İŞ DÜNYASI – Fortune Turkey https://www.fortuneturkey.com Mon, 06 Jul 2020 18:29:06 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 Şişecam Topluluğu, V-Block Teknolojisiyle Bir İlke İmza Attı https://www.fortuneturkey.com/sisecam-toplulugu-v-block-teknolojisiyle-bir-ilke-imza-atti Mon, 06 Jul 2020 18:29:05 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675504 Cam ve kimyasallar iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, sahip olduğu Ar-Ge kabiliyeti ve üretimden gelen gücünü birleştirerek, dünyada cam ev eşyası alanında çok önemli bir ilke imza attı. Küresel salgın döneminde normalleşme adımları küresel ölçekte hızlanırken, Şişecam Topluluğu cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren özel bir kaplama teknolojisi geliştirerek, salgına karşı sürdürülen mücadeleye önemli ölçüde katkı sağlayacak bir buluşu hayata geçirdi. Ön bulgularda koronavirüs üzerinde de etkili olduğu belirlenen teknolojinin bu alandaki test ve geliştirme süreçleri ise devam ediyor.

Yüzde 100 yerli teknolojiyi öncelikle cam ev eşyası ürünlerine uygulayacak olan Şişecam Topluluğu, ürünlerini Türkiye’de satışa sunduktan sonra tüm dünya pazarlarına da açacak. Şişecam Topluluğu tarafından geliştirilen “Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi” normalleşme sürecine olduğu kadar ülkemiz ekonomisine de büyük ölçüde katkı sağlayacak.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, dünyanın sayılı cam üreticilerinden biri olan Şişecam’ın bu özel teknolojiyi 45 yıllık Ar-Ge birikimi sayesinde iki ay gibi rekor bir sürede geliştirdiğine dikkat çekerek, “Alanında dünyanın önde gelen Ar-Ge merkezlerinden biri olan Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi tarafından geliştirilen bu teknolojiyi cam ev eşyası üzerine dünyada ilk kez uygulayan cam üreticisi olmanın heyecanını yaşıyoruz. Gerekli resmi izin süreçlerinin tamamlanmasının ardından Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi ile donatılan ürünlerimizin ülkemizde kullanılmaya başlanması ile birlikte tüketicilerin özellikle otel, kafe ve restoran gibi dış mekanlardaki sağlık endişelerinin azalacağına ve bu önemli buluşun turizm sektörüne katkı sağlayacağına, ihracat gelirlerimizi de artıracağına inanıyoruz” dedi.

04.07.2020 – Cam ve kimyasallar iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, küresel salgına karşı sürdürülen mücadeleye katkı sağlama hedefiyle çok önemli bir buluşa imza attı. Köklü inovasyon kültürü ve üstün Ar-Ge kabiliyeti ile cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren özel bir kaplama geliştiren Şişecam, üretim gücü sayesinde bu teknolojiyi cam ev eşyası ürünlerine uygulayarak dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

Kişiden kişiye temas ile geçebilecek virüs ve bakterilerin cam ev eşyası üzerinde yayılması ve üremesini engellemeyi hedefleyen Şişecam tarafından geliştirilen “Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi” kapsamında formül ve uygulama yöntemine ilişkin laboratuvar testleri tamamlanırken,patent süreçleri de başlatıldı.

Alanında dünyanın önde gelen Ar-Ge merkezleri arasında yer alan Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi tarafından geliştirilen bu özel teknolojiyle donatılacak cam ev eşyası ürünleri önce Türkiye’de ardından tüm dünyada satışa sunulacak. Salgın döneminde bulaş riskinin azalmasına destek olacak bu yüzde 100 yerli teknoloji, normalleşme sürecine olduğu kadar ihracata dolayısıyla da ülkemiz ekonomisine de büyük ölçüde katkı sağlayacak.

Dünyanın sayılı cam üreticilerinden biri olarak yaşama değer katmaya devam ediyoruz”

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, dünyanın sayılı cam üreticilerinden biri olan Şişecam’ın 45 yıllık Ar-Ge birikimi sayesinde iki ay gibi rekor bir sürede ortaya çıkardığı Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi ile yaşama değer katmaya devam ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım merkezi tarafından hayata geçirilen bu teknolojiyi cam ev eşyası üzerine dünyada ilk kez uygulayan cam üreticisi olmanın heyecanını yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu teknolojiyi cam ambalaj, mimari camlar ve beyaz eşya camlarına da uygulama planlarımız bulunuyor. Yaşama değer katan bir Topluluk olma misyonumuz doğrultusunda insan sağlığına katkı sağlamak hedefiyle geliştirdiğimiz bu özel teknoloji, yaratıcı çözümler üreterek teknoloji ve markaları ile fark yaratan bir şirket olma vizyonumuza da hizmet etmektedir. Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi için formül ve uygulamaya yönelik patent süreçlerini başlattık. Sağlığa zararlı organizmaların camın yüzeyinde barınmalarına engel olan bu özel teknolojiyi ruhsatlandırma ve gerekli resmi izin süreçlerinin de tamamlanmasının ardından önce ülkemizde satışa sunacağız. Ardından katma değerli ürünlerini 150’den fazla ülkede müşterisiyle buluşturan Şişecam olarak tüm dünya pazarlarına ulaştıracağız.”

Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi’nin öncelikle Şişecam’ın cam ev eşyası markası Paşabahçe ürünlerine uygulanmasıyla normalleşme sürecinde HORECA sektörünün hijyen açısından destekleneceğini dile getiren Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi ile geliştirilen cam ev eşyası ürünlerinin ülkemizde kullanılmaya başlanması ile birlikte tüketicilerin özellikle otel, kafe ve restoran gibi dış mekanlardaki sağlık endişelerinin azalacağına ve bu önemli buluşun turizm sektörüne katkı sağlayacağına, ihracat gelirlerimizi de artıracağına inancımız tamdır.” diye konuştu.

Sürekli gelişen ve genişleyen kullanım alanlarıyla sağlık ve doğallığın temsilcisi camın sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusunda sonsuz bir potansiyel vadettiğini ifade eden Prof. Dr. Kırman, şöyle devam etti: “Sürdürülebilirlik bağlamında çevre, iklim, enerji ve sağlık gibi küresel açıdan en kritik konulara çözüm üretmesi, cam sektörünün önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Bugün dört kıtaya yayılan 14 ülkedeki üretim tesisleri ve 22 bin çalışanıyla küresel bir oyuncu olan Şişecam, hammaddeden nihai ürüne giden tüm süreçlerini ‘Care for Next’ olarak adlandırdığı sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda yürütmektedir. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı da benimseyen bir Topluluk olarak, geliştirdiğimiz Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi’ni sürdürülebilir bir gelecek için sağlayacağı katkı açısından da önemsiyoruz.”

Cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiriyor

Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi’nde geliştirilen V-Block Teknolojisi, özel formülü ve uygulama tekniği sayesinde, 7/24 hijyen sağlıyor. Üretim esnasında yüksek sıcaklıkta uygulanan buhar biriktirme yöntemi ile ürünlerin üzerine uygulanan formül, sürekli aktif kalarak ev kullanımının yanı sıra, oteller, restoranlar, kafeler, hastaneler, yemekhaneler gibi bulaş riski fazla olan ortamlar için de ideal.Gıda temas testleri başarıyla sonuçlanan Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiriyor. Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi ile kaplanmış cam ürünlerin Staphylococcus aureus, Escherichia coli bakterileri; Bacteriophage, Feline calicivirus (FCV), Adenovirus, Canine parvovirus, Hepatitis A Virus, Herpes Simplex Virus, Influenza A, Murine Norovirus, Poliovirus, Rhinovirus, Rotavirus, Vacciniavirus gibi birçok farklı virüs ve bakteriye de yaşama ve yayılma şansı tanımadığı bağımsız kuruluşlarca da onaylandı. Ön bulgularda koronavirüs üzerinde de etkili olduğu belirlenen teknolojinin bu alandaki test ve geliştirme süreçleri ise devam ediyor. Bu teknoloji ile üretilmiş Paşabahçe ürünleri renk, şeffaflık, ışık geçirgenliği gibi yüksek kalite unsurlarını korumaya devam ediyorlar. Böylece tüketicilerin ürünlerden aldıkları keyfi bozmadan hijyen ve maksimum koruma sağlıyor.

]]>
Yatırımlık Giyim Markaları https://www.fortuneturkey.com/yatirimlik-giyim-markalari Tue, 23 Jun 2020 17:46:31 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675421

Pandeminin neden olduğu zorunlu karantina pek çok insanı dolaplarını gözden geçirmeye ve giyilmeyen kıyafetleri ikinci el satmaya yöneltti.

Dünyanın en büyük online konsinye eşya platformu ThredUp’ın yıllık sektör raporuna göre, ikinci el kıyafet satışı gittikçe büyüyen bir pazar ve halihazırdaki 28 milyar dolarlık değerinin 2024 yılında 64 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Raporda, 62 milyon kadının 2019 yılında ikinci el kıyafet satın aldığı kaydedildi. Bu rakam 2018 yılında 56 milyondu. Ve yalnızca bu yıl online ikinci el kıyafet pazarının yüzde 27 büyümesi beklenirken, genel olarak perakendenin yüzde 23 daralması öngörülüyor.

Dolaplarınızda bu markalar var mı?

ThredUP platformu ikinci el satış değerleri en yüksek markaların listesini yayımladı.

Buna göre, deri botlarıyla ünlü  Frye markası listenin başında. Ayrıca Tory Burch, Kate Spade ve Coach da ikinci el satış değeri yüksek markalar. Outdoor kıyafet markası Patagonia da ilk 10’da yer alıyor.

İkonik gözlük markası Ray-Ban ve aynı zamanda çevre dostu kıyafet markası Reformation da ikinci elde gözde markalardan.

Öte yandan, markaları ikinci el satış değerlerine göre değil de, platformunda en çok rağbet görenler bazında değerlendiren ikinci el satış platformu Poshmark marttan beri en popüler markaların AVM’lerde satılan klasik lüks markalar değil, Lululemon, Free People, J Crew, Nike, Adidas, Under Armour ve Patagonia gibi isimler olduğunu bildirdi.

Online lüks konsinye sitesi The RealReal ise son on yılda platformunda en yüksek ikinci el satış değerine sahip ilk 10 markayı bildirdi.

Listede Hermes, Lous Vuitton, Goyard ve Tiffany & Co gibi markalar var. Hermes’te en yüksek değeri olan çanta Birkin. Yeni bir Birkin çantasının fiyatı 10 bin dolardan başlayıp yüz binlerce dolara çıkabiliyor.

Ayrıca aynı dönemde Gucci, Fendi ve Dior gibi markaların da ikinci el satış değeri yüksek oldu. (Kaynak: cnbc.com)

]]>
Deutsche Bank: ‘Dolara Olan Küresel Talep Azalabilir’ https://www.fortuneturkey.com/deutsche-bank-dolara-olan-kuresel-talep-azalabilir Mon, 22 Jun 2020 12:12:34 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675413 ANAHİD HAZARYAN

Deutsche Bank yetkilileri, dünyada koronavirüs vakalarında ikinci bir dalga olasılığının yarattığı endişenin para piyasalarını “çoklu ters akıntılarla” karşı karşıya bıraktığını kaydediyorlar.

Analistlere göre, halen yatırımcılar için en büyük soru ise bu gergin ortamda ABD dolarının risklere karşı “güvenilir liman” olmayı sürdürüp sürdürmeyeceğiyle ilgili.

Deutsche Bank yetkililerine göre, vakaların dada da artması doların gelişmiş ülkelerdeki finansal varlıklara ve muhtemelen Çin yuanına karşı daha da kan kaybetmesine yol açabilir.

Analistlerin yorumları, ABD’de hafta sonunda korona vaka sayılarının ciddi oranda yeniden artış kaydetmesinin ardından geldi. Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre, ABD’de cuma ve cumartesi günleri 30 bini aşkın yeni vaka eklenerek 1 Mayıs’tan beri günlük en yüksek toplam vaka sayısına imza attı.

Öte yandan, Çin’in başkenti Pekin’de de yeniden birkaç enfeksiyon vakasının görülmesi virüsün canlanabileceği endişelerine yol açtı.

Yatırımcılar mart ayından beri gelişmiş 10 ülke arasında doları diğer para birimlerine yeğliyorlardı. Bunun nedeni kısmen, iş dünyasının durmasıyla “acil durum dolar talebi”nin canlanmasıydı. Doların rezerv para birimi olması bu rağbete yol açmıştı.

Ancak Deutsche Bank’a göre, ABD’nin pandemiden çıkış stratejisinin yetersizliği bu durumu tersine çeviriyor.

Çin yuanıyla ilgili olarak ise banka analistleri, Çin para biriminin para piyasalarında çok daha olumlu bir pozisyon sergilediğini kaydettiler.

Çin aşamalı olarak finans piyasalarını dünyaya açtığı, çeşitli endekslere dahil olduğu ve yuan bazlı finansal varlıkları daha fazla dolaşıma soktuğundan, stratejistlere göre, yuan yatırımcı portföyleri açısından gittikçe daha cazip hale geliyor. (Kaynak: cnbc.com)

]]>
Drone Teknolojisini Çok Amaçlı Kullanan Girişimci: Keller Rinaudo https://www.fortuneturkey.com/drone-teknolojisini-cok-amacli-kullanan-girisimci-keller-rinaudo Tue, 16 Jun 2020 19:18:34 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675350 Drone teknolojisini, Kurucusu Keller Rinaudo ve şirketi Zipline, insani bir amaç için kullanıyor. Dünyanın en fakir ülkelerine tıbbi ürünler sağlayan dronlarla, Rinaudo, Ruanda’nın ulusal kan tedariğinin yüzde 60’ını Zipline dronları aracılığıyla başkent Kigali’nin dışına taşıyor. Zipline 1.2 milyar dolarlık değerlemeyle 2020’de, 190 milyon dolar gelir elde etti. Rinaudo, bu parayı Ruanda ve Gana’da yaklaşık 2.600 sağlık hizmeti dağıtım merkezinin kurulması için kullanacak.

]]>
HIS, Küresel Seyahat Riskleri Raporunu Açıkladı https://www.fortuneturkey.com/his-kuresel-seyahat-riskleri-raporunu-acikladi Mon, 15 Jun 2020 08:11:14 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675326
Japonya merkezli HIS’in Türkiye’de faaliyet göstermekte olan ofisi HIS Travel, COVID-19 salgınına ve ileride oluşacak diğer risklere dikkat çeken bir rapor hazırladı. Turizm sektörünün global markalarından olan HIS Travel’ın raporunda, sık seyahat eden kurumsal şirketlerin gelecekteki iş seyahatlerinin nasıl şekilleneceğine dair ön görüler ve turizm sektörünün geleceğine dair dikkat çekici tespitler yer aldı.
 
Risk her zaman var
2020 yılında turizm endüstrisi, yeni bir korona virüs salgını nedeniyle duraklama dönemine girdi. Dünyanın birçok kentinde yurt içi ve yurt dışı uçuşlar iptal olurken, turizm ise belirli bir süre askıya alındı. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının başladığı andan bu yana paylaştığı verileri baz aldığımızda, raporu derleyip son şeklini aldığı tarihteki mayıs ayı verilerine göre 4 milyona yakın vaka ve yaklaşık 300 bin ölüm meydana gelmişti. 200’den fazla ülkede vakalar görülürken, dünya çapında pandemi ilan edildi. Pandeminin dinamik yayılımı göz önüne alındığında seyahat eden herkes için güvenlik ve sağlık tedbirleri önem kazandı. Gündemin asıl riski COVID-19 olsa da hala geri planda diğer riskler de oluşmaya devam ediyor.
 
2019’a göre turizm için risk ve krizler yaklaşık %25 artış gösterdi
Araştırmacıların senaryolarına göre ise büyük ihtimalle salgın tehdidi ortadan kalktığında bizi başka riskler ve krizler sektörü bekliyor olacak. Gelecekte meydana çıkacak ve geri plandan tekrar sahnedeki yerini alacak riskleri şimdiden ön görebilmek, önlemler almak ve bütünsel bir yaklaşım oluşturmak için seyahat hizmetleri proaktif bir yaklaşım sergilemeli ve her türlü riske hitap etmelidir. Seyahatle ilgili riskler ve krizler 2019 yılına göre neredeyse dörtte bir oranında arttı. 2018’e kıyasla hem şiddet olaylarında hem de hava sahası kapanışı ve uçuş iptalleri gibi genel seyahat aksaklıklarının sayısı iki kattan fazla artış gösterdi. Hala dünyanın birçok yerinde doğal afetler, salgın hastalıklar ve güvenlik konusunu tehdit eden riskler oluşturmaya devam ediyor.
Beklenen Uluslararası yolcu kapasitesi %75’ler seviyesinde düşebilir
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre 2020 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre küresel yolcu trafiği %14,1 oranında düştü. Şubat ayındaki mevcut yolcu kapasitesi 2019 Şubat ayına kıyasla %8,7 azaldı. Mart ayındaki verilere bakıldığında ise, 2020’de Mart ayına gelinene kadar sene başından bu yana mevcut gerçek yolcu trafiğinde %52,9, yolcu kapasitesinde ise %36,2 daralma yaşandı. Salgın öncesi havayolları, 2020 için koltuk kapasitesini 2019’a kıyasla ortalama %3,4 artırmayı planlamıştı. Uzmanların en son yaptıkları tahminlere göre yolcu koltuk kapasitesi bunun yerine %39-%56 ya da %49-%72 düşebilir ki, bu da hedeflenen rakamların %75 kadar aşağılarına gerileyebileceğini göstermekte. Bu düşüşün başta Afrika ve Asya-Pasifik olmak üzere ardından Avrupa’da olması bekleniyor.
 
Salgının Havacılık, Turizm ve global ekonomi üzerine etkisi zorlayıcı olacak 
Ön görüler, küresel yolcu trafiğinin global pazarda %50’lere varan bir azalma olacağı yönünde. Yolculardan elde edilecek gelirler konusunda ise 2019’a kıyasla, 2020 yılı sonunda 314 Milyar Dolar’lık bir gelir kaybı yaşanacağı tahmin ediliyor.
 
Havalimanları da bu gelişmelerden negatif anlamda payını alarak, 2020 yılında yolcu trafiğinin düşüşü nedeniyle 76 milyar ABD Doları’nın üzerinde bir rakamla havalimanları gelir kaybı yaşanacağı öngörülüyor.
 
Uluslararası turizm gelirlerinde bu istatistikler ve veriler göz önüne alındığında, 2020’de 300 ile 450 milyar dolar arasında düşüş yaşanacağı anlaşılıyor.
 
Seyahat ve Turizm algısı yeniden şekilleniyor
İnsanı odak alan en büyük sektörlerden biri olan turizm, sürekli yaşayan ve insanla gelişen bir alt yapıya sahip. Turizm sektörünün bu durmaksızın gelişimine katkıda bulunan turizm firmaları ise geleneksel turizm anlayışlarında 2020 senesinden sonra geliştirme ve yenileme dönemine girecek gibi gözüküyor. Bu tabloya göre tüm dünyadaki turizm firmaları, tıpkı bir tatil arkadaşı olduğu gibi insan ruhundan anlayan firmalar konumuna gelecek. Mevcut gündemin yarattığı değişen davranışlar, başkalaşan hayat tarzı ve iniş-çıkış gösteren psikolojik durumları analiz ederek anlamlı faydalar üretecek. Hedefleri salt satış odaklılık değil, geleceği şekillendirmek ve hem toplumlar hem de katma değere verimlilik sağlayacak formüllere sahip olacak. Tüm sektörler için olduğu gibi turizm sektörünün de yeniden yapılanmasını başlatacak pandemi dönemi, turizm şirketlerini insanların değişen seyahat algılarını daha iyi anlamaya ve çözümlemeye yöneltecek.

Salgın sonrası turizm hareketliliği farklılaşacak
Turizm kendine has dengeleri ile ince bir terazi üzerinde durmaktadır. İç ve dış faktörlerin    olası tüm etkenleri, turizmin terazisindeki dengeyi de değiştirir. Örneğin 2014  yılında  Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve akabinde iki ülke arasında yaşanan uçak krizinin ve ek olarak Türk lirasındaki değer kayıplarının neden olduğu zorlu bir turizm süreci geçirdik. 2015 senesi itibariyle yaşanan bu sıkıntılı süreci geride bırakan turizm sektörü, 2018 yılında toparlanmaya başladı. 35 milyar dolarlık gelir ve 52 milyon turist sayısı ile turizmin rekora gittiği 2019 yılı, geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Ta ki, 2020’de yaşanacak COVID-19 küresel salgını başlayana kadar… Salgının dünya genelinde ve ülkemizde görülmeye başlaması 2020 senesinde turizmde iptalleri, ertelemeleri ve istihdamı etkiledi. Hava yolu sahalarının kapanması, tur ve otel rezervasyon iptalleri, yurt içi ve yurt dışı seyahat kısıtlamaları, evde izolasyon döneminin başlamasıyla birlikte turizm sektörünü zorlu bir döneme soktu. Önceliğin insan sağlığı olduğu bu dönemde konaklama ve otel sektörü başta olmak üzere tematik parklar, müzeler, ören yerleri ile kültür sanat merkezleri tüm dünyada geçici bir süre işletmelerini ziyaretlere ve rezervasyonlara kapadı.
 
Globalde Çin’e karşı turizm alanında negatif bir yaklaşım olabilir
Türkiye’nin iç turizminde yaşanan kriz dönemi yanı sıra dış turizm pazarında da tutumların değişeceği ön görülüyor. Korona virüs salgını sonrası dünyanın birçok ülkesinde Çin’e karşı olumsuz tutum görülürken Türkiye’de de benzer bir durumun olduğu görülebilir. Think Aloud Research tarafından Mart 2020 tarihinde yapılan ve Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden nüfus bakımından en yoğun olan illerdeki 25-60 yaş aralığında bireylerle yapılan araştırma sonucuna göre Türk halkı virüsün yayılmasında baş sorumlu olduğu düşünülen Çin’i, yemek kültürleri ve vahşi hayvan pazarlarındaki durumlarından ötürü suçluyor. Soruya yanıt verenlerin %77’si Çin’e ve Çinlilere bakış açılarının daha farklı/temkinli olacağını söylüyor.
 
Münferit seyahatler kadar yoğun bir hacme sahip iş seyahatleri ne olacak?
Tüm dünyada iş seyahatleri, trilyon dolarlık bir endüstri. ABD ve Çin, dünyanın en büyük iş seyahati harcamalarını yapan iki ülke olarak başı çekiyor. Amerikalılar yılda 405 milyondan fazla uluslararası iş seyahati yapıyor. Bu da Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün yaklaşık 1,1 milyon insanın iş için seyahat ettiği anlamına geliyor. New York City, Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm iş seyahatleri verilerinde ilk sırada gelirken Çin’de ise ilk sırada Şangay yer alıyor.
 
Günümüzdeki olağanüstü durumu göz önüne aldığımızda, turizm şirketlerinin insan ruhundan olduğu kadar, iş ortakları olan diğer sektör şirketlerinin ruhundan da anlaması gerekiyor. Yaşadığımız olağanüstü pandemi dönemi sonrası durgunluk içerisinde olan seyahatler yeniden hareketlenecek! Şirketler ara verdikleri iş seyahatlerine devam edecekler. Çünkü dünyanın birçok yerinde hemen her sektör, çalışan sayısı fark etmeksizin seyahat ediyor ve işlerinin büyük bir kısmı da seyahat etmeyi gerektiriyor.
 
Şirketlerin güvende hissetmeleri ve risk yönetimi önem kazanacak
Şirket çalışanları bir devinim halinde toplantı organizasyonları, seminer, konferans, eğitim toplantıları; yurt içi ya da yurt dışı bayii toplantıları, tanıtım gezileri, kongre organizasyonları, etkinlik amaçlı partiler, piknik organizasyonları, açılış ve ödül törenleri ile hareket halinde oluyorlar. Dünyanın birçok ülkesinde, birbirinden başarılı şirketler bu başarılarını ve müşteriye ulaşabilmelerini de tam olarak bu ‘iş seyahatine’ bağlıyorlar. Dünyada iş seyahatlerini organize eden dev firmalar var ve seyahat süreçleri onlarla çok daha güvenli, hızlı, adapte edilir ve tasarruflu oluyor. Tabi bundan sonraki süreçte iş seyahati yapacak kişileri bekleyen çeşitli seyahat riskleri olacak. Bu riskler; Ekonomik riskler, Sağlık-güvenlik riskleri, Jeopolitik riskler, dolandırıcılık-siber saldırılar ve çevresel riskleri kapsıyor. Riskleri en az zararla atlatmak ya da bir ihtimal fırsata çevirmek için riski iyi tanımak gerekir. Nedenleri, boyutları, etkileri çok iyi analiz edilerek; gerekli önlemlerin yerinde, zamanında ve tabii ki uygulanabilir olmasına dikkat edilerek alınması gerekir. Her risk kendi içinde kendine özgü işaretler ve çözümler içerir. Bu nedenle riskin türü dikkate alınarak strateji uygulanmalı ve yönetim planı oluşturulmalıdır. Bunun için de iş seyahatleri konusunda uzman, risk yönetimini başarı ile yürütebilen HIS Travel gibi 70’,in üzerinde faaliyet gösteren 500’ün üzerindeki ofisi ile uluslararası bir tur operatöründen destek almak, dünyanın bir çok yerinde oluşabilecek risklerde, anında müdahale edilerek iş seyahatinin negatif bir durum oluşmaksızın pozitif devam ettirilmesi konusunda yardımcı olabilir.
 
Turizm Seyahat sektörü için bir son söz…
Tüm krizlerin sona ermesi gibi COVID-19 krizi de sona erecek ama riski hep var olacak. Tıpkı yukarıda da saydığımız diğer riskler gibi. Bu bilinçle hareket eden turizm firmaları yeni dönemin vizyonerleri arasında yer alacak. Beklentileri anlamak ve yönetmek; güven ve hijyeni sağlamak, şeffaflık ve kesintisiz iletişim, insan kaynaklarına yatırım, yetenekli çalışan istihdamı, müşteri odaklılık, yenilikçi fikirler ve sınırları yeniden yazılmış içerikler, dinamizme ayak uydurmak, hızlı aksiyon almak ve süreci takip etmek, eğitim ve teknolojiye yatırım yapmak, yeni fırsatlar yaratmak ve yeni ürünler ortaya koymak yeni süreçte turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalara yeni bir kimlik kazandıracak.
]]>
25 Milyon Dolarlık Langırt Makinesi https://www.fortuneturkey.com/25-milyon-dolarlik-langirt-makinesi Sun, 14 Jun 2020 16:14:08 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675318

Sıradan nesneleri görkemli tasvirleriyle anlatan sanatçı Wayne Thiebaud, ikonik pop art görüntülerine dönüştürdüğü kek, dondurma konileri, lolipoplarıyla biliniyor. Californialı sanatçı Kasım ayında 100 yaşına girecek. Thiebaud tarafından boyanmış bir dizi vintage langırt makinesi, gelecek ay Christie’nin açık artırmasında 25 milyon dolara satılabilir.

]]>
FIFA: ‘Futbolun Gelirleri Azalacak’ https://www.fortuneturkey.com/fifa-futbolun-gelirleri-azalacak Sat, 13 Jun 2020 17:35:19 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675301 FIFA’nın global futbol geliştirme sorumlusu Arsene Wenger, yaptığı açıklamada, kulüplerin zor bir dönemden geçeceğini belirterek, “Gelirlerin yüzde 20 oranında azalacağını hesapladık. Futbolun kaybedeceği miktar yaklaşık 10-14 milyar sterlin arasında olacak.” ifadelerini kullandı. Futbolcu ödemelerinin kulüp giderlerinin çoğunluğunu oluşturduğunu kaydeden Fransız futbol adamı, bu sistemin değişmesi gerektiğini ifade etti.

Coronavirüs salgınının büyük takımlardan ziyade küçük ölçekli kulüpleri etkileyeceğini dile getiren Wenger, “Örneğin İngiltere’de alt ligler ölüyor. Ben Premier Lig hakkında endişelenmiyorum, onlar kurtulacaktır.” yorumunu yaptı. Dünyadaki ırkçılık tartışmalarına da değinen Wenger, futbolun özü itibarıyla ırkçılık karşıtı olduğunu savunarak, “Çünkü biliyorsunuz ki İngiltere Kralı’nın oğlu da olsanız, siyah, beyaz veya kırmızı da olsanız önemli değil. Eğer iyiyseniz, oynarsanız.” değerlendirmesinde bulundu.

]]>
Dokuz Ayda Rekor Fındık İhracatı https://www.fortuneturkey.com/dokuz-ayda-rekor-findik-ihracati Sat, 13 Jun 2020 09:51:23 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675286 Türkiye’den 9 ayda 1 milyar 964 milyon dolarlık fındık ihracatı yapıldı.Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2019-2020 ihracat sezonunun 1 Eylül 2019-31 Mayıs 2020 döneminde, standart naturel iç fındığın kentali (100 kilogramı) ortalama 762 dolardan işlem gördü. Söz konusu dönemde 294 bin 303,6 ton fındık ihracatı karşılığında 1 milyar 964 milyon 965 bin 163 dolar gelir elde edildi. İhracatın 229 bin 492,5 tonu AB ülkelerine gerçekleştirildi. AB dışındaki Avrupa ülkelerine 18 bin 397,5 ton, denizaşırı ülkelere 31 bin 754,2 ton ve diğer ülkelere ise 14 bin 659,4 ton fındık satıldı. Türkiye, geçen sezonun aynı döneminde 232 bin 584 ton fındık ihraç ederek 1 milyar 355 milyon dolar gelir elde etmişti.

]]>
TCMB, Cari Açık Verilerini Açıkladı https://www.fortuneturkey.com/tcmb-cari-acik-verilerini-acikladi Fri, 12 Jun 2020 09:50:37 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675263 Türkiye’nin cari işlemler hesabı nisanda 5 milyar 62 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 3 milyar 291 milyon dolar oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre, Nisan 2019’da 469 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı döneminde 5 milyar 62 milyon dolar açık gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 3 milyar 291 milyon dolar oldu.

Bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının nisanda geçen yılın aynı ayına göre 2 milyar 279 milyon dolar artarak 3 milyar 810 milyon dolara ulaşması ve geçen yılın nisan ayında 2 milyar 333 milyon dolar net fazla veren hizmetler dengesinde bu ay 240 milyon dolar net açık gerçekleşmesi etkili oldu. Geçen yılın nisan ayında 3 milyar 257 milyon dolar fazla veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 315 milyon dolar açık oluştu. Aynı dönemde, birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar 111 milyon dolar azalarak 1 milyar 36 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. İkincil gelir dengesi kaleminde ise nisanda 74 milyon dolar giriş yaşandı. Bu kalemde geçen yılın nisan ayında 13 milyon dolar çıkış kaydedilmişti.

]]>
Fintech Firması İki Devin Oyun Kozu https://www.fortuneturkey.com/fintech-firmasi-iki-devin-oyun-kozu Thu, 11 Jun 2020 15:22:34 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421675259

Western Union – MoneyGram iki dev farklı stratejilerle dikkat çekiyorlar. Para transferleri alanında en büyük iki eski oyuncu olmalarına rağmen, şirketler son zamanlarda farklı yollarda ilerliyorlar. Western Union, endüstrisinde baskın isim olmaya devam ediyor. Dünya çapında 200’den fazla ülkede 550.000’den fazla perakende satış noktası bulunan 169 yaşındaki firma, geçen yıl 5.3 milyar dolar gelir elde etti ve 10 milyar doları aşan bir piyasa değeri taşıyor. Blockchain şirketi Ripple’in ana ortağı MoneyGram, bulut tabanlı stratejisini uyguluyor. MoneyGram, Google Cloud ve Amazon Web Services ile birlikte bir ‘çoklu bulut stratejisi’ uygulayarak dijital dönüşüm sürecini başlattı. Şirket dünya çapında para transfer maliyetini önemli ölçüde azaltabilecek.

Geleneksel oyuncuların yetersiz kalmaya başladığı noktada ortaya çıkan yeni çözümlerle, finans dünyasının geleceği bir yarış adeta. Kazananın kim olacağını kestirmenin güç olduğu bu keyifli yarışı yakından takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Fortune Türkiye

]]>