Trump'tan NATO açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, müttefik ülkelerin savunma harcamalarının artırılmaması durumunda ABD'yi NATO'dan çekmekle tehdit etti.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
12.07.2018
Trump'tan NATO açıklaması

Brüksel'de ikinci gününe giren NATO zirvesinde kapalı kapılar ardında yapılan oturumda gerilimli dakikalar yaşandı. Dünkü açıklamalarında NATO için yeterince savunma bütçesi ayırmayan müttefik ülkeleri eleştiren Trump'ın, bugünkü oturumda konuşmasının tonunu sertleştirdiği belirtildi.
 
Alman haber ajansı DPA, Trump'ın müttefik ülkelerin savunma harcamalarını arttırmaması durumunda ABD'yi NATO çekmekle tehdit ettiğini öne sürdü.
 
Reuters haber ajansı ise, NATO içerisinden iki kaynağa dayandırdığı haberinde Trump'ın kullandığı sert sözlere karşın ABD'yi NATO'dan çekmekle tehdit etmediğini bildirdi. Trump müttefik ülkelerden savunma harcamalarını arttırmaları için yakın bir tarih belirlemelerini istedi.
 
Trump'ın eleştirileri sonrasında NATO'da olağanüstü oturum kararı alındı. Beyaz Saray ise Başkan Trump'ın kısa süre içeirsinde bir açıklama yapacağını duyurdu.
 
ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiği günden bu yana müttefik ülkelerin savunma bütçelerini arttırmalarını istiyor.
 
Trump, göreve geldikten sonra yaptığı açıklamada, savunma harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’si seviyesine çıkarmayan ülkelere, "Taahhütlerini yerine getirmeyenler var. Onlarla ilgilenilecek." uyarısında bulunmuştu.
 
Ülkesinin NATO'ya en çok kaynak ayıran ülke olduğunu belirten ABD Başkanı, bunun adil olmadığını ve ABD'nin Avrupa'yı koruduğunu savunuyorHABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Booking.com Türkiye'de çözüm arayışında
 
Moody's'den Türkiye'ye resesyon uyarısı
 
Altının muhteşem dönüşü

ABD ile yaptırımlar karşılıklı olarak kalktı
 
Türkiye ve Rusya'dan altına hücum
 
Thomas Cook, Türkiye'de 3 otel açacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X