MEDYA – Fortune Turkey https://www.fortuneturkey.com Mon, 01 Apr 2019 14:09:01 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.1 Uğur Dündar istifa etti https://www.fortuneturkey.com/ugur-dundar-istifa-etti Mon, 01 Apr 2019 14:09:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/?p=532421660850 CHP’ye yakınlığıyla bilinen Halk TV’de görevden alma ve istifa depremi yaşandı. Halk TV’de kanalla özdeşleşen yüzler; Lâle Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gokhan Demirel’le yolların ayrıldığı öğrenildi.

DÜNDAR TEPKİ İÇİN İSTİFA ETTİ

Tenkisat depreminin yaşandığı kanalda, Türkiye’nin en çok izlenen programı Halk Arenası’nı yapan duayen gazeteci Sözcü yazarı Uğur Dündar da tüm bu yaşananları protesto etmek için istifa etti.

Konuyla ilgili twitter’dan açıklama yapan Uğur Dündar “Halk Televizyonu’nu bugünlere getiren ekipten Lâle Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gokhan Demirel’in işlerine son verilmiş! Bu haksızlığa karşı çıkıyor ve 6 yıldır tek kuruş almadan program yaptığım Halk TV’den ayrılıyorum” dedi.

“PROTESTO İÇİN İSTİFA ETTİM”

Dündar konuyla ilgili Dündar yaptığı ilk değerlendirmede de “Halk TV’yi bugünlere getiren ekibe çok büyük haksızlık yapıldı. Hem de bir seçim zaferinin sabahında yapıldı. Ben de bunu protesto ederek istifa ettim. Zaten Halk Tv ile maddi bir bağlantım yoktu” ifadelerine yer verd

]]>
Comcast’tan, Sky’a 31 milyar dolarlık teklif https://www.fortuneturkey.com/comcasttan-skya-31-milyar-dolarlik-teklif-50784 Tue, 27 Feb 2018 09:25:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/comcasttan-skya-31-milyar-dolarlik-teklif-50784 NBC televizyonunun sahibi Comcast Group medya devi Rupert Murdoch’ın 21st Century Fox şirketi ve Walt Disney’e meydan okuyarak Avrupalı yayıncı Sky için teklif verdi.
Comcast’tan yapılan açıklamaya göre şirket, Sky için hisse başına 12,50 sterlinlik teklif verdi. Bu teklif hisse başına 10,75 sterlin veren Fox’un teklifinin yüzde 16 üzerinde.
Comcast’ın verdiği teklif şirketin tamamı için yaklaşık 22,1 milyar sterlini (31 milyar dolar) gözden çıkardığı anlamına geliyor. Comcast’ın CEO’su Brian Roberts yaptığı açıklamada hedeflerinin Sky’ın tamamını almak olduğunu söyledi.
Rupert Murdoch’un sahibi olduğu 21st Century Fox, şu an Sky’ın yüzde 39’unu elinde tutuyor ve geri kalan yüzde 61’lik payı almak için daha önce 18,5 milyar sterlin teklif etmişti.
  ]]>
“Boxer” yenilendi! https://www.fortuneturkey.com/boxer-yenilendi-50780 Tue, 27 Feb 2018 07:55:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/boxer-yenilendi-50780 Piyasaya çıktığı 2004 yılından bu yana erkeklerin ilk tercihi olan Boxer Dergisi, ara vermiş olduğu yayın hayatına güçlenmiş kadrosu ve yenilenen içerikleriyle yeniden başladı.
 “Erkekler Boxer okur” sloganıyla yola çıkarak kısa zamanda “Türkiye’nin En Çok Satan Erkek Dergisi” unvanını kazanan Boxer, yarattığı marka algısını dopdolu içeriklerle daha kaliteli hale getirmeyi sürdürüyor. Tarafsız ve bağımsız yayın politikası ilkesiyle çizgilerinden asla ödün vermeyen derginin kadrosu deneyimli gazetecilerden ve editörlerden oluşuyor.
Ekim ayında yenilenmiş yüzüyle www.boxerdergisi.com.tr adresinde dijital yayın hayatına başlayan Boxer’da otomobilden teknolojiye, spordan modaya, kültür & sanattan sağlıklı yaşama pek çok farklı alanda erkekler için ilgi çekici içerikler yer alıyor. Kısa sürede aylık ortalama 1 milyonun üzerinde tekil ziyaretçiye, 8 milyonun üzerinde sayfa gösterimine ulaşan dijital platform, her geçen gün okuyucu sayısını arttırmaya devam ediyor.
2018 yılı içerisinde basılı yayın hayatına yeniden dönmeyi sabırsızlıkla bekleyen Boxer Dergisi, geçmiş dönemdeki başarısını katlayarak arttırmayı hedefliyor.

]]>
Dünyanın en yaratıcı 30 kadın yöneticisinden biri Türk https://www.fortuneturkey.com/dunyanin-en-yaratici-30-kadin-yoneticisinden-biri-turk-45140 Wed, 03 May 2017 10:23:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/dunyanin-en-yaratici-30-kadin-yoneticisinden-biri-turk-45140 Business Insider tarafından her yıl yinelenen “Reklam dünyasında en yaratıcı 30 kadın” listesinde bu yıl ilk kez bir Türk isim yer aldı. TBWAİstanbul Chief Creative Officer’ı olan İlkay Gürpınar, tüm dünyadan reklam sektöründe başarılı işlere imza atmış en yaratıcı kadın yeteneklerin derlendiği bu listeye 3’üncü sıradan girdi. 
10 yılı aşkın süredir TBWAİstanbul’da yer alan İlkay Gürpınar, son altı yıldır ajansın Türkiye’nin en büyük ve en çok ödül alan ajansı olarak gelişmesinde önemli rol oynadı. Liderlik ettiği kreatif ekibiyle beraber TBWAİstanbul’un Türkiye’de en çok Cannes Lions kazanan ajans olmasını sağladı ve Cannes Lions dahil olmak üzere pek çok yarışmada jürilik görevi yaptı. İlkay Gürpınar, lokal fikirleri global prodüksiyon kalitesiyle birleştirmeye inanıyor. Bilinen en önemli işleri arasında ise; Ikea, McDonald’s, Beko, Landrover, Akbank, Radikal ve Avea gibi Türkiye’nin önde gelen markaları için hazırladığı kreatif kampanyalar yer alıyor.
Business Insider’ın reklam endüstrisinde kadın liderlerin azımsanmamasına dikkat çekmek için düzenlediği bu listenin kriterlerini ise sektörde bilinirlik, tanınmış ajanslarda üst düzey görev ve globalde dikkat çekmiş kreatif işler belirliyor.
 

]]>
‘Antalya Film Platformu’ ve ‘Yaratıcı Ödüller’ ödülleri sahiplerini buldu https://www.fortuneturkey.com/antalya-film-platformu-ve-yaratici-oduller-odulleri-sahiplerini-buldu-39778 Sat, 22 Oct 2016 17:55:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/antalya-film-platformu-ve-yaratici-oduller-odulleri-sahiplerini-buldu-39778 53. Antalya Film Festivali’nde “Antalya Film Platformu” ve “Yaratıcı Ödüller” ödülleri sahiplerini buldu.

Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen ödül törenine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel, festival jurisi, festivale katılan yönetmenler, oyuncular ve davetliler katıldı.
Türel, törende yaptığı konuşmada, siyasetin de sanatın da popüler olan ve popüler olmayan yanları olduğunu söyledi.

Festivalin geçmiş yıllarda en popüler yanının sanatçıların halkı selamladığı kısım olduğunu ifade eden Türel, festivalin profesyonel ve uluslararası boyutuna önem vermeye başladığı zaman biraz eleştirildiğini dile getirdi.
Kırmızı halı koyduklarında bazılarının “Festival halktan uzaklaşıyor” eleştirilerinde bulunduğunu hatırlatan Türel, şunları kaydetti:
“Oysa sanatın içinde her zaman biraz popülizm gereklidir. Ancak sadece popülizm olursa siyaset de sanatta kalmıyor. Arkadaşlarımızla bir fidan diktik ve inşallah bu fidan büyüyecek, dev bir çınar olacak. Festival öncesinde sinemamızın bu yıl üretim açısından biraz durgun olduğunu düşünüyordum. Ancak festivale katılan usta ve genç yönetmenlerden aldığım izlenimler, çok olumlu yöndeydi. Sinemamızın hem ustalık hem de genç yetenekler bakımından zenginleştiğini görmek beni çok mutlu etti.”
Yurt dışından gelen sanatçıların festivale ciddi katkısı olduğuna değinen Türel, festivale katılımın oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Antalya Film Festivali’nin ilk ödülleri şunlar oldu:
– Antalya Film Platformu Ödülleri
Villa Kult Rezidans Ödülü – Anadolu Leoparı
TRT Proje Geliştirme Ödülü – Şahmerdan
Kurmaca Pitching Platform Ödülü – Kız Kardeşler/Güven
Belgesel Pitching Platform Ödülü – Ben de Buradayım/Kim Mihri
Difiglame Renklendirme ve Görsel Efek – Daha
Work in Progress Ödülü – Mr Gay Suriye

– Yaratıcı Ödüller
Belgesel Film Seçkisi İzleyici Ödülü – Ben Ömer
Kısa Film Seçkisi Ödülü – 7 Santimetre
Renk-Ahenk Film Seçkisi Ödülü – Yağmurlarda Yıkansam
Dr. Avni Tolunay Juri Özel Ödülü – Babamın Kanatları
En İyi Kurgu Ödülü – Genç Pehlivanlar (Ali Ağa)
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü – Rauf (Devrim Ömer Ünal)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Rauf (Vedat Özdemir)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü – Haji Gül Aser (Toz)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü – Kübra Kip (Babamın Kanatları)
Behlül Dal Juri Özel Ödülü – Genç Pehlivanlar ekibi
Film Yöneticileri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü – Yeşim Ustaoğlu (Tereddüt)
En İyi İlk Film Ödülü – Babamın Kanatları

]]>
53. Uluslararası Antalya Film Festivali başladı https://www.fortuneturkey.com/53-uluslararasi-antalya-film-festivali-basladi-39603 Sun, 16 Oct 2016 15:41:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/53-uluslararasi-antalya-film-festivali-basladi-39603 Türkiye’nin en köklü film festivallerinden “53. Uluslararası Antalya Film Festivali”, yerli ve yabancı sanatçıların kırmızı halı geçişiyle başladı.

EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi’nde Antalya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği festivalde, sanatçılar kırmızı halıda objektiflere poz vererek, salona geçti.

Kırmızı halıda yürüyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve beraberindekiler, vatandaşları selamladı.

“Sinemanın son örneklerini paylaşacağız”
Bakan Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, festivalin hayırlı olmasını dileyerek, 53’üncü dönemin büyük bir başarı olduğunu anlattı. Avcı, “Bir hafta boyunca Türk ve dünya sinemasının son örneklerini burada paylaşacağız.” dedi.

Kırmızı halıda eşi Ebru Türel ile yürüyen Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ise Antalya’da yeniden büyük bir sinema heyecanının şölene dönüşeceğini belirtti.

“Keşke Tarık Akan da aramızda olsaydı”
Sanatçılardan Emel Sayın da festivalin hayırlı olmasını temenni ederek, “Keşke Tarık Akan da aramızda olsaydı.” dedi. Oyunculardan Deniz Çakır da başarılı bir festival olduğunu belirtti.

Şarkıcı Göksel de Türk sinemasının müziklerinden oluşan bir konser vereceğini ve bunun için heyecanlı olduğunu vurgulayarak, “Çok başarılı bir organizasyon.” dedi.

Türk sanatçıların yanı sıra, Danimarkalı ünlü aktris Connie Nielsen, İtalyan Maria Grazia Cucinotta ve Giulio Violati, Andie MacDowell, ABD’li tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu George Hamilton, ABD’li aktörler John Savage ve Esai Morales başta olmak üzere çok sayıda yabancı ünlü de kırmızı halıda yürüdü.

]]>
Özgür Gündem gazetesi kapatıldı https://www.fortuneturkey.com/ozgur-gundem-gazetesi-kapatildi-37429 Tue, 16 Aug 2016 08:59:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/ozgur-gundem-gazetesi-kapatildi-37429 İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, “terör örgütü PKK propagandası yapıldığı ve örgütün yayın organı gibi hareket edildiği” iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Özgür Gündem gazetesinin geçici olarak kapatılmasına karar verdi.  

]]>
Radikal.com.tr’nin faaliyetlerine son verildi https://www.fortuneturkey.com/radikalcomtrnin-faaliyetlerine-son-verildi-37403 Tue, 16 Aug 2016 04:49:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/radikalcomtrnin-faaliyetlerine-son-verildi-37403 Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ, “www.radikal.com.tr”nin haber, köşe yazısı gibi içerik üretimi faaliyetlerine dün itibarıyla son verildiğini duyurdu.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamasında “Daha önce kağıt baskı yayını ve dağıtımını durdurduğumuzu kamuya açıkladığımız ancak internet üzerinden dijital formatta yayınlarını sürdürmekte olan ‘www.radikal.com.tr’ nin, haber, köşe yazısı gibi içerik üretimi faaliyetlerine dün itibarıyla son verilmiştir. Bu durumun faaliyetlerimiz üzerinde önemli bir etkisi bulunmamaktadır.” bilgileri paylaşıldı. 

]]>
‘Kenan Işık’ın sağlık durumunda değişiklik yok’ https://www.fortuneturkey.com/kenan-isikin-saglik-durumunda-degisiklik-yok-29147 Sun, 28 Feb 2016 07:11:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/kenan-isikin-saglik-durumunda-degisiklik-yok-29147 Tiyatro sanatçısı Kenan Işık’ın yardımcısı Fuat Torlak, yaptığı açıklamada, sanatçının sağlık durumunda herhangi bir değişiklik olmadığını ve tedavisine evinde devam edildiğini söyledi. 

Torlak, “Sosyal medyada ‘Kenan Işık vefat etti’ şeklinde yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” diye konuştu.

Işık, yaklaşık 2 yıl önce beyin kanaması sonucu bilinci kapalı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Sanatçı, 4 saat süren operasyonun ardından bir süre yoğun bakım servisine alınmış, daha sonra da Almanya’nın Allenzbach kentinde tedavi görmüştü.

]]>
Mustang’e ‘Cesar’da 4 ödül https://www.fortuneturkey.com/mustange-cesarda-4-odul-29128 Sat, 27 Feb 2016 08:53:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/mustange-cesarda-4-odul-29128 “Fransa’nın Oscar’ı” olarak bilinen “Cesar Sinema Ödülleri”nde dört ödül kazanan Mustang filminin yönetmeni Deniz Gamze Ergüven, bu ödüllere layık görülmelerinin “rüya gibi” olduğunu söyledi.

Ergüven, Paris’te Chatelet Tiyatrosu’nda yapılan 41. Cesar Sinema Ödülleri’nin ardından sorularını yanıtladı.

Duygularının sorulması üzerine Ergüven, “Rüya gibi. Çok çok çok mutluyuz” dedi.

İlk uzun metraj çalışması olan Mustang’da diğer partnerlerden destek almakta çok zorluk çektiğini dile getiren Ergüven, gelecekte atacağı adımlarda bu desteğin daha kolay olacağını söyledi.

Ergüven, “Bu filmin sadece var oluşu bile bana çok güç veriyor” diye konuştu.

Oscar’da yarışacak
Filmin hürriyetle ilgili bir mesajı olduğunu ifade eden Ergüven, “Türkiye’de kızların ne yapması gerekiyor, ne yapmaması gerekiyor, o çok konuşuluyor. Ben bu filmi hamile çektim ve işte bugünleri görüyoruz” ifadesini kullandı.

Türk yönetmen Ergüven’in Mustang filmi, Cesar Sinema Ödülleri töreninden dört ödülle ayrıldı. Mustang, yarışmada “en iyi ilk film”, “en iyi senaryo”, “en iyi montaj” ve “en iyi müzik” ödüllerine layık görüldü. 

Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı Mustang, Oscar’larda da Fransa adına ”Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde yarışacak. 

Karadeniz Bölgesi’nde Türkçe çekilen Mustang, kırsal kesimde yaşayan genç kızların “özgürlük mücadelesi”ni eleştirel bir gözle ele alıyor.

]]>