Anasayfa İŞ DÜNYASI Türkiye İş Bankası’ndan 2.2 milyar TL kar
İŞ DÜNYASI - 2 Kasım 2015

Türkiye İş Bankası’ndan 2.2 milyar TL kar

Türkiye İş Bankası'nın bu yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net karı 2.2 milyar TL, özkaynak büyüklüğü ise 29.5 milyar TL oldu.

Türkiye İş Bankası’nın toplam aktif büyüklüğü, 2014 yılsonuna göre %17,7 artışla yılın ilk dokuz ayında 279,9 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde nakdi ve gayri nakdi krediler ile ülke ekonomisine sağladığı destek toplam 236,8 milyar TL olan İş Bankası 2,2 milyar TL seviyesinde net kâr elde etti. Aktiflerin %64,6’sını oluşturan toplam nakdi krediler 180,9 milyar TL düzeyine çıkarken, özkaynak büyüklüğü 29,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. 
   
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılın ilk dokuz aylık finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “İş Bankası, ülkemizi de olumsuz etkileyen bölgesel jeopolitik sorunların, finansal piyasalardaki dalgalanmaların ve yurtiçi belirsizliklerin yoğunlaştığı bir ortamda, yılın üçüncü çeyreğinde de, sorunsuz ve sürdürülebilir büyüme politikasını başarıyla uygulayarak aktif büyüklüğünü 279,9 milyar TL’ye yükseltmiş ve Türkiye’nin en büyük özel bankası olmaya devam etmiştir.” 
   
Yaygın şube ağı ile ticarete, üretime ve istihdama kaynak sağlayarak ekonomiye katkıda bulunan İş Bankası’nın toplam nakdi kredi hacmi önceki yılsonuna göre %16,1 oranında büyüyerek 180,9 milyar TL’ye, gayrinakdi kredileri ise %30,6 artışla 55,9 milyar TL’ye yükseldi. Ekonomiye sağladığı toplam destek 236,8 milyar TL’ye ulaşan İş Bankası, böylelikle krediler yoluyla ülke ekonomisine en büyük katkıyı veren banka oldu. Bankanın ticari kredileri, nakdi krediler içindeki %74’lük payıyla ağırlıklı kalem olmaya devam etti. Kaynakların isabetli tahsisine ve sorunsuz büyümeye azami özen gösteren bankanın takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı, sektör ortalamasının altında kalmaya devam ederek, %1,7 gibi oldukça düşük bir seviyede gerçekleşti.
   
İş Bankası’nın toplam mevduat hacmi, geçtiğimiz yılsonuna göre %16,8 oranında büyüyerek 156 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk dokuz ayında yurtiçi piyasalarda toplam 9,1 milyar TL, yurtdışı piyasalarda ise 1,7 milyar ABD Doları muadili tutarında menkul kıymet ihracı gerçekleştirerek fon kaynaklarını çeşitlendiren banka, temin edilen 
fonların vadelerinin uzatılmasına yönelik de etkin bir politika izlemeye devam etti. İş Bankası, bunun yanı sıra, eylül ayı içerisinde 20 ülkeden 42 bankanın katılımıyla, 281 milyon ABD Doları ve 796,5 milyon Euro tutarında olmak üzere iki dilimli 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. Banka, bu işlemle geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki sendikasyon işlemine göre %100’ün üzerinde bir yenileme oranına ulaşarak, uluslararası piyasalarda kendisine duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu. 
   
Gerek ülkemizde, gerekse dünya genelinde ekonomik büyümenin yavaşladığı bir dönemde, güçlü mali yapısını korumaya ve risklerini etkin bir şekilde yönetmeye devam eden İş Bankası’nın bu yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net kârı 2,2 milyar TL, özkaynak büyüklüğü ise 29,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Sektörüne öncülük eden ve uluslararası platformlarda ülkemizi başarıyla temsil eden İş Bankası, sağlıklı büyüme stratejisini kararlılıkla uygulamaya devam edecektir” dedi. 

İlginizi Çekebilir

İş Bankası’ndan ihracatçıya döviz kredisi kampanyası

Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisini destekleme anlayışı doğrultusunda, “İhracat Döviz Kre…