Türkiye füzede rotayı değiştirdi

Türkiye, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ihalesinin iptaliyle bu teknolojiye sahip olma konusunda yeni bir yola girdi.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
20.11.2015
Türkiye füzede rotayı değiştirdi

 

 

 

 

Türkiye, dünyadaki füze teknolojisi ve ülkenin hava savunma sisteminin durumunu değerlendirerek, gelişmiş teknoloji ürünü füze savunma sistemi arayışı içerisine girdi. 

Savunma Sanayii İcra Komitesi, uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin yerli imkanlarla geliştirilmesi çalışmalarına ağırlık verilmesi ve bu çerçevede mevcut projenin iptal edilmesine karar verdi. Ayrıca çalışmaların mümkün olduğu kadar geniş kapsamlı ve uzun soluklu, ülke savunmasında en ileri sistemlerin kullanımına yönelik bir ortaklık anlayışında yürütülmesi yönündeki çabalara devam edilmesi kararlaştırıldı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sıtkı Egeli, Çin füze savunma sisteminden vazgeçilmesi ve NATO ile entegre yeni bir sisteme yönelinmesinin hem teknik ve operasyonel hem de siyasi getirileri olacağını söyledi.

Egeli, "Sadece bulunduğu noktayı koruyabilen, NATO'nun diğer imkanlarından yararlanamayan bir hava savunma sistemleriyle en etkin hava savunma yeteneğine kavuşamayacağımızın somut olarak görülmesini sağlayan bir dizi olay yaşamaktayız" dedi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

GE’den rüzgara yerli kanat
 
GE, Baker Hughes'un yüzde 62,5'ini satın aldı
 
General Electric'in CEO'su değişti

GE’den enerjide 30 milyar dolarlık ortaklık hamlesi
 
GE'nin bölgedeki ilk akıllı fabrika yatırımı Türkiye’ye
 
General Electric ve Türkerler Holding arasında iş birliği
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X