Yılın iş insanları 2016

Fortune Türkiye'nin 'Yılın iş insanları' listesi, yeni hedefler ve yatırımlarla perfomansını artıran şirketlerin güçlü isimlerini bir araya getirdi.


1 | 21
 
Bu yıl beşincisini yayımladığımız “Yılın İş İnsanları” listesini hazırlarken 2016’da yaşanan ekonomik ve siyasi olaylara rağmen şirketinin performansını artıran, yeni yatırım hedeflerini ve planlarını aksatmadan sürdüren, iş dünyasının başarılı isimleri radarımızdaydı. Listede yer alan liderler, stratejik hamleleriyle dikkat çekenler oldu. “Yılın İş İnsanları” listesini hazırlarken şirketlerin bilanço performansı, yatırımlar, stratejik satın almalar ve kazançlı şirket satışları titizlikle incelendi. Şirketlerin sektördeki pazar payı ve etkisi, müşteri tabanı, stratejik girişimler gibi bilanço dışı göstergeler göz önünde bulunduruldu. İşte ekonomiye katma değer sağlayan ve başarılı işlere imza atan, yılın en başarılı 20 iş insanı…

2 | 21
 
1- MUSTAFA KOÇ KOÇ HOLDİNG ESKİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
1- MUSTAFA KOÇ KOÇ HOLDİNG ESKİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Koç Holding, 2016 yılının dokuz ayında 49,8 milyar TL konsolide ciro, 2,4 milyar TL ana ortaklık payı net dönem kârı elde etti. Aynı dönemde 24 bin kişiye ek istihdam sağladı ve çalışan sayısını 97 bine ulaştırdı.
21 Ocak 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç, “Yılın İş İnsanları” - 2016 listesinin bu sene onursal birincisi. Mustafa Koç, 1986-1989 yılları arasında ilk iş deneyimini Kofisa Trading Co.’da Cenevre Satış Müdürü olarak yaşadı. “İşi işte öğrenmek” deyiminin karşılığını bire bir yaşayarak veren Koç, Koç Topluluğu’nun büyük bir dönüşümün eşiğinde olduğu dönemde, Ram Dış Ticaret’te satış müdürlüğü görevini üstlendi. Takvimler 1992 yılını gösterdiğinde, Koç için yönetim kurulu başkanlığına kadar yükseleceği Koç Holding günleri de başladı. 2001’de Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, 2002’de de Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu. Hem Koç Topluluğu hem Koç Ailesi için 2003 yılı birçok açıdan milat oldu. Rahmi Koç, görevini kendi deyimiyle “zevkle ve keyifle” holding için önemli büyüme dönemini başlatacak Mustafa Koç’a devretti. Böylece 4 Nisan 2003’te Koç Holding’in yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç oldu. Görevde bulunduğu 13 yıllık sürede Koç Topluluğu yalnızca rakipleri ile arayı açmakla kalmadı, dünya devleri arasına da adını yazdırmayı başardı. İş hayatı boyunca birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan ve sayısız ödüle layık görülen Koç’un hayatında hayırseverlik anlayışı da önemli bir yer tuttu.
30 yıl amatör olarak ilgilendiği fotoğrafçılık, Afrika gezisinden sonra vahşi yaşam fotoğrafları çekme tutkusuna dönüştü. Koç, Afrika’da çektiği fotoğrafların yer aldığı “Karşılaşmalar” adlı ilk profesyonel sergisini açmak için dört yıl boyunca en az 3 bin kare fotoğraf çekti. 21 Ocak’ta geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Koç’u çalışanları, “Mavi gözlü güler yüzlü patron” diye uğurladı. Koç’un “Anı yakalamak, hayatın anlardan ibaret olduğunu gösteriyor. Ne olacağımızı bilmiyoruz, bu yüzden de her anımız çok kıymetli” sözü hafızalarda yer etti. 

 

3 | 21
 
2- AHMET NAZİF ZORLU ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
2- AHMET NAZİF ZORLU ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
25 yaşında büyük kararlar alıp, yatırımlar yaptı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, tam bir hızlı balık örneği. İlk göz ağrısı tekstilde, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı oldu. Vestel ile yarattığı teknoloji gücüyle, en büyük ihracatçılardan biri haline geldi. Enerjideki yatırımları, global rekabet gücünü artırdı. Her yıl ortalama 500 milyon dolar yatırım yapan holdingin stratejisini Zorlu, “hızlı olmak” olarak açıklıyor ve “Rekabet ortamında atı alan Üsküdar’ı geçer” diyor. İnovatif ürünler, akıllı yaşam konseptleri, yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları, “Fortune Yılın İş İnsanları” – 2016 listesinde ikinci sırada yer alan A. Nazif Zorlu’nun hızına endeksli büyüyor.       

4 | 21
 
3- GÜLER SABANCI SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
3- GÜLER SABANCI SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Fortune’un “En Güçlü İş Kadınları – Uluslararası” listesinde 2016’da yedinci sırada yer alan Sabancı, bu listenin “deyim yerindeyse” gediklisi. Sabancı’nın yönetimindeki holdingin 2016 yılının ilk dokuz ayında konsolide satışları 25 milyar 551 milyon TL oldu. Konsolide net kâr, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttı ve 1 milyar 890 milyon TL’ye yükseldi. Aynı dönemde Sabancı Holding toplam 3 milyar TL yatırım yaptı. 2016 yılı içinde, topluluğun en önemli yatırım alanlarından enerjide önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye’nin özel sektör tarafından inşa edilen en büyük linyit santrali olan, ileri teknolojili Tufanbeyli Santrali’nin açılışı gerçekleştirildi. Enerjisa ile 2016’da işletmeye alınan bin 139 megavat kurulu güç ile toplam güç 3 bin 536 megavata ulaştı. Temsa Aselsan 2016’da Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli otobüsünü üretti. Kordsa Global ile Sabancı Üniversitesi’nin aynı çatı altında buluştuğu ve sanayi-üniversite işbirliğinde bir ilk olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi 2016’da hizmete girdi. Güler Sabancı tam bir klasik müzik tutkunu. KSS projeleri ve eğitim konuları ise gündeminde önemli yere sahip. 

 

5 | 21
 
4- HÜSNÜ ÖZYEĞİN FİBA GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
4- HÜSNÜ ÖZYEĞİN FİBA GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Özyeğin, 1987 yılında kurduğu Fiba Grubu’nu ulusal ve uluslararası piyasalara açtı. Grubu, finans ve finans dışı alanlarda faaliyet gösteren, marka değeri yüksek iştiraklerden oluşan yatırım portföyüne dönüştürdü. Bankacılık, leasing, faktoring, sigortacılık ve finans dışı yatırımların dışında, perakende, gayrimenkul, yenilenebilir enerji ve otel yatırımlarına ağırlık verdi. Özyeğin, Fiba Grubu’nun farklı sektörlerde büyümesini sağladı. 2002’de kurduğu Fiba Sigorta’yı 2010’da 485 milyon TL’ye Japonlara satan Özyeğin, 2006'da Finansbank’ın yüzde 46’sını Yunan NBG’ye 2,7 milyar dolara sattı. 2013 yılında Fibahayat’ı kurarak sigorta sektörüne geri döndü. 2016 yılında Alman sigorta devi ERGO’nun Türkiye’deki şirketinin emeklilik ve hayat birimlerini satın aldı. Özyeğin bulunduğu sektörlerin dışında hayırsever yönüyle de iş dünyasında farklılık yaratıyor. 1990 yılında kurulan Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunuyor. Vakıfla 12 bin öğrenciye burs sağladı. Özyeğin, Rusya’dan Romanya’ya, Çin’den Hollanda’ya 12 ülkede 20 binden fazla çalışanıyla yatırımlara hız kesmeden devam ediyor.

6 | 21
 
5- MURAT ÜLKER YILDIZ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
5- MURAT ÜLKER YILDIZ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Murat Ülker, Yıldız Holding adına dört kıtada 4 milyar tüketicinin yaşadığı coğrafyada yer alan ürünleriyle, önemli stratejilere kaptanlık ediyor. 2016 yılı ocak ayında şirket esas işi olan bisküvi, çikolata ve şekerleme işlerini Pladis adıyla tek bir global şirket altında birleştirdi. Ülker, Godiva, United Biscuits ve Demet’s şirketlerinin ve markalarının toplam 350 yılı aşkın tecrübelerini bir araya getiren Pladis 26 bin çalışan, 13 ülkede 36 fabrika ile geniş bir operasyon hacmine sahip. Grubun 2015 sonu itibariyle brüt cirosu 5,2 milyar dolar. Alanında en hızlı büyüyen şirket olma hedefi ile global arenada yoluna devam eden Pladis, zengin ürün portföyünü global markaları Ülker, McVities ve Godiva çatısı altında farklı pazarlarda sunuyor, operasyonlarını genişletiyor. Murat Ülker, yelken sporuyla ilgileniyor, seyahat etmeyi seviyor, sosyal medyayı etkin kullanıyor. Hat ve modern resim de dahil olmak üzere geniş bir sanat koleksiyonu var.

 

7 | 21
 
6- GALİP AYKAÇ BİM İCRA KURULU ÜYESİ-COO
6- GALİP AYKAÇ BİM İCRA KURULU ÜYESİ-COO
Fortune 500 Türkiye listesinde ilk 10’a yerleşen ve perakendede başarılara imza atan BİM’in stratejilerindeki en önemli isimlerden biri Aykaç. 2015 yılının üçüncü çeyreğini 169 milyon TL kâr ile kapatan BİM bu sene aynı dönemde kârlılığını yüzde 2’ye yakın  oranda artırdı ve 172 milyon TL kâr seviyesini yakaladı. Dokuz aylık net kârı 478 milyon TL oldu. Geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde toplam 442 milyon TL kâr etmişti. Şirketin kârındaki artış oranı yüzde 8 seviyesinde oldu. BİM’in toplam satışları da geçen seneye göre artış gösterdi. 2015 yılının ilk 9 ayında 4,5 milyar TL’ye yaklaşan satış rakamını yakalayan BİM, bu sene aynı dönemde 5 milyar TL sınırını aştı. İş modeliyle sektörde farklılık yaratan BİM, Deloitte’un hazırladığı “2016 Perakende Sektörünün Küresel Güçleri Raporu”nda 153’üncü sırada yer aldı. Ayrıca küresel perakendeciler arasında en hızlı büyüyen 21. perakendeci oldu. 31 bin kişiye istihdam sağlayan BİM, insan kaynağına büyük önem veriyor. 2015’te yatırım yapılan ve en fazla büyüme kaydedilen ülkelerin başını Mısır ve Fas çekti. Farklı ülkelere giriş arayışı devam ediyor. Aykaç, önümüzdeki dönemde istikrarlı büyümesini sürdürecek gibi görünen BİM’in hedeflerini, “kamuya kaynak sağlamak, istihdama katkıda bulunmak, perakende sektörünün büyümesine öncülük eden lider kuruluş olmak” olarak açıklıyor. 

8 | 21
 
7- ERSİN ÖZİNCE TÜRKİYE İŞ BANKASI VE TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
7- ERSİN ÖZİNCE TÜRKİYE İŞ BANKASI VE TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
92’nci kuruluş yıldönümünü kutlayan İş Bankası’nın aktif büyüklüğü yılın ilk dokuz ayında yıl sonuna göre yüzde 6,2 artarak 292,9 milyar TL oldu. Bu dönemde bankanın net kârı 3,3 milyar TL seviyesine ulaştı. Özkaynak büyüklüğü 35 milyar TL’yi aştı. İş Bankası Grubu’nun konsolide aktif büyüklüğü ise 350,1 milyar TL’ye ulaşırken; nakdi kredileri önceki yılsonuna göre yüzde 7 artarak, 207,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı, yakın coğrafyada jeopolitik risklerin arttığı ve söz konusu gelişmelerden Türkiye’nin etkilendiği dönemde, Özince, İş Bankası’nın kaynaklarının ülke ekonomisine katkısını önde tutan stratejilere ağırlık verdi. Bankanın Eylül 2016 itibariyle takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı, geçmiş dönemlerde olduğu gibi sektör ortalamasının altında, yüzde 2,6 gibi düşük bir seviyede gerçekleşti. Türk bankaları içerisinde en üst sırada yer alan İş Bankası, yüzde 15,8 oranında gerçekleşen sermaye yeterliliği rasyosu ile güçlü mali yapısını korudu. Özince, bankanın stratejilerini sağlıklı büyüme ve sürdürülebilir kârlılık ekseninde yürütürken, yenilikçi finansal ürün ve hizmetleriyle hem yurtiçinde hem de yurtdışında öncü olmaya devam ediyor.

 

9 | 21
 
8- LUCIEN ARKAS ARKAS HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
8- LUCIEN ARKAS  ARKAS HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
65 şirketle 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Arkas’ın 24 ülkede 60 uluslararası ofisi bulunuyor. Son olarak Batı Afrika’da, Nijerya ve Gana’da ofis açtı. Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip. Son bir yılda alınan gemi sayısı 12. Ayrıca 46 konteyner gemisi ve beş yakıt ikmal tankeri mevcut. Arkas, yatırım planlarında Anadolu’ya odaklandı. Marmaray ile bağlantılı kara limanları oluşturacak. İlk proje Kartepe’de Duisport Group ortaklığıyla gerçekleştirilen, 260 bin metrekarelik intermodal lojistik merkezi. Sektördeki tüm şirketlerin kullanımına açık olacak merkezden, Asya ile Avrupa, Avrupa ile Balkan ve Orta Asya (CIS) ülkeleri arasında taşıma yapılacak. Arkas, demiryolu serbestleşme kanununun netleşmesiyle, lokomotif yatırımına adım atacak. 2017’de İstanbul Ambarlı Liman Tesisleri’nin mevcut kapasitesi, 2,3 milyon TEU’ya çıkacak. Limancılık faaliyetleri kapsamında Arkas bir de yeni yatırım gerçekleştirdi. İtalya’nın La Spezia kentindeki Terminal Del Golfo Limanı ile ortak oldu. Ayrıca Türkiye’nin ilk otomotiv ihtisas limanı Autoport’un da sahibi. Farklı iş kollarında dikkat çeken Arkas, İzmir’e Arkas Spor Kulübü, Arkas Sanat Merkezi ve Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ni kazandırdı. Arkas Trio ile klasik batı müziğinin tanınması için çalışıyor. 76 yıllık zeytinyağı markası Kristal’in ve LA Şarapları’nın sahibi. Eğitimde Orion Vakfı’na bağlı Piri Reis İlköğretim Okulları, Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı kanalıyla gençleri donanımlı bireyler olarak hayata hazırlıyor.

10 | 21
 
9- İBRAHİM ÇEÇEN IC HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
9- İBRAHİM ÇEÇEN IC HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
1969’da Ankara’da İçtaş’ı kurarak kamunun inşaat ihalelerine katılarak iş dünyasına girdi. Turizm, otelcilik, enerji, hava ve deniz limanları işletmeciliği ve sanayi sektörlerinde büyüdü. Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projelerini üstlendi. IC Holding bünyesindeki grupların yurt içerisinde inşaat ve işletmesini gerçekleştirdikleri İstanbul’un en büyük beş beş yıldızlı otel ve kongre merkezi olan Bomonti Hilton, Antalya Havalimanı, Çeşme Marina gibi projelere imza attı. Çeçen’in yurtdışında ortaklarıyla beraber tamamladığı Pulkova-St. Petersburg Havalimanı ve St. Petersburg Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu Projesi, Rusya’nın son yıllarda ihale ettiği en büyük proje. 2014’te özelleştirme işlemlerinden birinin tamamlanmasına liderlik ederek Yeniköy ve Kemerköy santrallerini devraldı. Bu santralleri besleyen maden sahalarının işletme hakkının da alınmasıyla 30 yıllık yakıt tedariki için yeterli rezervin temin edilmesi sağlandı. 2015 yılında 140,6 megavatlık Bağıştaş Hidroelektrik Santrali’nin işletmeye girmesi ile yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı büyüme stratejisiyle ilerledi. 

 

11 | 21
 
10- CEM BOYNER BOYNER GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO’SU
10- CEM BOYNER BOYNER GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO’SU
2015 yılını 3,8 milyar TL ciroyla kapatan Boyner Grup 2016’da da büyümesini sürdürdü. Perakende satışları, 2016 yılının ilk 9 ayında, 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 4,4 artışla 2 milyar 411 milyon TL’ye ulaştı. Tekstil ve hazır giyim üretiminden elde ettiği ciro, 2016 yılının ilk 9 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 azaldı ve 179 milyon TL’ye düştü. Grubun konsolide cirosu, zayıf piyasa koşullarına rağmen 2016 yılının ilk 9 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 oranında arttı. Gıda ve elektronik dışı perakendede Türkiye’nin halka açık en büyük grubu olan Boyner Grup’un 500’ün üzerinde mağazası bulunuyor. Grubun yeni çok katlı mağazacılık markası Wepublic ilk mağazasını eylülde Akmerkez’de açtı. Eğlenceyle alışverişi birleştiren ve dört katlı kaydırağıyla hızla tanınan Wepublic ile 100’den fazla yeni markayı ilk kez Türkiye’ye getirdi. Grubun 2015’teki yeni icadı Hopi 2016’da 4 milyon üyeye ulaştı. Üyelerine 230 milyon TL değerinde Paracık kullandıran Hopi üzerinden geçen toplam alışveriş hacmi ise 2,5 milyar TL’yi aştı. 17 milyonun üzerinde kayıtlı müşterisi olan grubun internet satışları, toplam gelirlerin yüzde 13’üne yaklaşırken bu satışların yüzde 50’si mobil cihazlar üzerinden yapıldı. Boyner Grup öncülüğünde kurulan yeni sosyal girişimcilik platformu “Buluşum” ise 2016 yılında topluma fayda sağlayacak yenilikçi projelere destek sunmaya başladı

12 | 21
 
11- FUAT TOSYALI TOSYALI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
11- FUAT TOSYALI TOSYALI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Türkiye’nin global çelikçisi. Üç farklı kıtada yatırımları olan Tosyalı Holding, 15 iştiraki ve 20 tesisiyle geniş bir operasyonda faaliyetlerini sürdürüyor. 2014’te 600 milyon dolar ihracat ve 3 milyar dolar ciroya ulaşan grup, 2015’te 3,5 milyar dolar ciroyu yakaladı. Bu yılsonu hedefi ise 4 milyar dolar ciro ve 850 milyon doların üzerinde ihracat. 2023 yılında ise 1,5 milyar doların üzerinde ihracat hacmine ulaşmayı amaçlıyor. Japonya’nın lider şirketlerinden Toyo Kohan ortaklığıyla yapılan Tosyalı Toyo Çelik A.Ş yurt dışı yatırımları arasında. 500 milyon doları bulan yatırımla Türkiye’ye 300 milyon dolarlık ek ihracat girdisi sağlanacak. Cezayir tesislerinin 1,3 milyar dolarlık yatırımıyla da grubun Cezayir’de yaptığı toplam yatırım 2 milyar doları bulacak. Günlük 3 bin 500 ton olan inşaat demiri üretimi 12 bin tona yükselecek. Grubun enerji şirketinin bu yılki yatırım hedefi ise 1,7 milyar dolar. Çalışan sayısında ise üç yıl içinde 10 bin kişi hedefleniyor.

 

13 | 21
 
12- BÜLENT ECZACIBAŞI ECZACIBAŞI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
12- BÜLENT ECZACIBAŞI ECZACIBAŞI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Bülent Eczacıbaşı, beşi yabancı ortaklı 49 kuruluşu, 13 binin üzerinde çalışanı ve 2015’te gerçekleşen 8,4 milyar TL ciro ile Türkiye’nin önde gelen sanayi topluluklarından birine liderlik ediyor. 2016 yılında Eczacıbaşı-Monrol, Ar-Ge ve ileri teknoloji firması olarak moleküler tıp konusunda araştırma, geliştirme, inovasyon ve üretim faaliyetleri yürüten Mol-Image’ı satın alarak, nükleer tıp alanındaki hedefleri doğrultusunda adım attı. Söz konusu satın alma ile Eczacıbaşı-Monrol’un halen kullandığı bazı ilaç etken hammaddeleri ve sarf malzemeleri ile ilerleyen dönemler için planladığı yeni ürünlerin de, Mol-Image tarafından Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’deki iyi üretim koşullarına uygun ortamda geliştirilmesi ve üretilmesi planlanıyor. Eczacıbaşı İlaç’ın 2016 yılı 9 aylık konsolide net dönem kârı 138 milyon 264 bin TL oldu. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, 1 milyar euro’luk büyüklükle global pazarda sekizinci sırada yer alıyor. Sporda başarılı yükselişini sürdüren Eczacıbaşı VitrA takımı ise, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda zafere ulaşarak, Dünya Şampiyonluğu’nu üst üste ikinci kez kazandı. Eczacıbaşı’nın vazgeçemedikleri, seyahat etmek, fotoğraf çekmek ve binicilik.

14 | 21
 
13- ERDAL AKSOY TURCAS PETROL VE AKSOY HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
13- ERDAL AKSOY TURCAS PETROL VE AKSOY HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Aksoy Holding ve hakim ortağı olduğu Turcas, 2016 yılında kârlılığını artırdı. Turcas’ın petrol alanındaki ortaklığı Shell & Turcas Petrol A.Ş. akaryakıt sektöründeki büyümesi sayesinde 21 milyon TL net kâr elde etti.. Enerji alanındaki ortaklığı RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Denizli’de faaliyet gösteren doğalgaz çevrim santrali ise net satışlarını sektör ortalamasının üzerinde artırmayı başardı. Turcas, uzun vadeli portföy çeşitlendirme stratejisi kapsamında yöneldiği yenilenebilir enerji yatırımlarının ilki olan Aydın’daki jeotermal projesinde bugüne kadar tüm kuyularda başarıyı yakaladı. Ortağının hisselerini satın alarak hakim ortak konumuna ulaştığı jeotermal projesinde santralinin 2017’nin dördüncü çeyreğinde devreye alınmayı planlanıyor. Turcas, enerji sektöründe temettü dağıtan nadir şirketler arasında. Şirket önümüzdeki dönemde jeotermal, hidro, rüzgar ve güneş alanında geliştirdiği yeni projelerle yenilenebilir enerji alanında hızlı büyümeyi hedefliyor. Aksoy Holding’in turizm sektöründeki öncü yatırımı Conrad Istanbul Bosphorus, 70 milyon dolar yatırımla tamamen yenilendi ve 2016 Dünya Seyahat Ödülleri kapsamında “Türkiye’nin En İyi Oteli” seçildi. Bodrum Yalıkavak’ta 126 dönüm büyüklüğündeki yarımada üzerinde “yalınayak lüks” konseptiyle geliştirdiği Epique Island projesinde satış başladı. 75 lüks villa, 50 suit odalı butik otel ve 150 tekne bağlama kapasiteli marinadan oluşan projede 2017 yazında villa teslimi planlanıyor. Uluslararası ticaret alanında Aksoy Middle East ve Aksoy Iraq iştirakleri kanalıyla, Irak’ta yedi ayrı şehirde 37 toptan satış noktası ve 11 depoda Shell, Gazpromneft, Varta ve Energizer’ın kapsamlı lojistik, tedarik, dağıtım ve perakende operasyonu sürüyor. Tüm faaliyet alanlarında agresif büyüme sayesinde Aksoy Holding, 2015 sonu itibariyle konsolide 1,8 milyar TL aktif büyüklük ve 1 milyar TL özsermayeye ulaştı.

 

15 | 21
 
14- TUNCAY ÖZİLHAN ANADOLU GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
14- TUNCAY ÖZİLHAN ANADOLU GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Anadolu Grubu; içecek, otomotiv, perakende, finans, kırtasiye, tarım, enerji ve gayrimenkul gibi sektörlerde çalışmalarını sürdürüyor. Özilhan, Anadolu Grubu adına, sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde eğitim, sağlık ve spor alanlarında Anadolu Vakfı, Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü ile topluma katkılarını sürdürüyor. Özilhan Japonya’nın birçok alanda gelişmesine katkıda bulunan kişilere verilen ve Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star” (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı) ile onurlandırıldı. 65’inci yılını kutladığı 2015 yılında önemli bir yatırıma imza atan Anadolu Grubu, Migros’un yüzde 40,25 hissesini satın aldı. Grup, Türkiye dahil 19 ülkede 85 şirket, 61 üretim tesisi ve 50 bine yakın çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Grup şirketi Anadolu Efes 2016 üçüncü çeyrekte 132 milyon net kâr açıkladı. FAVÖK 640 milyon TL olarak gerçekleşti. Grubun en güçlü markası Coca Cola İçecek ise yüzde 6 büyüdü ve 6 milyar 948 milyon TL net satış gerçekleştirdi. Anadolu Grubu, dünyanın önde gelen markalarıyla kurduğu ortaklıklar, çok uluslu şirketlerle gerçekleştirdiği işbirlikleriyle, Türkiye için katma değer yaratarak hızlı ve sağlıklı büyümesini devam ettiriyor.

16 | 21
 
15- NİHAT ÖZDEMİR LİMAK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
15- NİHAT ÖZDEMİR LİMAK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Özdemir, Türkiye’nin en büyük müteahhitlik gruplarından birinin başında. Elektrik dağıtım ve perakende sektöründe Boğaziçi, Uludağ, Akdeniz ve Çamlıbel dağıtım ve perakende şirketlerinin üst çatısı CLK Enerji ile 2016’da ortaklıktan ayrıldı. Yatırımlara tek başına devam etme kararı aldı.  Özdemir, 2016 yılında enerji, çimento, inşaat ve altyapı alanlarında üçüncü havalimanı ve elektrik dağıtım projeleri de dahil edildiğinde toplam 3,7 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Holding adına hedeflenen ciro, 2016 sonu için 5 milyar TL. 1 milyar dolar yatırım planında paylar, yüzde 40 enerji, yüzde 30 çimento ve turizm, yüzde 30 diğer alanlar olarak paylaşılacak. Turizmde özellikle Kıbrıs’ta Babil’in Asma Bahçeleri’nden esinlenerek tasarlanan yeni otel projesini devreye aldı. Proje 120 milyon dolara mal olacak. Gıda sektöründe mevye ve sebze püresi işinde olan Limak, enerji, havalimanı ve çimento gibi büyük işlerin ardından gıda alanında da önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Nihat Özdemir, 50 binin üzerinde çalışanı ile son on yılın en hızlı büyüyen gruplarından birini yönetiyor

 

17 | 21
 
16- SİNAN TARA ENKA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
16- SİNAN TARA ENKA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Sinan Tara, Rusya’daki en büyük Türk inşaat ve yatırım şirketlerinden Enka’nın yatırım stratejilerindeki önemli isim. Enka adına, AVM yatırım ve işletmelerini yürüten “Enka TC”, Moskova’da yenilediği Kaşirskoye AVM projesine özkaynaklarından 300 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi. 2016 yılının ilk dokuz ayında şirketin aktif büyüklüğü 7,4 milyar dolar (21,53 milyar TL) seviyesinde gerçekleşti.  Aynı dönemde konsolide satış gelirleri 1,84 milyar dolar (5,38 milyar TL) seviyesinde gerçekleşti. Geçen senenin aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 25 oranında azaldı. Mühendislik, inşaat, enerji üretimi, gayrimenkul yatırım ve yönetimi ile ticaret odaklandığı sektörler. 2016 yılında yeni projeler devam ettirildi. Irak’ta Exxon Mobil’in Basra’daki yatırımına ait ilk petrol işleme tesisi, Kazakistan’da Tengiz ve Kaşagan’da altyapı işleri ve Rusya’da Enka TC’nin Kashirskaya Alışveriş Merkezi örnek projeler arasında. Bunların dışında özellikle Çimtaş’ın aldığı projeler ile birlikte geçen sene toplamda alınan yeni işlerin Enka payı 800 milyon dolar seviyesine yükseldi. Türkiye’nin yaklaşık yüzde 11 elektrik ihtiyacını karşılayan ve 3 bin 854 megavat kurulu güç kapasiteli Gebze, Adapazarı ve İzmir’deki doğalgaz kombine çevrim santralleri, Enka’yı en büyük özel sektör elektrik enerjisi üreticisi yaptı. Moskova’da bulunan ofis binaları ve bir otel ile sahip olunan alışveriş merkezlerindeki kiralık alanlardan oluşan gayrimenkul segmentindeki ciro yılın ilk yarısında geçen seneye kıyasla piyasadaki olumsuz koşullar nedeniyle yüzde 20 oranında azaldı ve 163 milyon dolar (474 milyon TL) seviyesinde gerçekleşti. Enka, Rusya’da A sınıfı ofis binalarıyla AVM’lerin yatırım ve yönetimini sürdürüyor. 

18 | 21
 
17- MURAT GİGİN TEKFEN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE MURAHHAS AZA
17- MURAT GİGİN TEKFEN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE MURAHHAS AZA
2016’da 5 milyar euro ciro hedefleyen Gigin, Tekfen Holding’de yurtiçi ve yurtdışında yeni projelere hazır. Bugüne kadar holding adına 50 milyar dolarlık taahhüt işi gerçekleşti. Katar’da 2,1 milyar dolarlık otoyol projesi alındı. Mersin-Tarsus Bölgesi’nde birbirine yakın iki sahada gerçekleştirilecek 4 milyar metreküp kapasiteli Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisleri bir diğer büyük proje. Tekfen’in 2,4 milyar euro’luk projedeki payı 723 milyon euro olacak. Bugüne kadar enerji sektöründe müteahhitlik tarafında yer alan grubun yatırım aktiflerini güneş, rüzgar, jeotermal konuları oluşturuyor. Gigin’in radarında  global pazarlar var. Socar Tower, Bakü Olimpiyat Stadı, Azerbaycan Vergi Bakanlığı yeni yönetim binası gibi projelerde Tekfen Holding’in imzası var. Ayrıca yeraltı gaz depolama tankları, petrol platformlarının yeni safhaları, enerji santralleri, terminal ve rafineriler, gaz boru hatları ile Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’da yeni yatırımlar gündemde. 

 

19 | 21
 
18- EROL BİLECİK INDEX GRUP CEO’SU
18- EROL BİLECİK INDEX GRUP CEO’SU
2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmayı hedefleyen Index Grup’un CEO’su Erol Bilecik, grup şirketlerinin BT altyapı yatırımlarını baştan sona yenilerken bu kapsamda SAP’ye geçişi tamamladı. Geçen yıldan itibaren katma değeri yüksek teknoloji ürünlerine ve dijital dönüşüme daha fazla odaklanan grup, aynı zamanda bilgisayar, mobil ve çevre birimleri ürün gruplarının gücünü de arkasına aldı. Grup şirketleri vasıtasıyla sektöre beş kez yabancı stratejik ortak ve sermaye girişi gerçekleşmesine imza attı. 2016 yılı hedefini 4,6 milyar TL net satış olarak belirledi. Distribütörlük konusunda yeni yapılanmayı hayata geçirdi. İndeks Bilgisayar bünyesindeki katma değerli ürün gruplarına ait distribütörlük kontratları, grubun diğer şirketi Artım Bilişim’e devredildi. Index Grup, katma değerli ürünlerini Artım Bilişim üzerinden Orta Asya ülkelerine götürme kararı aldı. 2019 yılı sonunda 3 milyar dolar büyüklüğe ulaşmayı hedefleyen grup, bu cironun 500 milyon dolarlık kısmını Artım Bilişim ile gerçekleştirecek. Giyilebilir teknolojiler, bulut ve mobil alanlardaki faaliyetler, büyüme rakamlarının öznesi. Bilecik’in katkılarıyla açılan Antakya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek üzere önemli bir misyonu üstlenmiş durumda.

20 | 21
 
19- HAMDİ AKIN AKFEN HOLDİNG YÖNETİN KURULU BAŞKAN
19- HAMDİ AKIN AKFEN HOLDİNG YÖNETİN KURULU BAŞKAN
Akın, Akfen Holding’i yerel ve uluslararası yatırımlara odaklanarak yönetiyor. 2015’te 1,5 milyar TL ciro gerçekleştiren holding, 2016’da Mersin Limanı’na 150 milyon dolar yatırım yaptı. Ortaklık yaptığı dört büyük şirket Akfen GYO, Akfen Yenilenebilir Enerji, Akfen Termik Enerji Yatırımları ve Akfen Enerji Dağıtım. Bu ortaklıklar çatısı altında TAV Havalimanları, TAV Yatırım, MIP, PSA Akfen Liman İşletmeciliği, Akfen Su ve İDO’yu yönetiyor. Ayrıca, Tepe İnşaat Sanayi, PSA International, Souter Investments LLP, Kardan N.V. Aéroports de Paris Management, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve IFC gibi ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortaklıkları bulunuyor. Otel zincirlerinden Accor S.A. ile Akfen GYO bünyesinde yatırımı yapılacak Novotel ve Ibis otel markaları için stratejik ortaklık sözleşmesi bulunuyor. Akfen’in faaliyet alanlarını, havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım, atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul oluşturuyor. TAV Havalimanları, yılın ilk dokuz ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2 yolcu büyümesiyle 80,1 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirketin FAVÖK’ü yüzde 7, net kârı ise yüzde 35 oranında geriledi. Servis şirketleriyle birlikte 15 ülkede 69 havalimanında hizmet sağlıyor. Küba’da başkent Havana’da yer alan Jose Marti Uluslararası Havalimanı’nın işletmesi için görüşmeler devam ediyor. 

 

21 | 21
 
20- HÜSEYİN ÖZDİLEK ÖZDİLEK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
20- HÜSEYİN ÖZDİLEK ÖZDİLEK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
2015’te toplam cirosu 1 milyar 432 milyon TL olan Özdilek Holding, dünyanın 10’uncu büyük, Avrupa ve Türkiye’nin ise en büyük havlu üreticisi. Holding, yıllık 10 bin ton havlu üretim kapasitesi, günlük 40 ton pamuk ipliği üretimiyle Türk ev tekstili sektörünün nabzını tutuyor. 1971 yılından bu yana toplam 1 milyar doların üzerinde döviz girdisi sağladı, yıllık 30 milyon doların üzerinde de ihracat rakamına ulaştı. 2018 yılına kadar 100 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirecek holding, Aksaray, Merzifon ve Samsun’da beş ve dört yıldızlı üç otel ve AVM’lerin inşasını tamamladı. Özdilek; İstanbul Levent’te otel, iş merkezi ve alışveriş merkezi yatırımını Eylül 2014’te hayata geçirdi. 37 bin metrekare arsa üzerine inşa edilen Özdilek Levent Projesi ile alışveriş konseptinde ilkler uygulamaya geçirildi. Wyndham Hotels & Resorts ile işbirliğiyle ise Özdilek Center bünyesinde bulunan Wyndham Grand İstanbul Levent Özdilek Holding’in ikinci oteli olarak hizmete açıldı. Hüseyin Özdilek, tavla oynamayı seviyor ve 47 yıldır tutkuyla oynuyor. Doğa aşığı. Yeni yerler keşfetmeyi ve seyahat etmeyi seviyor. 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X