Trump, AB'den ithalatı kısmak istiyor

ABD Başkanı Trump'ın AB'nin ABD'ye çelik ve alüminyum ithalatının yüzde 10 civarında azaltılması için baskı yaptığı bildirildi.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
23.05.2018
Trump, AB'den ithalatı kısmak istiyor

ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında sürdürülen görüşmelere yakın kaynakların WSJ'ye verdikleri bilgilere göre, ABD Başkanı Donald Trump, görüşmelerde AB'nin ABD'ye çelik ve alüminyum ithalatının yüzde 10 civarında azaltılması için baskı yapıyor.
Bu, AB'nin ABD'nin çelik ve alüminyum gümrük tarifelerinden kalıcı muafiyet için ortaya koyduğu tavizlerin Beyaz Saray'ın taleplerini karşılamakta yeterli olmadığı anlamına geliyor.
AB hükümetlerinin ABD ile ticari ilişkileri görüştükleri toplantı sonrasında konuşan Polonya Teknoloji Bakanı Jadwiga Emilewicz, Washington'un Brüksel'e AB'nin ABD'ye çelik ve alüminyum ihracatı için 2017 yılındaki ihracat miktarının yüzde 90'ı seviyesinde sabit bir kota önerdiğini vurguladı.
AB yetkilileri de kota uygulamasının ABD'li müzakerecilerin ifade ettikleri fikirlerden biri olduğunu, ancak kotaların büyüklüğü ve detaylarının henüz netleşmediğini ifade ettiler. ABD'nin yeni gümrük tarifeleri için AB'ye tanıdığı geçici muafiyet 1 Haziran'da sona erecek.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Katar, Alman şirketlerine milyarlarca euro yatırım yapacak
 
'Almanya, Türkiye'ye finansal destek verebilir' iddiası
 
ABD’ye karşı Avrupa, Japonya, Çin ve Rusya cephesi oluşuyor

Vatandaşlığı en değerli olan ülkeler
 
En çok ihracat yapan ülkeler
 
Almanya'da kadın yöneticilerin sayısı artıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X