Piyasalar Merkez'in faiz kararını bekliyor

Eylül ayında ABD ile ilişkilerin yanı sıra Merkez Bankası'nın faiz kararı ve OVP gündemde olacak .


HABER: AYFER YILDIZ
  FOTOĞRAF: ARŞİV
11.09.2018
Piyasalar Merkez'in faiz kararını bekliyor

 DOLAR, ABD MERKEZ BANKASI’NIN (FED) Mayıs 2013’te faizleri artırmaya başlayacağını açıklamasından bu yana yükseliş eğiliminde. O tarihten bu yana yaşanan gelişmeler kurun sert hareketlerine neden oluyor. Bunlar arasında Gezi olayları, Trump’ın ABD Başkanlığı’na gelmesi, terör olayları, Halkbank davası sayılabilir. Ancak, en volatil hareketlerden biri ABD ile siyasi ilişkilerdeki tansiyonun artmasıyla yaşandı. Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile BDDK bankaları ve reel sektörü rahatlatmak için aksiyon planlarını devreye aldı. Atılan adımlar 7 TL’nin üzerine çıkan kurun 6 TL’nin altına gerilemesini sağladı.
Diğer yandan Katar, 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapacağını açıkladı. Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden geleceğini açıklayan Çin, Çinli ve Türk şirketlerinin piyasa kuralları temelinde işbirliği projeleri imzalamalarını desteklediğini kaydetti. Ayrıca, Avrupa Birliği ülkeleri ile ilişkilerin tekrar güçleneceği beklentisi arttı.
Türkiye’nin makroekonomik anlamda altı doldurulamayacak spekülatif bir atakla karşılaştığını belirten Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, “BDDK, Hazine ve Maliye’nin koordineli attığı  adımlar  olumlu oldu. Ancak, bu adımların devamı gelmeli. Örneğin, swap hamlesi tek başına faiz artışından daha iyi bir sonuç verdi” değerlendirmesinde bulunuyor. Türkiye’nin en büyük ticari partneri Avrupa Birliği ile ilişkileri tekrar başlatmasının önemine dikkat çeken Salar, Türk varlıklarının şu anda çok ucuzladığını, fon akışlarının tekrar sağlanması için yatırımcı algısını düzeltmek gerektiğini vurguluyor.
Bu anlamda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 6 bin 100 uluslararası yatırımcıyla yaptığı telekonferans oldukça önemli. Albayrak, yatırımcılara Türkiye ekonomisinin öncelikleri ile kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlara ilişkin bilgiler verdi. IMF ile bir görüşme olmadığını belirten Albayrak şöyle devam ediyor: “Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi yabancı para fonlamalarımızı uluslararası piyasalardan sağlamaya devam edeceğiz. Temel amacımız doğrudan yatırım çeken, bölgenin yatırım merkezi bir ülke olmaktır.” Albayrak, enflasyonu düşürmenin en önemli öncelikleri olduğunu vurguluyor.
 
REEL SEKTÖRE KORUMA KALKANI GELDİ
Bu arada, gelişme ve ihtiyaçlara göre kurumların da hızlı kararları devreye aldığı görülüyor.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, piyasalardaki hareketliliğe karşı yeni tedbirler alırken, kredi kanallarının açık tutulmaya devam edileceğini açıkladı.
Açıklamada, “Kur etkisiyle teminatı yetersiz kalan firmalardan ilave teminat talep edilmeyeceği belirtildi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Kredilerin geri çağrılmaması ve nakit akışının korunması ile reel sektörün en önemli beklentileri karşılanmış oldu. Bakanlık bu kritik dönemde ekonominin can damarı olan reel sektörü kalkanla korumaya aldı” diyor. Düzenleme ile reel sektörün üç kritik talebinin karşılık bulduğunu belirten Avdagiç şöyle devam ediyor: “Birincisi piyasadaki likiditenin daralması engellendi. Reel sektörün yeni kredilere erişim imkânı korundu. İkincisi, ilave teminat baskısı ortadan kalktı. Üçüncü olarak da kredi geri çağırma gibi hadiselerin önüne geçildi. Ekonomi yönetimimiz son derece proaktif önlemlerle piyasalara güç verdi. Sıkıntılar henüz ortaya çıkmadan alınan bu önlemler son derece yerindedir ve iş dünyasının acil sorunlarına somut bir çözüm getirmektedir.” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik destek ve önlem paketi açıkladı.
Doların yılbaşından bu yana yüzde 40’ı aşan oranda değer kazandığı görülüyor. Merkez Bankası verilerine göre, haziran sonu itibariyle özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu
221.7 milyar dolar, kısa vadeli borcu ise 19.1 milyar dolar. Kurdaki bu yükseliş eğiliminin en fazla döviz borcu olan şirketleri etkilemesi bekleniyor. Ancak, alınan tüm önlemlerle bu etkinin azaltılması öngörülüyor.
Türkiye’nin ABD’ye 8.7 milyar dolarlık ihracatı, 11.9 milyar dolarlık ithalatı bulunuyor. 20 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunan iki ülke arasındaki siyasi gerilimin ekonomiye yansımasını azaltmak için topyekûn hareket ediliyor.
Bu arada, Türk varlıklarının ucuzlamış olması da yatırımcılar için fırsatları barındırıyor. Ünlü yatırımcı Marc  Faber, Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı olduğunu belirterek, bir miktar Türk hisse senedi alacağını açıkladı. Faber, Türkiye’nin ilerleyen dönemde volatiliteden etkilenmemek için hassasiyetlerini azaltıp, ticaret açığını  daraltması ve cari açığı ortadan kaldırması gerektiğini belirtiyor.  Faber’in uyarıları önemli.
 
ENFLASYONDA ARTIŞ BEKLENTİSİ…
Bu arada, kurdaki hareketler önümüzdeki dönemde enflasyona da yansıyacak. Kurda yaşanan yüzde 10’luk yükselişin enflasyonu yaklaşık 1.5 puan artırdığı ifade ediliyor. Haziranda yüzde 15.39 olan yıllık enflasyon, temmuzda yüzde 15.85’e çıkmıştı.
Murat Salar’a göre, enflasyonda bir yükseliş eğilimi yaşanacak.  Bu da ister istemez iç talebi etkileyecek. Ancak Salar, Türkiye ekonomisinin gelişmelere hızlı tepki verdiğini, faizlerdeki aşağı yönlü seyir başladığında düzeltmenin de geleceğini belirtiyor. Yani büyümede bir yavaşlama olsa da bu önümüzdeki dönemde dengelenecek. Türkiye, 2017 yılında yüzde 7.3 oranında büyüdü. Bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 7.4 büyüme oranı yakalandı. İkinci çeyrek büyüme oranı 10 Eylül’de açıklanacak.
Beklentiler büyümenin yüzde 6 civarında olması yönünde. Ancak, üçüncü çeyrek büyüme oranının bu rakamların altında kalması öngörülüyor.
Ekonomistler, daralan küresel finansal koşullar düşünüldüğünde Türkiye ekonomisinde kontrollü bir yavaşlamanın sağlıklı olduğunu belirtiyor. Bu yıl için büyüme beklentisi ise yüzde 5-5.5 seviyelerinde korunuyor.
 
13 EYLÜL’DE MB FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK
Piyasalar açısından eylül ayı önemli oldukça önemli olacak. 31 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında FED toplantısı bulunuyor. Temmuz toplantısında faizleri sabit tutan Merkez Bankası’nın 13 Eylül toplantısında alacağı karar piyasalar tarafından merakla bekleniyor.
Diğer yandan, OVP’de açıklanacak. Şu anda herkesin gündeminde kurun hangi seviyede dengeleneceği sorusu bulunuyor. Bunu atılacak adımların yanı sıra siyasi ilişkiler belirleyecek.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dolar, Bahçeli'nin 'ittifak yok' açıklamasıyla tırmanışa geçti
 
Seçim belirsizliği bitti
 
Dolar/TL erken seçim açıklamasıyla sert yükseldi

AKP-MHP İttifakı Meclis'ten geçti
 
AKP-MHP İttifakının adı kondu
 
Bahçeli: MHP Cumhurbaşkanı adayı göstermeyecek
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X