Anasayfa İŞ DÜNYASI “Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” açıklandı
İŞ DÜNYASI - 2 Nisan 2019

“Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” açıklandı

Fortune Türkiye’nin “En Güçlü 50 İş Kadını” sıralaması iş dünyasının hedef odaklı kadın liderlerini bir araya getirdi.

“En Güçlü 50 İş Kadını” listemizin bu yıl dokuzuncusunu hazırladık. Sıralamamızı yaparken, şirketin büyüklüğü ve global ekonomideki önemi, kurumun performansı ve yönü, yöneticinin kariyer çizgisinde nasıl ilerlediği ve sosyal-kültürel kalkınmaya etkisi temel kriterlerimiz oldu. 

Bu kriterlere göre hazırlanan listenin başarılı isimleri, kadın iş gücünün geldiği performansı göstermesi açısından da önemli. 2025’e kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması halinde dünya ekonomisine 12 trilyon dolarlık katkının ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Deloitte Türkiye ve CFA Society İstanbul işbirliği ile yapılan “İş Dünyasında Kadın” araştırması, kadın yöneticilerin ve çalışanların öncelikleriyle ilgili beklentilerini göz önüne seriyor. Dünyada erkeklerin işgücüne katılım oranı yaklaşık yüzde 80 iken kadınlarınki yüzde 50; bu oranlar Türkiye için ise sırasıyla yüzde 71,6 ve yüzde 31,5… Kadın elinin, emeğinin değmediği ülkelerde ekonomik kayıp yüzde 30’lara kadar çıkıyor. Yapılması gereken; kadının çok yönlü güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği için siyaset, iş ve toplumsal hayata kadınların aktif katılımını sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi. 

Bu veriler ve detaylar ışığında hazırlanan “Fortune En Güçlü 50 İş Kadını Listesi”nde bu yıl öne çıkan en önemli detay ise Türkiye’den globale atanan kadın yönetici sayısındaki artış.  

Yenilikçilik peşinde koşan, vizyoner kadın yöneticilerden meydana gelen Türkiye’nin “En Güçlü 50 İş Kadını” listesi Fortune Nisan sayısında.. Fortune Nisan sayısı tüm bayilerde!

İlginizi Çekebilir

ABD’de Endeksler Yükselişle Açıldı

New York borsası, güne yükselişle başladı. Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,36 …