İŞ DÜNYASI – Fortune Turkey https://www.fortuneturkey.com Fri, 24 Jan 2020 12:30:47 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Teknoloji Felsefesi https://www.fortuneturkey.com/teknoloji-felsefesi Fri, 24 Jan 2020 12:30:47 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421670780 Fortune’da bu ay seçtiğimiz kitaplarda, teknoloji tarihinin en alt basamağından en üst basamağına bir teknoloji felsefesi okuyacaksınız. Ayrıca doğru zamanda doğru sorular sormanın gücünü hissedecek ve kolektif olarak düşünmenin önemini keşfedeceksiniz.

DİJİTAL RUH Edward Ashford Lee Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan “Dijital Ruh: İnsan ve Teknoloji Arasındaki Yaratıcı Ortaklık” kitabı, Berkeley Üniversitesi Profesörü Edward Ashford Lee tarafından kaleme alındı. “Gerçekte teknoloji nedir?” sorusuna yanıt arayan kitap, teknolojinin insan hayatına girmesinin ardından oluşan farklı fikirlerden yola çıkıyor. Dijital Ruh’da “Teknoloji zaten var olan şeylerin keşfedilmesinden ibaret midir, yoksa buluşmalar mı var eder onu?” sorularını yanıtlamak için Platon’un felsefesine değiniliyor. Edward Ashford Lee, bir yin ve yang dengesiyle teknoloji tarihinin en alt basamağından en üst basamağına doğru tırmanarak okura adeta bir teknoloji felsefesi sunuyor. Kitap, Avni Uysal ve Gizem Uysal tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.

DÜŞÜNME KONUSUNDA NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA KÖTÜYÜZ – Alan Jacobs
Hayatının bir bölümünü çatışan toplulukların kültürel savaşları arasında geçiren yazar, sert anlaşmazlıklardan doğan çatışmaların insanların düşünmeyi bilmediği için gerçekleştiğini söylüyor. Yazar, düşünme eyleminin ortaya çıkamamasında bize etki eden birçok gücü tanımlıyor ve zihinsel hayatlarımızdaki engelleri kaldırmaya yönelik yol gösteriyor. Sola Unitas Yayınları’ndan çıkan kitabın çevirisi Gülsün Arıkan’a ait.

DAHA FAZLA SORU SOR – Frank Sesno
Emmy ödüllü gazeteci ve medya uzmanı Frank Sesno, “doğru soru”nun sadece şimdiki zamanda değil aynı zamanda yarın ihtiyacımız olacakları da sağlayabileceğini anlatıyor. Sola Unitas Yayınları’ndan çıkan kitapta, bu yöntem ile başarı elde etmiş insanları anlayarak ve aynı yöntemi uygulayarak başarılı olmanın kolaylığından bahsediliyor. Kitabın çevirisi Özlem Semiha Ayas’a ait.

]]>
En Güçlü 50 İş Kadını https://www.fortuneturkey.com/en-guclu-50-is-kadini Thu, 03 Oct 2019 06:52:35 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421666840

1) Güler Sabancı

Yönetim Kurulu Başkanı, 64, Sabancı Holding

Sabancı Holding’in 2018 yılı kombine net satışları yüzde 34 artışla 88 milyar 80 milyon TL, konsolide net kârı ise yüzde 10 artışla 3 milyar 830 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding’in 2018 yılındaki en önemli kilometre taşlarından biri, “Türkiye’nin en büyük özel sektör halka arzı” olarak tarihe geçen Enerjisa Enerji halka arzını, beş kat fazla taleple tamamlaması oldu. Topluluk, “Yeni Neslin Sabancı”sı olarak tanımladığı ve odağına teknoloji ve dijitalleşmeyi aldığı yeni yol haritasını hayata geçirmeye devam ediyor. Kordsa, yeni nesil işlerden biri olan kompozit alanında, Amerika’da, üç yeni tesis satın almasıyla, uzay ve sivil havacılık sektörünün stratejik tedarikçileri arasına girdi. Topluluk, SabancıDx yapılanmasıyla da, Türkiye’nin dijital dönüşümünde de “rol model” olmayı hedefliyor. Tüm bu dönüşüm sürecini kültürel dönüşümle de destekleyen Topluluk, Sabancı Üniversitesi işbirliği ile kurduğu İleri Veri Analitiği Akademisi’nden ilk mezunlarını da verdi.

2) Suzan Sabancı Dinçer

Yönetim Kurulu Başkanı, 54, Akbank

Akbank 2018 yılında toplam aktiflerini 354 milyar TL’nin üzerine çıkardı. Kredileriyle ekonomiye sağladığı destek, 267 milyar TL’ye ulaştı. 2018’de 5 milyar 709 milyon TL konsolide net kâr elde etti. Sabancı Dinçer, yönetiminde olduğu ve uluslararası kuruluşlarca Türkiye’nin en iyi bankası seçilen Akbank’ı, global rakipler arasında yüzde 32,3 gider-gelir rasyosu ile en verimli banka konumuna taşıdı.

3) Nurten Öztürk

Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi, 69, Opet

Akaryakıt dağıtım sektöründe müşteri memnuniyetinin lideri ve yüzde 18 pazar payı ile sektörde ikinci sırada yer alan OPET; 469 Sunpet, 1157 OPET olmak üzere toplamda 1600’ü aşkın istasyonla hizmet veriyor. Öztürk, OPET’in KSS projelerinin fikir lideri ve yöneticisi aynı zamanda. Sosyal sorumluluk projelerine her yıl ortalama 5 milyon dolar bütçe ayıran OPET adına Öztürk, bugüne dek yönettiği projelerle 20 milyondan fazla kişinin hayatına birebir dokundu.

4) Pınar Abay

Genel Müdür, 42, ING Bank Türkiye

Yıl sonu konsolide finansal sonuçlara göre ING Bank’ın aktif toplamı 68.4 milyar TL’ye, vergi öncesi kârı 1.5 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde özkaynaklar hacmi 7.7 milyar TL, sermaye yeterlilik oranı yüzde 21.11 oldu. ING Bank, Türkiye’nin aktif büyüklük, kredi toplamı ve mevduat toplamı bazında 8’inci büyük özel bankası. Abay’ın gelecek dönem ING Bank Türkiye adına gündeminde dijitalleşme ve yeni nesil teknoloji çözümleri ağırlık kazanıyor.

5) Demet İkiler

CEO – Türkiye Ülke Başkanı, 48, Group M – WPP

Dünyada 3 bin ofise ve 46,2 milyar pound ciroya sahip WPP Grubu’nun Türkiye’deki 23 şirketine başkanlık yapıyor. Gruba ait medya planlama ve satın alma şirketlerinden Mindshare’in Türkiye operasyonunun kurucularından. İkiler’in yönettiği ekipte bin 280 kişi çalışıyor. Şirketler toplamda 137 milyon dolar gelir üretiyor. WPP Türkiye 2017 yılında yüzde 9 büyüdü. İkiler, 2018 yol haritasında yeni uzmanlıklar ve teknolojiye odaklandı.

6) Ebru Dorman

CEO – YK Başkanı, 47, MV Holding – StartersHub

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini bitiren Dorman, UC Berkeley Mühendislik Yüksek Lisansı ve Harvard Business School MBA mezunu. Dorman, yatırımcı ve mentor kimliği ile tanınıyor. 17 yıllık yurt dışı kariyerinden sonra Türkiye’ye dönen Dorman bireysel ve kurumsal olarak Amerika, Avrupa ve Türkiye’de 70’den fazla teknoloji girişimine yatırım yaptı. 2015’ten bu yana CEO’su olduğu MV Holding’in 2018 konsolide cirosu 3,62 milyar TL.

7) Arzu Aslan Kesimer

CEO, 49, Tat Gıda / Düzey Pazarlama

Aslan Kesimer’in ajandasında dijital dönüşüme odaklı çalışmalar yer alıyor. Koç Topluluğu’na bağlı Tat, SEK ve Pastavilla ile üç farklı işkolunda faaliyet gösteren Tat Gıda Sanayi A.Ş ve hızlı tüketim sektöründe satış ve dağıtım şirketi Düzey Pazarlama A.Ş ile birlikte bin 950 kişiye liderlik ediyor. Kombine cirosu 2.917 milyon TL olan Tat Gıda A.Ş ve Düzey Pazarlama A.Ş şirketleriyle  2019’da önemli konulara liderlik etmeye hazırlanıyor.

8) Ümit Boyner

Yönetim Kurulu Üyesi, 55, Boyner Grup

2018 yılında Boyner Grup’un konsolide cirosu yüzde 25 büyüyerek 6,5 milyar TL’ye ulaştı. Grup’un son girişimi olan alışverişin yeni icadı Hopi’nin üye sayısı 6,5 milyonu aştı. Boyner, profesyonel hayatı dışında sürdürülebilirlik, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal girişimcilik konularına odaklı. 2018’de TÜSİAD-TÜRKONFED ve UNDP ortaklığında kurulan “Hedefler İçin İş Dünyası” Platformu’nun Kurucu Başkanlığını üstlenerek sürdürülebilirlik alanında Türkiye adına girişimciliğe liderlik ediyor.

9) Semahat S. Arsel

Yönetim Kurulu Başkanı – Yönetim Kurulu Üyesi, 81, Vehbi Koç Vakfı – Koç Holding

1964 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ile iş hayatına başlayan Semahat Arsel halen bu görevinin yanı sıra Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Divan Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı, Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Florance Nightingale Vakfı İkinci Başkanlığı görevlerini sürdürüyor. Kendisi aynı zamanda Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nun kurucusu. Koç Topluluğu hâkim ortaklarından olan Semahat S. Arsel, son on yılda ve halen Topluluk şirketleri yönetim kurullarında görev alıyor. Arsel’in iş ve sosyal yaşantısında KSS projeleri ve eğitim üzerine önemli çalışmaları mevcut. Bu faaliyetlerine aktif olarak devam ediyor.

10) Zeynep Bodur Okyay

Yönetim Kurulu Başkanı, 55, Kale Grubu

Kale Grubu adına, 2018’de yüzde 40’a yakın büyümeyle cirosunu 2.9 milyar TL’ye, ihracatını 200 milyon dolara  yükseltti. Balıkesir’de 40 milyon liralık yatırımla Kalekim fabrikası açarak Ege Bölgesi’ndeki varlığını güçlendiren grup, dış yatırımlar için dikkatini Kuzey Afrika ve Balkanlar’a çevirdi. Bodur Okyay grupta, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını hızlandırdı.

11) Canan Özsoy

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü, 55, General Electric Türkiye

Özsoy, GE Türkiye’yi enerji, sağlık, havacılık ve ulaşım gibi öncelikli endüstrilerde güçlü kılacak ve dijital çağı yakalayacak stratejileri hayata geçiriyor. Türkiye’deki lokalizasyon yatırımlarına devam eden GE adına, İzmir Bergama’da GE Yenilenebilir Enerji bünyesindeki LM Wind Power fabrikasında ürettiği ilk rüzgar türbini kanatları Avustralya’ya ihraç edildi. THY ile Boeing 787 Dreamliners uçaklarının motor temini için anlaştı. Gündeminde yeni projeler var.

12) Serra Akçaoğlu

Yürütme Kurulu Üyesi – Genel Müdür, 56, Citi Emea – Citi Türkiye

Citibank Türkiye’nin net kârı 2018 yıl  sonunda bir önceki yıla göre yüzde 82 arttı ve 487 milyon TL oldu. Toplam aktif büyüklüğü 2018 sonunda yüzde 19’luk artış ile 10,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Akçaoğlu, 2019 için Citibank Türkiye adına üç öncelik belirledi. Bunlardan ilki, Türkiye’deki firmaların dünya tedarik zincirinden daha fazla pay almalarına destek olmak, uluslararası firmaların Türkiye’de daha fazla yatırım yapmalarını sağlamak ve portföy ve doğrudan yatırımları Türkiye’ye çekmek.

13) İpek Ilıcak Kayaalp

Yönetim Kurulu Başkanı, 41, Rönesans Holding

2018’de, yüzde 80’i yurtdışı faaliyetlerinden olmak üzere, 5,2 milyar dolar global ciro ve 8,1 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip olan holdingin tüm dünyadaki büyüme ivmesine ek olarak Ilıcak Kayaalp’in hedefi, orta vadede müteahhitlik sektöründe dünyanın en büyük ilk 10 kuruluşu arasına girmek ve global ekosistemde değer yaratmak, bu değeri tüm paydaşlar, iş ortakları ve çalışanlarıyla paylaşırken, bulunduğu coğrafyalara ekonomik ve sosyal yönden değer katmak.

14) Ebru Özdemir

Yönetim Kurulu Başkanı, 44, Limak Yatırım

Özdemir, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. 2007’den bugüne, aralarında İstanbul Yeni Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı (Senegal), Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı (Kosova), Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, Kosova Elektrik Dağıtım Hizmetleri yatırımlarını üstlendi. Grup bünyesinde Kuveyt Yeni Havalimanı Projesi ve Yusufeli Barajı Projesi’ni takip ediyor.

15) Canan Çelebioğlu

Yönetim Kurulu Üyesi, 53, Çelebi Havacılık Holding

Çelebioğlu, iki kıta, beş ülke ve 41 havalimanında 13 binden fazla çalışanı ile hizmet veren, 2018’de 60’ıncı yılını kutlayan Çelebi Havacılık Holding’in kurucularından. Özellikle 2006 yılından sonraki yurtdışı atılımları ile bugün Budapeşte’de pazar lideri ve Hindistan’da toplam yedi istasyonda hizmet veren Türk yatırımcısı aynı zamanda. Yurtdışında yer hizmetleri ve kargo taşımacılığı alanlarındaki yatırımlara odaklanmaya devam etmeye odaklı.

16) Güldem Berkman

Genel Müdür, 50, Amgen Türkiye ve Mustafa Nevzat İlaç

Amgen 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışana sahip. 2010 yılında İstanbul merkez ofisini açan Amgen, 2012 yılında ise 700 milyon dolar doğrudan yatırım ile Mustafa Nevzat İlaç’ı satın alarak sektördeki yerini sağlamlaştırdı. Berkman, 1100’e yakın çalışanı, birisi hammadde olmak üzere iki üretim tesisi, beş kıtaya yapılan ihracat ve Türkiye’ye yapılan 800 milyon dolara yakın yatırımlarla önemli  başarılara imza atıyor.

17) Özlem Fidancı

Orta Doğu ve Türkiye CEO’su, 49, Philips

Fidancı, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun. 2015 tarihinden bu yana Philips Sağlık Sistemleri Ortadoğu ve Türkiye Başkanlığı görevini yürütüyor. Fidancı, 2018 yılından bu yana aynı zamanda Philips Orta Doğu ve Türkiye CEO’su olarak da görevini sürdürüyor. Sağlık hizmetleri çözümlerinin yaygınlaştırılması, dijital sağlık uygulamaları ve toplumların sağlık hizmetlerine erişiminin artırılmasına yönelik projelere imza atan Fidancı, 16 ülkeden sorumlu.

18) Demet Sabancı Çetindoğan

Kurucu Ortağı ve YK Başkan Vekili, 52, Demsa Group

Sabancı Çetindoğan, Türkiye’nin ilk uluslararası lüks departman mağazası Harvey Nichols’tan sonra, Fransız Galeries Lafayette’i de Türkiye’ye getirdi. Çetindoğan Sabancı’nın yatırımları arasında, Pera Palace Hotel, eski Maçka Oteli arazisinde bulunan The St. Regis İstanbul ve butik gayrimenkul projesi Kandilli Konakları bulunuyor. Sağlık sektöründe Onkim Kök Hücre Teknolojileri adında şirketi bulunuyor.

19) Gözde Akpınar

Yönetim Kurulu Başkanı, 39, Betek Grubu

2018’de yatırımlar ve projeler doğrultusunda şirket cirosu 1,8 milyar TL olarak gerçekleşti. 1.300’ü aşkın çalışan, 5 binden fazla satış noktası ile Türk boya ve ısı yalıtım sektörlerindeki liderliğini sürdürüyor. Kısa süre sonra Gebze 1, Gebze 2, Kayseri ve Rize üretim tesislerinin yanı sıra 2018 yılında Balıkesir yatırımının temeli atıldı. Balıkesir yatırımıyla Türkiye’deki ısı yalıtım sektörünün büyümesi hedefleniyor. Dördü Türkiye’de, biri de yurt dışında olmak üzere beş fabrikası bulunuyor.

20) Damla Birol

CEO, 55, Türk Tuborg

Türk Tuborg’un 2018 yıl sonu cirosu 1.699.543.000 TL olarak gerçekleşti. Yıl boyunca yatırımlarını sürdürdü. Sahip olduğu Alman Saflık Yasası belgesini ambalajlarına taşıdı. Kalite ve çeşitlilik odaklı portföyüne eklenen ürünlerle Tuborg Gold, Amber, Filtresiz, Special, Carlsberg ve Frederik serisini Türkiye’de üretirken, Guinness, Kilkenny, Weihenstephan, Grimbergen, Kronenbourg Blanc, Sol ve Desperados’u da ithal etmeye devam ediyor.

21) Emine Sabancı Kamışlı

Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 53, Esas Holding

Sabancı Kamışlı, Türkiye’nin en büyük ve tek organize aile fonu Esas Holding’in hazine ve varlık yönetiminden sorumlu. Ailenin sosyal yatırım birimi Esas Sosyal’in de başkanlığını yürüten Sabancı Kamışlı, Türkiye’nin ilk kadın yatırım fonu TİKAD Yatırım A.Ş’nin kurucularından ve fonun YK Başkan Yardımcısı. Sabancı Kamışlı, Türkiye’nin ilk akrep zehri ihracatını yapacak Albila’nın YK Başkan Yardımcılığı’nı da sürdürüyor.

22) Hanzade Doğan Boyner

Yönetim Kurulu Başkanı, 47, Doğan Online, Hepsiburada

Ortalama yüzde 35 büyüyen e-ticaret sektörünün üzerinde yüzde 60 büyümeyle 2018 yılında Hepsiburada’nın lider konumunu sürdürmesini sağladı. 17 binden fazla işletmeye, Türkiye’nin 81 ilinde ticaret yapma imkânı sunuyor. Türkiye’nin ilk B2C e-ihracat modelini geliştirerek işletmeleri ve Türk markalarını dünya pazarlarına açtı. Lojistik ve ödeme çözümlerine odaklı iştiraklerle Türkiye’de online ticarete yön veriyor.

23) Filiz Doğan

Başkan Yardımcısı – GM, 51, Oracle Türkiye ve LEENA Bölgesi – Oracle Türkiye

Oracle adına kuruluşlara yenilikçi hizmetler sunulmasına öncülük ediyor. Müşteri ilişkileri adına strateji geliştirme, bulut teknolojilerine geçiş ve gelişen yeni nesil teknolojilerin avantajlarından faydalanmalarına yönelik stratejileri hayata geçiriyor. Oracle adına Doğan, 175 ülkede 430 binden fazla müşteriye dijital dönüşüm konusunda Oracle teknolojilerini sunma konusunda liderlik ediyor.

24) Zeynep Erkunt Armağan

Yönetim Kurulu Başkanı, 58, Erkunt Traktör

Erkunt Armağan, traktör pazarında pazar payını 2018’de yüzde 5 arttıran şirket adına üç yatırımı gündemine aldı. Transmisyon geliştirmeye odaklandı. Yıldız serisi traktörlerin üretimine geçildi. Mahindra ile iş birliğine yönelik içten yanmalı dizel motorun Türkiye’de üretimi için ilk adımları attı. 2017’ye göre 2018’de ihracatını yüzde 50 artıran şirket, 2018’de 600 adet traktör sattı. Afrika’nın en büyük sanayi kuruluşlarından GIAD’a traktör üretmek için lisans verdi. Böylece Erkunt Traktör, Türkiye’den traktör üretimi için lisans veren ilk şirket oldu. Çiftçilere yönelik “Kabinli Meyve Bahçesi Traktörü”nü çiftçinin kullanımına sundu. Üç yeni ülkeye daha lisans vermek ve Türkiye dışında markasıyla üretim yapan ülke sayısını 4’e çıkartmayı hedefliyor.

25) İdil Yiğitbaşı

Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 54, Yaşar Holding

Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu’nun insanı odağına alan sürdürülebilirlik temelli uygulamaları, üretimde ve satışta operasyonel mükemmellik anlayışına odaklı stratejiler geliştiriyor. Son beş yılda yaklaşık 315 milyon dolar yatırım gerçekleştiren Topluluk, 2019 yılında da ülke büyümesinin ve faaliyet gösterdiği sektörlerin üzerinde büyüme hedefliyor. Yurt içi pazarda yeni kategoriler ve yeni ürünlerle büyümesini sürdüren Topluluk, yurt dışında da hedef pazarları takip ediyor.

26) Dilara Altınkılıç Kutmangil

YK Üyesi ve CEO, 33, Altınmarka Şirketler Grubu, Detay Gıda

Şirkette 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayarak, yaklaşık 3 milyar TL cirosu bulunan Altınmarka Şirketler Grubu’nun yönetiminde aktif olarak rol alıyor. Her yıl ortalama yüzde 25-30 büyüyor.Altınkılıç, grubun hedefi için ciroyu bu yıl 3 milyar TL’ye yükseltmeyi hedefliyor. Son dönemde yılda yüzde 100 büyüme kat eden Detay Gıda’nın en önemli planlarından biri ise şirketin marka ayağını güçlendirip özellikle ihracatta grup şirketinin markalarıyla büyümek.

27) Oya Eczacıbaşı

Yönetim Kurulu Başkanı, 59, İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’i 2004 yılında kurdu. Kuruluşundan bu yana geçen 14 yılda 130’un üzerinde sergi düzenleyen İstanbul Modern, 7,5 milyonu aşkın ziyaretçiye ulaştı. Eğitim programlarından ücretsiz olarak yararlanan çocuk ve genç sayısı ise 750 bini aştı. Eczacıbaşı, dünyanın en önemli müze mimarlarından Renzo Piano imzasını taşıyacak yeni müze binasını ülkemize kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

28) Elif Çoban

CEO, 51, Şölen Çikolata

2018 yılını 1 milyon 300 bin TL net ciro ile kapatan Şölen, Biscolata, Ozmo, Boombastic, Luppo, Lokkum, Nutymax, Milango, Greta gibi dünya çapında başarıya ulaşmış markaları bünyesinde bulunduruyor. Ürünleri Amerika’da Wall-Mart, Publix gibi noktalarda satılan Şölen, 2018 yılı itibariyle 30 ülkede 10 binden fazla mağazası bulunan Lidl’ın Türkiye’deki tek uluslararası tedarikçisi oldu. Biscolata Mood, Amazon.com’da satışa sunuldu. Beş yıl içinde bu pazarlardaki payını beş kat arttırmayı hedefliyor.

29) Gülden Yılmaz

Yönetim Kurulu Üyesi, 52, Koton

Koton, 504 mağazasıyla üç kıtada Türkiye’nin önde gelen hızlı moda markası olarak yer alıyor. Son üç yılı sektör büyümesinin üzerinde tamamlayan Koton, 2018 yılını da yine sektörün üzerinde, yüzde 28 büyüme ve 4 milyar TL ciroyla tamamladı. Yılmaz önderliğinde özel projeler geliştiren Koton, El Emeği projesiyle Anadolu kadınlarının ekonomik sisteme dahil olmasını sağlıyor. Koton, yüzde 63’ü kadınlardan oluşan 11 bin çalışanı ve yüzde 50 kadın yönetici oranıyla AB Kadın istihdamı ortalamasının üzerinde yer alıyor.

30) Banu Aksoy Tarakçıoğlu

YK Başkan Vekili, İcracı YK Üyesi, 43, Turcas Petrol, Aksoy Holding

Turcas’ın enerji yatırım holdingine dönüşümünü hedefleyen 10 yıllık stratejik dönüşümünü planlayan üst yönetim ekibinde yer aldı. Aksoy Holding bünyesinde ise ‘yalınayak lüks’ mottosuyla Bodrum Yalıkavak’ta hayata geçirilen 200 milyon Euro bütçeli gayrimenkul projesi Epique Island’ın Marka Sözcülüğü ve iç mekân tasarım projelerinin koordinasyonunu üstlendi. Çalışan Destek Programı’nı hayata geçirdi.

31) Eda Uluca

İcra Kurulu Başkanı, 48, Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.

Uluca, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun. Sodexo’daki görevinden önce de Microsoft Türkiye’de Kurumsal Hizmetlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Uluca, bilgi teknolojileri sektöründeki deneyimiyle Sodexo’nun küresel dijitalleşme vizyonunun Türkiye’deki liderliğini üstlendi. Aynı zamanda yönetim kurulunda kadın derneği üyesi. Aktif olarak sporla ilgileniyor ve seyahat etmeyi seviyor.

32) Mine Ayhan

Yönetim Kurulu Başkanı, 49, Generali Sigorta

Generali Sigorta, 2018’de 68 milyar euro toplam prim geliriyle 60’a yakın ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Grup, dünya genelindeki 71 bin çalışanı ve 57 milyon müşterisiyle, Batı Avrupa’da lider konumda yer alırken, Orta ve Doğu Avrupa’nın yanı sıra Asya’da da giderek artan bir değerde varlığa sahip. 150 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteren şirketin başında ye alan Ayhan, ayrıca Europe Assistance Global’in YK üyesi ve Europe Assistance A.Ş. Türkiye YKB görevlerini de yürütüyor.

33) Jaklin Güner

CEO, 54, Vakko

Vakko, Jaklin Güner’in kaptanlığında değerlerini koruyarak grup markalarını geleceğe taşıyacak önemli bir dönüşüm yaşıyor. Vakko Holding, son üç yılda istikrarlı bir performansla 150 milyon TL’den fazla yatırım yaparak iki kat büyüdü. Aynı dönemde esas faaliyet karını da 4 katına çıkartan Vakko’nun 2019 büyüme hedefi ise yüzde 50. Güner’in ağırlık verdiği konu, moda ve lüks mağazacılık deneyimini yeni nesil mağazacılık uygulamaları ile iyileştirmek ve Vakko’yu yurtdışına taşımak.

34) Işıl Hasdemir

CEO ve Büyüyen Pazarlar Başkan Yardımcısı, 48, NCR Türkiye

ABD’li bilişim ve ödeme sistemleri şirketi NCR Türkiye CEO’su Hasdemir, 2019 itibariyle Türkiye’nin merkez olduğu, finansal pazarlarındaki büyümeleri baz alarak bir araya getirilmiş 8 Orta Doğu ve Afrika ülkesini kapsayan, NCR Büyüyen Pazarlar Bölgesi’nin başkan yardımcılığına atandı. Türkiye’nin yenilikçi duruşunu ve çözümlerini bölge ülkeleriyle paylaşmak, İstanbul’da hizmete girecek demo ve inovasyon merkezini, bölgenin merkezi yapmak en büyük hedefi.

35) Gamze Çuhadaroğlu

Genel Müdür, 55, Danone Su ve Danone Türkiye Entegrasyonu

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Çuhadaroğlu, 2004 yılında Danone ailesine katıldı. Çift haneli büyüme oranıyla Danone Grubu içinde önemli bir yere sahip olan Danone Su, Çuhadaroğlu öncülüğünde piyasaya sunduğu inovatif ürünlerle, 2019’da Türkiye’nin en büyük “Sağlıklı İçecek Şirketi” unvanını korumay yönelk stratejiler gerçekleştiriyor. Çuhadaroğlu’nun, ajandasında, su tüketim alışkanlıklarının kazanılması var.

36) Esin Güral Argat

Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 50, Gürallar Grubu

Güral Argat, 1992 yılında kendi kurduğu Güral Çini ve Seramik San. A.Ş.’de, çini seramikler üzerinde faaliyete başladı. 2008 ekonomik krizinde grubun turizm yatırımlarının stratejik yapılanmasını gerçekleştirerek, Alibey Resort Side tesisinin kurulmasını yönetti. Bilkent ve MIT Üniversiteleri ortaklığında yürütülen nano teknoloji ağırlıklı projelerin liderliğini yaptı. Hali hazırda grubun sanayi stratejilerine ve yatırımlarına liderlik yapıyor.

37) Pınar Köksal

Yönetim Kurulu Üyesi, 73, Pet Holding

Köksal, Özel İstanbul Eczacılık Yüksek Okulu’ndan mezun. “Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulu”na seçilen İlk Kadın Üye’dir. Lavta çalıyor. Köksal’ın 94 tanesi TRT Repertuarında yer alan, 25 tanesi Bujor Hoinic tarafından çok sesli müziğe uyarlanmış 122 kadar bestesi vardır. Türkiye’de ilk defa Pınar Köksal’ın Türk Müziği tarzındaki besteleri çok sesli müziğe uyarlandı. 1600’lü yıllardan günümüze kadar gelmiş 250 Kadın Besteci arasında ilk üçte yer alıyor.

38) Neşe Gök

Yönetim Kurulu Başkanı, 46, İnci Holding

Cevdet İnci tarafından 1952’de kurulan İnci Holding, 67’nci yılında üçüncü kuşak yönetiminde Türkiye’nin güçlü markası olarak çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlık olarak akü ve jant üretimiyle otomotiv tedarik sanayinde, minibar üretimiyle otel ekipmanları sektöründe ve lojistik sektöründe faaliyet gösteriyor. İnci Holding çatısı altındaki şirketlerin toplam üretiminin yüzde 63’ü dünyanın 100’den fazla ülkesine ihraç ediliyor.

39) Diane Arkas Göçmez

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 46, Arkas Holding

25 ülkede 7 binden fazla çalışanıyla Arkas Holding adına Arkas Göçmez aynı zamanda holdingin ana iş kollarından Lojistik Grup Başkanlığı görevini de sürdürüyor. “Lojistiğin Arkasındaki Güç” mottosunu benimseyen Arkas Lojistik, lojistik mühendisliği kavramları ile entegre ederek oluşturduğu hizmet yaklaşımıyla sektöre yeni bir bakış açısı kazandırdı. 2018’i yaklaşık 250 milyon dolarlık ciro ile kapatan Arkas Lojistik, 2019’da da yüzde 10-15 oranında büyüme hedefliyor.

40) Ahu Büyükkuşoğlu Serter

Yönetim Kurulu Başkanı, 46, Fark Holding

ABD’de uzun yıllar finans sektörünün kalbi Wall Street’te deneyimler kazandi. Fark Holding 2018’de 230 milyon euro  ciro gerçekleştirdi. Büyükkuşoğlu Serter, yoğun iş süreçlerinin yanı sıra belki de daha güçlü bir çabayı, Türkiye’nin en önemli sosyal problemlerinden birine, kadınların iş dünyasında daha aktif ve girişimci olmalarına yönelik kurduğu Arya Kadın Yatırım Platformu’nda gösteriyor. Beş yıl sonrası için mobiliteyi gündemine aldı.

41) İlknur Aktaş

Yönetim Kurulu Başkanı, 43, Aktaş Holding

Şirketin 80’inci yılında, Nisan 2018’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine geldi. 2018 yılsonunu grup toplamı olarak 100 milyon dolar ciro ile kapatıldı. Amerika, Hindistan veya Rusya’da yeni üretim yatırımları yapılmasını öngörüyor. 2025 yılına kadar planlanan bin gölet projesinin en büyük tedarikçisi. Gelecek beş yıl içinde ciroyu 250 milyon dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Aktaş, Eğitim Vakfı öncülüğünde, KSS projelerini hayata geçiriyor. Kauçuk alanında oluşturulan uzmanlığın da katkısı ile holding adına Aktaş, altı kıtada, 100’den fazla ülkede dünyada kendi sektöründe yüzde 20’ye ulaşan pazar payı ve Ar-Ge alanındaki stratejilere odaklı.

42) Alize Dinçkök Eyüboğlu

Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi, 35, Akkök Holding

İş yaşamına 2005 yılında Ak-Al Tekstil Sanayi A.Ş.’de Stratejik Planlama Uzmanı olarak başladı. 2005’te Akiş Gayrimenkul Yatırımı A.Ş.’nin kurulması ile bu şirkete transfer olan Dinçkök Eyüboğlu, Akmerkez Lokantacılık YKB’nin yanı sıra çeşitli Akkök Grup şirketlerinin yönetim kurullarında da görev yapıyor. Dinçkök Eyüboğlu, özellikle sürdürülebilir kalkınma anlayışı içinde Akkök Holding’in gelecek stratejilerinin oluşumunda önemli rol alıyor.

43) Hülya Gedik

Yönetim Kurulu Başkanı, 49, Gedik Holding

Gedik Holding iştiraklerinden Gedik Kaynak iki senelik yatırımının ardından 2019 senesinde Azerbaycan’da kaynak ürünleri üretmeye başladı. Gedik Kaynak ve Gedik Vana ve Döküm firmaları Avrupa, Afrika, Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere 83 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Gedik Kaynak 2017’den beri Avrupa’nın en büyük kaynak sarf malzemesi üretecek 100 milyon dolarlık üretim yatırımlarına devam ediyor.

44) Prof. Dr. Yasemin Açık

Yönetim Kurulu Başkanı, 57, Seza Çimento

Halk sağlığı uzmanı olan Açık, 1997’de İngiltere’de Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Epidemioloji Bölümü’nde çalıştı. 2016 yılında 250 milyon dolarlık yatırım yaparak, Açık, Türkiye çimento sektöründe direkt yatırım yapan tek kadın ünvanını taşıyor.Bu yıl Seza’nın özelikle denizaşırı çimento ihracatında büyük rol oynayacak lojistik ve liman operasyonlarına yönelik yatırımlarına ağırlık verecek.

45) Bilgen Aldan

CEO, 38, Mynet

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Aldan, kariyerinde her zaman “bir sonraki büyük teknoloji” için çalıştı. Aldan, 10 milyonu aşkın oyuncuya hizmet veren Mynet Games ekibinin sosyal oyun yönetimi ekibine de liderlik ediyor. Ekip bu sene “casual board” oyun kategorisinde küresel başarı hedefliyor. Mobil oyunculuk ekosistemine alternatif bir kanaldan giriş yapıldı. Aldan, kullandığı yenilikçi teknolojilerle şirketin dijital vizyonunu ileri taşıyor.

46) Elif Çapcı

Perakende Başkan Yardımcısı – CEO, 47, Boyner Grup – Beymen

Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Duke Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı. Çalışma hayatına ABD’de, Signet Bank’de başladı. Ardından Bain&Company’e katılarak Türkiye ve İsrail’de farklı sektörlerde strateji danışmanlığı yaptı. Çapçı liderliğindeki Beymen’in cirosu 2018 yılında yüzde 42 büyüyerek 1.8 milyar TL’ye ulaştı. 2018 yıl sonu itibarı ile Çapçı, Beymen bünyesinde net 51 bin 323 m2’lik bir hacim ile 89 mağazayı yönetiyor.

47) Filiz Yavuz Diren

Genel Müdür, 45, Philip Morris Türkiye

Türkiye dahil 180’den fazla ülkede faaliyet gösterenPhilip Morris’in Türkiye Genel Müdürü. Diren, yaptığı çalışmalarla köylülerin ihracatçı olmasını sağladı. Diren, ticari operasyonlarda verimlilik ve etkinlik artışını sağlayarak; büyük çaplı dijital dönüşüme liderlik etti. Diren, ihracata uygun kalitede ‘oryantal tütün’ yetiştirilmesini amaçlayan Tütün Tarımı ve Kalkınma Programı’nı da hayata geçirdi. Bu projeyle Adıyaman’da 140, Hatay’da 32 olmak üzere 172 köydeki çiftçilerin ihracatçı olmasını sağladı.

48) Evrim Hizaler

Genel Müdür, 44, Adel Kalemcilik

Adel Kalemcilik’in 2018 sonu itibarıyla net cirosu yüzde 19,5 artış ile 385,1 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin 2019 gündeminde, yurtiçi piyasalarda karlı satış performansı ve yurtdışı piyasalarda varlığını arttırıcı pazarlama ve satış aktiviteleri ile gelişimini sürdürmek, verimlilik projeleri ile tedarik zincirinde iyileştirmeler yapmak, ilişkili iş kollarındaki fırsatları değerlendirmek ve sürdürülebilir şekilde büyümek bulunuyor. Hizaler, KSS projelerini hayata geçirmeye odaklı.

49) Banu Sürek

Genel Müdür, 41, Indeks

1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme bölümünden mezun olan Sürek, çalışma hayatına Garanti Bankası’nda başladı. Online ticaretin dünyadaki en büyük oyuncusu olan Amazon’un Türkiye’deki en önemli tedarikçilerinden biri. Mobil dünyanın önde gelen oyuncularından biri olan Oppo’nun distribütörü aynı zamanda. Yeni marka, yeni kontrat. Türkiye’nin geçmekte olduğu bu zorlu dönemde, gerekli tedbirler alınarak şirketin sektör liderliğinin korunduğu bir yıl oldu.

50) FEYZA NARLI

Genel Müdür, 44, ManpowerGroup Türkiye

İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği lisans eğitimi sonrasında, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nde yüksek lisans eğitimime devam ederek, 2000 yılında da yüksek lisansını tamamladı. 27 yaşında yöneticilik görevi üstlendi. Londra’da “Marka Yönetimi” eğitimi aldı. Son beş yıldır dijital dönüşüm süreçleri üzerine farklı endüstrilerde inisiyatif aldı ve pek çok dönüşüm projesine liderlik etti. 2019 yılının en önemli maddelerini dönüşüm, verimlilik ve katma değerli alanlara yatırım olarak belirledi.

]]>
Softbank’ın Teknoloji Fonuna Startup Darbesi https://www.fortuneturkey.com/softbankin-teknoloji-fonuna-startup-darbesi Fri, 27 Sep 2019 11:02:56 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421666676 Japon teknoloji devi Softbank CEO’su Masayoshi Son Uber, Slack ve WeWork gibi iddialı startup’lara kaynak aktarmak için 100 milyar dolarlık fonu Vision Fund’ı kullanarak küresel teknoloji endüstrisini sarsmıştı.

Ancak WeWork’ün şişirilmiş halka arzı ve yöneticisinin görevden uzaklaştırılması, Uber ve Slack’in de borsadaki kötü performansının ardından Vision Fund zor günler yaşıyor.

Softbank geçen mali yılda Vision Fund’dan 11 milyar doları aşkın bir kâr elde etmişti ancak analistler son gelişmelerin ardından Softbank’ın milyarlarca dolar zarar yazabileceğine dikkat çekiyorlar.

The Vision Fund ve Softbank sok iki yılda sayısız fonlama gerçekleştirdi; bunlardan belli başlısı da yaklaşık 11 milyar dolar aktarılan The We Company’ydi; fonun burada yüzde 27 ila yüzde 29 arası bir hissesi var.

Softbank’ın sıkıntısı yalnızca WeWork de değil. Uber’in hisse fiyatı da ilk halka arzından beri yüzde 30 oranında geriledi. Şirket bu yılın ilk üç ayında 5 milyar doları aşkın bir zarar açıkladı.

Öte yandan, bulut bazlı yazılım hizmetleri sunan Slack’in hisse fiyatı da Haziran ayıdaki yüksek değerine göre yüzde 40 oranında geriledi. Softbank Vision Fund Slack’te yüzde 7,3 oranında hisseye sahip.

Softbank’ın Vision Fund’ı yaklaşık 80 şirkete yatırım yaptı. Bunların büyük bir bölümü hâlâ borsaya açık değil ve fonun buralarda nasıl işlediğine dair net bir bilgi de yok. (Kaynak: cnnmoney.com)  

]]>
Borusan ENBW Enerji’nin Yatırım İştahı https://www.fortuneturkey.com/borusan-enbw-enerjinin-yatirim-istahi Tue, 24 Sep 2019 09:30:06 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421666547 Borusan ENBW enerji Saroz ve Kırklareli’de 235 milyon dolar yatırımla rüzgar enerjisi santralleri kuruyor. 2020’de devreye alınacak bu işletmeler ile şirketin kurulu gücü 495MW’tan 710 MW’a çıkacak. Önümüzdeki dünemde 400 MW’lık 10 yeni santral daha kurmaya hazırlanan şirket rüzgarda pazar liderliğine oynuyor… ERSAN ÇIPLAK

Borusan ENBW enerji, şirket satın alma ve yeni santraller kurarak iki koldan yatırım atağı başlattı. Borusan EnBW Enerji’nin geleceğe yönelik hedef ve stratejileri sadece bunlarla sınırlı değil elbette. Örneğin, Borusan EnBW Enerji henüz Türkiye’de olmayan teknoloji tabanlı ürün ve hizmetleri pazara sunmaya hazırlanıyor. Enerji depolama sistemleri bunlardan ilki. Diğeri ise elektrikli otomobillerle ilgili. Borusan EnBW Enerji, ilk kez otomobil şarj istasyonu pazarına adım atmaya hazırlanıyor. Şirket bunların yanı sıra Türkiye’de henüz emekleme aşamasında olan “dağınık enerji üretimi” olarak adlandırılan yeni bir alana giriyor. Dağınık enerji üretimi özellikle Avrupa ülkelerinde çok yaygın kullanılan bir iş modeli. Bu kavram evlerinin çatılarında ufak rüzgar türbini ya da güneş enerjisi paneli kuranları kapsıyor. Borusan EnBW Enerji işte bu tarz, küçük ölçekli üretim yapan mikro girişimcilerin ürettikleri elektrik enerjisinin satışına aracılık edecek teknolojik bir altyapı kuruyor.

1.4 TWh ELEKTRIK ENERJISI ÜRETTI

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü, Mehmet Acarla, “Portföyümüzü geliştirmek için yeni projelerimizi adım adım yaşama geçiriyoruz. Geçtiğimiz birkaç yıl aslında söz konusu projelerin bir hazırlık yılı oldu” diyor. Borusan EnBW Enerji, 2018’de 1.4 TWh elektrik enerjisi üretti. Şirketin 2018 cirosu ise 100 milyon dolar. Şirketin sekiz rüzgar enerjisi, bir hidroelektirik ve iki güneş enerjisi santrali olmak üzere toplam 11 faal santrali bulunuyor. Borusan EnBW Enerji, yeni enerji santralleri kurmak için adeta soluk almadan çalışıyor. Sessiz sedasız büyük montanlı projelerini faaliyete geçiren şirket son dört yılda beş büyük projeyi tamamladı. İhaleleri alınan yeni projelerin inşası için gerekli olan izin süreçleri devam ediyor. Rüzgar enerjisi alanında iki büyük projenin inşasına devam eden Borusan EnBW Enerji aynı zamanda 10 yeni santral için 400 MW’lık bağlantı kapasitesi hakkı kazandı.

IKI BÜYÜK SANTRAL KURUYOR

Borusan EnBW Enerji’nin yeni santralleri Çanakkale ve Kırklareli’de kuruluyor. Çanakkale’deki Saroz Rüzgar Enerji Santrali ve Kırklareli’deki Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali kullanılan teknoloji ve kule özellikleriyle Türkiye ilklere imza atacak önemli projeler arasında gösteriliyor. 2020’de devreye girmesi hedeflenen Saroz Rüzgar Enerji Santrali için 155 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Bu tesis tamamlandığında Türkiye’nin kanat çapı en uzun olan (158 metre) rüzgar enerji santrali olacak. Saroz Rüzgar Enerji Santrali’nin rüzgar türbinlerinin kuleleri Türkiye’de üretilecek. Bu tesisin kurulu gücü 138 MW olacak. Yıllık toplam enerji üretimi ise 530 GWh olacak. 190 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca 297 bin ton karbon salımı engellenecek. Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali’nin yatırım tutarı ise 80 milyon dolar. 72 MW kapasiteli bu tesis de 2020’de devreye alınacak.

11 SANTRALİ VAR

Borusan EnBW Enerji’nin işletmedeki tesislerinin kurulu gücü 495 MW. Şirketin mevut tesislerinin tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor.

Borusan EnBW Enerji’nin sekiz rüzgar enerji santrali, iki güneş enerjisi santrali ve bir hidroelektrik santrali var.

Borusan EnBW Enerji’nin rüzgar santralleri Trakya, Güney Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerine dağılmış durumda. Şirket, rüzgâr enerjisinde ilk yatırımı olan Bandırma Rüzgâr Enerji Santrali, 2009’da yılında devreye almıştı. Bu tesis daha sonra yapılan kapasite artışlarıyla 89.7 MW kurulu güce ulaştı. Borusan EnBW Enerji bu önemli tesisin ardından Balabanlı Rüzgâr Enerjisi Santrali’ni kurdu. Tekirdağ’ın 16 km kuzeydoğusunda yer alan Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin toplam kurulu gücü 61.4 MW. Şirketin üçüncü yatırımı olan Koru Rüzgâr Enerjisi, Çanakkale’nin Lapseki İlçesi bulunuyor. 2015 tarihinde devreye alınarak ticari üretime başlayan bu santralin kurulu gücü 52.8 MW. Mersin’in Mut İlçesi’nde kurulan Mut Rüzgâr Enerji Santrali’nin kurulu gücü ise 52.8 MW. Bu tesis 2015’ten bu yana ticari üretime devam ediyor.

Borusan EnBW Enerji’nin yine 2015’te faaliyete aldığı büyük işletmelerden biri de Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde yer alan Harmanlık Rüzgâr Enerji Santrali. Bu işletmenin kurulu gücü 52.8 MW. Diğer santrallerden biri de İzmir’in Kemalpaşa, Bayındır ve Torbalı ilçeleri yakınlarında kurulan Fuat Rüzgâr Enerji Santrali. 2015’te işletmeye alınan bu tesisin kurulu gücü 33 MW. Şirketin bu alandaki önemli yatırımlarından biri de Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde bulunuyor. Buradaki Kartaldağı Rüzgâr Enerji Santrali aynı zamanda Gaziantep’in ilk rüzgar enerji santrali olma özelliğini taşıyor. Bu tesisin kapasitesi ise 65.55 MW. Kartaldağı Rüzgâr Enerji Santrali 2017’de devreye alınmış. Borusan EnBW Enerji 2017’de bir tesis daha kurdu. Kırklareli Vize İlçesi’ndeki Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali’nin kurulu gücü 28 MW. Ancak bu tesisin kapasitesi yeni proje ile 72 MW’a çıkarılacak.

özel sektör yatırımlarıyla hızla büyüdüğüne dikkat çeken Acarla, “Sektörde yerli ve yabancı büyük yatırımlar yapıyor. Sadece yatırım miktarı değil aynı zamanda yatırım yapılan enerji kaynaklarının çeşitliliği artıyor” diyor. Yenilenebilir enerji sektöründe dünyadaki en son teknoljiler, tesis verimliliklerini artırırken, yatırım maliyetleri düşürüyor. Bu durum enerji alanına yapılacak yatırımları daha cazip hale getiriyor. Dünyada yaşanan ekonomik çalkantılara rağmen enerji talebinin artmaya devam edeceğini belirten Acarla, “Örneğin elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla şarj istasyonları yakın zamanda zorunlu bir ihtiyaç haline gelecek” diyor. Bu ve benzeri yeni pazarlarda yatırım planları olan Borusan EnBW Enerji, şu sıralar henüz Türkiye’de olmayan yenilikçi teknoloji tabanlı yatırım planları yapıyor. Bunlar enerji depolama ve küçük ölçekli elektrik üreticileri tarafından üretilen fazla enerjinin ulusal pazarda satışıyla ilgili. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanılması, yeşil elektrik enerjisi üretiminin gelişmesi için çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Acarla, “Elektrik satış ve ticaretinde değişen enerji piyasasında tüketiciler için yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Yeni iş modellerimizi yakın zamanda duyuracağız. Bu konularla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” diyor.

EKİBİ GÜÇLENDİRİYOR

Borusan EnBW Enerji, diğer yandan işletmelerinin verimliliğini, kesintisiz üretimini en üst düzeye çıkarmak amacıyla Yalın 6 Sigma ve Ar-Ge projeleri geliştirmeye devam ediyor. Acarla, “İşletmelerimizin merkezi olarak yönetilmesini sağlayan ve bu alanda sektörde bir ilk niteliği taşıyan bir sistem üzerinde çalışmalarımız devam ediyor” diyor. Bunların yanı sıra şirket önemli iş süreçlerinin dijitale dönüşümünü sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyor. Bu arada ekibin güçlendiren Borusan EnBW Enerji, bu yıl sonuna kadar 28 kişiyi daha bünyesine katarak çalışan sayısını 164’e çıkaracak.

]]>
2020’ ye İddialı Hazırlık https://www.fortuneturkey.com/2020-ye-iddiali-hazirlik Mon, 23 Sep 2019 07:22:01 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421666539 İklimlendirme sektörü oyuncusu İtalyan Ferroli S.p.A, Türkiye’deki üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmesi için Bestherm İklimlendirme ile anlaştı. Avrupa ve Asya’da 14 ülkede faaliyet gösteren ve dünyada 100’ün üzerinde ülkede ürünleri satılan Ferroli Group, Bestherm İklimlendirme ile yaptığı işbirliğiyle, önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’de 10 milyon Euro yatırım yaparak, 350 kişiye doğrudan, 1000’den fazla kişiye ise dolaylı istihdam sağlayacak. Şule Laleli

İklimlendirme sanayi, 2018 yılını 4.5 milyar dolar ihracat ile kapattı. 2017 yılında 3.9 milyar dolar ihracat elde eden sektör, tarihinin en yüksek ihracat seviyesine ulaştı. 2018 yılında Almanya başta olmak üzere, İngiltere, İtalya, Romanya ve Fransa gibi gelişmiş pazarlara ihracat yapan sektör, ihracat pazarlarında hem miktar ve birim fiyat hem de dolar cinsinden artış yaşadı. Geçen yıl miktar olarak yüzde 7,7 ihracat artışı sağlayan sektör, değer olarak ise yüzde 15’lik bir ihracat artışı sağladı. Diğer bir ifade ile daha yüksek fiyatla, katma değeri yüksek ürünler ihraç edildi.

Isıtma, havalandırma, soğutma ve yalıtım ürünlerini kapsayan geniş bir ürün yelpazesine sahip olan sektör, 2018 yılında en fazla ihracatı 571 milyon dolar ile ‘Kazanlar ve Aksam Parçaları’nda gerçekleştirirken bunu 553 milyon dolar ile ‘Soğutmalı Kabinler Derin Dondurucular’ ve 277 milyon dolar ile ‘FanlarHava Perdeleri-Vantilatörler-Aspiratörler ve Aksam Parçaları’ izledi. 2018 yılında 2017 yılına oranla yüzde 15 büyüyen sektör, ihracat artışının yanı sıra ithalatı azalan bir sektör olmayı da başardı. Katma değeri yüksek ürün üretmeye ağırlık verdikçe hem dış pazarlarda rekabet üstünlüğü hem de daha az ürün ithal eden bir sektör konumuna gelmek üzere.

Sektördeki bu gelişmeyi yaklaşık 30 yıl önce keşfeden Ferroli, uzun bir aradan sonra satış ve pazarlamada da üstünlük sağlamak üzere önemli bir iş birliğine gitti. Bu işbirliğini ise Bursa Sanayi ve Organize Bölgesi’ndeki üretim hattıyla uzun yıllardır etkin Bestherm ile yaptı. Besler ailesinin üretim ve satış şirketlerinden biri olan Bestherm iklimlendirme, ilk etapta Ferroli için Türkiye’de 100 bin akıllı kombi üretecek. Bestherm İklimlendirme, Ferroli markasının Türkiye’de üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini hayata geçirerek, iklimlendirme sektöründeki payını ilk beş yılda yüzde 10’a çıkartmayı amaçlıyor.

2015 yılında Avrupa’nın en büyük sermaye ve yatırım kuruluşlarından Oxy Capital ile birleşen Ferroli, başta İtalya, İspanya, Vietnam , Çin ve Türkiye olmak üzere 500 bin metrekareyi aşan üretim tesislerine sahip. Ferroli, Avrupa’da kendi dökümhanesine sahip nadir firmalardan. İtalya-Verona’daki tesislerinde yer alan bu dökümhane ile Ferroli, kendi döküm kazanlarını kendisi üreterek Avrupa’da üretim gücünü öne çıkarıyor. 1955’ten beri müşterilerine ısıtma ve soğutma çözümleri sunan iklimlendirme sektöründe İtalya’nın lider firmalarından Ferroli Grubu, başta İtalya’daki fabrikaları olmak üzere, İspanya, Çin ve Vietnam’da toplam 500 bin metrekareyi aşan üretim tesislerine sahip. İklimlendirme alanında İtalyan tasarım gücünü, ileri teknoloji ile birleştiren ürünleriyle dünya devleri arasında yer alan Ferroli, 1989 yılından beri Türkiye pazarında. Türkiye’de 800 binden fazla evde.

Büyük anlaşmanın diğer tarafında yer alan ana şirket Copa Isı Sistemleri. 1992 yılında Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde Elektrikli Yağlı Radyatör üretimi ile çalışma hayatına başlayan şirket, 1995 yılında doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte Çelik Panel Radyatör üretimine geçti ve sadece Türkiye pazarında faaliyet gösteren Copa Isı Sistemleri, 1999 yılından sonra ihracat pazarına odaklandı. 2005 yılında Almanya’nın Duisburg kentinde Copa Heizung GmbH firmasını kuran şirket, Copa markasını yarattı. Böylece Copa markalı ürünlerin, başta Batı Avrupa, Benelux ve İskandinav ülkeleri olmak üzere tüm Avrupa’ya satışı başladı. Başta sadece Avrupa pazarında faaliyet gösteren Copa, 2011 yılında Türkiye’de de bayilik yapılanmasına başladı. Bugün 26 bin metrekarelik modern üretim tesislerinde yıllık 2 bin 200 panel radyatör, 150 bin havlu radyatör ve 30 bin adet hermetik şofbene ulaşan kapasitesiyle, üretiminin yüzde 65’ten fazlasını dört kıtaya gerçekleştiriyor.

Bestherm İklimlendirme Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Besler bu konuda şu bilgileri veriyor: “Copa ana şirketimiz radyatör sektöründe öndeyiz. yüzde 80 ihracatla çalışıyoruz. Türkiye’de sekiz senedir yapılandık. 17 sene ise Baymak’ın ürünlerini yaptık. yurtdışında markalaştık. Bu birleşmeye neden evet dedik çünkü ısıtma sektöründe radyatör ve kombi çok önemlidir. Bizde radyatör vardı, kombi yoktu. Bir ayağımız eksikti. Aslında Ferroli ile iki sene evvel bu projeyi başlattık. Güçlü bir markayla ilerlemek istedik. Bu sürece gelişimizde karşılıklı eksik kalan yönlerimizi tamamlamaktı” diyor.

Ferroli S.p.A. İhracat Müdürü Marco Ippoliti ise “Bir piyasada büyümek istiyorsanız derin bir bilgiye sahip olmanız gerekir. Geçmişte farklı ülkelere gidip biz bayi açıyorduk. Şimdi güçlü ortaklarla yerel piyasada alt yapısını ve bilgilendirmeyi yaptığınızda daha hızlı ilerlediğimizi gördük. Türkiye ile yaptığımız iş birliği büyük bir ortaklık. Başka hiçbir ülkede böyle bir ortaklığımız yok. Aynı şekilde Kuzey-Güney Amerika ve Ortadoğuda’da bu şekilde ilerlemeyi düşünüyoruz.”

Bestherm İklimlendirme’nin pazar deneyimi, istenilen üretim teknolojisini oluşturma kapasitesi, Ferroli kalitesini koruyacak yatırım ve satış gücü ile tercihleri olduğunu anlatan Ippoliti, “Bu özellikleri ile Bestherm İklimlendirme’nin pazardaki ihtiyaçlarımızı karşılamak için en uygun yol olacağına karar verdik. Bestherm İklimlendirme ile marka lisans anlaşmamızı yaptık” diyor. Bir diğer önemli hedeflerinin ise Ferroli’nin Türkiye’de en güvenilir ve en ulaşılabilir marka konumuna ulaşması olduğunu vurgulayarak, “Ferroli’nin global knowhow bilgisiyle Bestherm İklimlendirme’nin sektör tecrübesi, güvenilirliği, pazarlama ve satış gücünün birleşimi, rekabet gücümüzü ileriye taşıyacak ve bu olumluluk, nihai tüketiciye de kalite ve servis memnuniyeti olarak yansıyacaktır” diyor.

Besler, Türkiye’de toplam kombi pazarının 2019 yılında yaklaşık 800 bin adet olduğunun altını çiziyor ve kombi değişim pazarının yaklaşık yüzde 20’nin üzerinde diyor. Bu kapsamda Ferroli markasının, Türkiye’deki pazar payını ikiye katlamayı ve paylarını yüzde 10’a çıkartmayı hedeflediklerine değiniyor.

]]>
Değer Odaklı Teknolojik Dönüşüm https://www.fortuneturkey.com/deger-odakli-teknolojik-donusum Thu, 19 Sep 2019 11:18:24 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421666484 Yapay Zekâ (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Blockchain de dâhil olmak üzere gelişen teknolojiler, işletmelerin her alanda ve her seviyede iş yapma şekillerini günümüzde daha yeni hayal etmeye başlayabildiğimiz bir biçimde değiştiriyor. Oracle ise bu hayali, farklı bir ekosisteme taşıyor. ŞULE LALELİ

Bugün, 25 miyonun üzerinde kullanıcı, 10 binin üzerinde şirket, Oracle Cloud’u kullanıyor. Oracle’ın bulut stratejisi bileşenleri; uygulamalar, özel yazılımlar, veritabanı, sanallaştırma, depolama sistemleri, sunucular, işletim sistemleri ile bütünleşik yapısı sayesinde her yerden erişim imkanıyla kullanım kolaylığı sağlıyor ve maliyetleri azaltıyor. Oracle’ın iki CEO’sunda biri olan Mark Hurd, iş dünyasını bulut bilişime iten nedenler arasında küreselleşmeyi, mobil cihazları, büyük veriyi, sosyal ağları sayıyor. 2012’de 9 milyar internete bağlanabilen cihaz sayısı varken, bu sayının 2020 yılında 50 milyara ulaşması bekleniyor. Bu da küreselleşmeye bambaşka bir boyut getiriyor. Diğer yandan şu anda var olan dev veri yığınlarının yüzde 90’ının, özellikle son birkaç yılda oluştuğu belirtiliyor ve yine 2020 yılında verilerin 50 katına çıkacağı öngörülüyor. 6 milyarı aşan mobil cihaz kullanıcı sayısı da yine ciddi miktarda veri oluşturma potansiyeli taşıyor. Büyük veri artı bulut bilişimin önlenemez yükselişi eşittir dijital pazarlamanın gelişimi olarak özetleyebileceğimiz bulut ve dijital pazarlama yakınlaşması önemli bir dijital dönüşümün sinyallerini veriyor.

Dijital dönüşüm; organizasyon, süreç ve teknoloji dönüşümünün bir arada modellendiği kuruma ve çalışanlara değer katabildiği ölçüde anlamlı ve başarılı. Dönüşümü gerçekleştirebilecek ve teknolojik yetkinliğe sahip işletmeler, dönüşüm kadar dönüşümün temposunun da ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Fortune için biraraya geldiğimiz Oracle Türkiye Müşteri Deneyimi Kurumsal İş Uygulamaları Ülke Direktörü Jülide Balkanlı ve Oracle Türkiye ERPM ve HCM Kurumsal İş Uygulamaları Ülke Direktörü Ayşegül Dedeoğlu, işte tam da bu konulardaki mesleki deneyimlerini ve Oracle ekosisteminin tüm kullanıcıları bir adım öteye taşıyacak yenilikçi yolları Fortune ile paylaştılar.

Kariyer sürecinizden bahseder misiniz? Oracle ailesine ne zaman katıldınız?

Jülide Balkanlı: 2013 yılında Oracle’a katıldım ve iki yıl içinde BI (Business Intelligence) işini büyüttüm. Bu süreçte Oracle’ın farklı birimlerinin global düzeyde uyumlu bir biçimde çalışmasını sağlayıp, Oracle çözümlerini çeşitli ülkelerde stratejik olarak konumlandırmaya önem verdim. Ardından CX Enterprise Applications Ülke Müdürü oldum. Türkiye’deki CX ekibini yeni yeteneklerle güçlendirmeye odaklandım. Türkiye’de ilk EC referansını ortaya koydum ve otomotiv ve bankacılık gibi ilave sektörlerle DMP pazarını büyütmeye çalıştım.

Oracle ailesinde görev yaptığınız alanda son iki senede neler değişti? Hangi stratejileri gündeminize aldınız? Öncelikler neler oldu?

J.B: En büyük önceliğin, verinin yönetilebilirliği üzerine olduğunu gördüm. Kurumsal uygulamalar bölümümünde çalışırken de veriyi işleme gücünü gördüm. Veri ne kadar güçlüyse, kurumsalların bu veriden en iyi şekilde verim alma oranları da o kadar yüksek oluyor. Kurumsal uygulamalar tarafı business kuralların tümüyle nasıl işlenmesi gerektiği ve uç kullanıcılarda nasıl fark yaratabileceği konularını öne çıkarıyor. Herkesin bir iş stratejisi var ama bu yöntemleri nasıl farklı kılabiliriz buna odaklanmak önemli. Stratejileri hayata geçirirken de marketing/pazarlama ve satış departmanlarının online dünyada hayata geçireceği veri bütününü iyi işlemeye ve entegrasyonunu iyi yapmaya çalışıyoruz. Bir başka ifadeyle kullanıcının ulaşım alanını basitleştirmeye çalışıyoruz.

Aslında uç kullanıcıya ulaşan bir ekipsek, o uç kullanıcı hakkında bilgiyi artırabilmek, önemli yönlerini keşfedebilmek çok değerli bir veri. Mesela, hiçbir banka benim anne olup olmadığımı, çocuğumun olup olmadığını bilmiyor. Bu bilgilere sahip olarak bankacılık hizmetlerini veriyor olsalardı sanırım büyük fark yaratırlardı bankacılık ekosistemi adına…

Ayşegül Hanım, siz de bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Oracle ailesine ne zaman katıldınız?

Ayşegül Dedeoğlu:

 ODTÜ İşletme mezunuyum. Kariyerime EY’de danışman olarak başladım. 20 yılı aşkın süredir teknoloji çözümleri alanında çalışıyorum. Oracle’da danışmanlık, çözüm liderliği, satış yöneticiliği gibi farklı görevlerde bulundum ve 20’den fazla ülkenin yer aldığı coğrafyada ürün stratejisi ve pazar geliştirme direktörlüğünde bulundum. Birçok önemli dijital transformasyon projesine destek verdim. Kasım 2017’den bu yana, Oracle Türkiye Kurumsal İş Uygulamaları Ülke Satış Direktörlüğü görevini yürütüyorum.

Bulunduğunuz alanda sizce son iki senede neler değişti? Hangi stratejileri gündeminize aldınız?

A.D: İş uygulamaları tarafında 20 senedir çalışıyorum. Son dönemde benim de gözlemlediğim dönüşüm projelerinde çok büyük farklar olması. ERP tarafında özellikle otomasyon uygulamalar öne çıkıyor. Oracle son yıllarda yaptığı yatırımlarla ERP çözümlerinde dünya çapında pazar lideri konumuna yükseldi. Dünya genelinde farklı sektörlerde altı binden fazla kurum Oracle ERP Cloud çözümlerini kullanıyor. Pazar liderliğimiz hem müşteri memnuniyetimiz ile hem de bağımsız araştırma kuruluşlarının vizyon ve fonksiyonel bütünlük ölçütleri üzerinden ortaya koyduğu araştırma sonuçları ile ortada. Son üç senedir biraz daha dijital transformasyonu konuşur olduk diyebilirim. Geçen sene de bu alanlarda gerçekleşen projeleri gördük. Oracle bu alanlarda çok ciddi büyüdü. Gerek İK gerekse ERP alanında dijital yetkinliklerle fark yaratıyoruz. Oracle, son sekiz yılda dijital dönüşüm sürecini diğer hizmet sağlayıcılardan çok daha önce görüp, yeni nesil teknolojilere, dijital dünyanın gereksinimlerine yatırımlar yaptı. Bunun paralelinde yeni nesil ERP çözümlerimiz tüm bu teknolojilere adapte hale geldi. Bu noktada makine öğrenimi, nesnelerin interneti, blok zinciri ve yapay zeka çözümleri öne çıktı. Bunları sadece birer ‘teknoloji’ olarak değil, farklı iş ihtiyaçlarına için hazır, kullanılabilir modeller haline getirdik.

Son yaptığımız projelerde herkes veriye, istediği herhangi bir noktada ulaşmak istiyor. Mesela, havalanında ya da evinde bu verileri görmek istiyor. oracle, tek bir veri modeli üzerine odaklandığı için bütün verileri sağlayabiliyor. Geçen sene kurumlara, ERP uygulamalarında öngörüler sunduk. Yapay zeka kavramını özellikle İK’da kullandık. Kişilerin geçmişte nerelerde çalıştıklarını öğrenmek ve deneyimleri hakkında bilgi almak üzere kullandık. Geçen sene özellikle kurumlar dijital transformasyonda ciddi yatırımlar yaptı. İK projelerinde ve tedarik zinciri optimizasyonu ve yönetimi konusunda yatırımlar oldu. Bütünleşik bir dijital transformasyonda doğru network’ün yönetilmesi çok önemli. Geçen sene ayrıca farklı alanlarda bulut bilişim çözümleri gerçekleştirdik. Nasıl bir deneyimi yöneteceğiz buna bakmaya çalıştık. Çevik, dinamik bir organizasyon yaratmaya çalışıyoruz.

ERP çözümlerinde ise finans yöneticilerine kararlarında yardımcı olacak, nakit akış pozisyonu yönetimi, ödeme optimizasyonu gibi çözümler de öğrenen algoritmalar ile birlikte sunuyoruz. İK çözümlerinde doğru adayların bulunması, adayların tespit edilmesi, geçmiş performans kayıtları ile aday profillerinin eşlenmesi sistem tarafından tavsiye edilmesi gibi geliştirmeler bugünkü Oracle çözümleri arasında yer alıyor.

Gelişen teknolojiler konusundan biraz da bahsedelim. Bu konuda Oracle hangi iş çözümlerini hayata geçirdi? 

A.D: Özellikle KOBİ’lerden database yani verinin kullanıldığı alanlarda çok fazla geri dönüş alıyoruz. Kurumlar, kullanılan teknolojiyi transformasyonla şirketlerine uyarlayabiliyorlar.Veri, Oracle’ın en iyi anladığı, en güçlü olduğu alan. İşin içine Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Büyük Veri girince, zaten sahip olduğu gücü de arkasına alarak, yeni ihtiyaçlar için anlayış geliştirebiliyoruz. İşletmeler, yarının deneyimlerini bugün sunmak için yeni teknolojinin yönlendirdiği daha esnek ve geleceğe hazır yaklaşıma ihtiyaç duyuyorlar. Tüm birimlerin geleceğe

ve ötesine bakarak müşterinin gücünü yakalaması bu yönüyle önemli. Bir de her şey için işin çok başındayız. ‘Bulut bilişim sistemlerine açığız’ diyenlerin oranı çok az. Zamanla bunun gelişeceğini düşünüyoruuz. Oracle’ın kendi knowhow bilgisiyle başlattığı teknolojinin sürekliliğini sağlamak en büyük iş stratejimiz diyebilirim.

J.B: Bazı şirketler ‘Bizim teknik ekibimiz var. ERP yazılımını biz kendimiz yaparız’ diyerek yeni teknolojilere karşı bakış açılarını yansıtmışlardı zamanında. Bu projelerin o yüzden seçimi bir sene sürerdi. Yapılan işler nerden baksanız üç seneyi kapsardı. Bugün üç sene boyunca geçerli olabilecek hangi teknoloji var? Eski yöntemlerle yeni teknolojiyi hayata geçiremezsiniz. Hızlı, çevik çözümlere ihtiyaç var. Üstelik sürelerin de kısa olması gerek. Sürüm güncellemelerinin otomatik olması gerek mesela. Tıpkı telefonlara gelen güncellemeler gibi. Bu durum iş uygulamaları için de geçerli. İş uygulamaları işinizi yapmak için tüm paydaşlarınızla aynı veride konuşmanızı gerektirir. Teknolojinin de buna elverişli olması gerek. İkinci olarak da İK açısından işe alım süreçlerinde yeteneği çekmek ve yeteneği kurumda bulundurmak için teknolojiye yatırım yapmak gerek. Oracle olarak bulut teknolojileri konuştuğumuz dönemde de ‘Bize bu konuları açmayın’ diyenler vardı. Şimdi ise ‘Biz açığız ama regülasyonları ne yapacağız?’ kısmını soranlar var.

Dünyadaki genel değişime bakarak teknolojiyle beraber gelecekte neler trend olacak? 

J.B: Evet bugün iş çözümlerimizi en çok kullanan sektörlerin başında bankacılık ve finans sektörü geliyor. Ancak onlar da kendi içlerinde farklı tehditler altındalar. Mesela bankacılığı Fin-Tech’ler tehdit ediyor. Sektörel bütünlükleri kırılıyor. Mesela telekomünikasyon sektörü alt yapı sistemleriyle bankacılığı tehdit ediyor. Artık farklı dinamiklerden bahsediyoruz. Farklı bir sektör olarak perakende ve üretim sektörünü örnek verebilirim.

A.D: Sektör tanımları gerçekten de çok değişti. Ortak iletişim platformu ve ortak veriye sahip olmak önemli. Mesela bizim hem startup’ları destekleyen programlarımız hem de büyük kurumlara sunduğumuz teknolojik iş çözümlerimiz var. CRM ve ERP çözümleri gibi…Veri analitiği konusunda başarılıyız. Çağımızın kurumları büyütecek tek gerçeği varsa o da veri. Bankalar şubesiz bankacılığa gidiyor. Öte yandan Amazon.com da değişimi yakalamak üzere farklı dükkanlar açıyor. Ve siz sipariş verdikten sonra gidip, dükkandan satın alıyorsunuz size bu imkanı sunuyor. Omni channel denilen kanalda değil de bunu her platformda deniyor.

]]>
İşte Türkiye’nin en büyük 50 şirketi https://www.fortuneturkey.com/fotograf-iste-turkiyenin-en-buyuk-50-sirketi-17801 Tue, 03 Sep 2019 14:00:00 +0000 http://www.fortuneturkey.com/fotograf-iste-turkiyenin-en-buyuk-50-sirketi-17801

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği Fortune 500’de işte Türkiye’nin en büyük şirketleri 2019 listesi!

Finansal kurumlar ve holding şirketleri dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye, araştırmasını yaptı.

Türkiye’nin en büyük şirketleri, Türkiye’nin en büyük holdingleri, Türkiye’nin en zengin şirketleri gibi aramalar yapıyorsanız doğru yerdesiniz.

Türkiye’nin en büyük şirketleri 2019!

İşte Türkiye’nin en büyük 50 şirketi:

1- TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.

88.552.170.000

2- ENERJİ PİYASALARI İŞLETME A.Ş.

63.825.723.003

3- TÜRK HAVA YOLLARI A.O.

62.853.000.000

4- BOTAŞ BORU HATLARI İLE PETROL TAŞIMA A.Ş.
51.050.727.266

5- PETROL OFİSİ A.Ş.

49.933.106.000

6- OPET PETROLCÜLÜK A.Ş.
42.997.122.000

7- FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.
33.292.030.000

8- BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.
32.322.987.000

9- EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş.
27.015.254.000

10- ARÇELİK A.Ş.
26.904.384.000

11- AHLATCI KUYUMCULUK SAN. VE TİC. A.Ş.

24.886.405.321

12- AHLATCI METAL RAFİNERİ A.Ş.

23.398.521.709

13- RC RÖNESANS İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş.

23.359.057.000

14- TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

21.292.475.000

15- TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.

20.430.900.000

16- TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.
19.098.921.000

17- MİGROS TİC. A.Ş.

18.717.358.000

18- ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SANAYİİ A.Ş.

18.689.686.000

19- ENERJİSA ENERJİ A.Ş.

18.346.787. 000

20- VESTEL ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.

15.852.300.000

21- EÜAŞ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.

14.266.931.343

22- ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş.
13.917.742.000

23- SELÇUK ECZA DEPOSU TİC. VE SAN. A.Ş.

13.467.345.526

24- ŞOK MARKETLER TİCARET A.Ş.

12.060.771.860

25- JTI TÜTÜN ÜRÜNLERİ PAZARLAMA A.Ş.
12.012.626.293

26- İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SAN. A.Ş.
11.957.290.260

27- THY OPET HAVACILIK YAKITLARI A.Ş.
11.378.294.140

28- İSTANBUL ALTIN RAFİNERİSİ A.Ş.
10.977.803.329

29- DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİC. A.Ş.
10.688.489.000

30- AYGAZ A.Ş.
9.554.441.000

31- PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
9.314.717.000

32- ASELSAN ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.

9.008.516.000

33- TEKFEN İNŞAAT VE TESİSAT A.Ş.

8.974.070.000

34- TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş.
8.879.811.781

35- IC İÇTAŞ İNŞAAT TİC. VE SAN. A.Ş.
8.700.184.000

36- PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.
8.296.736.033

37- TUSAŞ – TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş.

8.045.313.553

38- LİMAK YATIRIM ENERJİ ÜRETİM İŞL HİZ.VE İNŞ. A.Ş.

7.577.143.460

39- OTOKOÇ OTOMOTİV TİC. VE SAN. A.Ş.
7.545.958.000

40- GÜNEŞ EKSPRES HAVACILIK A.Ş.
7.124.328.854

41- İSTANBUL GAZ DAĞITIM SAN. VE TİC. A.Ş.
7.010.964.508

42- ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.

6.729.806.000

43- TOSÇELİK PROFİL VE SAÇ ENDÜSTRİSİ A.Ş..
6.410.345.166

44- BORÇELİK ÇELİK SANAYİ TİCARET A.Ş.

6.378.695.136

45- MAPA İNŞAAT VE TİCARET A.Ş..
6.358.397.094

46- TP PETROL DAĞITIM A.Ş.

6.187.846.396

47- ÜLKER BİSKÜVİ SANAYİ TİC. A.Ş..
5.955.508.000

48- DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜD..
5.925.697.448

49- UNILEVER SAN. VE TİC. TÜRK A.Ş.

5.921.974.491

50- TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş.

5.875.064.000

]]>
Anadolu’nun Kuyumcusu https://www.fortuneturkey.com/anadolunun-kuyumcusu Tue, 20 Aug 2019 09:01:28 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421665477 Çorum merkezli Ahlatcı Holding, yıllık 75 milyar TL’lik iş hacmi ile Anadolu’nun en büyük grupları arasında yer alıyor. Fortune 500 Türkiye Araştırması’nda bu sene 11. ve 12. sırada iki şirketiyle birden listede yer alan Ahlatcı Holding, beş yıllık hedefler dâhilinde holding bünyesinde çalışan sayısını 5 bin kişiye, toplam ciroyu ise 100 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyor. Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, şirketin altın işletmeciliğinde yurtiçi  pazar payını yüzde 50 ve üzerine çıkarıp, 2019’da ihracat hedefini 1 milyar dolar olarak gerçekleştirmeyi planladıklarının altını çiziyor. ŞULE LALELİ

Ahlatcı Holding, 2018 yılı itibari ile altı ana sektörde 49 şirket ile faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin altın üretimi ve ihracatında grup, başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 17 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye iç pazarında; bilezikte yüzde 40, alyansta yüzde 25 ve spot altın piyasasında da yüzde 20 pazar payına sahip. Ahlatcı Holding adına geleceğe yönelik planları Ahmet Ahlatcı Fortune’a anlattı.

Ahlatcı Holding’in gündeminde neler var? 2019 yılına yönelik plan ve yatırımları neler?

2017 yılı itibari ile 6 ana sektörde 49 farklı şirket ve 3180 çalışanı ile faaliyetlerine devam eden holding, 17 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye pazarında bilezik, alyans ve spot altın piyasasında yaklaşık yüzde 30 pazar payına sahip. 2018 yılını yaklaşık 75 milyar TL ciro ile kapatan holding AHL enerji ile GES elektrik santralleri, Çorum, Elazığ ve Konya AVM projeleri ile inşaat sektörü, iki özel hastane ve bir görüntüleme merkezi ile sağlık sektöründe faaliyetlerine devam ediyor. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin yüzde 8’e yakın doğalgaz dağıtımını Çorum, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Çankırı il ve ilçelerinde gerçekleştiriyor. Ahlatcı Otomotiv ile otomotiv sektöründe Çorum bölgesinde yetkili satıcı ve servis faaliyetlerini sürdürüyor. 2016 yılında Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş. faaliyete başlaması ile finans piyasalarına giriş yapan holding mevcut faaliyet alanlarında yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. Kısa vadede altın işletmeciliği, enerji ve finans sektöründe büyümeyi planlayan holding 2019 yılı içinde; grup şirketlerinde istihdam edilecek personelini ciro olarak yüzde 20 artış beklentisiyle,  yeni yatırım ve şirket alımları ile birlikte yüzde 8-10 arasında arttırmayı düşünüyor. Özellikle Türkiye genelinde bilezik pazarında yüzde 40, alyans pazarında yüzde 30 ve spot altın pazarında 20 pazar payına sahibiz. Anadolu’da yer alan tek altın rafinerisinin kapasitesini arttırarak yüzde 50 oranına çıkarmayı hedefliyor.

Ekonominin gidişatı ile ilgili değerlendirmede bulunarak, bulunduğunuz sektörlerde ne kadarlık bir iş hacmi ile faaliyetlerinize devam ettiğinizden bahseder misiniz?

Özellikle son bir yılda yaşadığımız kur şoku sonrası içinden geçtiğimiz ekonomideki dengelenme süreci içerisinde bazı belirsizlikler ekonomik dengeleme sürecinin devam etmesine neden oldu. Bu bağlamda daralan iç talebe karşılık firmaların ihracat yoluyla büyümeye devam etmeyi çalıştıkları gözleniyor.

Yılın ilk yarısı itibariyle seçim sürecini atlatmamız akabinde dört  yıllık seçimsiz bir sürecin içerisinde girdiğimizi düşünürsek, bundan sonraki dönemde enflasyonda baz etkisiyle birlikte gerileme, cari dengedeki iyileşme, kur volatilitesinin düşmesi gibi gelişmeleri global ölçekte merkez bankalarının yeniden genişleyici para politikalarına dönüşün vereceği fırsatlarla birlikte değerlendirerek kalıcı hale getirecek ve ardından ekonomide ithalata bağımlı olmayacak ölçüde katma değeri yüksek üretimi, istihdamı artırıcı ve ayrıca ihracatta pazarlarını genişletici ve tüm bunların sonucu olarak ekonomide sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak yapısal reformları gerçekleştirmeye odaklanmak önem teşkil ediyor. Bunların çerçevesinde ülkemiz bir şans yakaladı ve yıl sonuna doğru faizler düşecek, ihracat artacak ve cari açık fazlası verecek bu da ülkemizin yakaladığı önemli bir fırsat olacaktır. Önümüzdeki dört yıl çok güzel olacak.

Önümüzdeki beş yıl içerisinde yapacağınız yatırımlardan bahsedebilir misiniz? Sektörünüzle ilgili yurtdışına yönelik yatırım planlarınızdan ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

 Beş yıllık hedefler dâhilinde holding bünyesinde çalışan sayısını 5 bin kişiye, toplam ciroyu 100 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl 17’ncisi açıklanan “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2018” araştırmasına göre Türkiye’nin en hızlı yükselen şirketi Ahlatcı Kuyumculuk oldu. Ahlatcı’nın iki şirketi ilk 1000 arasına girerken, Ahlatcı Metal Rafineri 801. sırada, Ahlatcı Kuyumculuk 107.sırada yer aldı. TİM’in verilerine göre ayrıca Türkiye’nin en hızlı yükselen şirketleri sıralamasında Ahlatcı Kuyumculuk birinci sırada yer aldı. 2017 yılında 855.sırada yer alan Ahlatcı Kuyumculuk, 2018 yılında 143 milyon 662 bin dolar ihracatı ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketi oldu. Ahlatcı Kuyumculuk un 2017 ihracatı 22milyon 693 bin dolar iken, 2018 yılında 143 milyon 662 bin dolarlık ihracatı ile ihracatını yüzde 533 artırdı. Çorum ili 2019 sonu itibariyle, milyar dolar ihracat rakamını aşan 18. il olmaya hazırlanıyor. 2018 yılında işlenmiş altın ihracatı 543 milyon dolar olarak gerçekleşen Ahlatcı Holding, bu yılın sonunda ihracatta milyar doların üzerine çıkmayı planlıyor. 2019 ihracat hedefimiz 1 milyar dolar.

Geleceğe yönelik beklentiler, hedef ve stratejileriniz nedir? Uzun vadede şirketin hedeflerinden bahseder misiniz?

Önümüzdeki beş yıl içinde doğalgaz dağıtım kapasitesini Türkiye genelinde yeni anlaşmalar ile yüzde 10-15 seviyesine çıkarmayı planlıyoruz. Holding olarak altın işletmeciliğinde de yurtiçi  pazar payını yüzde 50 ve üzerine çıkarıp, dünyada önemli altın oyuncularının arasına girmeyi hedefliyoruz. Bu zaman süresinde, holding yapılanmasının Finans, Altın işletmeciliği ve Enerji konusunda cirosunu iki katına çıkaran ve bu pazarlarda daha fazla bir paya sahip teknoloji konusunda gelişmeleri yakından takip ederek bu alandaki gelişmeleri çalışma alanlarında değerlendirerek Çorum şehrinde olduğu gibi Türkiye genelinde de katma değer yaratan Türkiye ihracatında da kendi alanında öncü bir holding konumuna gelmeyi planlamaktayız.

]]>
Volkswagen, Türkiye’yi Seçti https://www.fortuneturkey.com/volkswagen-turkiyeyi-secti Wed, 26 Jun 2019 08:41:24 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421663649 Alman otomotiv devi Volkswagen, 1.3 milyar euro’luk yeni yatırımı için Türkiye’yi seçti.

Alman otomotiv devi Volkswagen, 1.3 milyar euro’luk yeni yatırımı için Türkiye’yi seçti. Bu kararda VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme etkili oldu. Volkswagen’in ilk planda Skoda ve Seat üretmesi bekleniyor.

Volkswagen Grubu’nun fabrika yatırımı için Bulgaristan yerine Türkiye’yi seçmesini Sabah yazarı Ufuk Sandık köşesine taşıdı:

“Ekonomi ve siyasette sağlanan istikrar ile 2002-2018 yılları arasında 154.6 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yabancı yatırım çeken Türkiye, 4 yıllık seçimsiz dönemle ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu, 1.3 milyar euro’luk dev yatırım için nihai kararını verdi. Yeni üretim tesisi için Türkiye’ye seçti. Böylece Türk otomotiv sektöründe son 22 yılın en büyük yatırımın önü açılmış oldu.

VW yönetim kurulu onayladı

Yatırım için Türkiye ile Bulgaristan arasında seçim yapmakta zorlanan Volkswagen yönetimi, geçen hafta Ankara’da yapılan toplantılardan sonra son kararını verdi. Bu kararda Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu söyleniyor. Diess’in Almanya’ya dönüşünden hemen sonra toplanan VW Yönetim Kurulu Türkiye’de yatırımı onayladı. Ancak resmi açıklamanın birkaç gün içinde yapılması bekleniyor.

Kaynak: Sputniknews

]]>
Hamdi Ulukaya iş dünyasının Nobel’ini aldı https://www.fortuneturkey.com/hamdi-ulukaya-is-dunyasinin-nobelini-aldi Fri, 17 May 2019 10:51:04 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421662595 ABD’nin gıda şirketlerinden Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, iş dünyasının Nobel’i olarak görülen Oslo Business for Peace ödülünün sahibi oldu

Sosyal ve çevresel etki yaratmayı kendilerine amaç edinmiş liderlere verilen Oslo Business For Peace ödülü, Business for Peace Vakfı tarafından bu yıl onuncu kez verildi.

Ödülü daha önce kazananlar arasında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Virgin CEO’su Richard Branson ve Unilever CEO’su Paul Polman gibi isimler yer alıyor.

Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya ile birlikte bu yıl ödülü kazanan diğer iki isim ise, Dubai merkezli CTG-Committed To Good CEO’su İngiliz Alice Laugher ve Kamerun merkezli GiftedMom’un kurucu ortağı Dr. Agbor Ashumanyi Ako oldu.

“CEO’LARIN DAHA FAZLASINA İHTİYACI YOK”

Ulukaya, bu ödüle layık görülmekten dolayı onur duyduğunu belirterek, “Ödülü Chobani’de çalışan tüm kardeşlerim adına gururla kabul ediyorum. Şirketlerin sadece kâra değil, insana odaklandığı bu yeni iş yapma biçimi ve dünyayı daha güzel bir yer kılma çabasının, her modern şirketin kalbinde yatması gerektiğine inanıyorum. CEO’lar olarak bizim daha fazlasına ihtiyacımız yok, daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var” dedi.

Bir şirketin kârlılığını daha fazla artıran şeyin içinde bulunduğu topluma hak ettiği değeri vermesi olduğunu vurgulayan Ulukaya, “İş dünyasında insanı merkeze koyarak rekabet etmek ve başarılı olmak mümkün. Bunu yapabilen şirketler dağları yerinden oynatabilecek güce sahip” diye konuştu.

SERVETİNİN BÜYÜK KISMINI MÜLTECİLERE AYIRIYOR

Hamdi Ulukaya, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla ‘Chobani Incubator’ı (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 yılında kurdu.

2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla ‘Hamdi Ulukaya Girişimi’ni kurdu. Ulukaya, 2015 yılında ‘The Giving Pledge’i (Bağış Taahhütü) imzalayarak servetinin büyük bir kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha iyi çözümler sunmak amacıyla ‘Tent Foundation’ı (Çadır Vakfı) kurdu. Mülteciler için Ortaklık (Tent Partnership For Refugees) anlaşması kapsamında Chobani dahil yaklaşık 130 şirket mültecilere istihdam sağlıyor.

]]>