Anasayfa Güncel Haberler Yapay et startup’ının milyonlarca dolar fon toplamasının sırrı
Güncel Haberler - İŞ DÜNYASI - 11 Mart 2019

Yapay et startup’ının milyonlarca dolar fon toplamasının sırrı

Bitki bazlı “Impossible” burger Bill Gates gibi yatırımcılardan milyonlarca dolarlık fon alarak Asya’ya açılıyor.

Stanford Üniversitesi profesörlerinden Pat Brown 2009 yılında laboratuvarında çalışırken bir iş kurmayı aklından bile geçirmiyordu. Hele ki, BM’nin desteğini almak ve Bill Gates gibi isimlerin yatırımlarını çekmek ancak bir film senaryosundan ibaret olabilirdi.

Ancak kendisi gıda sektöründe hayvanların “felaket” derecede kullanımının ayırdına varınca tam olarak harekete geçmesi gerektiğine karar verdi.

Dünyada et üretimi iklim değişikliğinin en önemli sorumlularından biri kabul ediliyor. Yalnızca atmosfere yaydığı sera gazı bakımından değil aynı zamanda müthiş bir su ve toprak tüketimi gerektirdiğinden de ciddi bir kaynak israfına neden oluyor. Ancak bu konuyla ilgili farkındalık artmasına rağmen eğitim insanların ete olan doyumsuz iştahını kesemiyor.

Bunun üzerine 56 yaşındaki akademisyen üniversitedeki kariyerinden vazgeçerek etle birebir aynı tat ve haz duygusunu yaratacak alternatif bir ürün üzerinde çalışmaya başladı.

Brown 2001 yılında temeli atılan “Impossible Foods” adlı startup’ın kurucusu; Kaliforniya merkezli şirketin hedefi bitki bazlı etle, ete dayalı çiftçilikte bir devrim yaratmak. Bunun için de yaygın tüketilen yiyecek olan hamburgeri et bazlı olmaktan çıkarıp bitki kökenli “Impossible Burger”ı ortaya koydu.

Impossible ekibi çalışmaya başladıktan birkaç yıl sonra heme adlı molekülün çözüm olduğunu keşfetti. Hem hayvanlarda hem de bitkilerde bol miktarda bulunan molekül heme, oksijeni canlı organizmalara taşımak ve kana kırmızı rengi vermekten sorumlu. Araştırmacılar, bitkilerdeki molekülü artırmak suretiyle et gibi gözüken ve et tadına sahip bir ürün geliştirebileceklerini keşfettiler.

Su ve toprak tasarrufu

Böylece 2016 yılında Impossibe Burger doğdu.

Impossible Foods’un web sitesinde geleneksel et yerine bitkilerden yararlanmak suretiyle burger’lerinin üretiminin yaklaşık 7 bin metrekarelik toprak, 150 litre kadar su ve yaklaşık 30 km yol kat eden bir otomobilin egzozundan çıkacak gaza eşdeğer bir tasarruf sağladığı belirtiliyor.

Brown’un bu çalışması yatırımcıların da ilgisini çekmiş bulunuyor. Nitekim startup kurulduğundan bu yana Bill Gates, Google Ventures ve Hong Kong’lu milyarder Li Ka-shing’in Horizons Ventures’ı gibi yatırımcılardan 396 milyon dolarlık bir fon toplamayı başardı.

Tabii ki, bitki bazlı et alternatifini sunan yalnızca Impossible Foods değil. 2009 yılında Ethan Brown’un kurduğu “Beyond Meat” startup’ı da bu alanda iddialı. Ancak Ethan Brown ortak bir ideolojiye sahip olmalarına rağmen kendi ürünlerinin büyük ölçüde farklı olduğunu söylüyor. Brown sadece burger’i geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda bitki bazlı biftek ve balık gibi yeni ürünler geliştirmekle de meşgul olduklarını kaydediyor.

“Impossible Burger” dünyaya açılıyor

Impossible Foods Ocak 2019’da da amiral gemisi burger’ın yeni bir versiyonu olan Impossible Burger 2.0’ı piyasaya çıkardı. Bu yeni burger’de yüzde 30 oranında daha az tuz kullanılmasının yanı sıra ürün yüzde 40 daha az doymuş yağ ve daha az kalori içeriyor. Ayrıca ana maddesi buğday yerine soya fasulyesi olduğundan glüten içermiyor.

Dünyaya açılma planları da olan Impossible Foods’un hedefi Asya kıtası. Brown, “Asya dünyada et tüketiminin yüzde 40’ından çoğunun sorumlusu. Eğer misyonumuzu yerine getirmek istiyorsak, Asya’daki tüketicilerimize hemen hizmet sunmaya başlamalıyız” diyor.

Nitekim Impossible Burger 2018 yılında Hong Kong pazarına girdi. Bu yıl martta da Singapur’da sekiz lokasyonda yer aldı. Bu outlet’lerde burger’in yanı sıra Asya mutfağından esinlenmiş versiyonu da yer alacak. Buna göre, bitkisel bazlı etten üretilen Singapur’a özgü Impossible Satay Slider 11 dolardan satışa sunulacak. (cnbc.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Bill Gates’ten ‘ticaret savaşı’ açıklaması

Teknoloji devi Microsoft Kurucusu Bill Gates, ABD ve Çin’in bir ticaret anlaşmasına varmas…