S&P ve Moody's Türkiye'nin notunu indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye notunu açıkladı. S&P'nin ardından Moody's de not indirdiğini açıkladı.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
18.08.2018
S&P ve Moody's Türkiye'nin notunu indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu.
S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun "BB-"den "B+"ya, uzun dönem yerli para cinsinden notunun "BB"den "BB-"ye düşürüldüğü, görünümünün ise "durağan" olduğu belirtildi.
Türkiye'nin kısa dönem yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun ise "B" seviyesinde teyit edildiği bildirildi.
Hükümetin, başarılı bir şekilde ekonomik uyum programı oluşturması ve uygulaması durumunda Türkiye'nin kredi notunun yükseltilebileceğine dikkat çekilen açıklamada, enflasyonun kontrol altına alınması durumunun da kredi notunu olumlu etkileyeceği belirtildi. 
S&P'nin ardından Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu.
Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem kredi notunun "Ba2"den "Ba3"e düşürüldüğü, görünümünün de "negatife" çevrildiği belirtildi.
Açıklamada, Türk yetkililerin yakın dönemde uyumlu ve etkili ekonomik bir plan sunması durumunda kredi notunun denge kazanacağı kaydedildi.
Ayrıca, enflasyonda düşüş ve cari açıkta azalma olması durumlarında kredi notunun olumlu etkileneceği ifade edilirken, önemli dış finansman desteğinin, kredi notu için destek verici bir etken olacağının altı çizildi. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Moody's'den Türkiye'ye resesyon uyarısı
 
Altının muhteşem dönüşü
 
ABD ile yaptırımlar karşılıklı olarak kalktı

Türkiye ve Rusya'dan altına hücum
 
Thomas Cook, Türkiye'de 3 otel açacak
 
Tesla Türkiye yatırımını durdurdu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X