Anasayfa TÜRKİYE İşgücü maliyeti endeksi yüzde 1.6 arttı
TÜRKİYE - 5 Eylül 2014

İşgücü maliyeti endeksi yüzde 1.6 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3,5, inşaat sektöründe yüzde 2,2 ve hizmet sektöründe yüzde 0,3 arttı.
 
Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2014 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 3,3 ve inşaat sektöründe yüzde 2,8 olarak gerçekleşirken, hizmet sektöründe değişim yaşanmadı.
 
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 4,3 ile bilgi ve iletişim sektöründe gerçekleşti.

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 arttı. Endeks değerleri; sanayi sektöründe yüzde 5,3, inşaat sektöründe yüzde 2,8 artarken, hizmet sektöründe yüzde 0,2 geriledi.
 
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en büyük değişim yüzde 16,2 azalış ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleşti.
 
 

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası’ndan likitide hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çe…