Anasayfa LIFESTYLE Nuri Bilge Ceylan bir kez daha Cannes’da
LIFESTYLE - 20 Nisan 2018

Nuri Bilge Ceylan bir kez daha Cannes’da

‘Ahlat Ağacı’ bu sene 8-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Cannes Film Festivali’nin yarışma filmleri arasında yer aldı.

71. Cannes Film Festivali’nin programı geçtiğimiz hafta içerisinde açıkladığında festival programına dahil edilmeyen filmler arasında ‘Ahlat Ağacı’nın da olması şaşkınlık yaratmıştı. Festivalde genç ve ilk filmini çeken yönetmenlere ağırlık vermek isteyen festival yönetimi, bu bağlamda programda yer almasına kesin gözüyle bakılan yönetmenlerin yeni filmlerini dışarıda bırakmıştı. Nuri Bilge Ceylan da yeni filmi Ahlat Ağacı’yla bu yönetmenlerin arasında yer almıştı.
Cannes yönetiminin bugün yaptığı açıklamada ise Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi ‘Ahlat Ağacı’nın festivalde yer alacağı duyuruldu. Film, festivalde Ana Yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak. Nuri Bilge Ceylan son filmi ‘Kış Uykusu’ ile Cannes’dan Altın Palmiye ile dönmüştü. ‘Ahlat Ağacı’ bir genç yazarın küçük bir kasabada yaşadığı sıkıntılara ve babasıyla olan ilişkilere odaklanıyor. Film 7 ülkenin ortak yapımı olarak dikkat çekiyor. Filmde başrolleri Murat Cemcir ve Doğu Demirkol oynarken yardımcı rollerde Tamer Levent, Hazar Ergüçlü, Kadir Çermikli, Kubilay Tunçer, Ahmet Rıfat Şungar yer alıyor.
 
Buna ek olarak Yann Gonzalez‘in Un Couteau Dans Le Cœur (Knife + Heart) adlı filmi ve Sergey Dvortsevoy‘un Tulpan‘ı da Ahlat Ağacı ile birlikte ana yarışma seçkisine dahil olan filmler. Böylelikle ana yarışmada yer alacak 21 film açıklanmış oldu.
 
İşte Cannes yarışma filmleri seçkisi:

 
 
Le Livre D’Image, Jean-Luc Godard
 
Blackkklansman, Spike Lee
 
Three Faces, Jafar Panahi
 
Cold War, Pawel Pawlikowski
 
Leto, Kirill Serebrennikov
 
Lazzaro Felice, Alice Rohrwacher
 
Under The Silver Lake, David Robert Mitchell
 
Capernaum, Nadine Labaki
 
At War, Stephane Brizé
 
Asako I&II, Ryusuke Hamaguchi
 
Sorry Angel, Christophe Honoré
 
Dogman, Matteo Garrone
 
Girls Of The Sun, Eva Husson
 
Yomeddine, A.B Shawky
 
Burning, Lee-Chang Dong
 
Shoplifters, Kore-Eda Hirokazu
 
Ash Is Purest White, Jia Zhang-Ke
 
Un Couteau Dans Le Cœur, Yann Gonzalez
 
Tulpan, Sergey Dvortsevoy
 
Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan

İlginizi Çekebilir

“Sinemada bilet tartışması kalmayacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yapımcılarla sinema işletmecileri arasındaki bi…