Anasayfa PİYASALAR Tahvil gurusu Bill Gross’tan FED ve 10 yıllık faiz tahmini
PİYASALAR - 21 Temmuz 2014

Tahvil gurusu Bill Gross’tan FED ve 10 yıllık faiz tahmini

PIMCO'nun kurucusu Bill Gross, FED politikalarının ABD tahvil faizlerini nasıl etkileyeceğini anlattı.

Dünyanın en büyük fon yönetim şirketlerinden PIMCO’nun kurucusu ve CIO’su (Chief Investment Officer) Bill Gross, FED halen olduğu gibi “yumuşak başlı” davranmaya devam ederse, önümüzdeki birkaç yılda 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin yüzde 2.5-3.0 bandında salınabileceğini söyledi.

Gross, Reuters’e verdiği demeçte “FED, Haziran 2015’ten itibaren faizleri yüsletmeye başladığında çok dikkatli olmalı. 2017″ye geldiğimizde faiz artırımlarını yüzde 2’de durdurmalı. Çünkü hala çok borçlu bir ekonomiyiz ve büyüme hızımız düşük” dedi. Gross, FED’in faizleri hangi hızda yükselteceği ve nerede duracağının, bono ve hisse senedi fiyatları için hayati önem taşıdığını söyledi.

Analistler arasında yapılan ankette, FED’in faiz artırımlarına 2015’in ikinci çeyreğinde başlayacağı tahmin ediliyor. Bir önceki ankette çıkan sonuç 2015’in üçüncü çeyreğiydi.

Gross’a göre ABD 10 yıllık tahvillerinin fiyatını etkileyen en önemli gösterge Almanya 10 yıllık tahvilleri. Halen iki tahvil arasındaki faiz farkı rekor seviye olan 135 baz puan seviyesinde. Bu faiz farkı nedeniyle, bazı Avrupalı yatırımcılar Alman tahvili satıp, ABD tahvili alıyorlar. Euro/dolar paritesinin yüksek olması da, döviz riski açısından bazı yatırımcıların ABD doları cinsi kağıtlara ilgisini artırıyor.

Gross, “FED, faiz konusunda piyasayı yönlendirebiliyor mu” sorusuna ise ilginç bir cevap verdi: “FED, 2008’de faizi indirirken çok ileri gitti. Yüzde 1’de durmaları gerekirdi. Tasarrufçuların getiri dengeleri bozuldu. Ama olan oldu.”
 
En büyük fon yönetim şirketleri
 

Şirket adı   Fon  tutarı
BlackRock 4.3 trilyon dolar
Vanguard Group   2.8 trilyon dolar
State Street   2.3 trilyon dolar
Fidelity  2.2 trilyon dolar
JP Morgan    1.6 trilyon dolar
BNY Mellon 1.6 trilyon dolar
PIMCO 1.5 trilyon dolar
Capital Group 1.3 trilyon dolar
Deutsche Asset   1.3 trilyon dolar
Prudential 1.1 trilyon dolar

İlginizi Çekebilir

Dolar/TL 5.44 civarında

Fed’in dün akşamki kararı sonrası % 1’in üzerinde düşüşle 5.40’a geriley…