iPad Versiyonu

S&P: TCMB faiz artırmak zorunda kalabilir

S&P kıdemli direktörü Frank Gill, "TCMB bir noktada faizleri artırmak zorunda kalabilir" ifadelerini kullandı.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: BloombergHT
  FOTOĞRAF: Shutterstock
24.11.2016
S&P: TCMB faiz artırmak zorunda kalabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P kıdemli direktörü Frank Gill Dubai'deki konuşmasında, "TCMB bir noktada faizleri artırmak zorunda kalabilir. Türkiye'de Merkez Bankası "yoğun siyasi baskı altında"" ifadelerini kullandı.

Gill, Türkiye'nin "Trumpflasyon"un yarattığı riskte ön sıradaki ülkeler arasında bulunduğunu söyledi.

S&P kıdemli direktörü Gill, Türkiye'de Merkez Bankası "yoğun siyasi baskı altında" olduğunu, Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinin düşük olduğunu ve şirketlerin açık döviz pozisyonlarının bilanço şoku riski taşıdığını belirtirken, özel sektör bilanço şoku olması durumunda, bu gelişmenin yatırımlara zarar vereceğini söyledi.

Gill, "Trumplasyon ve artan ABD tahvil faizleri ile, Türkiye'nin risk altındaki ülkeler arasında ön sıralarda olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Gill, Türkiye'de ödemeler dengesinde yıllar sonra ilk kez büyük bir finansal hesap açığı görüldüğünü ve "o günden bu yana piyasa koşullarının kötüleştiğini" söyledi.

Gill, "Sermaye çıkışları gördüğünüzde, bu durum para birimini vuruyor, bu da güveni etkileyecek ve o da büyümeyi etkileyecek" dedi.

Türkiye'de yurtiçinde yerleşiklerin artık dolar satmadığını belirten Gill, "çünkü finansal ve siyasi istikrar ile ilgili bir çok endişe var" dedi.

Gill, "Merkez Bankası yoğun siyasi baskı altında" ve "bir noktada faiz artırabilirler" şeklinde konuştu.
Perşembe günü (bugün) gerçekleşecek olan PPK toplantısına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Gill, "(Merkez Bankası'nın) Faiz artırması çok olası ancak tabii ki piyasalar ve kamu yetkilileri tarafından çok yakından izleniyorlar" dedi.

Gill, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerine ilişkin olarak, "(Merkez Bankası'nın) net döviz rezervleri düşük. Ticari bankacılık sistemi tarafından tutulan zorunlu karşılıkları dışarıda tuttuğunuzda, brüt ve net rezervler arasındaki fark Türkiye'de çok büyük bir rakam" yorumunda bulundu.

Gill, özel sektörün açık döviz pozisyonunun yüksek olduğunu ve GSYİH'nin yüzde 30'u civarında bulunduğunu söylerken, bahsedilen "Trumpflasyon" senaryosunda, bu durumun, "özel sektörde bilanço şoku" yaratabileceğini ve "yatırımları zayıflatabileceğini" söyledi.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

TCMB'nin resmi rezerv varlıkları arttı
 
Reel kesim güveni martta yükseldi
 
Merkez Bankası rezervleri azaldı

Tüketici güveni martta yükseldi
 
TCMB dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen faizi yükseltti
 
S&P Rusya'nın kredi not görünümünü 'pozitife' yükseltti
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
 
Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor

Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
 
İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X