Anasayfa TÜRKİYE FT: Türkiye’nin Işid sorunu Batı’nınkine göre daha büyük
TÜRKİYE - 5 Eylül 2014

FT: Türkiye’nin Işid sorunu Batı’nınkine göre daha büyük

Financial Times, Türkiye’nin Işid nedeniyle karşı karşıya olduğu problemlerin Batı’nınkilere kıyasla çok daha büyük olduğunu yazdı.

Financial Times, Türkiye’nin İslamcı militanlara yönelik Suriye sınırında önlemlerini artırmasına rağmen Işid nedeniyle karşı karşıya olduğu problemlerin Batı’nınkilere kıyasla çok daha büyük olduğunu yazdı.
 
BBC Türkçe’ye göre, gazetede dün yer alan bir haberde Türkiye’nin Işid’e para akışını ve militanların sınır geçişlerini engellemek için Suriye sınırındaki kontrolünü sıklaştırdığı belirtmişti.

Financial Times’ın Türkiye muhabiri Daniel Dombey öncekini takip eden bu haberinde, hem Gaziantep’in Kilis ilçesinde daha önceden Suriye’ye giden savaşçıların sınırı geçmesine yardımcı olan biriyle hem de Londra merkezli bir düşünce kuruluşunun Türkiye uzmanlarıyla görüştü.

Kilis’te Mahmut adlı kişi gazeteye, bir dönem sınırı geçmelerine yardımcı olduğunu söylediği militanlarla ilgili şöyle konuştu: “Birçok Britanyalı geldi. Fransız da geldi. İkili, üçlü olarak geldiler. Türkçe konuşmuyorlardı, Arapça konuşmuyorlardı.”

İki ABD’li gazetecinin Işid tarafından başları kesilerek öldürülmelerinin ardından Batı’da bu savaşçıların geri dönüp başkalarını radikalleştirmeleri ya da terör eylemlerinde bulunmaları korkusunun daha fazla gündemleşmesinden bahsedilen haberde, bununla birlikte Işid’in Batı’ya yönelik tehdidinin Türkiye’yle karşılaştırıldığında solda sıfır kaldığı belirtiliyor.

Haberde bu durumun nedeni şöyle açıklanıyor: “Radikaller sadece çok yakında bulunuyor değiller –Kilis’ten sadece 20-30 km uzakta- ayrıca yüksek mevkideki diplomatların da bulunduğu 49 Türk rehineyi ellerinde tutuyorlar ve genç Türk üyeleri kendilerine çekiyorlar.”

Londra merkezli düşünce kuruluşu Royal United Services Institute’un Türkiye uzmanı Aron Stein, Türkiye ve Ürdün’ün Suriye ve Irak’ın dışarısında, Işid tehlikesiyle en fazla karşı karşıya olan ülkeler olduğunu söyledi.
Stein “ABD ve Batı’nın Türkiye’den Işid’e karşı daha fazlasını yapmasını istediğini, bununla misilleme risklerinin arttığını” belirtti.
 
“Işid Türkiye’den üye kazanıyor”
Haberde Türk Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın “ABD’nin geçen ay Işid’e karşı düzenlediği hava saldırısında Türkiye’nin herhangi bir desteği olmadığı ve 49 Türk rehinenin Işid’in elinde bulunması nedeniyle farklı bir şey yapabilmenin mümkün olmadığı” yönündeki sözleri de hatırlatıldı.

FT, Türk yetkililerin Işid’in Türkiye içinden adam kazandığını bildiğini, resmi rakamlara göre bu sayının 400-500 civarında olduğunu ancak bazı yabancı diplomatların bu sayının birkaç bin olduğunu tahmin ettiğini yazdı.

Stein, Işid’in Suriye ve Irak’ta Kürt güçleriyle büyük çarpışmalara girmesine rağmen Türkiye’de yaşayan Kürtler arasında da adam kazandığını söyledi.

Stein ayrıca, Işid’in çok büyük bir tehlike arz etmesi nedeniyle Türkiye’nin PKK’lıların Irak ve Suriye’de cihatçılarla savaşmak için sınırı geçmelerini durdurmak için az şey yaptığını belirtti.

Haberde düşünce kuruluşu EDAM’ın (Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi) son dönemde hazırladığı bir rapordan da bahsediyor ve raporun Işid’in Türkiye’de açık olarak para topladığına dair kaygıları artırdığı ifade ediliyor.

Dombey haberin sonlarında, rehinelerine yönelik tehdit karşısında dikkatli olan Ankara’nın zor bir durumda olduğunu yazıyor.

Haber, Kilis’teki Mahmut adlı kişinin sözleriyle sona eriyor: “Türkiye onların bu kadar kötü olduğunu bilmiyordu. Türkiye Işid’in gerçek yüzünü bilmiyordu.”

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası’ndan likitide hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çe…