Anasayfa TÜRKİYE JP Morgan’dan fonlama krizi uyarısı
TÜRKİYE - 24 Temmuz 2018

JP Morgan’dan fonlama krizi uyarısı

JP Morgan, türk bankacılık sektörü için tavsiyesini 'ağırlığını azalt'a indirdi.

    JP Morgan, varlık kalitesinde daha da kötüleşmeye yol açabilecek  zorlu makro ortamı, kurdaki değer kaybı nedeniyle aşının sermayeleri, GSYH’da büyümennin sonucu olarak düşük karlılığı ve yüksek fonlama  maliyetlerini işaret ederek, Türk bankacılık sektörü için tavsiyesini  ‘ağırlığını azalt’a indirdi. 
     Döviz cinsinden kredi riski açıklamalarına bakıldığında, büyük  bankalar arasında riskli sektörler olan inşaat ve enerjide en çok  riskin YKB ve İş Bankası’nda olduğunu görüldüğünü belirten JP Morgan,  her iki bankanın da kreditörleri ile yeniden yapılandırma görüşmeleri  yaptığı haberleri çıkan Bereket Enerji’de riskleri bulunduğuna işaret  etti. 
    İkinci kümedeki bankaların göreceli olarak düşük sermaye tamponları,  zayıf karlılık ve düşük varlık kalitesi ile bir ekonomik yavaşlamaya  karşı en kırılgan bankalar olduklarını da savunan JP Morgan, diğer  taraftan QNB Finansbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Kuveyt  Finans Katılım Bankası için daha pozitif görüşlere sahip olduklarını  vurguladı. Garanti Bankası için tavsiyesini ‘nötr’e indiren Garanti,  Akbank için tavsiyesini ‘nötr’den ‘ağırlığını azalt’a çekti. Ziraat  Bankası için tavsiyesini ‘ağırlığını artır’dan ‘nötr’e düşüren JP Morgan, 
YKB için tavsiyesini ise ‘ağırlığını artırdan ‘ağırlığını azalt’a çekti.
    JP Morgan, Vakıfbank, Halkbank, TSKB ve İş Bankası için tavsiyelerini de ‘ağırlığını artır’dan ‘ağırlığını azalt’a düşürdü. 
    QNB Finansbank, Türkiye Finans ve Kuveyt Türk için tavsiyelerini  ‘nötr olarak devam ettiren JP Morgan, Albaraka Tükrk için tavsiyesini ise ‘ağırlığını artır’dan ‘ağırlığını azalt’a çekti.

İlginizi Çekebilir

JP Morgan: Erken gevşeme iyileşmeyi tersine çevirebilir

TÜİK’in bugün açıkladığı Aralık ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren JP Morgan, T…