Türk bankaları için uyarı

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, TL'deki değer kaybının Türkiye'deki bankaların sermayelerine olumsuz etkisi konusunda uyarıda bulundu.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
8.08.2018
Türk bankaları için uyarı

Amerika Birleşik Devletleri ( ABD ) merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, dolar ve Avro'nun rekor kırdığı Türk ekonomisindeki durumun bankalar için oluşturabileceği tehdide dikkat çekti.
DW'nin aktardığı Reuters'ın haberine göre, Goldman Sachs, doların Türk lirası karşısında 7,1 seviyesine ulaşması durumunda bankaların sermaye fazlasının eriyebileceği uyarısını yaptı.
Bankanın analistleri, Türk lirasında her yüzde 10'luk değer kaybının, bankaların sermaye seviyelerini ortalama 50 baz puan düşüreceği tahmininde bulundu.
Analistler, "Türk lirasının artan değer kaybı, özellikle düşük sermaye seviyesi olan bankalar için sermaye endişelerini arttırabilir" dedi.
Trump yönetiminin ABD'li papaz Andrew Brunson'ın tutukluluğuna tepki olarak Türkiye'nin İçişleri ve Adalet Bakanlarına yaptırım uygulama kararıyla tırmanan kriz, Türk lirasının dolar ve Avro karşısında değer kaybetmesine neden olmuştu. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Limak'tan 200 milyon dolarlık yeni yatırım
 
KKTC'de sandıktan 'koalisyon' çıktı
 
Kurdaki düşüş alım fırsatı mı?

Kıbrıs müzakerelerinde anlaşmazlık
 
Soğuk hava sıcak parayı da vurdu
 
Kamuya borcu olanlar için kur sabitlendi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X