LIFESTYLE – Fortune Turkey https://www.fortuneturkey.com Tue, 19 May 2020 11:39:52 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.1 Salgın Sonrası Akıl ve Ruh Sağlığı Devrede https://www.fortuneturkey.com/salgin-sonrasi-akil-ve-ruh-sagligi-devrede Tue, 19 May 2020 11:39:51 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674967 Colombia Üniversitesi Irving Medikal Merkezi Başkanı ve NewYork- Prebyterian Acil Servis Başkanı Angela Mills, çalışanlarının coronavirüs salgınında çıkardıkları muazzam işler hakkında konuştu. Coronavirüs salgının etkisinin azalmasıyla ön saflarda çalışan doktorlar, hemşireler ve New York şehrinin ruh ve akıl sağlığına odaklanılması gerektiğini hatırlattı.

]]>
Efsane Oyun 1 Hafta Ücretsiz https://www.fortuneturkey.com/efsane-oyun-1-hafta-ucretsiz Sun, 17 May 2020 14:46:03 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674935 Rockstar Games tarafından 2013 yılında yayınlanan Grand Theft Auto V (GTA 5),dün akşam Epic Games Store üzerinden ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Türkiye’de satış fiyatı 169 TL olan GTA 5, 1 hafta boyunca ücretsiz olarak indirilebilecek. Oyunu indiren kullanıcılar Grand Theft Auto V: Premium Edition içeriğine ömür boyu sahip olmuş olacak. GTA V, 14 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 1 hafta boyunca ücretsiz olarak kütüphanelere eklenebilecek.

17 Eylül 2013 tarihinde piyasaya çıkan Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunu olan GTA 5, o günden bu yana ilk defa ücretsiz olduğunu da belirtmekte fayda var. 7 yıldır popüleritesini korumayı başaran oyun, bu süreçte pek çok ödül de kazanmıştı.

GTA 5’e ücretsiz olarak sahip olmak için öncelikli olarak Epic Games’in internet sitesine girip, hesap oluşturmak veya mevcut hesabınızla giriş yapmak gerekiyor. Ardından Epic Games başlatıcısını (launcher) yükleyip, kütüphane bölümüne girilerek, GTA 5 ücretsiz olarak indirilebiliyor.

]]>
Avrupa, Bisikletin Altın Çağına Hazırlanıyor https://www.fortuneturkey.com/avrupa-bisikletin-altin-cagina-hazirlaniyor Sun, 10 May 2020 11:14:38 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674806 Kilitlenmeler, şehirlerde halihazırda sürmekte olan derin değişiklikleri, özellikle de arabaları kilit alanlardan dışarıya alma çabalarını hızlandırdı. Örneğin, Milano’da yaya alanlarının genişletilmesi ile birlikte 70 km’lik yeni bisiklet yolları için planlar getirdi. Fransa ise kirlilik artışını önlemek amacıyla insanları bisiklet kullanmaya teşvik etmek için 20 milyon euroluk bir plan açıkladı.

]]>
Türkiye’de Caz Belgeseli https://www.fortuneturkey.com/turkiyede-caz-belgeseli Thu, 07 May 2020 16:58:55 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674775 Türkiye’de caz müziğini gelişim evrelerini, etkileşimlerini ve emek verenlerini toplumsal tarihe paralel olarak inceleyen belgesel, İKSV’nin arşivinden görüntüler ve çarpıcı söyleşilerle bu alanda eşsiz bir örnek oluşturuyor. Belgesel artık İKSV YouTube hesabında.

]]>
Açık Ofis Uygulaması Sona mı Eriyor? https://www.fortuneturkey.com/acik-ofis-uygulamasi-sona-mi-eriyor Thu, 07 May 2020 16:34:03 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674770 Tek yönlü koridorlar, masaların etrafında tampon bölgeler, çalışanları birbirlerinin öksürüklerinden koruyan plastik separatörler salgın sonrasında evden çalışma sistemi değiştirildiğinde ofis standartları haline gelebilir.

]]>
Tesadüfen Otelci https://www.fortuneturkey.com/tesadufen-otelci Mon, 04 May 2020 14:24:18 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674689 Fransız bir perakende kralı lüks konaklama için vizyonunu şöyle açıklıyor: Daha küçük, daha sürdürülebilir ve daha hedefli bir yapı. Fortune Tutkular Mayıs sayısı..

]]>
‘Atatürk Kent Ormanı’ Gün Sayıyor https://www.fortuneturkey.com/ataturk-kent-ormani-gun-sayiyor Fri, 01 May 2020 12:51:03 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674607 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 12 Ekim 2019’da, Sarıyer’deki Hacıosman Korusu’nda incelemelerde bulunmuş ve bu alanın gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra İstanbul halkına açılacağını duyurmuştu. Bu kapsamda İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nca bölgede yürütülen çalışmalarda sona gelindi. İmamoğlu, inceleme gezisini doğal gölet kenarında değerlendirdi. Hacıosman’daki parkın etkileyici bir alan olduğunu belirten İmamoğlu, “Metro ulaşımına yakın ve konutların içinde olan bir alanın İstanbul’un hizmetinde olmaması üzücü. Burada arkadaşlarımız ortaya bir karakter koyuyorlar.  Tümüyle doğal halini koruyarak, sadece insanların yürüyüş yapabileceği ve nefes alabileceği bir ortam koordine ediyor arkadaşlarımız. Vahşi hayatın olduğu yerlerde de tamamen insandan arındırılmasına varıncaya kadar, belli prensiplerle hareketli ediliyor. 19 Mayıs’ta muhtemelen sokağa çıkamayacaksak da burada bir yürüyüşümüzü gençlik adına yaparız diye umut ediyorum” dedi.Vatandaşların bölgeye, Hacıosman ve Darüşşafaka metro duraklarından kolayca ulaşabileceklerini kaydeden İmamoğlu, “İstanbul’un muhtelif yerlerinden gelip yürüyüş yapabilecekler. 12 kilometreye yakın bir yürüyüş parkuru oluşuyor burada. Emeği geçen arkadaşlara minnet duyuyorum. İstanbul’a Atatürk Kent Ormanı adıyla hediye etmenin keyfini inşallah yaşayarak moral bulacağız” diye konuştu.

]]>
Tribeca Enterprises ve Youtube, Dijital Film Festivali Düzenleyecek https://www.fortuneturkey.com/tribeca-enterprises-ve-youtube-dijital-film-festivali-duzenleyecek Thu, 30 Apr 2020 13:10:51 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674569 New York merkezli küresel medya şirketi Tribeca Enterprises ve video platformu YouTube, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer kuruluşların yararına 29 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında bir dijital film festivali düzenleyecek. We Are One: A Global Film Festival adını taşıyan ücretsiz festivalin kürasyonu; Berlin, Cannes, Venedik, Sundance gibi film festivalleri tarafından yapılacak.

]]>
Floransa’nın Stil Sahibi Tüccarları https://www.fortuneturkey.com/floransanin-stil-sahibi-tuccarlari Fri, 24 Apr 2020 09:57:10 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674365 Erkek giyiminde stil sahibi olanların Toskana’ya iki yılda bir düzenlenen yolculuğu kaçırmamaları gerekiyor.

1972 YILINDAN BERİ erkek giyiminin elit terzileri Floransa’daki bir yemekte bir araya geliyorlar. Trattoria Cammillo’daki bu organizasyon için çok önceden rezervasyon yapılıyor. Şehre gelenlerin amacı, son derece etkili bir şov olan ve ilk günden beri niş bir etkinlik özelliğini koruyan Pitti Uomo’ya katılmak. Pitti her ocak ve haziran ayında dört gün boyunca şehre damga vuruyor ve daha genç, daha şova yönelik Milano Moda Haftası öncesi önemli bir durak işlevini üstleniyor. Ayrıca normların da çok ötesinde bir etkinlik.

Onlarca yıllık geçmişi olan Armagnac gibi Pitti de anlatılanlardan çok daha deneyimli. Tüm dünyadan 21 bin 400 alıcısı, bin 200 fuarı ve sayısız editörü, fotoğrafçısı ve trend belirleyicisiyle, herkesin bir şeyler bulabileceği bir etkinlik bu. Burada terzilik, gösteriş baş rolde; Floransa sokakları ayak bileğini gösteren, mükemmel süet loaferlar giymiş erkeklerle dolu.

Öncü fotoğrafçılığı sayesinde Pitti’yi gerçek erkek’lerin gerçek stili için kaynak olarak haritaya koyan Scott Schuman, “Bu erkek stilinin Super Bowl’u” diyor. “Milano ve Paris Moda Haftaları daha çok genç erkeklerin oyunu sayılabilir” diyerek sözlerini sürdürüyor. “Burada ise yaşlı bir erkeği, iri bir erkeği ya da skinny bir erkeği nasıl güzel giydirebileceğinizi görüyorsunuz.”

Şov Fortezz de Basso dahilindeki onlarca binada gerçekleştiriliyor. Bir kişinin kaç defa katıldığından bağımsız olarak markaların buradaki yoğunluğu baş döndürücü; özellikle de Harry’s Bar’daki bir Negroni (bir tür İtalyan kokteyli) gecesinden sonra bunu görmek mümkün. Burada Pitti gecelerini tamamlayan, mükemmel dikilmiş klapalı ceketli erkekler göreceksiniz.

Fuardaki ana pavyon terziliğin nasıl geliştiğine ve bu dikiş ustalığını yeniden tanımlayan markalara ayrılmış; şanslı bir erkeğin gardırobunda kolaylıkla yer alabilecek, titizlikle seçilmiş bir koleksiyon… Savile Row’un (Londra’da erkek giyim terzileriyle ünlü bir cadde) en dostane yeni komşusu Drake’s (İngiliz erkek giyim aksesuvarları markası), kayak sonrası giyimden esinlenmiş kaşmir kralı Brunello Cucinelli’nin standından bir taş atımı uzaklıkta. Onlarca başka stantta da geleneksel işçiliği benimsemiş yeni bir uluslararası giyim markası dalgasına tanık oluyoruz.

Cucinelli, “Pitti tüm dünyada erkek koleksiyonlarının gustosunun belirlenmesinde temel bir rol oynuyor” diyor. “Buradaki varlığımız gittikçe daha önemli hale geldi; burası felsefemizi sergilememizi sağlıyor.”
Şovun CEO’su Rafaello Napoleone’a göre, “Pitti dünyada erkek giyimini birkaç metrekare içinde anlamanızı sağlayacak tek yer.”

Bu etkinliğe katılanların amaçları bu kalabalık kadar farklılık sergiliyor ancak tümünün ortak noktası eski zanaatkârların izinden gidenlerin stil ve inovasyonunu keşfetmek. Klasik ipek ve kaşmir fularları modern bir yaklaşımla tasarlayan Les Belles Heures’ün genç kurucusu Sylvain Deleuze “İnsanlar kalite istiyor, dürüst bir hikâye ve gerçek bir şey istiyor” diyor. “Hem pazarda hem de Pitti’de bu trend hızla yayılıyor. En ektili insanlar profesyoneller.”

Drake’s’in arka planındaki vizyoner olan Michael Hill her sezon Pitti’de en büyük alanı kiralayarak burada yerini alıyor. Markanın ayırt edici görünümü Hill’e özgü sıcaklığı yansıtıyor. Savile Row’da fitilli kadife takım elbisesi ve süet botlarıyla rahat bir görünüm sergileyen Hill Japon zanaatkârların son derece titiz yaklaşımından etkilenmiş. “Bizim yaklaşımımızla dengelenmesi gereken uluslararası bir perspektif var; Pitti de bunu yapmayı öğrendiğimiz yerlerden biri” diyerek açıklıyor buradaki varlığını.

De Petrillo Japonlara özgü istisnai takım elbiseler ve Napoliten bir tarzda hazırlanan ceketlerin karışımını pazara sunan ileri görüşlü markalardan biri.

Pitti’nin açık formatı hem alıcıların hem de moda editörlerinin tercihlerini gözlemlemeye olanak tanıyor; bu yılki etkinliğe katılan Private White V.C., Lardini, Errico Formicola, Orazio Luciano ve Sciamat gibi markalar terziliğe özgü sofistike bir titizlikle daha rahat bir giyim tarzına yöneliyorlar.
Fortune, Boglioli ve Ring Jacket’ın muhteşem kumaşlarından üretilmiş elegan modelleriyle ilgili bilgi almak için Robb Report’un genel yayın yönetmeni Paul Croughton’a başvurdu. GQ’nün yazarlarından Sam Hine Pitti’nin misafir tasarımcı programının fanlarından; ona göre bu program yepyeni ve unisex bir perspektif sunuyor. “Fuarda ağırlıklı olarak geleneksel erkek giyimi yer alsa da, Pitti’yi düzenleyenler işlerin nereye gittiğini biliyorlar” diyor.

Nitekim 2019 yılında erkek giyim podcast’i Blamo!’yla işbirliği yaparak şovu kısa audio vinyetleri halinde meraklılarına sunmaya başladılar.

Floransa merkezli Niccolo Ricci eskinin yenilerde var olmaya devam edeceğini anlatıyor. Aile şirketi olan Stefano Ricci uluslararası elit için tasarımlarını sürdürürken yüzyıllar öncesine dayanan tekstil işlemlerinden de vazgeçmiyor. “Sokak giyimini ve spor giyimi anlayabiliyorum ama aynı zamanda işlerin nasıl başladığını da hatırlamanız gerekiyor” diyor. “Umarım gençlerin ısmarlama takım elbise ya da en azından ceket giydiklerini görürüz.”

]]>
Tektaşta Sıra Dışı Arayış https://www.fortuneturkey.com/tektasta-sira-disi-arayis Fri, 17 Apr 2020 10:39:10 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421674061 Tasarımlarının ünü dünyaya yayılan mücevher sanatçısı Sevan Bıçakçı, tektaş yüzükleri 150 yıllık altı tırnaklı mıhlama boyunduruğundan kurtaracak sıra dışı bir yaklaşım üzerinde çalışıyor. Mücevher sektöründe “Büyük Tufan”ın yaklaştığını da belirten Bıçakçı’ya göre, yaratıcılık ve kaliteye odaklanan için yeni fırsatlar doğabilir.

DÜNYADAKI ARTAN KRIZLER KARŞINDA hemen her sektör zorlu bir sınav sürecinden geçiyor. O sektörlerden biri de lüks tüketiminin vazgeçilmezi mücevher sektörü. 2019 yılında 21 milyar euro’ya ulaşan küresel mücevher sektörünün bugünkü durumunu “Büyük Tufan”a benzeten mücevher sanatçısı Sevan Bıçakçı, “Kitlesel lüks tüketim sağlam bir darbe yiyecek gibi küçük ölçekte kalıp, yaratıcılığı ve kalitesiyle öne çıkan atölyeler için yeni fırsatlar doğabilir” diyor. Günümüzde azalan “usta-çırak” kavramına da dikkat çeken Bıçakçı, yüksek kira, hızlı kazanç beklentisi ve değişen turist profili ile Kapalıçarşı’nın gelenekleri yaşatmakta güçlük çektiğini ifade ediyor ve ekliyor: “Eskinin nitelikli mücevher ve antika mağazalarıyla dolu caddeleri artık lokumcu ve baharatçıların rekabetine tanıklık etmekte.” Bıçakçı ile Ustası Hovsep’in yanında başlayan ve dünyaya açılan kariyer yolculuğunu, tasarım süreçlerini ve planlarını konuştuk.

Dünyaca ünlü bir mücevher sanatçısı olarak, kariyerinizdeki dönüm noktaları neler oldu?

Etrafta haylazlığıyla bilinen bir çocuk olmak beni okulun bir numaralı günah keçisi haline getirmişti. Okula beşinci sınıftan sonra devam edebileceğimden benim bile şüphem vardı. Rahmetli babamın erken yaşlarda sokaklara düşmemem için yaratmış olduğu çaredir okul yerine Hovsep Usta’mın yanına çırak girmem. Ustamı erken yaşında kaybettikten sonra yıllarca modelcilik yaptım. Turizm piyasası ne isterse onun siparişi gelirdi. Geçim derdi bahanesiyle kendimi oyalayamaz hale gelene kadar türlü türlü taklit ürünü modellemişimdir.

Özgün tasarım fikirlerim olsa da ilgilenen, dinlemek isteyen kimselere ulaşamadım ne yazık ki… Ve nihayet gün geldi, içimde biriken bıkkınlık ve kayıtsızlık sayesinde radikal bir kararla ve etrafa borçlanarak kendi tasarımlarıma yöneldim. Tabii ki tanıdığım esnafın çoğunluğu burun kıvırmaya devam etti. Fazla cesurmuş, iriymiş, satmazmış, ölçü olmazmış, vs… Bu noktada peş peşe üç dönüm noktası yaşadım. Medya ilgisi, medya ilgisi sayesinde işlerimi keşfeden Güler (Sabancı) Hanım, Güler Hanım’ın teveccühü sayesinde iyice artan medya ilgisi ve nihayetinde yurt dışına açılış… Yurtdışından ödüllerle dönmüş olmam sayesinde medya ilgisi neredeyse hiç dinmedi ve en zor zamanlardaki kurtarıcım oldu. Esnafı ikna edemezken tüketicinin değer biçtiği bir tasarımcı haline en başta basın desteği sayesinde geldim.

Bugün tasarımlarınızı ünlü isimlerin üzerinde görünce ne hissediyorsunuz?

Tabii ki takdir edilmek kadar güzel bir duygu yok. Söz konusu ünlüler genellikle en iddialı ve köklü mücevher markalarının peşinden koşturmakta olduğu isimler. Balolarda ve kırmızı halı üzerinde belli bir dünya markasının parçalarıyla boy göstermek için yıllığı milyonlarca liralık sözleşmeler imzalayabiliyorlar. Bu şekilde, astronomik ücretler karşılığında işlerimi ödünç almak yerine, günü geldiğinde sevdiklerine miras bırakacakları veya müzelere bağışlayabilecekleri bir şeyler satın alıyor olmalarının paha biçilmez bir değeri var. Ünlülerin işlerimi taşır halde ama haberim olmaksızın medyada boy göstermeleri harika bir durum.

Bir mücevherin tasarım süreci hangi aşamalardan geçiyor?

Başta esin gelir. Bunu nereden aldığımıza bağlı olarak bir hikayeye odaklanır ve o hikayenin içinden nasıl bir anı çıkarabileceğimizi eskizlerle düşünürüz. Düşünce netleştikçe eskizler de detaylı resimlere dönüşmüş olur ve doyuruculuğuna inanmış olduğumuz noktada üretim için atölyeye aktarılırlar. Sonrası final çizime sadık kalabilmek için türlü cambazlık safhasıdır. Bazı teknik engel çıkar ki, doğaçlamaya mecbur kalırsınız. Bizim atölyeden bir işin çıkması ortalama üç ayı buluyor.

Tasarımlarınızda nelerden ilham alıyorsunuz? Beğendiğiniz mücevher tasarımcıları kimler?

Etrafla etkileşim içimde türlü türlü duygular uyandırıyor, ben de o duyguların bana göre kıymetli olanlarını mücevher üzerinden aktarmayı dert ediniyorum. Temiz doğayı, canlıları, dostlukları, muhabbeti, birlikte var olmayı çok önemsiyorum. Bir bakıma tasarımlar üzerinden kendimi ifade etme derdindeyim. Coğrafyamızda geçerli tarihi ve kültürel katmanlarının tümünden esinlenirim. Çok geçmişte tasarlanmış olmalarına rağmen Carl Faberge ve Rene Lalique’in eserlerinden hep büyülenmişimdir. Günümüz tasarımcılarından Arman Suciyan’ın bir sürü işini beğeniyle taşımaktayım. Brezilya’dan Fernando Jorge’yi de başarılı buluyorum.

Gündeminizde şu an neler var?

Tektaş yüzüklerle ilgili oldukça sıra dışı bir yaklaşım üzerinde çalışmaktayız. Amacım epeyce paralar harcanan tektaş yüzükleri, 150 yıllık altı tırnaklı mıhlama boyunduruğundan ve birbirlerine aşırı benzemekten kurtarmak. Geleneksel 22 ayar bileziklerimizden esinlenerek tasarladığım işler de var. 22 ayar bileziklerin üzerinde fazla işçilik olmaz çünkü zor gün gelip de çatarsa paraya çevrilmeleri kolay olsun. Benim çalışmalarımın yüzeylerinde ise bir ton işçilik malzeme detayı mevcut. Paraya çevrileceğine sadece taşıma amacıyla nesilden nesile aktarılmalarını tercih ederim.

Bundan sonrası için hayalleriniz neler?

En büyük hayalim zamanım gelip de bu dünyadan göçtükten sonra güzelliklerle hatırlanmak. Parçalarım değerli birer aile yadigarı olarak pamuklar içinde nesilden nesile aktarılsınlar. Bazıları müzelere bağışlansın. Bunları umarak tasarlamaya, üretmeye devam edeceğim .

]]>