Anasayfa TÜRKİYE Türk internet kullanıcıları Google’da kimi arıyor?
TÜRKİYE - 4 Eylül 2014

Türk internet kullanıcıları Google’da kimi arıyor?

Ünlülerin internete düşen özel görüntülerini Google'da en çok arayan ülkeler sıralamasında Türkiye de var… Peki Türkler Google'da kimi arıyor?

Başta Jennifer Lawrence ve Kate Upton olmak üzere 100’ü aşkın Hollywood yıldızının internete saçılan “özel fotoğrafları” son günlerde dünyanın en çok konuşulan konusu.
 
Apple’ın iCloud servisinin hack’lenerek elde edildiği sanılan fotoğraflar 4chan adlı bir siteye yüklenmişti. Kısa bir süre sonra da yayından kaldırıldı. Hiçbir ciddi yayın organı da birçoğu çıplak olduğu ileri sürülen fotoğrafları yayınlamadı.
 
The Independent gibi ciddi gazetelerde “Bu fotoğrafları tıklamaya hakkımız yok” benzeri editoryal makaleler kaleme alındı.
 
Bu etik tartışma sürerken doğal olarak pek çok insan Google’da Kate Upton ve Jennifer Lawrence’i aramaya başladı. Arayanlar arasında internet kullanıcı sayısında dünyanın üst sıralarında yer alan Türkler de var.

Google Trends’de yer alan verilere göre Google’da Kate Upotn’ın en çok arandığı ülke skandalın patlak verdiği ABD. İkinci sırada Kosova, hemen ardında Kanada yer alıyor. Filipinler dördüncü; ve, evet Türkiye beşinci sırada. Upton’ın en çok arandığı kentler ise Los Angeles, New York, Chicago, Sydney, Austin, Denver ve Boston.
 
Skandalın konuşulmaya başlandığı 1 Eylül pazartesi günü Türkiye’den yapılan Google aramalarında da bu konu başı çekiyor. 1 Eylül’de “Jennifer Lawrence”, “Kate Upton”, “iCloud”, “Jennifer Lawrence çıplak” “Kate Upton iCloud”  anahtar kelimeleriyle yapılan aramaların toplamı 200 bini aşarak, ikinci sıradaki “e devlet” aramasına 100 binden fazla fark atmış görünüyor.

Ancak hemen ertesi gün bu iştah kapanmış gibi görünüyor. 2 Eylül’deki en çok arananlar listesinde bu konu “İcloud hacklendi” anahtar kelimesiyle 18’inci sıraya inmiş. 2 Eylül listesinde “Kaçak Gelinler”, “Selena Gomez”, “Kaçak Gelinler 12. Bölüm Fragmanı” ilk üç sırayı alıyor.

4 Eylül Perşembe saat 17.00’ye itibariyle Türkiye’den Google’da en çok arama yapılan anahtar kelimeler ise şöyle:

  1. Ozan Tufan
  2. Kara Para Aşk
  3. Kerimcan Kamal
  4. Star TV canlı
  5. Bingöllü Kenan
  6. Cenk Akyol
  7. Mehmet Bekaroğlu
  8. Kelly Brook

İlginizi Çekebilir

Konut satışlarında düşüş

Konut satışları Mayıs’ta yıllık yüzde 31.3 düştü. (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelind…