'Türkiye'nin en güncel haritasını çıkardık'

Yandex, “Alice” ismi ile lanse edilen yapay zekâ teknolojisinin Türkiye lokalizasyonu için hazırlıklara başladı.


HABER: ŞULE LALELİ
  FOTOĞRAF: ARŞİV
12.09.2018
'Türkiye'nin en güncel haritasını çıkardık'

2018 temmuz ayında Türkiye’de Yandex Map Editör’ün tanıtımını yapan Yandex, bu ürünle beraber sisteme üye olan kişilerin Yandex haritalarda dilediği değişikliği yapabilmesini sağladı. Haritaların güncelliğini sağlayan sistemi, Yandex’in hedeflerini ve Türkiye pazarındaki faaliyetleri Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt, Fortune’a anlattı. 
 
Yandex’in Rusya’dan sonra Türkiye’de de gerçekleştirdiği yapısal değişiklikle geleceğin teknolojisinde neler gündeme gelecek?
Coğrafi bilgi ve lokasyon bazlı teknolojiler artık hayatın her anında karşımıza çıkıyor. Bugün baktığımızda ulaşımdan, sağlığa, eğitimden, telekoma, sigortadan emlak sektörüne kadar harita teknolojilerinin artık nerdeyse her alanda tam merkeze oturduğunu görüyoruz. 2000’li yılların başında geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan dijital haritalar durmaksızın gelişerek bugün artık bizlerin olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Yandex de tabii ki dünyada bu teknolojik gelişime en çok katkı yapan kurumların başında geliyor ve aslında 2017 yılında Harita departmanını Arama Motoru’ndan ayırarak farklı bir iş birimi haline getirmesi de Yandex’in bu konuya ne denli önem verdiğinin bir göstergesi diyebiliriz. Peki 20 yıldır sürekli gelişen bu teknolojiyi gelecekte daha neler bekliyor? Sanıyorum en heyecanlı kısmı da bu çünkü dijital haritaların kullanım alanları hiç sona erecek gibi değil. Mesela son yılların en popüler kavramlarından biri; otonom sürüşlü araçlar. Bu araçların hayatımıza girebilmesi için öncelikle yeni bir haritacılık kavramıyla tanışmamız gerekiyor, o da HD (yüksek çözünürlüklü) Haritalama. Şu an günlük işlerimizi halledebilmemiz için 3-5 metre çözünürlükte haritalar bizim için yeterli olurken, otonom sürüşlerin gerçekleştirilebilmesi için gerçek zamanlı olarak güncellenen, milimetrik doğrulukta haritalara ihtiyacımızın doğduğunu göreceğiz. Daha da ilginci bugüne kadar geliştirilen dijital haritalar hep insanlar için oluşturuldu. Geleceğin haritaları ise makinaların, bilgisayarların okuyabilmesi için oluşturuluyor olacak. Yani lokasyon bazlı teknolojiler ve artırılmış gerçeklik birlikte kullanıldığında gelecekte fiziksel dünyayla sanal dünyanın gerçek zamanlı olarak birbiriyle konuşmaya başlayacağını ve insanların özellikle trafikte daha az karar vermek zorunda kalacağı ve dolayısıyla hayatımızın daha da kolaylaşacağını söyleyebiliriz.
 
Harita servislerinin gelişimi ve yatırımlar konusunda neler öngörüyorsunuz?
Harita teknolojileri gelişmeye devam ediyor. Çok yakında HD Haritalama gibi yeni kavramlarla tanışmaya başlayacağız, sadece GPS değil daha önce çok maliyetli olan ama artık gittikçe ucuzlayan yeni konum belirleme sensörlerinin araçlarımızda kullanılmaya başlandığını göreceğiz. Türkiye gibi gelişmekte olan birçok ülkede karşılaştığımız sorunlardan biri, sokakların, caddelerin, mahalle sınırlarının dahi sürekli değişiyor olması. Tüketici kendi oturduğu sokağın isminin dijital haritalarda her daim doğru olmasını bekliyor. Harita sağlayıcılarının en büyük problemi bu değişikliklerden haberdar olabilmek.Yandex’in ideali, bütün bu süreci mümkün olduğunca insandan bağımsız, otomatik olarak gerçekleştirebilmek ve sadece moderasyonu insan eliyle gerçekleştirmek. Bunu başarabilmek için şu an Yandex muazzam bir teknolojik altyapı yatırımı yapıyor. Yani herhangi saha personeli kullanmadan, tamamen kullanıcılarından gelen GPS verisini ve “machine learning” algoritmalarını kullanarak, o yolda bir yol çalışması olduğunu otomatik algılayıp, yolun trafiğe kapatılması veya yolun artık çift yön değil tek yön olduğunu belirleyip gerçek zamanlı olarak haritalara bunu yansıtılabilmesi veya daha önce hiç var olmayan bir yolun faaliyete alındığını anlayarak o yolun otomatik çizilip navigasyona yansıtılması gibi. Tabi her şeyi otonom bir şekilde makinalarla yapamayacağımızın ve aslında milyonlarca kullanıcımızdan gelebilecek onca geri bildirimin ne kadar değerli olduğunun da farkındayız. İşte bu sebepten bir diğer yatırımımızı ise crowdsourcing algoritmaları üzerine gerçekleştiriyoruz. Örneğin henüz bir ay önce Türkiye’de yepyeni ürünümüz Yandex Map Editör’ün tanıtımını yaptık. Bu ürün sayesinde artık herhangi bir kişi sisteme üye olarak Yandex haritalarda dilediği değişikliği yapabiliyor. Yani mahallesinde açılan yeni bir parkı, açılan yeni bir bakkalı veya bir sokak değişikliğini haritaya bizzat kendisi girişini yaparak haritaların her daim güncel kalmasını sağlayabilir böylece hem kendisine hem de uygulamalarımızı kullanan milyonlarca kişiye fayda sağlayabilir. 
 
2018’de Yandex Türkiye’nin yatırımları neler olacak?
Öncelikle 2018 yılının Yandex’in Türkiye’ye en çok teknolojik yatırım yaptığı yıllardan biri olduğunu vurgulamak önemli. Örneğin şubat ayında yepyeni bir harita alt yapısına geçiş yaptık. Bu yıla kadar Türkiye pazarında lokal partnerlerden sağladığımız haritalarla hizmet veriyorduk. 2018’den itibaren tamamen kendi kaynaklarımızla yaklaşık 200 kişilik bir ekibin 1 yılı aşkın süredir hummalı çalışmaları sonucu oluşturduğu harita altyapısını devreye aldık. Bu seviyede bir yatırım Yandex’in Türkiye pazarına ne denli önem verdiğinin de bir göstergesi oldu. Yine 2018’de kurumlar veri tabanında çok büyük iyileştirmeler yaptık. Bu büyük güncellemeyi Foursquare iş birliği ile gerçekleştirdik. Restoranlardan sinemalara, AVM’lerden iş merkezlerine kadar farklı kategorilerde 3 milyona yakın kurumun yer bilgisini haritalara ekledik. Ayrıca 2018’in ikinci yarısında yeni harita düzenleme servisi olan “Yandex Map Editor’ü Türkiye’de lanse ettik. “Yandex Map Editor” sayesinde artık kullanıcılarda haritaları düzenleyebilecek, eksikleri tamamlayabilecekler.  
2018 ilk yarısında yaptığımız yatırımlar ikinci yarıda da devam ederken, 2019 için planlamalarımızı da şimdiden yapmaya başladık. İlerleyen dönemlerde Yandex Navigasyon olarak sadece mobil telefonlarda değil, araç içi infotainment sistemlerinde de yer almayı istiyoruz ve bu konuda çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bunun dışında Rusya’da bu yıl “Alice” ismi ile lanse edilen yapay zekâ teknolojisinin Türkiye lokalizasyonu için hazırlıklara başladık. Teknolojik kısım bir tarafta dururken, diğer bir iddiamız da özellikle Yandex Navigasyon’u Türkiye’nin en çok tercih edilen dijital reklam platformlarından biri haline getirmek. 2017’nin ikinci yarısında başladığımız bu maceraya, halihazırdaki reklam modellerinin iyileştirilmesi ve yeni modellerin geliştirilmesi ile devam etmek istiyoruz. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına hazırlanıyor
 
Altının muhteşem dönüşü
 
Türkiye ve Rusya'dan altına hücum

Rusya Avrupa ile ticarette doları bırakmak istiyor
 
Yandex.Market'le Hepsiburada Türkiye menşeli ürünlerin satışı için anlaştı
 
İki ülke doları bırakıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X