İzmir dünyada emlak fiyatları en çok artan şehirler arasında ikinci

Araştırmaya göre, Berlin'de emlak fiyatları geçen yıl 2016 yılına göre yüzde 20,5 gibi bir oranda artarak rekor kırdı.


HABER: REUTERS
  FOTOĞRAF: ARŞİV
17.04.2018
İzmir dünyada emlak fiyatları en çok artan şehirler arasında ikinci

Knight Frank Global Residential Cities İndeksi’nin araştırmasına göre, Almanya’nın başkenti Berlin’de emlak fiyatları geçen yıl 2016 yılına göre yüzde 20,5 gibi baş döndürücü bir oranda artarak rekor kırdı.
Berlin’in istikrarlı ekonomisi, güçlü nüfus artışı, rekor düzeydeki istihdam ve uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisinin bu artışta rol oynadığına dikkat çekiliyor.
Dünyada 150 kentteki fiyatları değerlendiren indeks, 2017 yılında bu alanda global artışın ortalama yüzde 4,5 olduğunu belirledi; bu oran bir önceki yıl ortalama yüzde 7’ydi.
Raporda ilk kez Alman kentleri yer alıyor. Berlin dışında Hamburg’ta konut fiyatları yüzde 14,1, Münih’te yüzde 13,8, Frankfurt’ta ise yüzde 13,4 oranında artış kaydetti.
Öte yandan, raporun Türkiye açısından en dikkat çeken noktası ise İzmir’in konut fiyatları en çok artan şehirler arasında küresel ligde ikinci sırada yer alması; buna göre İzmir’de emlak fiyatları geçen yıl yüzde 18,5 oranında artış kaydetti. Türkiye’de yakın zamanda, orta üst segmentin kalabalıklaşan ve yaşam kalitesi her geçen gün bozulan İstanbul’u bırakıp İzmir’e taşınmasının bu kentteki emlak fiyatlarında önemli bir artışa yol açtığına dikkat çekiliyor.
Emlak denilince aklan gelen belli başlı yerlerden olan Londra’da ise fiyatlar durgun bir seyir izledi. Londra’da konut fiyatları yalnızca yüzde 2 oranında arttı.
İşte 2017’de dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı kentler
  1. Berlin                  %20.5
  2. İzmir                    %18.5
  3. Reykjavik            %16.6
  4. Vancouver           %16
  5. Budapeşte           %15.5
  6. Hong Kong          %14.8
  7. Hamburg             %14.1
  8. Münih                  %13.8
  9. Rotterdam           %13.4
  10. Frankfurt             %13.4HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

AB, Rusya'ya ekonomik yaptırımları uzattı
 
OPEC üretimin 1,2 milyon varil kısılması konusunda anlaştı
 
OPEC merakla beklenen kararını açıkladı

Katar, OPEC'ten ayrılıyor
 
Rusya, Ukrayna'nın limanlarını kapatıyor
 
Rusya'ya sınır ötesi e-ticaret kapısı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X