Online iş platformu büyüyor

SanalUzman, freelance çalışanlara güvenli ödeme sistemleri üzerinden iş yapabilecekleri bir altyapı oluşturuyor.


HABER: ŞULE LALELİ
  FOTOĞRAF: ARŞİV
13.09.2018
Online iş platformu büyüyor

SANAL UZMAN GENEL MÜDÜRÜ NİYAZİ BEKİROĞLU, Türkiye’ye yeni bir iş ve çalışma modelini tanıtmak için 2,2 milyon TL yatırım yaptığını söylüyor. 2018 sonuna kadar ise 4 milyon TL’ye yaklaşan yatırım planlıyor. Bekiroğlu, platformun içeriğini ve nasıl çalıştığını Fortune’a anlattı.

İşverenler ile serbest çalışan uzmanları bir araya getirme fikri nasıl doğdu? Türkiye’de nasıl bir platform oluştu ve nereye doğru gidiyor?
Tam zamanlı personel çalıştırmayı tercih etmeyen veya projeleri için uzman bulmakta zorlanan işverenlerle, serbest çalışan (freelance) uzmanları bir araya getiren online iş platformu olan “SanalUzman” üzerinde 2016 yılından bu yana çalışıyoruz. Ancak böyle bir platform kurma fikri yıllar önce şekillenmişti. 2012 yılında Kıbrıs’ta özel bir proje üzerinde çalışıyorduk. Bir yazılım uzmanına ihtiyacımız oldu. O dönemde yaptığımız aramalar neticesinde ne Kıbrıs’ta ne de Türkiye’de bizim ihtiyacımız olan teknik bilgiye sahip bir yazılım uzmanı bulabildik. Bunun üzerine uluslararası freelance iş platformları üzerinden aramalar yapmaya başladık. Sonunda ihtiyacımız olan yetkinliklere sahip, Rusya’da ikamet eden bir kişi ile çalışmaya başladık.
Güzel bir işbirliği oluştu. Hatta kendisine Kıbrıs’a yerleşip, bizim yanımızda çalışmasını teklif ettik. Ancak uzmanımız freelance çalışma modelinden çok memnun olduğunu, bir yapı altında çalışmak istemediğini dile getirdi. Bu dönüş aslında SanalUzman.com’un ilk kıvılcımları oldu. Fark ettik ki mekan ve zamandan bağımsız çalışma modelini benimseyen çok fazla yetkin  kişi var. Kurumlar da artık bu çalışma modeline entegre olmaya başladılar. Biz de bu modeli Türkiye’de Türkiye koşullarına uygun olarak uygulamak istedik. İki yıllık bir altyapı çalışması sonrası platformu hem freelancer’ların hem de işverenlerin hizmetine açtık. Şu anda sistemimiz hem uzmanlar hem de küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından büyük ilgi görüyor. İlan ve üye sayımız istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Amacımız bu iş ve çalışma modelini daha geniş kitlelere tanıtmak, yaygınlaştırmak.

Hayata geçireceğiniz ilkler neler oldu/olacak?
Türkiye’ye yeni bir iş ve çalışma modelini tanıtıyor olmak bizim için kıymetli bir ilk. Platformumuz, hem iş veren hem de iş alan kişiler için daha önce ülkemizde uygulanmamış pek çok uygulama ve sistem sunuyor.
Sizin de tahmin edeceğiniz üzere ülkemizde serbest çalışma deyince ilk akla gelen güven sorunu oldu. Dünyada bu çalışma modeli yaygın olsa da ülkemizde pek alışılmış ve sık tercih edilen bir sistem değildi. Hem çalışan hem de işverenin çalışma modeline ilişkin önemli güven problemleri vardı. Bunun için sistemimizi daha güvenli kılacak iki ayrı uygulama geliştirdik. SincApp ve Hakemlik Uygulaması.
SincApp Uygulaması ile işverenlerin kaliteli hizmet, uzmanların ödeme almakta yaşadıkları sıkıntılara son vermeyi amaçladık. Uygulamayı kullanmayı tercih eden uzmanlar, SincApp’ı bilgisayarlarına indirerek; işlerini, çalıştıkları programları sistemde tutabiliyor. İşverenler, uzmanların tuttuğu SincApp verileri sayesinde işin aşamalarını istedikleri zaman takip edebiliyor. SincApp’ın, iş sürecini kolaylaştıran ve hızlandıran başka avantajları da bulunuyor. İşverenin işi teslim zamanından önce görebilmesi ve yanlış anlaşılma olmuşsa zamanında müdahale edebilmesi sayesinde, süre sonuna gelmeden uzman doğru şekilde yönlendiriliyor, zaman ve emek kaybının önüne geçiliyor.
Herhangi bir anlaşmazlık durumunda taraflardan biri hakemlik uygulamamıza başvuruyor, bu durumda; SanalUzman Hukuk Departmanı, SincApp verilerini uzmanın veya işverenin yetkilendirmesiyle inceliyor, avukat ve bilirkişi yardımı ile en doğru karara varılıyor. Bu esnada projenin ücreti SanalUzman’ın güvenli hesabında bekletiliyor. Taraflar arasında uzlaşma sağlanarak, uzmana hak ettiği ücret iletiliyor.
Uzlaşmanın sağlanamaması durumunda ise SincApp kayıtları; mahkemelerde delil niteliği taşıyor.
 
Plartformdaki süreç nasıl işleyecek? Teknoloji altyapı ve teknik açıdan neler öne çıkacak? Sistem nasıl işliyor?
Sistemimizi bir örnekle açıklamak gerekirse; öncelikle proje/iş sahibi, platformda yer alan yönlendirmelerle iş tanımını oluşturup bu iş için bir bütçe belirliyor. Akabinde, iş tanımını gören uzmanlar söz konusu iş için işverene teklif veriyor. Teklifi gönderen uzmanın yolladığı ve içinde işin tanımı, ödeme planı ve kodunun yer aldığı metin bir eser sözleşmesi sayılıyor. Taraflar bu metni karşılıklı onayladığı takdirde işveren işin toplam ücretini SanalUzman güvencesi altındaki güvenli hesaba yatırıyor. Uzman ücretin yatırıldığı bilgisini aldıktan sonra çalışmaya başlıyor. Şu ana kadar platforma üye olan kullanıcılarımız mevcut sistemimizden memnun. Ama platformumuzu geliştirmek, daha da kullanıcı dostu bir sistem haline getirmek için sürekli çalışıyoruz.

Yatırımın maliyeti ne oldu? Hedeflenen rakamlar neler?
Platformumuzu 2,2 milyon TL yatırımla aktif hale getirdik. 2018 yılı sonuna kadar 4 milyon TL’ye yaklaşan bir yatırım planlamış durumdayız. Şu anda üye sayımız 9 bini aştı. Yıl sonunda 20 bin üyeye ulaşmayı hedefliyoruz. Henüz çok yeni bir platform olmamıza rağmen, yapılan işlerin ortalama değeri 1.060 TL civarında. Nitelikli yetenekleri olan uzmanlar, sitemiz üzerinden asgari ücretin dört beş katı aylık gelir kazanabiliyor.

Türkiye’de iş gücü ve işsizlik konusunda platform hangi çözümleri sunuyor?
Ülkemizde yaklaşık 1.2 milyon kişi freelance olarak çalışıyor. Bu rakam genel nüfusun yüzde 1 ila 1.5’ine tekabül ediyor. Amerika’ya baktığımızda ise çalışan nüfusun üçte birinin ki bu toplam nüfusun yüzde 18’i, esnek çalışma modelini benimsediğini görüyoruz. Kısacası daha gideceğimiz uzun bir yol var. Ancak rakamlar çok umut verici. 2023 yılında yaklaşık 8.5 milyon freelance çalışanın Türkiye iş piyasasındaki yerini alması bekleniyor. SanalUzman bu freelance çalışanlara güvenli ödeme sistemleri üzerinden iş yapabilecekleri bir altyapı oluştururken, işveren üyelerimize ise istedikleri işi istedikleri kalitede temin edeceği bir yapılanma sunuyor. Özellikle dijital tabanlı işleri insan kaynağı açısından ileriye taşıyacak platformlardan biriyiz. Büyük ölçekli pek çok kurum bize başvurarak sitemizdeki yetkin uzman ağı üzerinden onlara danışmanlık yapmamızı istiyor. Nitelikli iş gücünü tek bir kaynakta toplayan platformumuzun iş dünyası için kıymetli bir kazanç olduğunu düşünüyorum.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Ripple ne? Neden bu kadar değer kazandı?
 
'Bitcoin Tokyo havaalanı taşımacılığında kullanılabilecek'
 
Bitcoin 10 yaşında

Bitcoin'le ilgili önemli tahmin
 
Bitcoin’le 16 milyon dolarlık ilk emlak satışı
 
ICO Yatırım Rehberi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X