Anasayfa DÜNYA Mastercard logosundan ismini çıkardı
DÜNYA - Güncel Haberler - 8 Ocak 2019

Mastercard logosundan ismini çıkardı

“Metin sonrası” geleceğine adım atan Mastercard bu bağlamda adını şirketin logosundan çıkaracağını açıkladı.

Bu konuda Apple, Nike, Target gibi kendi alanlarındaki devlerin izinden giden Mastercard yalnızca ikonik, iç içe geçmiş sarı ve kırmızı dairelerden oluşan yazısız bir logo kullanacak. Söz konusu logo kredi kartlarında ve perakendecilerde, event’ler ve aynı zamanda reklamlarda kullanılacak. Yeni logo aynı zamanda dijital ortamda da yer alacak.

Mastercard yetkilileri, müşterilerin salt logoyla markayı tanıyıp tanımayacaklarını belirlemek için dünya çapında bir tüketici araştırması yaptıklarını, bu araştırmanın 20 aydan fazla sürdüğünü belirtiyorlar. İnsanların yüzde 80’inden fazlasının Mastercard logosunu ‘Mastercard’ yazısı olmadan da tanıması üzerine marka evriminde bir sonraki adımı atmaya hazır olduklarını hissettiklerini kaydediyorlar.

Mastercard’ın adını logosundan çıkarma çalışmaları aslında çok önceleri başladı. Şirket 2016 yılında ilk olarak “Mastercard”ı dairelerin içinden çıkarıp, altlarına yerleştirdi.

Her iki logo değişikliğini yapan Pentagram’dan tasarım ortağı Michael Bierut, bu logoların bir günden ortaya çıkmadığını, logonun kullanımına uzun süre yatırım yapan şirketlerin ancak yazısız aşamaya geçebileceklerini ifade ediyor. (fortune.com/çev: Anahid Hazaryan) 

İlginizi Çekebilir

ABD’de Endeksler Yükselişle Açıldı

New York borsası, güne yükselişle başladı. Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,36 …