Anasayfa TEKNOLOJİ Sevgililer Günü ve Tinder’ın büyük başarısı
TEKNOLOJİ - 1 hafta önce

Sevgililer Günü ve Tinder’ın büyük başarısı

Sevgililer Günü, mobil eşleştirme uygulamaları için bir tür ticaretin Kara Cuması. Peki bu 14 Şubat’ta kaç milyon kullanıcı bir “dating” sitesinde ya da uygulamasında kendisine sevgili arayacak? Kesin olan şu ki, çoğunluk Match Group’taki mesajlara bakacak.

Ünlü Tinder’ın sahibi InterActive Corp (IAC) 2015 yılında Wall Street’e girdi. O zamandan beri de yüzde 450 oranında değerlendi ve 16 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Match tarihi rekorunu ise 2018 yılında kırdı.

“Dating”’in kralı 1995 yılında Match.com’la işe başladı; Match.com ABD’de 100 bin kişiyi uygulamaya dahil etmeyi başardı. Dört yıl sonra ise 50 milyon dolara USA Interactive tarafından satın alındı. Bu internet devinin başında medyayı mıknatıs gibi kendisine çeken Barry Diller yer alıyor. Mültimilyarderin lanse ettiği Match dünyayı fethetti.

Match’in “eş arama”nın küresel imparatoru olmasını hiçbir şey engelleyemedi. Yıllar geçti ve grup “donjuan” ruhunu kaybetmeden bir sürü satın alma gerçekleştirdi. Bunlar arasında Plenty of Fish, OkCupid, Hinge gibi siteler yer alıyor.

Analist Jerome Colin, “eş arama  tek boyutlu bir pazar değil” diyor. “Match’in ‘rasgele’ ya da daha ciddi sayılabilecek tanışmalar dışında siyasi, dini ve ırksal tercihlere göre insanların bir araya geldiği platformları da var” diyor. Match’in toplamda 45’i aşkın markası mevcut.

Ancak Match asıl bombasını 2012 yılında Tinder’la patlattı. Diğer bütün hizmetleri gölgede bırakan Tinder halen grubun cirosunun yarısından fazlasını sağlıyor.

Nitekim Tinder 2018 yılında Netflix’in ardından dünyada en çok gelir elde eden uygulama oldu. Oysa hizmetin 4 milyonluk ücretli abone sayısı, 139 milyon abonesi olan Netflix’ten ya da 96 milyon aboneli Spotify’dan çok çok düşük.

Genellikle film ya da müzik akışı platformlarında aboneler sadık kalmayı tercih ediyor; eş bulma pazarında ise, hizmetin vaatlerini yerine getirmesi halinde, kullanıcının sonsuza dek kullanma ihtimali ortadan kalkıyor. Analist Jerome Colin, “müşterileriniz müşteri olmaktan çıkacağı günü düşlüyor” diyor. “Ancak Match ilave opsiyonlar, abonelikler vs sunarak ekonomik modelini yenilemeyi bilen bir sistem.”

TİNDER’LA İLGİLİ RAKAMLAR

CİRO: Match Group 2018 yılında 1,73 milyar dolarlık satış geliri elde etti. Bu tarihi bir başarı.

ABONELİK: Match Group’un tüm dünyada 8,2 milyon paralı abonesi var. Bunun yarısından çoğu, yaklaşık 4,35 milyonu Tinder abonesi; oysa üç yıl önce bu rakam bir milyondan azdı.

KİŞİ BAŞINA GÖRE ORTALAMA GELİR: Match’in bir aboneden elde ettiği ortalama gelir 0,60 dolar.  (LES ECHOS/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

S&P: Ülkelerin dış borcu ilk kez 50 trilyon doları bulacak

Kredi derecelendirme şirketi S&P’ye göre, ülkelerin dış borcu 2019 yılında yüzde…