Ticaret savaşlarında sıra Rusya'da

ABD'nin çelik ve alüminyum ürünlerine uygulayacağı ek gümrük tarifesi Rusya'ya 537,6 milyon dolara mâl olacak.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
6.07.2018
Ticaret savaşlarında sıra Rusya'da

ABD'nin çelik ithalatına yüzde 25, alüminyum ithalatına yüzde 10 gümrük vergisi getirmesinin ardından dünyanın "Süper Gücünü", Dünya Ticaret Örgütü'ne şikâyet eden Rusya, ticaret savaşının faturasını açıkladı.
Rus ihracatçının 537,6 milyon dolar zarara uğrayacağını aktaran Ekonomi Bakanı Maxim Oreshkin, bu zararın 87,6 milyon dolarını karşılayacak ithalat vergisi uygulayacaklarını duyurdu.
Oreshkin, ABD'nin koyduğu yüzde 24 ila 40 gümrük tarifelerine karşılık olarak kendilerinin de aynı oranda vergi uygulayacaklarını ifade etti. Ek ithalat vergisine konu ürünler fiber optikler ile yol yapımı, metal yapımı, madencilik, petrol ve doğalgaz endüstrileri için kullanılan ekipmanlar olarak açıklandı.
Öteyandan ABD Başkanı Donald Trump'ın kararıyla Washington yönetimi, Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800'den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başladı. İki hafta sonra 16 milyar dolar değerinde ürüne daha ek gümrük vergisi geleceğini belirten Trump, "Sonra bir 200 milyar dolar ve ardından 300 milyar dolarımız daha var" dedi. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

ABD’de yerel bir gazete akıntının tersine yüzüyor
 
‘Saldırının islam dini ile herhangi bir şekilde irtibatı kurulamaz’
 
François Hollande, Charlie Hebdo saldırılarının ardından milli yas ilan etti

Cumhurbaşkanlığı: Bu tür saldırılara karşı ortak tavır sergilenmeli
 
Akdoğan: Saldırıyı şiddetle kınıyoruz
 
Charlie Hebdo'nun saldırıdan önceki son kapağı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X