Anasayfa TÜRKİYE ‘İşsizlikte 0,4 puan artışı sadece rakamsal’
TÜRKİYE - 16 Nisan 2018

‘İşsizlikte 0,4 puan artışı sadece rakamsal’

Başbakan Yıldırım, işsizlikte 2018'e, bir önceki yıla göre daha iyi başlandığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, yurt içi piyasalarda yaşanan hareketlere ilişkin, “Gerekli tedbirleri almak gerekiyorsa, onları da alacağız” dedi.
Ocak ayı işsizlik rakamlarını da değerlendiren Yıldırım, “Aralık ayı yüzde 10,4’tü şimdi 0,4’lük artış var diyorlar” şeklinde konuşan Yıldırım, “İşsizlikte artış var diyorlar. Doğru, rakama bakınca öyle. Bu doğru ama bu veriler hep bir yıl önceki aynı döneme göre kıyaslanır. O zaman baktığımızda 2017 Ocak’ta yüzde 13’müş. Yani yüzde 2,2 işsizlikte düşüş var. 2017’den 2018’e daha iyi şartlarda girdiğimizi gösteriyor” dedi.
Yıldırım, bazı küresel ve bölgesel riskleri fırsat bilenlerin Türkiye ekonomisi üzerinde spekülasyon yapma hamleleri olduğunu dile getirerek, “Bunun farkındayız. Ekonomi yönetimimiz ve Merkez Bankası gündemine hakimdir. Ekonomimiz birçok bizim gibi olan ülkeden hatta bazı gelişmiş ülkelerden de iyi durumda. Bunun bir gerçekliği yok, tamamen piyasa düzenini bozmaya gayret çabaları. Bu zaman kadar bunları def ettik, bundan sonra da böyle olacak. Gerekli tedbirleri almak gerekiyorsa, onları da alacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir

İşsizlik Ekim ayında %11.6’ya yükseldi

İşsizlik oranı, Ekim 2018’de bir önceki yılın aynı ayına göre 1.3 puan artarak yüzde…