Yılın iş insanları 2017

Küresel piyasalar Fed sonrası yön arayışında

Piyasalar Fed'in faiz artırımı sonrasında karışık bir seyir izlerken, haftanın son işlem gününde haber ve veri akışının takip edileceği kaydediliyor.


  FOTOĞRAF: Shutterstock
17.03.2017
Küresel piyasalar Fed sonrası yön arayışında

 

 

 

ABD Merkez Bankasının (Fed) politika faizini 25 baz puan artırmasının ardından küresel piyasalarda görülen pozitif hava uzun sürmedi. Dün dolar endeksinde düşüşün devam etmesine karşın New York borsasında sınırlı da olsa satıcılı bir seyir izlendi. Dow jones endeksi yüzde 0,07 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,16 değer kaybederken, Nasdaq endeksi günü önceki kapanış seviyelerinden tamamladı.

Avrupa tarafında, dün İngiltere Merkez Bankasının (BoE) beklentiler doğrultusunda faizlerde ve varlık alım programında değişiklik yapmamasının ardından sterlin/dolar paritesi değer kazancını sürdürürken, avro/dolar paritesi de 1,0776 ile 6 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Asya tarafında, dolar/yen paritesindeki düşüşün negatif etkilediği Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,4 düşüşle tamamlarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,16 geriledi.

Dolar geriledi
Yurt içinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) beklentiler doğrultusunda politika faizini değiştirmemesine karşın Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını 75 baz puan artırmasının ardından dolar/TL hızlı düşüşünü ikinci güne taşıdı ve yüzde 1,42 azalışla günü 3,6244'ten tamamladı. Dolar/TL bugün bankalararası piyasanın açılışında da zayıf seyrini sürdürerek 3,6122'ye kadar geriledi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 BENZER HABERLER

2017 ihracatı 157.1 milyar dolar
 
Zeybekci'den enflasyonda nisan ayı beklentisi
 
Zeybekci: Ekonomimiz yüzde 6'nın üzerinde büyüme yakalayacak

Şirketlere kortizon iğnesi: KGF
 
Zeybekci: Domates yasağı kalkıyor
 
Ağbal: Bankaların faizi gözden geçireceğini düşünüyorum
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X