Tahvil gurusu Bill Gross'tan FED ve 10 yıllık faiz tahmini

PIMCO'nun kurucusu Bill Gross, FED politikalarının ABD tahvil faizlerini nasıl etkileyeceğini anlattı.


21.07.2014
Tahvil gurusu Bill Gross'tan  FED ve 10 yıllık faiz tahmini

Dünyanın en büyük fon yönetim şirketlerinden PIMCO'nun kurucusu ve CIO'su (Chief Investment Officer) Bill Gross, FED halen olduğu gibi "yumuşak başlı" davranmaya devam ederse, önümüzdeki birkaç yılda 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin yüzde 2.5-3.0 bandında salınabileceğini söyledi.

Gross, Reuters'e verdiği demeçte "FED, Haziran 2015'ten itibaren faizleri yüsletmeye başladığında çok dikkatli olmalı. 2017"ye geldiğimizde faiz artırımlarını yüzde 2'de durdurmalı. Çünkü hala çok borçlu bir ekonomiyiz ve büyüme hızımız düşük" dedi. Gross, FED'in faizleri hangi hızda yükselteceği ve nerede duracağının, bono ve hisse senedi fiyatları için hayati önem taşıdığını söyledi.

Analistler arasında yapılan ankette, FED'in faiz artırımlarına 2015'in ikinci çeyreğinde başlayacağı tahmin ediliyor. Bir önceki ankette çıkan sonuç 2015'in üçüncü çeyreğiydi.

Gross'a göre ABD 10 yıllık tahvillerinin fiyatını etkileyen en önemli gösterge Almanya 10 yıllık tahvilleri. Halen iki tahvil arasındaki faiz farkı rekor seviye olan 135 baz puan seviyesinde. Bu faiz farkı nedeniyle, bazı Avrupalı yatırımcılar Alman tahvili satıp, ABD tahvili alıyorlar. Euro/dolar paritesinin yüksek olması da, döviz riski açısından bazı yatırımcıların ABD doları cinsi kağıtlara ilgisini artırıyor.

Gross, "FED, faiz konusunda piyasayı yönlendirebiliyor mu" sorusuna ise ilginç bir cevap verdi: "FED, 2008'de faizi indirirken çok ileri gitti. Yüzde 1'de durmaları gerekirdi. Tasarrufçuların getiri dengeleri bozuldu. Ama olan oldu."
 
En büyük fon yönetim şirketleri
 
Şirket adı   Fon  tutarı
BlackRock 4.3 trilyon dolar
Vanguard Group   2.8 trilyon dolar
State Street   2.3 trilyon dolar
Fidelity  2.2 trilyon dolar
JP Morgan    1.6 trilyon dolar
BNY Mellon 1.6 trilyon dolar
PIMCO 1.5 trilyon dolar
Capital Group 1.3 trilyon dolar
Deutsche Asset   1.3 trilyon dolar
Prudential 1.1 trilyon dolarHABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Societe Generale'e ceza : 1.34 milyar dolar
 
ABD’nin ‘terörle savaşı’nın maliyeti 6 trilyon dolar
 
Trump, 'ABD'ye askeri ve ticaret alanda adil davranılmalı'

Ünlü yıldızların milyon dolarlık evleri kül oldu
 
ABD seçimleri piyasaları nasıl etkiledi?
 
Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına hazırlanıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X