Anasayfa TÜRKİYE Türk heyetin ABD’de ilk görüşmesi gerçekleşti
TÜRKİYE - 9 Ağustos 2018

Türk heyetin ABD’de ilk görüşmesi gerçekleşti

Türkiye ile ABD arasında yaşanan sorunların aşılması için yola çıkan heyetin dün Washington'daki ilk görüşmesi ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşti

Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD’ye gelen Türk heyetinin ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme tamamlandı.
Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın yaptığı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.
Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, Türk heyetinin diğer temaslarına devam edeceği bildirildi.
Görüşmede ağırlıklı olarak, İzmir’de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson konusu ve ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararının ağırlıklı olarak ele alındığı kaydedildi.
 
ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD’ye gelen Türk heyetinin ABD Dışişleri Bakanlığında Amerikalı yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada, görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.
Bakanlık Sözcüsü Nauert, Başkanlığını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın yaptığı 9 kişilik Türk heyeti ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Yapılan kısa açıklamada, “Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor.” ifadesine yer verildi.
Heyetler arasındaki görüşme yaklaşık 50 dakika sürmüştü.
ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşmenin ardından Türk heyeti herhangi bir açıklama yapmadı.  
Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından üçer temsilcinin bulunduğu kaydedilmişti. 
 Türk heyetinin temaslarına Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da eşlik etti. Amerikan WSJ gazetesi rahip Brunson’ın serbest kalması yönündeki görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını iddia ederken, Reuters haber ajansı da görüşmelerde ilerleme işareti bulunmadığını belirtti. 

HEYETİN İKİNCİ DURAĞI HAZİNE BAKANLIĞI
Öte yandan, AA muhabirine açıklama yapan üst düzey bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi, Türk heyeti ile bir görüşme gerçekleştireceklerini ifade etti. Türk heyet, ABD Hazine Bakanlığı’na ulaştı.
Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığından 3’er temsilcinin bulunduğu kaydedilmişti.
Önceki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında iki ülke arasındaki mevcut sorunların ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirilmişti.
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Pompeo arasındaki görüşmenin ardından ABD ile Türkiye arasındaki sorunların çözümü konusunu ele almak üzere Türkiye’den bir heyetin ABD’ye giderek görüşmelerde bulunacağı bildirilmişti.

İlginizi Çekebilir

Türkiye Ortadoğu’yu değiştiriyor

İslam dünyasında liderlik ekseni kayarken, İran karşıtı koalisyon zayıflıyor. Ortadoğu çok…