Anasayfa TÜRKİYE İzmir dünyada emlak fiyatları en çok artan şehirler arasında ikinci
TÜRKİYE - 17 Nisan 2018

İzmir dünyada emlak fiyatları en çok artan şehirler arasında ikinci

Araştırmaya göre, Berlin'de emlak fiyatları geçen yıl 2016 yılına göre yüzde 20,5 gibi bir oranda artarak rekor kırdı.

Knight Frank Global Residential Cities İndeksi’nin araştırmasına göre, Almanya’nın başkenti Berlin’de emlak fiyatları geçen yıl 2016 yılına göre yüzde 20,5 gibi baş döndürücü bir oranda artarak rekor kırdı.
Berlin’in istikrarlı ekonomisi, güçlü nüfus artışı, rekor düzeydeki istihdam ve uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisinin bu artışta rol oynadığına dikkat çekiliyor.
Dünyada 150 kentteki fiyatları değerlendiren indeks, 2017 yılında bu alanda global artışın ortalama yüzde 4,5 olduğunu belirledi; bu oran bir önceki yıl ortalama yüzde 7’ydi.
Raporda ilk kez Alman kentleri yer alıyor. Berlin dışında Hamburg’ta konut fiyatları yüzde 14,1, Münih’te yüzde 13,8, Frankfurt’ta ise yüzde 13,4 oranında artış kaydetti.
Öte yandan, raporun Türkiye açısından en dikkat çeken noktası ise İzmir’in konut fiyatları en çok artan şehirler arasında küresel ligde ikinci sırada yer alması; buna göre İzmir’de emlak fiyatları geçen yıl yüzde 18,5 oranında artış kaydetti. Türkiye’de yakın zamanda, orta üst segmentin kalabalıklaşan ve yaşam kalitesi her geçen gün bozulan İstanbul’u bırakıp İzmir’e taşınmasının bu kentteki emlak fiyatlarında önemli bir artışa yol açtığına dikkat çekiliyor.
Emlak denilince aklan gelen belli başlı yerlerden olan Londra’da ise fiyatlar durgun bir seyir izledi. Londra’da konut fiyatları yalnızca yüzde 2 oranında arttı.
İşte 2017’de dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı kentler

  1. Berlin                  %20.5
  2. İzmir                    %18.5
  3. Reykjavik            %16.6
  4. Vancouver           %16
  5. Budapeşte           %15.5
  6. Hong Kong          %14.8
  7. Hamburg             %14.1
  8. Münih                  %13.8
  9. Rotterdam           %13.4
  10. Frankfurt             %13.4

İlginizi Çekebilir

Asya Paraları Faiz İndirimleriyle Yükseldi

Merkez Bankaları’nın ekonomik büyümeyi desteklemek için faiz indirmesi para birimler…