Bölge Ekleri – Fortune Turkey https://www.fortuneturkey.com Wed, 08 Apr 2020 12:40:33 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.1 “Öğrencilerimiz, Avrupa’da Güneş Enerjisi Eğitimi Aldı” https://www.fortuneturkey.com/ogrencilerimiz-avrupada-gunes-enerjisi-egitimi-aldi Wed, 08 Apr 2020 12:40:32 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673825 İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Elektrik Öğretmeni Fotovoltaik Sistemler Koordinatörü Muhammet Sarı, “Balıkesirli öğrencilerimiz Fotovoltaik Sistemleri Stajı için Avrupa ülkeleri’ndeki çalışmalara katıldı” diyor.

TEKNOLOJİNİN baş döndürücü bir hızla değiştiği, birçok alanda işi modellerinin yenilendiği bir dönemden geçiyoruz. İşte bu yeni dönemde nitelikli, yetişmiş iş gücünün önemi çok fazla. Bu gerçeklerden yola çıkan
İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi, öğrencilerine uluslararası alanlarda eğitim ve çalışma fırsatları sunarak onların en son teknoloji ve bilgiyle buluşmalarına olanak sağlıyor. İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Elektrik Öğretmeni Fotovoltaik Sistemler Koordinatörü Muhammet Sarı ile söz konusu projenin yanı sıra okulda sunulan eğitim ve güneş enerjisi alanında yaptıkları çalışmaları konuştuk.

Fotovoltaik Sistemleri Stajı programı neleri kapsıyor?

İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri Fotovoltaik Sistemler Stajı, Avrupa Birliği Eğitim Programı kapsamında düzenlendi. Öğrencilerimizin Fotovoltaik Sistem teknoloji ve montajını yerinde görmeleri sağladık.

Staj nerede yapıldı? Ne kadar sürdü?

2019 yılında hayata geçirilen proje kapsamında öğrencilerimiz Portekiz Barcelos’da Jomasil Renovaveis Jorge Manuel Silva firmasında düzenlenen staja katıldılar. Staj, firma partneri ve şirket sahibi Nuno Barbosa kontrolünde yapıldı. Öğrencilerimiz 15 gün boyunca fotovoltaj uygulama stajı yapma fırsatı buldular.

Masrafları Avrupa Birliği fonu tarafından karşılanan projede öğrenciler 15 gün boyunca bire bir hem teknik hem teknolojik hem de proje uygulama imkanına kavuştular.

Alternatif enerji konusunda neler düşünüyorsunuz?

Dünyamızda her şey elektrik ile çalışır hale geliyor. Enerji tüketiminde her yıl ortalama yüzde 4-5 oranında artıyor. Enerjiye olan bağımlılığımız hızla arttığından, çevreye daha az zarar veren, hammadde bağımlısı olmayan, kendini sınırsız tekrarlayan yenilenebilir enerji kaynakları (Hidroelektrik, rüzgar, güneş, biokütle gibi) kullanımı önem kazanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde bu durum göz önüne alınarak yeni enerji üretim yatırımları temiz enerji odaklı yapılıyor.

Diğer alternatif enerji kaynakları arasında Fotovoltaik (Güneşten enerjisi) önemi artan bir konu mu?

Teknik olarak güneş enerjisini doğrudan DC elektrik enerjisine çeviren ve bu işlem sırasında Silikon, Galyum, Arsenit, Kadmiyum Tellurid ya da Bakır İndiyum Diselenid gibi yarı iletken malzemeleri kullanan düzeneklerdir. Bu sistemler; sistemler güvenli ve güvenilirdir. Yakıtı olan Güneş enerjisi sonsuz ve bedava… Ayrıca bakım-onarım gerektirmiyor. Tüm bunların yanı sıra kurulumu kolay. Hızlı bir şekilde hemen ve her yere kolayca monte edilebiliyor. Bunların dışında başka önemli avantajları daha var. Örneğin bu tarz sistemler gürültü yapmıyor. En önemlilerinden biri; zararlı gazlar üretmiyor. Fotovoltaik sistemler sera gazı salınımlarını ciddi ölçüde düşürüyor. Bütün bu nedenlerden dolayı Fotovoltaik sistemlerin yaygınlaşması çok önem taşıyor.

“Sanayicilerimiz ara eleman bulamıyor” söyleminin temelinde neler var?

Bilim ve teknoloji alanlarındaki ilerleme, sanayinin mühendis haricinde yüksek nitelikli ara insan gücüne olan ihtiyacını artırıyor. Şu an sanayicilerimizin ara eleman bulamıyoruz söyleminin temelinde, bu hızlı değişim ve yetersiz ara elaman olayı yatmakta. Hizmet ve sanayi kuruluşları kalifiye eleman olarak nitelendirilen çalışanlardan üretim, bilgi ve becerisine ek olarak teknolojiyi de yakından takip etmesini de istemektedir. Bu noktada iş meslek okullarına düşüyor.
Bu araz talep durumunu karşılamak için; öğrencilerin mesleki eğitimi sırasında yeteneklerinin geliştirilmesi, teknoloji takip etme becerisi kazanması, el becerilerinin artırılması, teknik bilgilere vakıf olması, malzeme kullanım tecrübesine sahip olması nitelikli iş gücü vasfı kazanmasında çok önemli.

Bu tarz staj programlarının öğrencilere neler kazandırdığını düşünüyorsunuz?

AB Projeleri olarak anılan projelerin finansmanı Avrupa Komisyonu tarafından AB’ye üye ve aday ülkelerin katkılarıyla oluşturulan fondan sağlanıyor. Ülkemizde bu fonlardan yararlanan yüzlerce proje bulunmaktadır. Özellikle üniversitelerde uygulanan erasmuslar da gençlerimize çok büyük imkanlar sağlanıyor.
Projeler kapsamında; yabancı dil öğrenme, staj, gönüllü çalışma, eğitim, öğretim, proje hazırlama, saha uygulama örnekleri gibi bir çok alanda fırsatlar var. Sadece doğru proje üretmek yeterli oluyor. Ayrıca okullarımızda proje üretip imkanlardan yararlanabiliyor. Bu fırsatları geleceğimiz olan gençlerimiz için iyi değerlendirmek gerekiyor.

Öğrencilerinizin gelişimi açısından AB projelerinin yararlı olduğunu düşünüyor musunuz?

Yapmış olduğumuz proje ile öğrencilerimiz; güneş enerjisi sistemlerinin çalışmaları ile ilgili gözlemler yapma şansı buldular. Ayrıca katılımcı öğrencilerimizin daha önce yurtdışı çıkışlarının olmadığını ve Güneş Enerjisi Teknolojileri alanında istihdam piyasasının genelde çok kültürlü olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda önemli bir deneyim oldu onlar için.

Öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri uygulamalı eğitim seminerleri aracılığıyla çok kültürlü bir ortamda, farklı kültürlerden bireylerle beraber bulunma, eğitim görme ve çalışma fırsatı buldu. Öğrencilerimiz ileride bu alanda istihdam edildiklerinde kültürel bir sıkıntı yaşamayacaklar. Faaliyetlerin sonrasında öğrencilerimizden elde ettiğimiz geri dönüşler bizleri oldukça sevindirdi. Öğrencilerimizin gelişimi açısından AB projelerinin yararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda proje çalışmalarımız devam edecek. Eğitimciler olarak bizler daha çok proje üreterek gençlerin hayatlarında olumlu gelişmeler sağlamalıyız.

]]>
Tarımda Leonardit Mucizesi https://www.fortuneturkey.com/tarimda-leonardit-mucizesi Wed, 08 Apr 2020 12:35:56 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673822 Balıkesir Tarım Ajansı Genel Müdürü Ziraat Mühendisi Mustafa Birol, tarımda Leonardit kullanımının faydalarını ve verimliliğe etkisini anlatıyor.

LEONARDIT 1930’LU YILLARDA Amerika’nın Kuzey Dakota eyaletinde Dr. Leonard tarafından bulunan bir maden. Kömür katmanını hemen üzerinde bulunan Leonardit, zengin organik maddelere sahip bitki ve hayvan fosillerini içinde barındırıyor. Linyitin kömürleşme sürecinde oksidasyona uğramış hali olan Leonardit, tarım, hayvancılık ve sanayide kullanım alanları bulunan kıymetli bir maden.

ORGANIK BESLEYICILERLE DOLU

Mustafa Birol Leonardit’in toprakta çözünerek toprağın vasfını iyileştirdiğini, karbon içeriği düşük olduğu için hayvan gübresi yerine kullanılabildiğini söylüyor. Birol “Toprak sağlığı için değerli bir maden olan Leonardit yapısında hümik asitler, karbon, makro ve mikro besin elementlerini barındırıyor, yüksek miktarda fosfor içeriyor. Bu özellikleriyle Leonardit bitkisel üretimde toprak besleyici ve düzenleyici olarak kullanılıyor. Tamamen steril olduğu için içinde yabancı otların tohumu, böcek yumurtası, kurt ve hastalık sporları gibi zararlılar bulunmuyor. Tuz içeriği de güvenilir sınırlarda olduğu için toprağı tuzlandırma riski açısından hayvan gübresinden daha avantajlı” diyor.

TOPRAĞI IYILEŞTIRIYOR

Mustafa Birol Leonardit “bitkinin değil toprağın gübresidir” diyor. Doğrudan bitkileri değil, toprağı geliştirerek bitkilerin yetişmesini etkiliyor ve güçlendiriyor. Uluslararası literatürdeki tanıma göre Leonardit en az yüzde 50 oranında hümik asit içeriyor. Fakat Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği sınır yüzde 40. Linyit, turba ve gitya adı verilen maddeler de Leonardit madeninden çıkıyor, ancak içerdikleri hümik asit miktarı yüzde 30’u geçmiyor ve Ph değerleri çok yüksek.

YÜZDE 50 VERIM ARTIŞI

Ziraat Mühendisi Mustafa Birol farklı bölge ve iklim yapılarında buğday, pamuk, mercimek, nohut, mısır, ay çiçeği, yonca, fiğ, elma, armut, şeftali, kayısı, ceviz, badem, zeytin, domates, marul, karnabahar, sarımsak ve soğan bitkilerinde yapılan Leonardit uygulamalarında toprağın içinde organik madde miktarının arttığını, toprak kalitesini yükselmesinin yanında üzerinde yetişen bitkinin gelişimi ve meyve kalitesini her yönden arttırdığını belirtiyor. Leonardit kullanılan topraklarda şeker pancarı, mısır ve hububat grubu bitkilerinden beklenen verimi yüzde 50 civarında artırdığına dair bulguları da hatırlatıyor.

Birol Leonardit’in toprak ıslahı ve toprak vasfının arttırılması için kullanılabilecek en iyi madde olduğunu söylüyor. Birol “Çiftçilerimizin Leonardit kullanımına bakış açısının ‘gereksiz masraf’ , ‘ben atamdan dedemden böyle bir şey duymadım’ veya ‘bizim köyde kullanan yok ki ben kullanayım’ olduğu şu ortamda işimiz mümkün olduğu kadar fazla kişiyi bu konuda bilgilendirmektir. Lütfen doğru ürünü, doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru uygulama şekli ile uygulayın” diyor.

]]>
‘Tasarrufları Artırıp Yatırımların Önünü Açmalıyız” https://www.fortuneturkey.com/tasarruflari-artirip-yatirimlarin-onunu-acmaliyiz Wed, 08 Apr 2020 12:33:14 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673819 İktisatçı ve gazeteci Süleyman Pehlivan Türkiye’nin maliyet enflasyonuyla mücadele etmesi gerektiğini, tasarruflarını artırıp yeni yatırımların önünü açarak bu sarmaldan çıkacağını söylüyor.

2010 YILINDAN itibaren parlak bir ekonomik performans gösteren Türkiye, son yıllarda enflasyon, kur ve faiz sarmalı ile mücadele ediyor. Arka arkaya gelen zamlar vatandaşları bunaltıyor, ancak hükümet cephesi iyimser; 2020’de pozitif gelişmeler yaşanacağının sinyallerini veriyor. Ama herkes ekonomiyi konuşuyor. Türkiye ekonomisi ne durumda? Bütçe açığının nedeni ne? Refaha nasıl ulaşırız? Ve gençler ne yapmalı? Biz tüm bu soruları iktisatçı ve gazeteci Süleyman Pehlivanoğlu’na sorduk.

Sayın Pehlivan önce sizi tanıyalım. Kendinizden bahseder misiniz?
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden mezunum. Uzun yıllar gazetelerde köşe yazarlığı yaptım. Yine on yıl kadar yerel bir televizyonda program yapımcısı olarak çalıştım. Emekli olduktan sonra öğrencilerle ilgili faaliyetlerim devam etti. Uzun süredir çeşitli öğrenci toplulukları ve sivil toplum kuruluşlarının seminer ve konferanslarına katılıyorum.

Gençlere neler tavsiye edersiniz?

Katıldığım seminer ve konferanslarda gençlerin Türkiye ve dünyanın sorunlarını merak ettiklerini görüyorum. Benim gençlere en önemli tavsiyem, kitap okumaları. Çünkü bilgi artık vahiyle gelmiyor, okuyarak bilgiye ulaşabilirler. Kendi ilgi alanlarıma göre gençlere kitap listeleri veriyorum. Akademik camiada şöyle bir söz vardır; ‘Dipnotlu olmayan bir bilgi bizim için hükümsüzdür’. Sosyal medyadaki bilgiler dipnot olmadığı için, gençler algı operasyonuna yenik düşebilirler. Bakın kitaplar dipnot ve kaynak gösterirler. Bende onun için sosyal medya değil, kitap öneriyorum.

Bir iktisatçı olarak Türk ekonomisini nasıl görüyorsunuz?

Bugün için söylersem Türkiye ekonomisi iyi bir yolda. Bakın etrafımızda bir kazan kaynıyor. Onun için savunma ve silah sanayine öncelik verildi. Ama Türkiye yaklaşık 20 yıldır yatırıma yönelik pek bir şey yapamadı. İktisatçılar ‘Kalkınma iki hamleden ibarettir’ derler. Bunlar tasarruf ve yatırımdır. Tasarruf sermayeyi gerektirir, sermaye olmadan da yatırım yapamazsınız. Şu anda tasarruf oranlarımız yüzde 12 ve bu çok düşük. Batı Avrupa’da yüzde 40’lara, Amerika’da yüzde 47’lere ulaşıyor. Tasarruf oranlarımızın bu kadar düşük olmasının sebebi, enflasyonla mücadelede izlenen yanlış politika. Talep enflasyonu olduğunda, talebi kesebilmek için mutlaka sıkı para politikalarıyla mücadele edilir ve bu doğru bir yöntemdir. Ama talep enflasyonu bittiğinde kalan kısmın çoğunluğu maliyet enflasyonu ise, maliyet enflasyonu ile mücadele gereklidir. Siz talep enflasyonu ile mücadele ederseniz sanayici ve esnafı çok düşük karla veya maliyetine satışa zorlarsınız. Bu da tasarruf oranlarını düşürür. Bundan dolayı da Türkiye’de yatırımlar çok azaldı. Oysa istihdamı ve kalkınmayı yatırım geliştirir. Ben şu anda ülkemizin yapısal sorunlarını; bütçe açığı, cari açık ve tasarruf oranlarının çok düşük olması şeklinde sıralıyorum.
Bütçe açıklarının bir başka sebebi de, 4-5 senedir görülen küresel anlamda ekonomik saldırıdır. Dövizin yükselmesi ve piyasalarla oynanması Türkiye’ye büyük darbeler vuruyor. Ülkemizi korumak adına dış operasyonlara büyük paralar harcıyoruz. Devlet de bu dengeleri kurmakta zorlanıyor. Ama bu dengeleri kurup, bütçe açıklarını kapatıp, maliyet enflasyonu ile mücadele ettiğinde muhakkak tasarruf oranları yükselecektir. Bu da yeni yatırımların önünü açar. Türkiye o zaman feraha ulaşacaktır.

]]>
Sürdürülebilir Kalkınma İle Şehirler Kalkınır https://www.fortuneturkey.com/surdurulebilir-kalkinma-ile-sehirler-kalkinir Mon, 06 Apr 2020 09:37:01 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673732 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Derneği Başkanı Murat Karacan: “Dernek olarak öncelikle ulusal ve uluslararası kurumlara, iklim değişikliğinin tarıma ve tarımdaki istihdama etkisini araştıran bir yapıyız.”

SÜRDÜRÜLEBILIR KALKINMA AMAÇLARI DERNEĞI, yerel yönetimlerle alakalı ve özelikle iklim değişikliğinin kadınlar ve çocukların üzerindeki etkisini araştıran bir dernek. Dernek, şehrin sürdürülebilir hale gelmesi ve kadın kooperatiflerinin kurulması için çabalıyorlar.

Derneğin Başkanı Murat Karacan, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Derneği’nin Balıkesir’de muhakkak olması gerektiğini düşünmüş ve son iki senedir kırsal kalkınma ve kırsal kalkınmada kadının rolünü yerel yönetimlere anlatmak için çalışıyor.

Özelikle kadının, ekonomik yönden güçlenmesi, emeğinin karşılığını tam alması ve toplumda daha çok söz sahibi olması çok önemli. Karacan da, “Kadının ekonomik anlamda güçlenmesi, karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almaları bizim en büyük amacımız” diyor.

Murat Karacana ile derneğin çalışmaları ve yeni projelerini konuştuk…

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi verirmisiniz?

Ben Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Derneği adına yedi yıldır Balıkesir’de çalışıyorum. Yerel yönetimlerle alakalı ve özelikle iklim değişikliğinin kadınlar ve çocukların üzerindeki etkisini araştıran bir dernek bu. Son iki senedir de kırsal kalkınma ve kırsal kalkınmada kadının rolünü ve o kadını nasıl şehrin merkezine taşırız onu çalışıyoruz.

Dernek olarak öncelikle, ulusal ve uluslararası bir takım kurumlara, iklim değişikliğinin tarıma ve tarımdaki istihdama etkisini araştıran bir yapıdayız. Şehrin sürdürülebilir hale gelmesi için de, bisiklet yollarından tutunda, kadın kooperatiflerinin kurulmasına kadar bir çok projeyi gerçekleştirmek için çabalıyoruz.

Bakın biz burada elimizi taşın altına sokan tarafız. Yani sorumluk almaktan kaçmayan, ısrarla bunu anlatan ve anlatmamızdan kaynaklı olarak da bugünün gelen noktaya baktığımızda, iklim değişikliği başta olmak üzere bu bahsetmiş olduğumuz bütün konuların gündeme girmesini sağlayan ekibiz.

Sürdürülebilir kalkınma konusunda Türkiye’de çalışan ilk 20 kişiden biriyim. Böyle bir yapının da Balıkesir’de oluşturulması gerektiğini düşündük. Çünkü yakın illerin tedarikçisi olmasından dolayı Balıkesir’i seçtik. Şunu da özellikle söyleyeyim; İstanbul sonrasında, sürdürülebilir kalkınmayı Türkiye’de çalışan ikinci şehir burası. Kadim bir tarım kültürünü ve bu kültürün kırsala yayılmasından kaynaklı olarak da kadınlarla ilgili çalışma yapmaya çalışıyoruz. Ama özelikle merkeze yakın kırsal mahallerde.

Kadın kooperatiflerinde neler yapmak istiyorsunuz?

Kadın kooperatifleri demokratik bir ortaklık yapısı sunuyor. Bu ortaklık yapısının dayanışma kültürüyle yürümesinden kaynaklı iş birliği yapısının, toplumda oluşmasının adımıdır bu kadın kooperatifleri.

Öteki taraftan en önemlisi de kadının ekonomik yönden güçlenmesi. Kadın emeğinin değerini tam olarak yerini bulması. Kadının toplumda daha çok görünür olması ve söz sahibi olması. Öbür taraftan da karar alma mekanizmalarında daha fazla kadının yer almasını sağlamak için gerekli olan yapılar bunlar. Dünyaya baktığımız zaman iyi örnekler var ve bu söylediklerimizin hepsini gerçekleştirmişler.

Bütün bunlara ek olarak ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda değişim, dönüşüm ve gelişmeyi sağlayan özelikle kadınlar bu da kadın kooperatifleri çatısı altında hayata geçebiliyor. Buralardan çıkan kadınların toplumda öncü olması ve onun üzerinden de gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya ve nesiller bırakması amacıyla yola çıkan bir derneğiz.
Bunların dışında bir de kooperatif yapılarına son günlerde kapasite artırımı çalışmaları üzerinden, e-ticareti anlatmaya başladık. Bunlar olursa İstanbul’daki arkadaşlarımızı buraya getirip, e-ticaret üzerinden üretilenleri pazarlama imkanı da doğacak. Aynı zamanda başka ekonomik modeller hayata geçirebiliriz.

Kooperatifler şehrin tanıtımına katkıda bulunuyor mu?

Kadının toplumsal açıdan daha görünür olması, evinden çıkması, sadece anne figürü, ev kadını figürü değil de, kendine ait bir yaşam alanının olması çok çok önemli. Tabi bunun yanı sıra ekonomik anlamda güçlenmesi, karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almaları bizim en büyük amacımız. İşte biz bunları hem kadınlara hem de buradaki kurumlara anlatıyoruz.

Bakın Balıkesir’in tanıtılmasına ihtiyacı yok daha çok reklama ihtiyacı var. Bu konunun da şöyle yapılması gerektiğini savunuyoruz. Her daim iş birliği yaratmak çabasında olduklarını ifade etmelerine rağmen, iş birliğinden daha çok güç birliği yaratma çabasındalar. Güç birliği yaratmada orada olması gereken birçok tarafı da dışlıyor. Durum böyle olunca kadın kooperatiflerinin de eli zayıflıyor. Bu zayıflamayı da ortadan kaldırıp hep beraber hareket etmemiz gerekiyor.

]]>
Edremit’e Modern Meydan Projesi https://www.fortuneturkey.com/edremite-modern-meydan-projesi Mon, 06 Apr 2020 09:31:51 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673729 Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın en önemli seçim vaatlerinden olan Şehit Hamdi Bey Meydanı Kapalı Yeraltı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi Projesi hayata geçiriliyor.

EDREMIT BELEDIYE BAŞKANI Selman Hasan Arslan, seçim döneminde verdiği sözleri yerine getirmeye devam ediyor. Başkan Arslan’ın verdiği talimat doğrultusunda, Edremit’in kent içi trafik problemine çare olacak Şehit Hamdi Bey Meydanı Kapalı Yeraltı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi için projelendirme çalışmaları tamamlandı. Aralık ayı belediye meclis toplantısında projenin sunumu yapıldı.

2020 yılında başlaması planlanan proje kapsamında; toplam 16 bin 500 m2 alan içerisine 614 araçlık yer altı otoparkı, etkinlik ve amfi alanı, kafeteryalar, dinlenme alanları, yeşil ve su öğeleriyle entegre edilmiş serbest alanlar, engelli oyun ve spor alanları, çocuk oyun alanları ve Edremit Kent Belleği Duvarı yapılması planlanıyor.

Edremit’in kent merkezinin çehresini değiştirecek projeyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Seçim öncesi vaatlerimiz arasında yer alan Şehit Hamdi Bey Meydanı düzenlemesi ile ilgili olarak göreve geldiğimiz günden itibaren çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar birçok proje hazırlandı ancak kamuoyuyla paylaştığımız proje konusunda yetkili arkadaşlarımız ve meclis üyelerimizle birlikte karar kıldık. Edremit’in kent içi trafik problemine büyük oranda çözüm üretecek bir projeden bahsediyoruz. Otopark problemi artık Edremit için sorun olmaktan çıkacak. Ayrıca meydan düzenlemesiyle kentimize son derece çağdaş ve sürdürülebilir bir alan kazandıracağız. İleriki süreçte projesi hazırlanan Şehit Hamdi Bey Meydanı ile Faruk Serpil Parkı’nı da birbirine bağlamak gibi bir düşüncemiz var. Edremit’imize ve Edremitli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

EDREMİT’TE SABİT PAZARLAR

Pazarcılarımız yağmurda çamurda tezgah açmak zorunda kalırken halkımız da aynı şartlarda alışveriş yapmaya çalışıyor. Bu hepimizi zorlayan bir durum. Bu yüzden şu anda haftanın belirli günlerinde belirli yerlerde kurulan pazarları, uygun bulunan yerlerde tek katlı sabit Pazar yerlerine dönüştüreceğiz. Aynı zamanda yerli üreticiler için haftanın her günü açık olacak sabit Pazar oluşturacağız.

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMALARI

Kentimizin birçok bölgesindeki kaldırımların yetersizliği yayaların mağduriyetine sebep olmaktadır. Sokak Sağlıklaştırması adını verdiğimiz projemizde kaldırımlar genişleyecek, kentin belli bölgelerinde yayalaştırma çalışması yapılacağız. Nüfus yoğunluğu fazla olan mahallelerimizde, mahallelinin evladının düğününü, asker uğurlamasını yapabileceği, iftar yemeklerini hep birlikte yiyebileceği birer toplanma yeri inşa edeceğiz. Edremit’te yaşayan 1300 engelli vatandaşımızın özellikle 18 yaşından sonra gelişen problemlerini hep birlikte çözeceğimiz bir rehabilitasyon merkezi oluşturacağız. Kentimizde şu anda kullanılan parklara ilave olarak engelli vatandaşlarımız için parklar yapacağız.

OLİVECİTY’E SAĞLIK MERKEZİ

Akçay’da bulunan Olivecity’nin belediyemize ait olan %40’lık bölümüne bir sağlık merkezi kuracağız. Bu sağlık merkezi nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelere, okullara düzenli periyotlarla sağlık taraması yapacak. Evde bakım hizmetini koordine edecek. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan kadına şiddetin bir çözümü olmasa da mağdur kadın vatandaşlarımıza yüreğimizi açarak bir kadın sığınma evi oluşturacağız. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve ihtiyaç duyulan mahallelerde belediye çocuk bakım evleri açacağız. Çocuklar temel eğitimlerini alırken bizler de geleceğimizi garanti altına alacağız. Akçay, Altınkum ve Edremit’teki Ed-Bel Ltd. Şti. bünyesindeki oteller öğrenci yurduna dönüştürmeyi planlıyoruz.

BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

Edremitli yeniden; üreten, siyasi ve iktisadi süreçlere ortak olan, refah seviyesi yüksek, kendini güvende hisseden bireyler olacak. Yani şehir hakkını Edremitliye teslim edeceğiz. Kentimiz konumu itibariyle çok fazla göç alan bir yer haline geldi. Mavinin yeşili hasretle kucakladığı güzel Edremit’imizde “kent için üreten kentin yurttaşıdır” ilkesiyle, tüm kültürel farklılıklarımızı zenginliğimizi görecek, aynı dertlere üzülecek aynı sevinçleri paylaşacağız. Kimseyi ötekileştirmeden, huzurla barışla el ele kol kola bu güzel kente yakışır şekilde zeytin ağacının gölgesinde yaşayacağız.

TOHUM TAKAS BANKASI

Sadece Edremit’i güzelleştiren değil, istihdam yaratan, Edremit’i Türkiye’nin turizm gözdesi haline getirecek projelerimiz var. Edremit Belediyesi olarak, tasarlamış olduğumuz Tohum Bankası projesi le beraber, dört aşamada, bölgede gittikçe azalan tarım üretimini canlandırarak hem yerli tohum kullanımı arttırmayı hem de tarımsal üretim alanındaki istihdamı artırarak bölgenin ekonomik canlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz.. Tohum Takas Bankası: Çiftçilerin sahip oldukları yerel tohumları ücretsiz olarak birbirleri ile takas edebilecekleri “Takas Bankası”. Gen AR-GE Merkezi: Takas Bankasına getirilip tescilleri gerçekleştirilen tohumların özelliklerinin geliştirilmesi ve yeni genlerin tasarlanmasının yapıldığı; aynı zamanda, konu ile ilgili eğitimlerin verildiği, üniversite-özel sektör işbirliğinin canlandırıldığı merkez. Islah Sahaları: Geliştirilen tohumların ticarileşebilmesi için ıslah çalışmalarını gerçekleştirebilmeleri için tahsis edilecek olan sahalar. Tarımsal Analiz Laboratuvarı: Üretilen veya geliştirilen tohumların analizlerinin yapıldığı ve tescillendiği akredite laboratuvar.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI MARKA OLACAK

Tarıma önem vereceğiz. Çiftçimizin yüzünü güldüreceğiz. Buradan yola çıkarak; Edremit Zeytin ve Zeytinyağı’nın en yüksek verimle elde edilmesi ve markalaşması, yerel firmaların fikirleri doğrultusunda tesis yatırımlarının gerçekleştirilmesi, Tıbbi-aromatik bitkilerin raf ömürlerini uzatabilmek için kurutma tesisi yatırımının gerçekleştirilmesi, Arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için modern tesislerin yatırımlarının gerçekleştirilmesi, Ürünlerin satış sürelerinin uzamasına bağlı olarak gerçekleşen fireleri önleme amacıyla soğuk hava deposu yatırımı gerçekleştirilmesi.

YEREL BALIKÇILIK YÖNETİM PLANI

Esnafımızın yüzü gülecek. Edremit esnafı arkasında belediye olduğunu bilecek. Edremit halkı Edremit’te kazandığını Edremit’te harcayacak. Esnafımız siftahsız gün geçirmeyecek. Belediyemiz bünyesinde kurulacak Esnaf Destek Birimi (EDEB) ile ilçemizde faaliyet gösteren esnafın her türlü sorunlarına destek olacak, belediye ile ilgili işlerinde kolaylık sağlayacağız. Körfez’imize yakışır şekilde balıkçılarımızın da yüzünü güldüreceğiz. Bölgede şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan tüm bilimsel çalışmalara dayanarak, Yerel Balıkçılık Yönetim Planı oluşturulacak, yerel altyapı noktasındaki yatırımlar planlanacak. Bu konuda gerek ekonomik amaçla gerekse sosyal faaliyet amacıyla balıkçılık faaliyetleri yürütmek isteyen tüm vatandaşlarımıza güvenli ve verimli bir denizel ortam yaratılacaktır.
Yapılacak diğer çalışmalar şöyle: Gençlik merkezi, Spor kompleksi, Antik kent (Antandros) kazı çalışması

]]>
Balıkesir’de Kalkınmanın Anahtarı Dursunbey’de https://www.fortuneturkey.com/balikesirde-kalkinmanin-anahtari-dursunbeyde Mon, 06 Apr 2020 09:25:20 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673726 Balıkesir’in en büyük ilçesi Dursunbey’de 1020 dönüm üzerine kurulan Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi bedelsiz arsa tahsisi ve 4. derece teşviklerle yatırımcılara cazip fırsatlar sunuyor.

DURSUNBEY’DE BÜYÜKLÜKLERI 5 bin ile 50 bin metrekare arasında 52 parsellik alanda kurulan Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 96 bin metrekarelik lojistik merkezi, 44 bin metrekarelik stok alanı ve ulusal ağa bağlanacak siteyi kuşatan 8 demiryolu hattıyla dikkat çekiyor. 3 bin donüme kadar genişleme kapasitesi olan Dursunbey OSB, Balıkesir’de Gebze- İzmir ve Tekirdağ-İzmir arasındaki otoyolların kesiştiği noktada İstanbul, Çanakkale, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerine bağlanan yollarla yüksek bir lojistik avantajına sahip.

olan ve Dursunbey’in Akbaşlar mahallesinde yer alan Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi’nde iki yıl içinde yatırım yapacaklara bedelsiz olarak arsa tahsis ediliyor. Kasım ayında yatırımcılara tanıtılan Dursunbey Organize Sanayi bölgesi şimdiye kadar 47 firmadan arsa tahsis talebi aldı, 8 firmayla da bedelsiz tahsis sözleşmesi imzaladı.

4. derece teşviklerden yararlanacak olan Dursunbey OSB’de yatırımcılara bedelsiz arsa tahsisi dışında yatırımın büyüklüğüne göre KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işçi ve işveren desteği, gelir vergisi stopajı desteği, faiz desteği gibi destekler sağlanıyor.

Dursunbey OSB, bünyesinde bulunan demiryoluyla da yatırımcılara önemli lojistik avantaj sağlıyor. Organize Sanayi Bölgesi içinde bulunan sekiz hat, 2 kilometre ilerideki Gazellidere tren istasyonu üzerinden TCDD Afyon 7. Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde ulusal demiryolu ağına bağlanacak.

Dursunbey OSB’nin tanıtım toplantısına, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, eski İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve vatandaşlar eşlik etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün Türkiye’de 300’den fazla OSB olduğunu belirterek, ticaret odaları ve borsaların da bunda katkısı olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu “Özellikle Balıkesir’i, Dursunbey’i kutluyorum. Bu projeyle ilgili çok güzel bir fikir düşünmüşsünüz. Lojistik demiryolu istasyonu sayesinde inşallah yatırımcılarımız Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi’yle ilgilenecektir. Özellikle bölgesi ve coğrafyası itibariyle de burada mobilya ve ahşap sektörü üzerine de odaklanmamız lazım. Kümelenme bu işin olmazsa olmazıdır. Biz bu konuda üzerimize düşen Dursunbey’in tanıtımı ve sanayicilerin gelmesi noktasında her türlü desteği vereceğiz. İlçe bazlı teşvike geçilmesi noktasında Dursunbey inşallah başka bir noktaya doğru sıçrar. El birliğiyle gerçekleştirdiğiniz bu güzel eser için hepinizi kutluyorum” dedi.

BEDELSİZ ARSA

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da Dursunbey OSB’nin tanıtımında yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütleriyle ve idari amirlerimizle beraber tüm yatırımcılara destek olmak istediklerini söyledi. Yılmaz, “Biz istihdamın artmasını, bölgemizin güçlenmesini ve coğrafi olarak da bu bölgenin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunun farkındayız. Biz Balıkesirli gençlerimizin kendi memleketlerinde başkasından iş, aş isteyen değil, kendi kaynaklarıyla yetinebilen ve dışarıdan gelen yatırımcılarla hep beraber Balıkesir’in, Dursunbey’in kalkınmasına, Balıkesir’in güçlenmesi Türkiye’nin güçlenmesi demek şiarıyla yola çıktık” diye konuştu.

OSB’DE TRAFOLAR YERLEŞTİRİLDİ

Çalışmalarına 2016 yılında başlanan Dursunbey Organize Sanayi Bölgesinde alt yapı çalışmaları sürüyor. Ana trafo merkezi inşaatının tamamlandığı OSB’de 12 adet trafo merkezi belirlenen bölgelere yerleştiriliyor. OSB’de 50 ton kapasiteli 2 vinç ve 200 metre uzunluğunda vinç yolu bulunuyor.

]]>
Karesi Belediyesi Tarihten Bugüne Uzanıyor https://www.fortuneturkey.com/karesi-belediyesi-tarihten-bugune-uzaniyor Fri, 03 Apr 2020 09:20:32 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673666 Karesi, 70 mahallesi ve 182 bin nüfusuyla büyükşehir statüsüne geçen Balıkesir’in en büyük ilçelerinden. 2014 yılında kurulan Karesi Belediyesi kadınlar, gençler, yaşlılar ve engelliler için pek çok projeyi hayata geçiriyor. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, proje ve hedeflerini anlattı…

EKONOMISI tarım, hayvancılık ve bunlara bağlı sanayiden oluşan Karesi kırmızı, beyaz et ve süt üretiminde kalitesiyle dikkat çekiyor. İstanbul-İzmir ve Çanakkale, İzmir, Bursa otoyollarının kesişme noktasındaki Karesi geniş tarım arazileriyle sebze ve meyve üretiminde de iddialı. 742 kilometrekare büyüklüğündeki ilçe arazilerinin yüzde 27’si orman, yüzde 59’u tarımsal arazi, yüzde 11’i mera, yüzde 2’si yerleşim ve yüzde 1’i ise gölet ve derelerden oluşuyor.

2014 yılında kurulan Karesi Belediyesi, vatandaşların hem belediyeye, hem de belediye hizmetlerine ulaşımı için iletişime çok önem veriyor. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Karesililerin 24 saat boyunca ulaşabildikleri Beyaz Masa ve İletişim Merkezi sorunların çözümünde yol gösteriyor” diyor.

ASIRLIK KÜLTÜR

Geçmişi asırlar öncesine dayanan Karesi’de geleneksel “Şamlı Panayırı”

her yıl tekrarlanıyor. Mahalle muhtarlığı ve belediyenin işbirliğiyle düzenlenen panayırda birbirinden eğlenceli aktiviteler, sportif faaliyetler ve geleneksel çocuk oyunlarıyla sosyal ve kültürel yaşama renk katılıyor.

KURTDERELI GÜREŞLERI

Kurtdereli Yağlı Güreşleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi tarafından Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına düzenleniyor. 60. Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nde yüze yakını baş pehlivan kategorisinde olmak üzere bin pehlivan üç gün boyunca yarıştı ve İsmail Balaban’ı yenen Ali Gürbüz başpehlivan oldu.

HEDEF SIFIR ATIK

Karesi Belediyesi doğal yapıyı korumak için “sıfır atık çevre temizliği” ve “geri dönüşüm” bilinciyle etkinlikler düzenlediklerini belirten Orkan, “belediyenin düzenlediği “Karesi Neşeli Günler Çocuk Oyunları ve Sinema Günleri” etkinliğinde de vatandaşların sıfır atık bilincini geliştirmeleri için kampanya düzenlendi ve tonlarca geri dönüştürülebilir atık toplandı” diyor.

GERI DÖNÜŞÜM

Karesi Belediyesi, Karesi Kent Konseyi işbirliğiyle ev kadınlarına yönelik “Dönüştür Kullan Atölyesi” etkinliğinde geri dönüşüm malzemelerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla kullanılmayan ev eşyalarının farklı işlevlerle yeniden kullanımının sağlanması için bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı.

Karesi Belediyesi’nin çalışmaları arasında çocuklar ve gençler önemli bir yer tuttuğunu belirten Orkan, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Öğrencilerin geleceğe umutla bakabilmesi, boş zamanlarını spor yaparak geçirebilmeleri, arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirebilmeleri için bütün imkanları sunmayı hedefliyor. Bu nedenle özellikle amatör spora desteklerimizi sürdürüyoruz. Bu çerçevede amatör spor kulüpleri ve sporcular, malzeme, ulaşım gibi konularda destekleniyor.

Belediye, yaşlılarla da özenle ilgileniyor. Dün ve bugün arasında köprü kuran yaşlılar asla yalnız bırakılmıyor, düzenli olarak ziyaret ediliyor, fikirlerinden faydalanılıyor. Karesi Belediyesi engellileri de düşünüyor. Hazırlanan projelerde engelliler her zaman gözetiliyor, engelli vatandaşların ayrım gözetilmeden Belediyenin bütün imkanlarından yararlanabilmesi için çaba harcanıyor.

KARESI BEY HEYKELI

Karesi Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesi arasında imzalanan “Karesi Kent Kimliği Projesi Protokolü” çerçevesinde Selçukluların ünlü kumandanlarından, Karesi Beyliğinin kurucusu ve Karesi’nin ismini aldığı Karesi Bey’in temsili heykeli ve Karesi Bey Kavşağının açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Karesi Bey Türbesi’nin bakımı Belediye tarafından yapıldı.”

]]>
Sofralara Her Gün 60 Bin Ekmek Ulaştırıyor https://www.fortuneturkey.com/sofralara-her-gun-60-bin-ekmek-ulastiriyor Fri, 03 Apr 2020 09:16:20 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673663 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki Fırıntaş, 40 yıllık tecrübeyle günde ortalama 60 bin ekmek üreterek Balıkesirlilerin sofrasına taşıyor.

FIRINTAŞ, 1980 yılından bu yana 40 yıldır Balıkesir halkının sağlıklı, kaliteli, hijyenik ve ucuz ekmek ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. “Mayasında sağlık var” anlayışıyla çalışan Fırıntaş, ürettiği 27 çeşit ekmeği ePtt AVM kanalıyla Türkiye’nin her yerine gönderiyor. Fırıntaş’ın bağlı bulunduğu, Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda A.Ş. (BAGYAŞ) Genel Müdürü Oktay Akbaba bir maden mühendisi. Bagyaş’a ait olan yedi sosyal tesis var. Akbaba daha çok Balpark ve Fırıntaş’la ilgileniyor. Fırıntaş’ın üretimde Balıkesir’in ununu, zeytinini, zeytinyağını, şekerini, balını, peynirini ve sütünü kullandıklarını vurgulayan Akbaba, katkı maddesi kullanılmayan ekmeklerinin tamamen organik olduğunu söylüyor. BAGYAŞ Genel Müdürü Oktay Akbaba, Fortune’un sorularını yanıtladı.

Bu göreve ne zaman geldiniz?

Daha çok yeni, altı aydır genel müdürüm. Maden mühendisiyim, kamuyla ve kamu iştirakleriyle ilgili daha önce bir deneyimim olmadı. Aslen Balıkesirliyim, 1994 yılında üniversite eğitimi için çıktım ve bu görev için 6 ay önce tekrar yuvaya döndüm. Fırıntaş 1980 yılında kuruldu. Amacı Balıkesir’deki ekmeğin kalitesini sürdürmek ve her noktada bulunmasını sağlamak. 5-7 ortaklıkla küçük bir fırın olarak başlayan ve sonrasında Belediyenin ortaklığıyla birlikte şu anda 71 ortaklı bir şirket Fırıntaş. Yüzde 99.86’sı belediyeye ait, 183 çalışanımız var.

Aslında burası BAGYAŞ (Balıkesir Gayrimenkul Yatırım & Gıda A.Ş.) olarak geçiyor. Bagyaş’ın dört şirketi var. Bunlardan birisi Fırıntaş. Öbürleri de Balpark (Balıkesir Otopark İşletmeleri), BTT (Balıkesir Toplu Taşıma) ve Baltok (Balıkesir Toplu Konut A.Ş.) Ben BAGYAŞ’ın genel müdürlüğünü yapmaktayım. Çoğunlukla Balpark ve Fırıntaş’la ilgileniyorum.
Bagyaş’a ait olan yedi sosyal tesis var. Bunlar pastane, iki restoran, üç kafeterya ve birde çocuk köyü. Ürettiğimiz ve yaptığımız işler çok farklı. Beach Club’lerden sahildeki büfeler ve restoranlara kadar, tüm sahillerdeki işletmeler bize ait. Yaptığımız işlerin arasında hafriyat ve döküm de var.

“GÜNDE 200 BIN EKMEK ÜRETEBILIRIZ”

Kaç çeşit ekmek çıkartıyorsunuz?

Fırıntaş, başta ekmek olmak üzere unlu gıda mamulleri üretiyor. Tam 27 çeşit ekmek üretiyoruz. Bu 27 çeşit ekmeği üretirken de ana hattımız ekşi mayalı ekmek üretimi. Türkiye’de ekşi mayalı ekmek yapan firma sayısı çok az. Üç vardiya halinde çalışıyoruz. Günde 200 gramlık ekmekten, yaklaşık olarak 63-65 bin adet ekmek üretiyoruz. 47 noktada ekmek büfemiz mevcut. Ayrıca beş ilçeye de ekmek sevkiyatı yapıyoruz. Büfelerimizin sayısını 50-55’e çıkarmak için çalışıyoruz. Büfelerimizi ihale ve başvuru üzerine veriyoruz. Normalde bir ekmeğin mayalanma süresi 2 saate yakın. Bizdeki ekmeğin mayalanma süresi ise minimum 48 saat. B 12 ve probiyotik bakterisi olan ekşi mayalı ekmek üretiyoruz. Aşırı yememek kaydıyla bu sağlığa oldukça yararlı.

Akdeniz ekmeği üretelim felsefesiyle ortaya çıkan ‘Ciabatta’ adlı zeytinyağlı bir ekmeğimiz var. Özelikle Balıkesir’i anlatan zeytinli ekmeğimiz var. Bu zeytinli ekmeğimizin satışına bir aydır başladık ve çok sağlıklı olduğunu

söyleyebilirim. Ayrıca fırınlarımızda 200 gramlık ekmekten günde 200 bin tane üretebiliriz. Çünkü ürün küçüldükçe fırın kapasitesi artıyor. Bizim ekmeklerimizde son kullanma tarihi dört gündür. Çünkü bizim ekmeğimiz bozulur. Bozulmasının sebebi içine kimyasal hiçbir şey koymamamız. Ekmeklerimiz tamamen organiktir.

“ASKIDA EKMEK ŞART”

Fırıncılar Fırıntaş’ı rakip olarak görüyor mu?

Fırıncıları üzmeden ve karşılıklı çatışmaya girmeden ortak paydada buluşuyoruz diyebilirim. Çünkü fırıncılar her mahalle ve bölgede fırın açmak istemiyor. Biz geçim standardı kötü olan semtlerde ve mahallelerde varız. Tabi oralarda da fırın açabilirler ama benim şartlarımda. Çünkü biz 300 gramlık ekmeği fırıncılardan yüzde 50 daha ucuza satıyoruz. Bir de büfelerimizde askıda ekmek şartı var. ‘Ben açım, ekmek alamıyorum’ diyen herkese ekmek ücretsiz verilecek. Bunu kesin şart olarak getirdik. Hatta askıda ekmek yoksa, gelen vatandaş geri çevrilmeyecek.

Ürünleriniz (buğday, yağ gibi) Balıkesir de mi yetişiyor?

Fabrikaya ilk geldiğimde ilk sorum, ürünlerimizi nereden alıyoruz oldu. Balıkesir’in unu, zeytini, eti, sütü benim için çok değerli. Mesela unumuzun başka illerden geldiğin öğrendim. Hızlı bir aksiyon alındı ve şu anda Balıkesir’deki beş un fabrikasıyla çalışıyoruz. Şehrin ununu, zeytinini, zeytinyağını, şekerini, balını peynirini, sütünü kullanıyoruz. Biz üretim kapasitemizi artırıyoruz ve onları da büyütüyoruz.

Ürünlerinizi başka illere satıyor musunuz?

Şehir dışına ePtt AVM’si kanalıyla ekmek satıyoruz. ePtt AVM internet sitesinden Fırıntaş ekmeğinin siparişini verip alabiliyorsunuz. Aylık 500 adet ekmeğimizi internet üzerinden çeşitli şehirlerimize gönderiyoruz.

]]>
Balıkesir İçin Hedef 260 Milyon Metreküp Su https://www.fortuneturkey.com/balikesir-icin-hedef-260-milyon-metrekup-su Fri, 03 Apr 2020 09:10:10 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673660 BASKİ gelecek beş yılda 1.790 kilometre yeni içme suyu hattı döşemeyi, 5 içme suyu, 20 atık su arıtma tesisi kurmayı planlıyor. Hedef şehre 5 yılda 260 milyon metreküp su vermek.

BALIKESIR SU VE KANALIZASYON İDARESI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (BASKİ) şehrin 20 ilçesindeki 1130 mahalleye içme suyu ve kanalizasyon hizmeti götürüyor, arıtma ihtiyacını karşılıyor. BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal öncelikli hedeflerini vatandaşlara sürdürülebilir hizmet anlayışıyla kaliteli içme ve kullanma suyu temin etmek olarak ifade ediyor. BASKİ atık suların modern yöntemlerle arıtılarak ideal çevre standartlarını sağlamak için de çalışıyor. Günal bu güne kadar yapılanları ve gelecek beş yılda Balıkesir için hedeflenenleri Fortuna’a anlattı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğü nerelere hizmet götürüyor, hedefleri ne?

Balıkesir, 20 ilçe merkezine bağlı 232 merkez, 898 kırsal mahalle olmak üzere toplam 1.130 mahalleden oluşuyor. Toplam nüfus 1 milyon 226 bin 575 kişi. BASKİ Genel Müdürlüğü 2014 yılında kuruldu. Halihazırda Genel Müdürlük binası, bir ek hizmet binası, 33 Abonelik ve Tahsilat Merkezi, 7 Şube Müdürlüğü ve ilçelerdeki 20 Şube Şefliğiyle hizmet veriyoruz. Kuruluş hedefimiz Balıkesir’de yaşayan vatandaşlarımızın tümüne sürdürülebilir olarak kaliteli içme ve kullanma suyu sağlamak, atık suların modern yöntemlerle arıtılmasıyla ideal çevre standartlarını gerçekleştirmek ve sürdürmek. 2024 yılı sonuna kadar beş yıllık dönem için içme suyu, atık su, enerji verimliliği ve kurumsal kapasitede sürdürülebilir bir hizmet sunumu için stratejimizi belirledik. Buna göre beş yılda 1.790 kilometre içme suyu hattı ve 1.455 kilometre kanalizasyon hattı döşenmesini, 5 içme suyu arıtma tesisi ve 20 atık su arıtma tesisi yapılmasını, beş yılda arıtma işlemi yapılmış 260 milyon metreküp suyun şebekeye verilmesini, 25 kilometrelik sondaj çalışmasının yapılmasını, arıtma çamuru yakma tesisinin fizibilitesinin tamamlanmasını öngörüyoruz.

“AVŞA ADASI’NIN IÇME SUYUNU DENIZDEN ARITIYORUZ”

Kesintisiz ve sağlıklı içme suyu için neler yapıyorsunuz?

BASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Balıkesir’in 20 ilçesinde bulunan 1.130 mahallede 1.324 adet içme suyu deposu var. Biz bunların tamamında yılda en az iki kez olmak üzere dezenfeksiyon ve temizlik çalışması yapıyoruz. Her gün takip edilen klorlama işlemlerini de yapıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ gereğince, alınan numunelerde uygun olmadığı anlaşılan içme suyu kaynaklarının yerine, yeni kaynaklar bulunana kadar çözüm olarak sekiz adet arsenik arıtma tesisi ve 118 adet arıtmalı çeşme yaptık. Ayrıca Avşa Adası’nın içme suyu ihtiyacı için 2010 yılında devreye alınan tesislerle Türkiye’de ilk olarak deniz suyundan içme suyu üretiyoruz. Yaz sezonunda tam kapasite çalışan bu tesisin kapsamlı bakım ve onarımını 2018 yılında tamamladık. Geçen yıl da işletme kabiliyetini artırmak için tesiste yer alan pompaların yenilenmesi ve değişimi yapıldı. Ayrıca Susurluk İlçesinde bir içme suyu arıtma tesisini tamamladık. Vatandaşların kesintisiz içme suyunu sağlamak için toplamı 2.144 kilometreyi bulan yeni içme suyu iletim, terfi ve şebeke hatlarıyla, eski ve ömrünü tamamlamış hatların yenilemesini yaptık. İçme suyunu kaynağından dağıtım hattına aktaran odacıklar olan kaptajlardan 342’sinin bakım onarım ve yapımını tamamladık. 298.760 içme suyu arızasını giderdik.

Atık suların bertarafı ve arıtılmasıyla ilgili yatırımlar var mı?

Genel Müdürlüğümüzce yapımı tamamlanan 11 arıtma tesisiyle birlikte bünyemizde işletilen toplam 25 atık su arıtma tesisi bulunuyor. Bu tesisler Kentsel Atık Su Arıtımı Yönetmeliği’nde öngörülen değerleri sağlayacak şekilde günde 214 bin metreküp arıtma kapasitesine sahip. Bu 1 milyon 200 bin kişilik bir nüfusa hizmet verebiliyor. Genel müdürlüğümüz bünyesinde işletilen 12 adet derin deniz deşarjı bulunuyor, bunların toplam uzunluğu 22.3 kilometre. Bu tesisler ‘Atık Suların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde arıtılarak denize deşarjını sağlıyor.
BASKİ olarak kuruluşumuzdan bu yana toplamı 1.146 kilometreyi bulan yeni kanalizasyon iletim, terfi ve şebeke hatları ve eski hatların yenilenmesi işlemini yaptık. Ayrıca 4.538 kilometre kanalizasyonun hattının temizliğini gerçekleştirdik, 54 bin kanalizasyon arızasına müdahale ettik.

“KAYIPLARA KARŞI 25 DEPO VE 2 BIN 114 KILOMETRELIK ŞEBEKEYI YENILEDIK”

Sudaki kayıp kaçakla mücadelede durum ne? Neler yapıyorsunuz?

Su kayıplarını oluşturan fiziki kayıpların, depolarda meydana gelen kayıpların önlenmesi için 1.324 içme suyu deposundan 305’inin bakım ve onarımını tamamladık. Bakım-onarımla iyileştirilmesi mümkün olmayan 25 depoyu yeniden yaptık, 23 deponun inşaatı sürüyor. 2020 yılında 60 deponun daha bakım ve onarımını yapmayı, 10 yeni depo inşa etmeyi planlıyoruz. Yine fiziki kayıpların önlenmesi için 2.114 kilometrelik içme suyu şebekesinin yenilenmesini yaptık. 2020 yılında dört ayrı bölgede toplam 135 kilometrelik içme suyu hattı yenilenmesini planladık. Ayrıca kullanımın yoğun olduğu Altıeylül, Karesi, Bandırma ve Körfez bölgelerini kapsayacak ‘Basınç Yönetim Sistemi’ ve ‘Alt İzole Bölgelerin’ oluşturulması için fizibilite çalışması yapılması planlandı.

Teknolojinin kullanıldığı uygulamalar var mı? Neler yapıyorsunuz?

Kurumumuz merkez ilçelerimizin de dahil olduğu 20 ilçemizde bulunan 40 farklı noktaya Türk Telekom fiber altyapısıyla bağlı. Bunun dışında içme suyu, atık su arıtma tesisi, terfi istasyonları ya da depolar ile VPN bağlantısı var. Üç terfi istasyonuna da uydu üzerinden bağlanıyoruz. Böylece bütün bu noktalarla Genel Müdürlük arasında kesintisiz iletişim kuruyoruz. SCADA sistemimizin aktif edildiği noktalarda depo seviyeleri, motor çalışma zaman aralıkları, elektrik kesintileri gibi bilgileri anlık olarak takip ediyoruz, depo seviyelerine göre motorların çalışmalarını otomatik olarak ayarlıyor ve sistemin uzaktan takibini yapabiliyoruz.

Abone Bilgi Yönetim Sistemi’yle her türlü abonelik işlemleri, tahakkuk ve tahsilat, kesme açma işlemleri dijital olarak yapılıyor, su faturaları SMS, e-posta ya da basılı olarak abonelerimize sağlanıyor. Ayrıca sayaç okuma işlemleriyle otomatik iş emri oluşturularak daha hızlı hizmet verebiliyoruz. ‘E-Borç Sorgulama’ ve ‘E-Tahsilat’ yazılımlarıyla vatandaşlarımızın su borçlarını sorgulamalarını ve ödeme yapabilmelerini sağlıyoruz.
Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kullanıyoruz. Bu sayede abone konumları alınarak tahakkuk oluşturulan abonelerimizin CBS üzerinden takibi yapılıyor, ekiplerimizin anlık olarak konumları da takip ediliyor. Ayrıca kurumsal mobil uygulamamız ile vatandaşlarımız mobil cihazlarından faturalarını takip edebilir, tüm haber ve duyurulara ulaşabilir, görüş ve önerilerini bize iletebilir.

Balıkesir’in altyapısını geliştirmeye yönelik projeleriniz nelerdir?

Nihai hedefimiz, akıllı su şebekeleri kurmak, basınç yönetimi, kayıp kaçakların azaltılması ve işletme maliyetlerinin düşürülerek daha kaliteli hizmeti daha düşük maliyetle verebilmek.

Suyun etkin kullanımı ve tasarrufu için neler yapıyorsunuz?

Öğrencilerimizi küçük yaşlardan itibaren bilinçlendirmek gereğine inanıyoruz. Bu çerçevede 13 okulu ziyaret ettik, anaokulu, 1. ve 2.sınıflara ‘Su Tasarrufu’ adı altında sunumlar yaptık, onların sorularını cevapladık, ziyaret ettiğimiz okullara afişler astık, öğrencilere boyama kitabı ve tangram dağıttık. Abonelerimize faturaların yanında ‘Su Tasarrufu’ başlıklı broşürler dağıtıyoruz. Lise ve üniversite öğrencilerine Merkez İçmesuyu Arıtma Tesisini gezdiriyoruz, tesis hakkında bilgi veriyor, öğrencilere su tasarrufunu anlatıyoruz.

]]>
Tasarımlarıyla Dünyaya Açılacak https://www.fortuneturkey.com/tasarimlariyla-dunyaya-acilacak Thu, 02 Apr 2020 11:51:32 +0000 https://www.fortuneturkey.com/?p=532421673612 Balıkesir’deki Alfa Ofis Mobilyaları yeni trendleri izleyen özgün tasarımlarıyla ofisler, eğitim kurumları ve resmi kuruluşlar için bütünlüklü çözümler üretiyor.

FARUK CURA, Alfa Ofis Mobilyaları markasıyla mobilya sektöründe adından söz ettiren, aileden gelen tecrübeyi teknolojideki gelişmeler ve sektördeki yeni trendlerle harmanlayan başarılı girişimcilerden. Balıkesir’de 2002 yılında küçük bir ofisle başlayan Cura, bugün tasarımdan, mimari çözümlere, üç boyutlu modellemelere, inşaat ve dekorasyona uzanan farklı alanlarda hizmet veriyor. Üst düzey yöneticilerden, çalışanlara, ofis bankolarından, kafe gruplarına kadar farklı ihtiyaçlar için özgün tasarımlı ofis mobilyaları üretiyor. Satışlarının büyük bölümünü eğitim kurumlarına ve resmi kurumlara hazırladıkları bütünlüklü tasarımlarla gerçekleştiren Alfa Ofis Mobilyaları, Ar-Ge çalışmalarında tüketicilerin yönelimini dikkate alan yeni trendleri hedefliyor.

Yenilikçilik ve farklılık kavramlarına vurgu yapan Faruk Cura, yaptığı iş ile kurduğu gönül bağının başarısında en önemli faktörlerden biri olduğunu hatırlatıyor ve “Başladığımızdan beri yenilikçiliğe, dostluklara ve ikili ilişkilere önem verdik, bu sayede geçmişten geleceğe bakabilen bir firma olduk” diyor. 17 yıllık tecrübesinde müşteri memnuniyeti ile büyümenin altını çiziyor; “Satış sonrasında da müşterilerimizle iletişim kurarak, almış oldukları ürünlerden memnun kalıp kalmadıklarını öğreniyoruz. Ürünle ilgili en ufak bir sorun yaşadıklarında, bu sorunun giderilmesi için tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz. Müşterilerimi dinlemeyi seviyorum, onlarla ortak çözüm yolları geliştirmeyi seviyorum. Bu sayede insanların güvenini kazanıyorum”.

Cura, işini sevmenin önemine de dikkat çekiyor ve “Sevdiğim işi yapıyorum. Haftanın yedi günü büyük keyifle çalışıyorum. İnsanın işini gerçekten sevmesi, her sabah severek geldiği bir iş olması, yaptığı, ürettiği şeylerden mutlu olması gerçekten önemli. İşimizde detaylar çok önemli ve bu yüzden kusura yer yok. İşyerimizde, evimizde kullanmayacağı bir ürünü müşterilerimize de sunmamayı ilke edindik” diyor.

Balıkesir Alfa Ofis Mobilyaları markası için en önemli hedef sürekli yenilenerek büyümek, bayi sayısını ve buna paralel olarak yurt içi satışları artırmak. Gelecek iki yılda bölgede 20 mağaza daha açmayı planladıklarını söyleyen Cura’nın gözü yurtdışı pazarlarda. Gelecek yıl ofis mobilyası pazarını daha da genişletmek için yurtdışına açılacaklarını ve dünya fuarlarında yer alacaklarını söylüyor. Türk markalarının yurtdışı pazarlarda tutunması ve büyümesi için ürün kalitesinin sürekli geliştirmesinin yanı sıra, tasarımlarını da yenilenmesinin şart olduğunu hatırlatıyor. Bunun ofis mobilyası pazarındaki anahtarı tüketicilerin nabzını tutan, beklentilerini dikkate alan ve yeni trendleri gözleyerek bir adım öteye taşıyan Ar-Ge çalışmaları.

Cura kaliteyle birlikte büyümenin bir ekip çalışmasıyla mümkün olduğunu hatırlatıyor “ Bugünlere gelmemde en çok emeği, desteği ve katkısı olan öncelikle değerli eşim, ailem. Ve çalışanlarımızın katkılarıyla, emekleriyle hep birlikte mücadele ederek bugünlere geldik. İşimize olan saygımız temel değerimizdir. İşinizi sevin çünkü işinizi severek ve tutku ile yaparsanız başarı ve mutluluk kendiliğinden gelecektir” diyor.

]]>