en uzun boğa piyasasına son vermesiyle birlikte 2020 kaotik bir yıl oldu.

Derin ekonomik zarar Fed’i müdahale edip piyasayı trilyonlarca dolarlık teşvike boğmaya itti. Bu teşvikler ve ABD boyunca kısıtlamaların gevşetilmesiyle hızlı ekonomik toparlanmaya ilişkin artan umutlar, S&P 500 Endeksi’nin Mart’ta görülen dipten güçlü yükselmesini sağladı.

Holleran, piyasaların ilk karamsal beklentileri savuşturmasından dolayı hedge fonlardan çıkışların büyük bir ihtimalle beklenen aralığın alt sınırına yakın olacağını düşünüyor.

]]>
Türk Fintech Girişimi Yatırım Aldı https://www.fortuneturkey.com/turk-fintech-girisimi-yatirim-aldi Sat, 13 Jun 2020 17:31:24 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675299 Tedarik finansmanına aracılık eden Türk fintech girişimi Figopara, aralarında Dünya Bankası ve Revo Capital’in de yer aldığı yatırımcılarından 1 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, yatırımcılarından gelen kaynağı yine KOBİ’lere sağlanacak finansmana aracılık etmek üzere yeni teknolojiler geliştirmek için kullanacak. Firmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarik finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan fintech girişimi, sunduğu platform ile alıcı ve satıcı arasındaki ticaretin finansmanını kolay, ulaşılabilir hale getirirken, tedarik zinciri döngüsünü de hızlandırıyor. Yatırımı, Figopara kurucu ortakları olan Ahmet Bilgen ve Koray Gültekin Bahar’ın yanı sıra yine şirketin yatırımcılarından olan Dünya Bankası’nın kardeş kuruluşu IFC ve Revo Capital’den alırken Hasan Davcı ve Figopara CTO’su Arman Eker de bu yatırım turunda yer aldı. Orhan Ayanlar ise yeni katılan yatırımcı isim oldu.

]]>
Katar İle Swap Kapasitesi Artırıldı https://www.fortuneturkey.com/katar-ile-swap-kapasitesi-artirildi Wed, 20 May 2020 06:54:37 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674990 Katar ile Türkiye’nin swap (döviz takası) anlaşması tutarı 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarıldı. Bir süredir Türkiye’nin İngiltere, Çin, Katar ve Japonya ile döviz takası anlaşması görüşmeleri yaptığı biliniyordu. Swap anlaşması haberlerinin dün ortaya çıkmasıyla birlikte gerileyen kur anlaşmanın ilanıyla birlikte bir miktar daha geriledi. Türkiye özellikle corona virüsü pandemisinin etkisiyle yükselen döviz kurlarına karşı yurt dışından döviz bulma arayışına girmişti. Türkiye 10 milyar dolar değerinde Katar Riyali alacak ve bu para Merkez Bankası rezervine dahil olacak. Katar Merkez Bankası da 10 milyar dolar değerinde Türk Lirası’nı rezervlerine koyacak. Katar Riyali uluslararası arenada rezerv para olmasa da Merkez Bankası’nın döviz rezervleri yükselecek. Başka ülkelerle yeni anlaşmalar da gündeme gelebilir.

]]>
Altın 7 Yılın Zirvesinde https://www.fortuneturkey.com/altin-7-yilin-zirvesinde-2 Mon, 18 May 2020 09:17:15 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674944 ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomik toparlanmanın 2021 sonunu bulabileceğini ve hisse senedi ile varlık fiyatlarında yeni düşüşler olabileceği uyarısının yanı sıra, ABD ile Çin arasında ticaret savaşının yeniden sertleşmeye başlaması altına yaradı. Londra’da altının ons fiyatı 1764 dolarla Ekim 2012 sonrası en yüksek rakama ulaştı. Uzmanlar, altında yükselişin sürebileceğine işaret ediyor.

]]>
İş Bankası Tarım Destek Paketini Açıkladı https://www.fortuneturkey.com/is-bankasi-tarim-destek-paketini-acikladi Thu, 14 May 2020 13:06:42 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674891 Türkiye İş Bankası, COVID-19 salgını nedeniyle ülke ekonomisine destek olmak adına yürüttüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Tarım sektörüne yönelik geliştirilen “Çiftçilerimiz ile El Birliği Destek Paketi” kapsamında; uygun faiz oranlarıyla kredi desteğinden İmece Kart ile tarımsal elektrik ve tarımsal sulama ödemelerinde ilave faizsiz dönem avantajına, İmece Kart limitlerinin arttırılmasından sigorta ve bireysel emeklilik ürünlerinde ek avantajlara kadar pek çok fayda sunuluyor.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “Kuruluşumuzdan bugüne sadece refah günlerinde değil, zorlu zamanlarda da ülkemiz ekonomisinin büyüyüp gelişmesine katkı sağlamaya tüm gücümüzle devam ediyoruz. Pandemi dönemi bize tarımın nasıl vazgeçilmez olduğunu ve ne kadar stratejik bir sektör olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Çiftçilerimizin işletme sermayesi konusunda artan finansman ihtiyaçları dikkate alınarak ‘Çiftçilerimiz ile El Birliği Destek Paketi’ni oluşturduk. Bu kapsamda 60 aya kadar vade ve 250 bin TL’ye kadar uygun faiz oranlarıyla kredi desteği sağlıyoruz. Ayrıca üreticilerimiz, 30 Haziran 2020’ye kadar maksimum 18 ay vadeli ve 25 bin TL tutarındaki kredi için teminat kolaylıklarından faydalanabilecekler. Söz konusu krediye sadece gerçek kişi çiftçi müşterilerimiz başvurabilecek. Yine bu döneme özgü olarak üreticilerimizin kullandıkları İmece Kart limitlerini artırdık. Ayrıca İmece Kartlar ile yapılacak tarımsal elektrik ve tarımsal sulama ödemelerinde 31 Mayıs 2020’ye kadar devam edecek şekilde ilave 1 ay ilave faizsiz dönem avantajı sunduk. Tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Söz konusu pakete bankanın iştirakleri Anadolu Hayat Emeklilik ve Anadolu Sigorta da katkı sağlıyor. Destek Paketi kapsamında, 5 Haziran 2020’ye kadar Anadolu Hayat EmeklilikÇiftçilere Özel Emeklilik Planlarında 250 TL’ye kadar ilave katkı payı ve 100 TL değerine kadar Petrol Ofisi Positive Card akaryakıt kartı avantajından yararlanmak mümkün. Buna ek olarak, üreticiler 6 Haziran 2020’ye kadar düzenletecekleri Bireysel Sağlık, Tamamlayıcı Sağlık, Birleşik Kasko, Modüler Konut ve Yeni Nesil Konut poliçelerinde Anadolu Sigorta’nın bu döneme özel olarak sunduğu yüzde 5-yüzde 35 arasında değişen ek indirimlerden faydalanabilecekler.

“Çiftçilerimiz ile El Birliği Destek Paketi”ne tüm İş Bankası şubelerinden ve ücretsiz tarım uygulaması İmeceMobil üzerinden de başvurulabiliyor.

]]>
Zeynep Aktaş: ‘Banka Hisseleriyle 102 Bin Aşılabilir’ https://www.fortuneturkey.com/zeynep-aktas-banka-hisseleriyle-102-bin-asilabilir Thu, 14 May 2020 12:48:31 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674887 Faizlerin düşüşü yerli yatırımcıyı borsaya yöneltiyor. Ancak yabancıların BIST 50 hisselerindeki satış baskısı borsanın yukarı hareketini sınırlıyor. Yukarı ivmenin güçlenebilmesi yabancıların panik halinin durulması ya da yerli yatırımcının güçlü alımlarda bulunabilmesiyle mümkün.

Para piyasalarında en dalgalı dönemlerden birini yaşıyoruz. Ayın ilk haftasında dolar/TL kurunun Ağustos 2018’deki atağının da üzerinde bir yukarı hareket yaşandı. Borsa İstanbul’da BIST 50 Endeksindeki hisselerde yabancıların satışları devam ediyor. 12 Mayıs itibariyle borsadaki yabancı payı yüzde 55.63’e geriledi. Bu oran Endeksin 124.537 ile zirve yaptığı 22 Ocak günü ise yüzde 65,79 idi. Endeks hisselerinde yabancıların satışları devam ettiği sürece borsanın yukarı atakları zayıf kalıyor. Bu durumda yerli bireysel yatırımcılar kadar kurumsal yatırımcıların davranışları da önemli. Daha önce yabancılar satarken borsayı taşıyan yerli kurumsal yatırımcılar olmuştu. Şimdi ise bireysel tarafta talep artmasına rağmen alımların güçlü olmadığı gözleniyor.

15 hissenin ağırlığı

Enflasyona dair beklentilerin yükselmemesi, dolarizasyonun azalması ve risk priminde yaşanacak düşüşler yatırımcıların algısını olumlu yönde etkileyecektir.

Yabancı portföylerinde hisse payının yeniden yükselmesi ise ancak ekonomik alandaki başarı hikayeleri ile mümkün. Yatırım yapılabilir ülke notunun olmaması ve risk priminin yüksekliği hisseleri baskılayan en önemli unsur. Borsa 98.000-102.000 bandına sıkışmış görünüyor.

98.000 seviyesinin altında sıkıntılı bir süreç var. 102 bin ve üzerindeki bir hareket için ise banka ve endeks hisselerinin katılımını gerektiriyor.

Endeksteki hareketlerin yüzde 60’ını 15 hisse gerçekleştiriyor. Bu hisseler; Bim Mağazalar, Garanti Bankası, Akbank, Turkcell, Ereğli Demir Çelik, Tüpraş, Aselsan, Koç Holding, Sabancı Holding, Türk Hava Yolları, İş Bankası (C), Yapı ve Kredi Bankası, Enka İnşaat, Şişe Cam ve Ford Otosan. Söz konusu hisselerde hareket olmadan yükselişin gerçekleşmesi zor.

Koronavirüs salgınının etkisini bilançolarda özellikle yılın ikinci çeyreğinde göreceğiz. Bu ay daha fazla analist salgın etkisinin bilançolar üzerindeki etkilerini okumaya başlayacak. Bu nedenle daha çok hisse senedi bazlı hareketlerin ön plana çıkması beklenmeli. Değerlendirmede bulunurken salgının şirketin satışları üzerindeki etkisi, faaliyet marjlarına nasıl bir katkı sunduğu ve borçluluk yapısında ne yönlü bir sonuç doğurduğu takip edilecek kalemler olacaktır. Bu dönemde kuşkusuz özvarlıkları ve özvarlık karlılıkları güçlü olan şirketler ön plana çıkacak.

Dolar/TL yükselen kanalı aşağı kırdı

Dolar/TL, içerisinde hareket ettiği yükselen kanalı aşağı yönlü kırdı. Kanalın destek seviyesinin altında kalması halinde dolar kurunun orta vadeli bir düzeltmeye girdiğinin de işareti olacak. Dolar kurunda en yüksek 7 Mayıs günü 7,2692 TL ile test edildi. Bu seviyeden gelen satışlarla 6,9947’li seviyelere gelindi. Kısa vadede yön aşağı doğru. 7,05 TL’nin üzerine çıkılmadıkça düşüş eğilimi devam edecektir.

]]>
Hong Kong Borsası CEO’su ‘Bay Çin’ İstifa Etti https://www.fortuneturkey.com/hong-kong-borsasi-ceosu-bay-cin-istifa-etti Mon, 11 May 2020 13:35:39 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674837 Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. Genel Müdürü Charles Li, 10 yıl sonra istifa ettiğini ve finans merkezi için çalkantılı bir zamanda borsa için artan zorluklar nedeniyle ayrıldığını söyledi.

59 yaşındaki Li, sözleşmesinin önümüzdeki yıl Ekim ayında sona ermesine kadar borsaya liderlik etmeye devam edecek. Eski bir bankacı olan Li, satın almaların yanı sıra çeşitli kilit piyasa reformlarını da savundu. 2019’da LSE’yi satın alma girişiminde yetersiz kalmadan önce, 2012’de İngiltere başkentinin metal borsası için bir anlaşma tasarladı. Gelirin yaklaşık yüzde % 10’una katkıda bulundu. Pekin’de doğan Li, Kültür Devrimi sırasında kuzeybatı Gansu eyaletinde büyüdü. Bir petrol teçhizatı üzerinde çalıştı ve daha sonra Çin’de İngiliz Edebiyatı okudu ve daha sonra Columbia Üniversitesi’nde hukuk diploması aldı. Birkaç yıl hukuk bürolarında çalıştıktan sonra 16 yıl bankacılıkta: önce Merrill Lynch & Co.’da, ardından JPMorgan Chase & Co.’da, 2009 yılında HKEX’e katıldığında Çin başkanlığı yaptı.
Hem Çin vatandaşı hem de borsaya önderlik eden ilk yatırım bankacısı oldu. Çin’e olan bağlantıların yanı sıra Li, ağırlıklı oylama haklarına sahip şirketlerin ve halen araştırma aşamasında olan biyoteknoloji şirketlerinin listelemesine izin vermek için büyük listeleme reformlarını da başlattı.
HKEX şu anda biyoteknoloji firmaları için ikinci büyük listeleme merkezi. Reformlar ile şehre Xiaomi Corp., Meituan Dianping ve Alibaba gibi Çinli teknoloji devlerini getirdi.

Li, görevinde geliri ikiye katladı ve lakabı; “Bay Çin ”oldu. Asya borsası şimdi ana huzursuzluklarla baş döndürücü bir politik çöküş ve derin bir ekonomik çöküşle karşı karşıya. Çin’in kendi borsalarını kurmaya çalışması, Hong Kong’un Çinli şirketler için ana finansman merkezi rolünde bir zorluk oluşturuyor.
HKEX Başkanı Laura Cha, Li’nin liderliğine övgüde bulunuyor ve “bize yumuşak bir geçiş sağlamak için mümkün olduğunca fazla zaman ayırdığı için teşekkür ediyoruz” diyor.

]]>
FORTUNE 500 TÜRKİYE 2020 İÇİN SON BAŞVURU 15 MAYIS https://www.fortuneturkey.com/fortune-500-turkiye-2020-icin-son-basvuru-15-mayis Fri, 01 May 2020 14:42:59 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674612 2008’den bu yana hazırlanan listenin bu yıl 13’üncüsü açıklanacak. Türkiye’de imalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan ve daha ilk yılında referans bir çalışma olan “Fortune 500 Türkiye” araştırması, yine kendi alanında dünya lideri olan CRIF Türkiye ile birlikte hazırlanıyor. 2019 yılı bilançolarını baz alan “Fortune 500 Türkiye” listesi Temmuz ayında açıklanıyor.


Fortune 500 Araştırması’nın amacı, satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarının belirlenmesi ve temel finansal göstergeleri ile birlikte sıralanmasıdır. Finansal kurumlar ve holdingler (Üretim yapan holdingler hariç) bu çalışmanın kapsamına dahil edilmiyor.
Çalışmada CRIF veri tabanının yanı sıra çok sayıda meslek kuruluşları, odalar, dernek ve birlik gibi kuruluşların bilgisine ve veri tabanına başvurulmakta, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin dışında kalan şirketlere direkt olarak ulaşılmaktadır. Çalışmanın kapsamının çok geniş ve yaygın olması nedeniyle listeye girebilecek büyüklükte olup da ulaşılamayan şirketlerin bulunması muhtemeldir. Bu nedenle, 2019 yılı sonuçları itibariyle listeye girebilecek büyüklüğe sahip olmasına rağmen 19 Nisan 2020 tarihine kadar kendisine ulaşılmamış şirketler, aşağıda belirtilmiş iletişim noktalarıyla en geç 24 Nisan 2020 tarihine kadar temasa geçmelidir.
ABD’de yayımlanan ve dünyanın en itibarlı iş dergisi olan Fortune, 1955 yılından bu yana “Fortune 500” markasıyla dünyanın en büyük şirketlerini açıklıyor. Şirketleri satış cirolarına göre sıralayan “Fortune 500” çalışması dünyanın her yerinde büyük ilgi görüyor, referans kabul ediliyor. “Fortune 500” içerisinde yer almak bir prestij sembolü olarak tanımlanıyor.

TEMEL İLKELER
“Fortune 500 Türkiye” listesi, bilgi paylaşımını kabul eden ve şeffaflığı, kurumsal yönetim ilkelerinden biri olarak benimseyen şirketlerin yer aldığı bir çalışmadır. Her şirkete aynı koşullarda ulaşılmakta, aynı bilgiler talep edilmekte ve aynı tarafsız değerlendirme yapılmaktadır. Listede yer alabilmek için “sadece satış rakamım açıklansın ama diğer bilgilerime yer verilmesin” şeklinde ya da benzer ön koşullar ileri süren şirketlere listede yer verilmiyor. Bu çalışma gönüllü katılım esasına dayandığı için, listede yer almak istemediğini yazılı olarak beyan eden şirketlere de listede yer verilmiyor. Ana hissedarı olan şirketle tam konsolide olan şirkete listede yer verilmemekte, bu durumda listeye sadece ana şirket dahil edilmektedir. Bunun amacı, satış hacimlerinin iki kere listeye yansıtılmamasıdır. Tam konsolidasyon nedeni ile listeye dahil edilemeyen şirketlerin listesi ayrıca açıklanmaktadır.

ŞİRKETLERDEN TALEP EDİLEN BİLGİLER
1) Özlük bilgileri
• Adres, telefon, faks, web sitesi adresi, halka açık ise Borsa İstanbul kodu
• Personel sayısı
• Sektör kodu (NACE Kodu) ve faaliyet konusunun kısa bir açıklaması
• Üst düzey yönetici bilgileri: İsim, konum ve elektronik posta
2) 2019 ve 2018 yılı bilanço ve gelir tabloları
• Halka açık şirketlerle, kendi isteği ile bağımsız denetimden geçmiş şirketlerde, finansal tablolar ve dipnotları ile birlikte bağımsız denetim raporu.
• Mevzuat veya konumu gereği konsolide finansal tablo hazırlamak durumunda olan şirketlerde, dipnotları ile birlikte konsolide finansal tablolar ve bağımsız denetçi raporu.
• Diğer tüm şirketlerde, vergi dairelerine ibraz olunan konsolide olmayan finansal tablolar.
• Şirketlerin bağımsız denetimden geçmemiş, kendi hazırladıkları konsolide veya kombine finansal tablolar
bu çalışma için kabul edilmemektedir.
• Aynı ortaklık yapısında üretici-satıcı şirket ilişkisi içinde olan iki şirketten sadece yüksek satış hacmine sahip olan şirket listeye dahil edilmektedir.
• Hesap dönemi 31 Aralık’ta sona ermeyen özel hesap dönemi olan şirketler de listeye en son mali yılsonu verileri itibariyle dahil edilmektedir.
• Ulaştırılan finansal tablolar TL cinsinden hazırlanmış olmalıdır. Diğer para birimleri cinsinden hazırlanmış finansal tablolar doğru bir karşılaştırma bazını yok edeceği için kabul edilmeyecektir.
3) 2019 ve 2018 yıllarına ait ihracat rakamı (TL cinsinden)
Bağımsız denetim raporu olan şirketlerde yer alması halinde dipnotlardaki ihracat rakamı esas alınacaktır.

TEMEL TANIMLAR
Net satışlar: “Fortune 500 Türkiye” listesi şirketlerin 2019 yılı net satışlarının büyüklüğüne göre hazırlanacaktır. Net satışlar, yıl içinde ana faaliyetlerle ilgili elde edilmiş hizmet ve diğer gelirleri de kapsamaktadır. Taahhüt işleri ile ilgili şirketlerin net satışları hesaplanırken şu yaklaşım benimsenmektedir:
Net satışlar = Net satışlar (t) + [Yıllara yaygın inşaat ve onarım hak edişleri (t) – Yıllara yaygın inşaat ve onarım hak edişleri (t-1)]
Net satışlardaki değişim bir önceki yıla göre olan artışın veya azalışın yüzdesini ifade eder.
Faiz vergi öncesi kâr: Faiz vergi öncesi kâr (FVÖK), gelir tablosundaki vergi öncesi kâr (VÖK) rakamına o yıl ödenen toplam finansman giderlerinin eklenmesi sonucu bulunan rakamı ifade etmektedir. FVÖK değişimi, bir önceki yıla göre olan artışın veya azalışın yüzdesini gösterir. Her iki yıl FVÖK rakamı negatif ise veya önceki yıl negatif (zarar) cari yıl pozitif (kâr) ise değişim yüzdeleri hesaplanmamaktadır. Buna göre bu hesaplamada şu yaklaşım benimsenmiştir:

2018 2019
Kâr Kâr artış veya azalış hesaplanmıştır
Zarar Zarar artış veya azalış hesaplanmamıştır
Kâr Zarar azalış hesaplanmıştır
Zarar Kâr artış hesaplanmamıştır

İhracat: İhracat, Türkiye’de üretilip yurtdışına yapılan mal ve hizmet satışını ifade etmektedir. Ancak uluslararası faaliyetleri olan ve finansal tablolarını konsolide bazlı üreten bazı şirketlerde ihracat, Türkiye dışında üretilip satılan mal ve hizmetlerin gelirini de kapsamaktadır. Bu durumda bağımsız denetçi raporundaki açıklama esas alınmaktadır.

Piyasa değeri: Piyasa değeri, şirketin bir hisse senedinin işlem günü itibari ile kapanış fiyatı ile ödenmiş sermaye tutarının çarpılması sonucunda bulunmaktadır.
Piyasa değeri = Yılın son işlem günü itibari ile bir hissenin kapanış fiyatı x Ödenmiş sermaye

Hisse başına kâr: Şirketin net dönem kârı/zararının ödenmiş sermaye tutarına bölünmesi ile bulunmaktadır. Bir diğer ifade ile, 1 TL nominal değerli hisse senedi başına elde edilmiş olan kâr/zarar rakamını göstermektedir.
Hisse başına kâr = Net dönem kârı-zararı / Ödenmiş sermaye

Yatırımcı kârlılığı: Şirketin; ilgili yılda, yatırımcısına sağladığı temettü verimi ile sermaye kazancının toplamından oluşmaktadır. Temettü verimi, net temettü rakamının piyasa değerine bölünmesi ile sermaye kazancı ise firmanın bir önceki yıla göre piyasa değerinde oluşan değişimden hesaplanmaktadır. Temettü verimi ve sermaye kazancı hesaplanırken, yatırımcının menkul kıymeti bir önceki yılın kapanış fiyatı ile aldığı varsayılmaktadır.
Temettü verimi = Net temettü / Piyasa değeri
Sermaye kazancı = (Piyasa değeri (t) / Piyasa değeri (t-1) ) – 1
Yatırımcı kârlılığı = Temettü verimi + Sermaye kazancı

Çalışan sayısı: Bu bilgi temel olarak şirketlerden temin edilmektedir. Borsa şirketlerinde ise bu veri finansal tablo dipnotlarından çıkarılmakta, olmaması durumunda şirkete ait web sitesinden veya bizzat şirketin kendisinden temin edilmektedir. Geçici işçiler çalışan sayısı içinde ifade ediliyor.

Medyan: Bir dizindeki yer alan tüm değerleri tam ortadan ikiye bölen değerdir. Listede yer alan 500 şirketin değerlerinin medyanı alınmaktadır. Borsa İstanbul’ da işlem gören şirketlerde ise piyasa değeri, yatırımcı kârlılığı ve hisse başına kâr değerlerinin medyanı kote olan tüm şirketlerin medyanı olarak hesaplanıyor.

Sektör kodları: Listede yer alan şirketlerin hangi sektörde faaliyet gösterdikleri kendilerinin belirleyeceği NACE kodları ile gruplandırılacaktır. Her şirkete tek bir sektör kodu verilmesi zorunluluğu nedeniyle, birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere ağırlıklı faaliyet konularına göre kod verilmelidir. Listede yer alan sektör kodlaması, CRIF Türkiye uzmanları tarafından ayrıca kontrol edilecektir.

Tarih çizelgesi: Firma bilgilerinin CRIF Türkiye’ye en son ulaştırma tarihi 15 Mayıs 2020’dir. Bu tarihten sonra iletilmiş olan bilgiler maalesef sıralamada dikkate alınmayacaktır.

Saygılarımızla

Kerem Araç
CRIF Enformasyon Derecelendirme ve Dan. Hiz. A.Ş.
Genel Müdür

Ersan Taylan Çıplak
Fortune 500 Editörü

Veri paylaşımı ve iletişim:
Asude Diren Burçak
Risk Yönetim Çözümleri Koordinatörü
Tel: (0212) 258 72 72 (0212) 365 40 00

CRIF Türkiye
Reşitpaşa Mahallesi Eski Büyükdere Cad. Park Plaza No:14 Kat:18
Maslak İstanbul
E-mail: asude.diren@crif.com

]]>