Anasayfa İŞ DÜNYASI Trend avcısı: So Chic
İŞ DÜNYASI - LIFESTYLE - 17 Ocak 2019

Trend avcısı: So Chic

Mücevher sektöründe yüzde 15 büyüme oranlarını yakalayan ve marka algısını güçlendiren So Chic, 2019 yılına yeni mağazalar, kişiye özel takı tasarımı ve yeni iş fikirleriyle giriyor.

Anadolu’da 5 bin yıllık geçmişe sahip mücevher sanatının bugünkü temsilcileri üreticiler, bu büyük mirası modern üretim teknolojisi, kaliteli isçilik, rekabetçi fiyatlar ve özgün tasarım anlayışı ile birleştirme çabasında. Tasarım zenginliği açısından Türkiye, şanslı ülke konumunda. Kendi alanında başarılı isimler ve markalar var. Bunlardan biri de 60 yılı aşkın süredir, gümüş ve değerli madenlerden takı üretimi gerçekleştiren Sezgin Group. 400 çalışanı ve 70’e yaklaşan mağazasıyla Sezgin Group, 1950 yılından beri yatırımlarını hep takı sektörüne yönelik gerçekleştirdi. Bugün gelinen noktada üretim yapan fabrika ve atölyeleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Üretimlerin yüzde 70’i ihracat, 50 bini aşkın farklı model seçeneğini ise yeniliyor.

Bakırköy- Capacity AVM’de biraraya geldiğimiz Sezgin Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sezgin, mağazadan içeri girer girmez vitrinleri ve tasarımları kontrol ediyor ve ekibiyle fikir alışverişi yapıyor. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik ve siyasi sıkıntıların kendi sektörlerini nasıl etkilediğini soruyorum. Perakende sektörünün de üzerine düşen payı aldığını vurgulayan  Sezgin, son dönemde AVM kira gelirlerinin TL’ye çevrilmesi, artan AVM sayısı içinde büyük metrekareli mağazalarda büyüme rasyosunu olumlu değerlendiriyor. Aradan geçen sürede kendilerini sürekli geliştirdiklerini, bu esnada tüketici kitlesi yelpazesini de farklılaştırdıklarını söylüyor. Ağırlıklı olarak çalışan kadınlara hitap ettiklerini çalışan, sosyal sınıfı yüksek olan kadınları baz aldıklarını ancak her yaş grubundan kadın tüketicinin markayı takip ettiğini söylüyor ve ekliyor: “Geniş bir profilden bahsetmek mümkün.” Sezgin son yıllarda ise yüzde 15 oranında erkek tüketiciyi de bu kitle içine dahil ettiklerini söylüyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Erkek tüketicilerimiz de artık takı ve aksesuar konusunda zevkli ve istekliler. Bileklikler, saatler ve yüzükler ilgi alanlara giriyor. Bu oranın daha da artacağını düşünüyoruz.”

Sezgin öğrencilik yıllarında babasının yanında çalışarak iş hayatına başladı.  İlk ihracatını bu uğraşları sonucu Japonya’ya yaptı ve takip eden yıllarda bu kapsamı geliştirerek ihracat şampiyonluğuna kadar ulaştı. Perakendede farklı konseptlere de ihtiyacın olduğunu fark etti ve Fix Silver isminde daha uygun fiyatlı takı ve saatlerin olduğu mağaza konsepti ile ikinci zinciri kurdu. 15 yıla yakındır da perakende yolculuğunda. Bugünkü tabloya bakıldığında So Chic, Fix ve Moj ile markalaşma sürecini sürdürüyor. Moj erkek ve saat üzerine mağaza ile sektöre liderlik ediyor.  Fix genellikle 25 yaş altı genç kızların mağazası. So Chic de 25 yaş ve üzerinde, çalışan, sosyal kadınlara hitap ediyor. Yurtdışında da Kıbrıs-Lefkoşa, İran ve Nahçıvan’da mağazalar var. Mücevher sektöründe öne çıkan en büyük farklarını Sezgin, trendleri belirleyen, yenilikçi ve genç bir marka olarak tanımlıyor. Özellikle trendler konusunda otomobil üreticilerinin bile artık dünyadaki moda tasarımcılarını takip ettiklerini ne renk modaysa o renk otomobil üretildiğini söylüyor ve ekliyor: “Evlerdeki mobilyalar da ona uyuyor, takı da uyuyor. Bizim tasarımcılar da her şeyi takip ediyor. Trendler konusunda bir başka yeniliği de yaklaşık bir senedir üzerinde çalıştıkları bir yazılımla açıklıyor Sezgin. Bu yazılım sayesinde ister online platformda isterse mağaza deneyimi yaşatarak tüketicilerin kendi takı tasarımını oluşturmasını sağladıklarını söylüyor. Henüz çok yeni bir çalışma olmasına rağmen “Do It Yourself” projesinin tüketiciler tarafından çok beğenildiğine değiniyor.

Trendler ve beğenilerin odağına kalifiye eleman ve istihdam gücünü yerleştirdiklerini söyleyen Sezgin, sektördeki deneyimlerden yola çıkarak 2019 yılı içinde bir de Akademi kurmayı planladıklarından bahsediyor. Sezgin, sadece kendileri için değil, sektöre de yatırım yaptıklarına değiniyor ve şöyle devam ediyor: “Akademi kurma kararımız uzun bir süredir vardı. Bunu biraz da zamana yaymıştık. Şimdi bu kararımızı öne çektik. Sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanlarını yetiştirme konusunda liderlik etmeye hazırız” diyor.

İlginizi Çekebilir

Şov Dünyasının Yıldızı Fintech Yatırımcısı Oldu

Şarkıcı Bono, aktör Ashton Kutcher ve basketbolcu Kevin Durant’ın ardından ünlü şarkıcı Je…