Anasayfa TÜRKİYE İş Bankası’ndan 912 milyon lira kar
TÜRKİYE - 5 Mayıs 2015

İş Bankası’ndan 912 milyon lira kar

Türkiye İş Bankası’nın toplam kredileri yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,1 artışla 165 milyar 355 milyon TL'ye ulaşırken, karı 912 milyon lira oldu.

Türkiye İş Bankası’nın toplam kredileri yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,1 artışla 165 milyar 355 milyon TL’ye ulaşırken, bankanın 2015 yılının ilk 3 aylık dönemindeki net kârı 912 milyon TL oldu.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılın ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bankamız sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda 2015 yılının ilk çeyreğinde aktif büyüklüğünü 252 milyar 931 milyon TL düzeyine yükseltmiş ve yılın bu döneminde de aktif büyüklüğü açısından özel bankalar arasındaki lider konumunu muhafaza etmiştir” dedi.

Bankanın kuruluşundan bugüne ülke ekonomisine sağladığı güçlü desteği cari dönemde de sürdürdüğünü belirten Bali, şunları kaydetti: “2015 yılının ilk çeyreği itibarıyla, yüzde 73’ü ticari kredilerden oluşan nakdi kredilerimizin bilançomuz içerisindeki payı yüzde 65,4’e ulaşmıştır. Aynı dönemde bankamızın nakdi ve gayrinakdi kredileri ile ekonomiye sağladığı toplam kaynak tutarı 212 milyar TL’yi aşmıştır. Kaynaklarının tahsisinde verimliliği gözeten ve sorunsuz büyümeyi ilke edinen İş Bankası’nın sorunlu kredilerinin toplam kredilere oranı ise bu dönemde değişmeyerek sektör ortalamasının oldukça altında seyretmeye devam etmiştir.”

Adnan Bali, ulaşılması en kolay banka olma hedefi ile şube ağının yanı sıra, dijital bankacılık kanallarını ve zengin ürün yelpazesini sürekli genişlettiklerini, önceki yıl sonuna göre yüzde 8,1 oranında artışla 144,4 milyar TL’ye ulaşan toplam mevduat hacmi ile tasarruf sahiplerinin öncelikle tercih ettiği banka olmaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Fon kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve vade yapısının uzatılması yaklaşımı çerçevesinde mevduat dışı kaynakları da etkin biçimde kullanan bankamız, yılın ilk üç aylık döneminde yurtiçi ve uluslararası piyasalarda yaklaşık 4 milyar TL tutarında menkul kıymet ihracı gerçekleştirdi” dedi.

Dünya genelinde ekonomik aktivitedeki ivme kaybının ve küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların yarattığı olumsuz koşulların ülkemizi de etkilemesine rağmen İş Bankası’nın sorunsuz büyümenin yanı sıra kârlılıktan da ödün vermeyerek, yılın ilk üç ayında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,9 oranında artışla 912 milyon TL net kâr elde ettiğini belirten Bali; güçlü mali yapısını koruyan bankanın özkaynak büyüklüğünün ilk çeyrek sonu itibarıyla 28,5 milyar TL düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

Adnan Bali, “Bankamız, 90 yıldır olduğu gibi bundan sonra da en iyi şekilde hizmet sunma ve katma değer yaratma gayretini her zamanki kararlılıkla sürdürecek, milli bankacılığın önderliğini üstlenmeye ve Türkiye’de en çok güven duyulan müesseselerden biri olmaya devam edecektir” dedi.

İlginizi Çekebilir

İş Bankası’ndan ihracatçıya döviz kredisi kampanyası

Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisini destekleme anlayışı doğrultusunda, “İhracat Döviz Kre…