Yılın iş insanları 2017

S&P'den TCMB açıklaması

S&P, TCMB'nin faizi en az 100 bp artırmasının muhtemel olduğunu belirtti


  FOTOĞRAF: AA
6.12.2017
S&P'den TCMB açıklaması

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), TCMB'nin 14 Aralık'taki toplantısına ilişkin beklentilerini açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, Merkez Bankası'nın bir sonraki politika toplantısında faizi en az 100 baz puan artırmasının muhtemel olduğunu bildirildi.

S&P ekonomisti Tatiana Lysenko, Londra'da verdiği röportajda, Türkiye'de yıllık enflasyonun geçtiğimiz ay 2003'ten bu yana olan en yüksek seviyesine çıkmasının ardından TCMB'nin sıkılaşmaya gitmesinin "oldukça net" olduğunu belirtti. 

Lysenko, açıklamasında, "Birden çok faiz olması tahminde bulunmayı zorlaştırıyor, ancak TCMB muhtemelen faizi en az 100 baz puan artıracak" ifadesine yer verdi ve TCMB'nin 2014 yılında yapmış olduğu gibi repo faizini artırmasının piyasalar için çok daha net bir sinyal olacağını düşündüklerini, ancak bunun bu ay gerçekleşmesini beklemediklerini dile getirdi. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

TCMB Beklenti Anketi: Dolar/TL beklentisi 3,8805'e yükseldi
 
Cari açık ekimde 3.83 milyar dolar
 
Merkez Bankası rezervleri geriledi

Küresel krizden 10 yıl sonra bankalar ne durumda?
 
Morgan Stanley 4 Türk bankası için tavsiyesini düşürdü
 
TCMB: Enflasyonun en önemli nedeni işlenmemiş gıda fiyatları
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X