JP Morgan, enflasyon beklentisini yükseltti

JP Morgan, Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti, faiz artırımı bekliyor.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
4.07.2018
JP Morgan, enflasyon beklentisini yükseltti

Haziran ayında enflasyonun beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesini değerlendiren JP Morgan, fiyatlama davranışlarındaki değişikliğin kendi yerini yıl sonu için enflasyon tahminini revize etmeye zorladığını bildirdi.
JP Morgan, "Haziran ayında fiyat artışlarının bir kısmı geçici arz eksikliğinden kaynaklansa ve büyük olasılıkla bunda geri dönüş yaşanacak olsa da, haziran verisi fiyatlama davranışlarında kötüleşmeyi gösterdi. Bu bizi yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 11,8'den 13,3'e revize etmeye zorluyor" ifadelerini kullandı.
JP Morgan, 2019 sonu için enflasyon tahminini ise yüzde 9,5 olarak korudu. Büyümede yavaşlama başlamış olsa da TCMB'nin hala kredibilitenin yeniden inşası için para politikasını sıkılaştırmaya ihtiyacı olduğunu belirten kurum, temmuz ayı PPK toplantısında 125 baz puan faiz artırımı beklediklerini vurguladı. JP Morgan, temmuzda yapılacak artırımdan sonra ise Mayıs 2019'a kadar faizlerin sabit tutulmasını beklediklerini de belirtti.
Yayınlanan raporda, Türk ekonomisi için 2018 büyüme tahmini yüzde 3,8'den yüzde 3,7'ye, 2019 büyüme tahmini de yüzde 3,2'den yüzde 2,8'e çekildi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Siemens, enerji sektöründe Blockchain kullanımını daha fazla destekleyecek
 
Yeni nesil bankacılık: Aktif Bank
 
QNET Bodrum ve İstanbul'da otel alıyor

Alacak yönetimi farkındalığı artıyor
 
Karadeniz'in bir numaralı aktarma üssü olmayı planlıyor
 
Oy verme süreci tamamen Blockchain’e taşınabilir mi?
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X