En etkin 50 CFO

İşte Türkiye ve dünya ekonomisi sıkıntılarla boğuşurken performanslarıyla dikkat çeken 50 CFO.


1 | 51
 
Fortune Türkiye ve DataExpert, Türkiye’nin “En Etkin 50 CFO” listesinin ikincisini, CFO’ların (chief financial officer) önemine dikkat çekmek üzere hazırladı. Araştırmada Türkiye’nin en büyük bin şirketinin finansal performansları ve bireylerin etkinlikleri değerlendirildi. Üst düzey yönetici araştırma şirketi DataExpert Kurucu Ortağı Yasin Altunkaya, bu seneki çalışmanın önemini şöyle özetliyor: “2016’da ‘En Etkin 50 CFO’ listesi, şirket yönetiminde CFO fonksiyonunun önemi ve CFO liderliğinde etkin finans yönetiminin şirket başarısına katkısını anlatmayı amaçlıyordu. Bu sene ise finansal ve politik belirsizlik ortamlarında CFO’lar ve performansları konusu ön planda.” Zorlu dönemlerde başarılı şekilde şirketlerini yönlendiren CFO’ların, şirketlerinin büyüme hızına çarpan etkisi yaratarak, kârlılığa olumlu etkide bulunduklarına dikkat çekiyor. Altunkaya, “En Etkin 50 CFO” araştırmasının geleneksel hale gelmekte olduğunu, 2016 listesinde terfi alan CFO’lardan ikisinin CEO koltuğuna yükselmesinin, araştırmanın Türk iş dünyasındaki önemli amaçlarından birini desteklediğine işaret ediyor.

“En Etkin 50 CFO”, 11 Mayıs’ta düzenlenecek etkinlikte ödüllerini alacak. BMI tarafından düzenlenen, Fortune Türkiye’nin stratejik ortak olduğu özel etkinlikte Deloitte Türkiye “Şirket Satın alma, Birleşme, Devir ve Bölünme İşlemlerinde Kritik Başarı Faktörleri” konulu panele başkanlık edecek. Deloitte Türkiye CEO’su Humphry Hatton, şunları söylüyor: “Kamu ve düzenleyici otoritelerin yanı sıra, özel sektördeki gelişmelerle birlikte bütün sektörler doğru şekilde desteklendiği takdirde, Türk iş dünyası orta vadede oldukça pozitif bir tablo çiziyor. Bu dönemde şirketler, makro-ekonomik politikalar çerçevesinde yabancı yatırım akışını çekmek için istikrarlı ve şeffaf iş ortamının sağlanmasına odaklanmalı.”

“Güçlü ekonomi, güçlü şirketler ile var olabilir. Güçlü şirketler de ancak güçlü CFO’larla” diyen Deloitte Türkiye CFO Hizmetleri Lideri Cem Sezgin ise araştırmayla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “Deloitte Türkiye olarak, küresel eğilimleri de dikkate alarak uzun bir süredir CFO’ların değişen rollerine dikkat çekiyoruz. Amacımız finans fonksiyonunun kurum değerine olan katkısını Türk iş dünyasına daha iyi aktarabilmek. Bunun yansımalarını aldıkça da mutlu oluyoruz. Başarı hikayelerine imza atan CFO’ları bir araya getirecek, onları iş dünyasından diğer liderlerle buluşturacak ve başarılarının sunulacak ödüller ile taçlandırılacağı bir zirveye oldukça fazla ihtiyaç duyuluyordu. 11 Mayıs günü gerçekleşecek CFO Summit 2017 etkinliği, işte tam da bunu sağlıyor olacak.”

CFO listesinin belirlenmesi ve aday seçiminde danışma kurulunda yer alan KPMG Türkiye de, bu seneki araştırmaya önemli destek sağladı. KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan, Türk iş dünyasında CFO’ların gelecekteki rolleriyle ilgili olarak özellikle teknoloji konusuna dikkat çekiyor ve şu bilgileri paylaşıyor: “Görüştüğümüz CEO’ların yüzde 60’tan fazlası, CFO’ların rolünün önümüzdeki üç sene içinde önemli şekilde artacağını ve diğer C seviyesindeki yöneticilerden daha üstün rol oynayacağını söylüyor. Peki, CFO’lar bu yarışa hazır mı? Dünyada en başarılı şirket CEO’larının yüzde 70’i, CFO’ların gelecekteki rollerine en büyük etkiyi dinamik düzenleyici ortamının değil teknolojinin yapacağını söylüyor, bu durum Türkiye’de de benzer şekilde karşılık buluyor.”

Alsan, finansın diğer iş fonksiyonlarının gerisinde kaldıkça, rekabet üstünlüğü sağlamak için bilgi teknolojilerinin nasıl kullanılması gerektiğini düşünmesi gerektiğini söylüyor. Örnek olarak da bulut tabanlı çözümlerin otomasyon ve düzenli iş akışı sağlarken, entegre veri analitiğinin kârlı büyüme için fırsatları ortaya çıkardığına değiniyor. Dijital ve mobil teknoloji ile herkesin, her zaman, her yerde alacağı iş kararlarını geliştirecek değerli içgörülere ulaşabildiği bilgisini paylaşıyor ve şöyle devam ediyor: “Geleceğin CFO’su son teknolojiyi yaşamının her anında ve her alanında kullanıyor. İleri teknoloji CFO’lara elbette yardımcı olacak ancak zaman alacak bu süreç hem yeni yatırımlara hem de finans fonksiyonunda yeniden yapılandırma gerektirecek.”
İşte DataExpert ve Fortune işbirliğiyle hazırlanan “En Etkin 50 CFO” listesinde yer alan, Türkiye iş dünyasının başarılı ve güçlü CFO’ları…
 
Sıralama alfabetiktir

2 | 51
 
AHMET ASHABOĞLU - KOÇ HOLDİNG GRUP CFO’SU
AHMET ASHABOĞLU - KOÇ HOLDİNG GRUP CFO’SU
Ashaboğlu, 2006 yılından beri Koç Holding CFO’su. Dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer alan Koç Holding’in tüm finansal operasyonlarını yönetiyor. Holdingin 2016 yılı kombine gelirleri yüzde 8 artış ile 161 milyar 792 milyon TL olarak gerçekleşti. Koç Holding net konsolide gelirleri ise 70 milyar 932 milyon TL oldu. Toplam kombine ihracat rakamı, Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu oluşturdu. 2016 yılında holdingin odak noktasında inovasyon, teknoloji ve verimlilik odaklı yatırımlar yer aldı. Ashaboğlu’nun 2017 planlarında ise Koç Topluluğu’nun kârlı ve sürdürülebilir büyüme hedefine yönelik projeler var.

 

3 | 51
 
AHMET OKÇULAR - TEKFEN HOLDİNG CFO’SU
AHMET OKÇULAR - TEKFEN HOLDİNG CFO’SU
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölümleri’nden mezun. Tekfen Taahhüt Grubu 2016’da 2 milyar 823 milyon TL ciro ve 81 milyon TL net kâr elde etti. Grup, 2016 yılı içinde Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kompresör ve ölçüm istasyonlarına ilişkin mühendislik tedarik- yapım işleri; Azerbaycan’da Vergi Bakanlığı binası inşaatı; Suudi Arabistan’da Yanbu-Cidde arasında inşa edilecek boru hattı ve Doğuş İnşaat ile birlikte Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinin Afyonkarahisar-Uşak Kesimi ile Afyonkarahisar direkt geçişi altyapı inşaatı gibi pek çok yeni işi portföyüne kattı. Okçular’ın gündeminde, 2017’de başlanacak yeni projelerle pazardaki rekabet gücünü devam ettirmek var. 

4 | 51
 
ALİ ÖZDİN - EREN HOLDİNG CFO’SU
ALİ ÖZDİN - EREN HOLDİNG CFO’SU
Özdin, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. Profesyonel iş hayatına 1998 yılında Maliye Bakanlığı’nda hesap uzmanı olarak başladı. Özdin, 2013 yılından bu yana Eren Holding Grup CFO’su ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor. Holdingin çimento, enerji, ambalaj ve perakendede yurtiçi ve yurtdışında satın alma fırsatlarını kolluyor. Başta enerji olmak üzere faaliyet gösterilen alanlarda yatırımlarla büyüme planı var. İnorganik büyüme ve satın almalar ise gündemindeki diğer konular.
 

 

5 | 51
 
ASIM GÜN - ACIBADEM SAĞLIK GRUBU MALİ İŞLER GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE İCRA KURULU ÜYESİ
ASIM GÜN - ACIBADEM SAĞLIK GRUBU MALİ İŞLER GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE İCRA KURULU ÜYESİ
Grup 2016’da yurt dışı iştirak alımları dahil 850 milyon TL civarında yatırım harcaması gerçekleştirdi. 125 milyon euro yatırımla Bulgaristan’ın Tokuda Grup ve City Clinic Grup şirketlerini bünyesine kattı. Bu yatırımla Bulgaristan’ın en büyük özel sağlık sunucusu oldu. Gün, 2016’da ABD’li “Global Benefits Group” (GBG) ile işbirliği yapılmasına öncülük etti. 2017’de, Acıbadem Altunizade Hastanesi hizmete açıldı. Ataşehir’de ve Kartal’da da hastane açılması planlar arasında. 2017 şubat ayında Makedonya Bitola’da, Acıbadem Sistina Hastanesi’ne bağlı ayaktan tedavi merkezi ve Hollanda Amsterdam’da, Nisan 2017’de tıp merkezi hizmete girdi. Gün, bu yoğun tempoda yarı maraton koşu organizasyonlarına katılıyor. Ahşap tamiriyle ve bahçe işleriyle uğraşıyor. 

6 | 51
 
BARIŞ ORAN - SABANCI HOLDİNG FİNANS GRUP BAŞKANI
BARIŞ ORAN - SABANCI HOLDİNG FİNANS GRUP BAŞKANI
Oran’ın Sabancı Topluluğu’ndaki kariyeri, 2006 yılında Kordsa ile başladı. Oran, Kordsa, Brisa, Enerjisa, Teknosa, Carrefoursa, Avivasa ve Çimsa yönetim kurulu üyelikleri ile şirketlerin stratejilerinin oluşturulması ve uygulanması konularına liderlik etti. 2016’da holdingin kombine net satışları yüzde 12 artışla 53,6 milyar TL, konsolide net kârı ise yüzde 19 artışla 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Enerjisa’da oluşturulan aktif döviz ve faiz riski yönetimi politikası ile sektöre göre düşük finansman maliyetinin yakalanması, topluluk şirketlerinin de kur, faiz sermayesi riskinin yönetilmesi konularında önemli çalışmalara imza attı. Holdingin piyasa değeri, yüzde 11 artarak 18,7 milyar TL’ye ve mart sonunda da 20 milyar TL’ye yükseldi. Oran, 2017’de yatırımcılarla stratejik gündem, potansiyel hissedarlarla yakın diyalog ve ilişkilerin sürdürülmesi konularına odaklı. Yürüyüş yapmayı ve bisiklete binmeyi seviyor. İyi bir basketbol izleyicisi ve koyu bir Fenerbahçe taraftarı.

 

7 | 51
 
BİRKAN ÖZEN - IC İBRAHİM ÇEÇEN YATIRIM HOLDİNG CFO’SU
BİRKAN ÖZEN - IC İBRAHİM ÇEÇEN YATIRIM HOLDİNG CFO’SU
2016’da şirket adına Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Çevre Yolları projesinin ana etabı tamamlanarak devreye alınması projelerini yönetti. Projenin toplam yatırım tutarı 3,25 milyar dolar. Kasım 2016’da 2,3 milyar euro tutarında yapım sözleşmesi olan Saint Petersburg WHSD projesinin inşaatı tamamlandı. Özen’in gündeminde 2017 için inşaat sektöründe yurt içi ve yurt dışında yeni kontratlara imza atmak, altyapı sektöründe yap işlet devret modeli çerçevesinde yeni işletmelere teklif vermek, enerji sektöründe ihaleler ve organik büyüme stratejisi kapsamında üretim portföyünü genişletmek var. Turizm ve sanayi sektörlerinde ise büyüme hedeflerini gerçekleştirecek. 

8 | 51
 
BURCU GERİŞ - TAV HAVALİMANLARI BAŞKAN YARDIMCISI VE CFO’SU
BURCU GERİŞ - TAV HAVALİMANLARI BAŞKAN YARDIMCISI VE CFO’SU
2016 yılında sektörde yolcu sayıları ve gelirlerdeki düşüşe rağmen maliyetleri kontrol altında tutma, kur riskinin hedge edilmesi ve çeşitli refinansmanlarla maliyetlerin düşürülmesi konularında dikkat çekti. Bu çalışmalar sonunda 15 milyon euro tasarruf sağlandı. 2016 yılı, şirketin yurtdışı büyüme ve yeni yatırımlara yöneldiği bir yıl oldu. Geriş’in 2017 gündeminde, yurtdışında yeni yatırımlar ve büyüme planları var. Suudi Arabistan ve Küba’daki yeni havalimanı projelerinin kontratlarının imzalanması ve finansmanı öncelikli konuları arasında. Geriş, seyahat etmeyi seviyor. Pilates ve cross-fit yapıyor. Ayrıca moda, dekorasyon, parti organizasyonu, lifestyle konularında Instablogger’lık yapıyor. 

 

9 | 51
 
BÜLENT PEHLİVAN - TÜRK HENKEL CFO’SU
BÜLENT PEHLİVAN - TÜRK HENKEL CFO’SU
Pehlivan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Henkel’de kariyerine 1999 yılında başladı. Finans yapısı altındaki sorumluluklarının yanı sıra Henkel icra kurulu başkanına danışmanlık görevinde de bulundu. Henkel’in Global Genel Müdürlüğü, Duesseldorf’ta Fonksiyonel Controller ve Proje Müdürü olarak iki yıl süre ile görev aldı. Duesseldorf görevi akabinde Türk Henkel’e Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu Bölgesel Finansal Controller olarak geri döndü. Henkel Türkiye ve Henkel Mısır bünyesinde CFO olarak görevine devam ediyor. Pehlivan, Afrika, Hindistan ve Ortadoğu’dan sorumlu finansal sorumlu olarak da görev yapıyor. Hobileri seyahat etmek ve futbol.

10 | 51
 
BÜLENT SABUNCU - ZİYLAN GRUBU CFO’SU
BÜLENT SABUNCU - ZİYLAN GRUBU CFO’SU
Sabuncu, mali işler bölümleri için dijitalleşme çalışmalarının yoğun olduğu bir yıla hazırlanıyor. Yurt içinde 406, yurt dışında ise 48 olmak üzere toplam 454 FLO mağazasına sahip olan grubun finansal stratejilerine yön veriyor. Grup Avrupa pazarında Reno markasıyla 500’ün üzerinde mağazada faaliyetlerini yürütüyor. 2016’da yüzde 30 büyüyen, toplam 2 milyar TL ciro gerçekleştiren grup, yakın coğrafyalarda toplam 108 yeni mağaza açtı. Şanlıurfa’da ilk etapta yıllık 1 milyon 800 bin çift, orta ve uzun vadede ise 9 milyon çift üretim kapasitesine sahip ikinci ayakkabı fabrikası açıldı. 2017’de 130 yeni mağaza ve 2,6 milyar TL ciro hedefleniyor. İstihdam sayısı 9 bin olacak. Yoğun temposundan kalan zamanı kızı ve ailesiyle geçiriyor. Fırsat buldukça fotoğraf çekiyor. 

 

11 | 51
 
CAN ÇAKA - ANADOLU GRUP MALİ İŞLER BAŞKANI - CFO
CAN ÇAKA - ANADOLU GRUP MALİ İŞLER BAŞKANI - CFO
1997 yılından bu yana Anadolu Grubu’nda çeşitli görevler üstlendi. Grubun 2015 yılı cirosu 23,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Çaka, 2016 yılında Anadolu Grubu’nun verimlilik ve nakit yaratma başarısına yoğunlaştı. Tarih, politika ve davranışsal ekonomi ilgi alanları.
 

12 | 51
 
CEM KÖKSAL - ZORLU HOLDİNG CFO’SU
CEM KÖKSAL - ZORLU HOLDİNG CFO’SU
Köksal, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun. 2002 yılında Vestel’e finanstan sorumlu başkan olarak katıldı. Vestel’de icra kurulu üyesi olarak görevine devam ediyor. 2016 yılında yeni yatırım planları devreye alındı. Holding markaları ve şirketleri, tekstil sektöründe dünya devlerinin inovatif ortağı ve dünyanın büyük moda markalarının kumaş üreticisi olmayı sürdürdü. Köksal, holdingin Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren tekstil şirketlerinden biri ve mikroiplik teknolojisinde dünya lideri olma hedefleri doğrultusunda başarılı finansal sonuçlar için çalışıyor.

 

13 | 51
 
CENGİZ KONUKOĞLU - SANKO HOLDİNG CFO’SU
CENGİZ KONUKOĞLU - SANKO HOLDİNG CFO’SU
Sanko Holding’in beşinci kuşak yöneticilerinden. UC Berkeley’de finans okudu. 1999-2005 arası grup şirketlerinde farklı görevlerde çalıştı. 2005 yılından bu yana Sanko Holding’in CFO’luğunu ve yönetim kurulu üyeliğini yürütüyor. Ayrıca, TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığı ve GAGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini de üstlendi. Konukoğlu, tekstilin yanı sıra enerji, inşaat, çimento, ambalaj, iş makineleri, iklimlendirme, AVM, yat imalatı, fınans, bilgi-iletişim, gıda ve sağlık sektörlerinde etkili projeler ve yatırımlar peşinde. 

14 | 51
 
DERYA HATİBOĞLU - VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
DERYA HATİBOĞLU - VODAFONE TÜRKİYE İCRA KURULU BAŞKAN YARDIMCISI
Vodafone Türkiye’de Aralık 2013’ten CFO olarak görev yapıyor. Vodafone’da ilk iş olarak finans operasyon bölümünü yeniden yapılandırdı. Borusan Telekom ve Koçnet’in satın alma süreçlerini yönetti. Vodafone’un Ekim-Aralık 2016 dönemini kapsayan 3. çeyrekte, servis gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı ve 2,1 milyar TL’ye ulaştı. Akıllı telefon penetrasyonu geçen yılın aynı dönemine göre 15 puan artış ile yüzde 71’e yükseldi. Mobil abone sayısı ise 22,6 milyon olarak gerçekleşti. Vodafone Türkiye ilk 10 yılında yaptığı yaklaşık 20 milyar TL’lik yatırımı 2017 ve sonrası artıracak. Hedefte 1 milyar TL yatırım planı var. Hatiboğlu, fırsat buldukça spor ve uzun doğa yürüyüşleri yapıyor. Seyahat etmeyi seviyor. Bir fantastik sinema tutkunu.

 

15 | 51
 
DİDEM KAMAN - OPET GENEL MÜDÜR YARDIMCISI/MALİ VE İDARİ
DİDEM KAMAN - OPET GENEL MÜDÜR YARDIMCISI/MALİ VE İDARİ
Türkiye’nin ikinci büyük akaryakıt dağıtım şirketi Opet’in Sunpet markası ile birlikte bin 400’ün üzerinde istasyonu bulunuyor. Opet, 2016’da sektör üzerinde büyüdü ve başarılı mali sonuçlara imza attı. Kaman, ürün fiyatları ve ürün ithalatından dolayı oluşan yabancı para borçlarının akaryakıt sektöründeki etkisini tüm parametreleri değerlendirerek şirketin risk yönetimini en efektif şekilde sürdürmeye odaklandı. 2017 yılında da şirketin risk yönetimine odaklanacak. Kaman fırsat buldukça ailesiyle beraber seyahat ediyor. 

16 | 51
 
DOĞAN PENÇE - PARK HOLDİNG FİNANS GRUP BAŞKANI
DOĞAN PENÇE - PARK HOLDİNG FİNANS GRUP BAŞKANI
Ciner Grubu’nun temel kuruluşu olan Park Holding’de finansla ilgili tüm operasyonlardan sorumlu. Ciner Grubu’nun faaliyet gösterdiği sektörlerle ilgili yol haritalarını çiziyor. Pençe, stratejik kararlar, şirketlerin ortak çalışmalar yaparak iş geliştirmeleri konularında çalışıyor. Şirketlerin yol haritalarını çizerken, iş geliştirme ve yatırımlar konusunu, 2017’de gündemine aldı. Pençe, Ciner Grubu’nu dünyanın en büyük soda külü üreticisi yapma ve enerji ve madencilik alanıyla ilgili projelere de liderlik ediyor.

 

17 | 51
 
ELVAN HAMİDOĞLU - ÇELEBİ HAVACILIK HOLDİNG CFO’SU
ELVAN HAMİDOĞLU - ÇELEBİ HAVACILIK HOLDİNG CFO’SU
2014 yılından bu yana Çelebi Havacılık Holding Mali İşler Başkanı olarak görev yapan Hamidoğlu, grubun Türkiye, Hindistan ve Avrupa faaliyetlerinden sorumlu. 2016 yılında Hindistan ve Türkiye’de aynı anda beş şirkette ERP’nin hayata geçirilmesi, Avrupa ve Türkiye’de sekiz şirkette global raporlama düzeninin standartlaştırılması ve borçlanma maliyetlerinde yüzde 30’un üzerinde tasarruf edilmesi konularında çalıştı. Hamidoğlu, Hindistan ve Uzakdoğu’da yeni projelerin stratejik yapılandırılması, bu bölgelerde ve Kuzey Afrika’da 300 milyon dolar büyüklüğündeki projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Astroloji, kayak ve yüzme ile ilgileniyor. 

18 | 51
 
ERDEM SEÇKİN - KANAL D - DOĞAN TV CFO
ERDEM SEÇKİN - KANAL D - DOĞAN TV CFO
2005 yılında, mali işler ve hukuktan sorumlu grup başkanı ve icra kurulu başkan yardımcısı olarak Doğan TV Grubu’na katıldı. Seçkin, Doğan TV Grubu’nda finans fonksiyonunun oluşturulması, iş geliştirme ve stratejik kararların verilmesi ve ortaklar ile ilgili tüm ilişkileri yönetiyor. 2015 yılında Doğan TV Operasyonlar Grup Başkanlığı (COO) görevini üstlendi. 2016’da şirket kapatma ve birleşmeleri, yönetim performansının artırılması ve ayrıca atıl bilanço kalemlerinin hareketlendirilmesi konuları üzerine çalıştı. 2017’de reklam dışı gelirlerin artırılması, etkin bilanço yönetiminin sürdürülmesi, içerik yönetiminde alternatif mecralara odaklanılması ve dijital içerik üretim ve dağıtımı konularına ağırlık verecek. Seçkin, kısa-uzun motosiklet turlarını seviyor. Seyahat ve kayak ise ilgi alanları. 

 

19 | 51
 
ERTUĞRUL AYDIN - OYAK MALİ İŞLER GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
ERTUĞRUL AYDIN - OYAK MALİ İŞLER GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun. 2006-2007 yılları arasında, grup şirketlerinden Erdemir’in mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürüttü ve 2008’de şirketin yönetim kurulu üyeliğine atandı. Bu görevini halen sürdürüyor. Aralık 2015’ten beri Oyak’ta mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. 

20 | 51
 
EZGİ GÜLSEREN - PFIZER CFO’SU
EZGİ GÜLSEREN - PFIZER CFO’SU
Gülseren, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun. 18 senelik Pfizer geçmişinde, Türkiye’de finansın her departmanında çalıştı. New York merkez ofiste global sorumluluklar aldı, Doğu Avrupa finans organizasyonuna liderlik etti. 2014’te Türkiye CFO’su olarak atandı. Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olarak konumlanan Pfizer, yarım asrı aşkın süredir Türkiye’ye yatırım yapıyor. Bine yakın çalışanı ile Türk tıbbına sunduğu 186 ürün formunun yüzde 75’ini Türkiye’de üretiyor. Gülseren, gelişen pazarlarda Pfizer Türkiye adına önemli hedefler peşinde.
 

 

21 | 51
 
GÖRKEM ELVERİCİ - ŞİŞECAM TOPLULUĞU MALİ İŞLER BAŞKANI
GÖRKEM ELVERİCİ - ŞİŞECAM TOPLULUĞU MALİ İŞLER BAŞKANI
Elverici, ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Şişecam Topluluğu’na Mart 2013 tarihinde Düzcam Grubu Mali İşler Direktörü olarak katıldı. Mayıs 2014 tarihi itibariyle Şişecam Topluluğu Mali İşler Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Şişecam Topluluğu düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncu. Dünyanın cam ev eşyasında 3’üncü, cam ambalaj ve düzcamda 5’inci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 10’uncu büyük soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında da dünya lideri.
 

22 | 51
 
HASAN GÖKHAN GÜNER - BETEK BOYA CFO’SU
HASAN GÖKHAN GÜNER - BETEK BOYA CFO’SU
Güner, Betek bünyesinde Paynet iş ortaklığıyla ilk defa sanal POS sistemi ile bayi teşkilatı üzerinden tahsilat sistemini hayata geçirdi. Global hammadde fiyat trendinden avantaj sağlamak ve kapasite kullanımını yıl içine yaymak amacıyla toptancı ve perakendeci bayilere stok yönetimi projesini hayata geçirdi. Bu stratejiyle EBITDA’da yüzde 70’in üzerinde iyileşme sağlandı. Güner, Türkiye’de ilk e-fatura uygulamasını hayata geçiren Betek adına e-uygulamalara ağırlık vererek, 2016 yılı başında e-arşiv projesini gündeme getirdi. 2016’da şirket içinde sürdürülen Turquality projesi çalışmalarıyla 5 milyon TL üzerinde teşvik alınmasını sağladı. 2017 sonuna kadar FIT ile Türkiye’de e-irsaliye kullanımına geçmeyi planlıyor. Dijitalizasyon ise şirketin gündeminde. Futbol, kayak ve mavi yolculuk en büyük tutkusu.

 

23 | 51
 
HÜSEYİN KADRİ SAMSUNLU - AKFEN HOLDİNG CFO’SU
HÜSEYİN KADRİ SAMSUNLU - AKFEN HOLDİNG CFO’SU
Samsunlu, 2016’da Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 33,3 hissesinin EBRD ve IFC’ye satışının tamamlanması üzerinde çalıştı. Bu yolla 200 milyon dolar sermaye girişi hedeflendi. Şirket portföyünün 220 megavattan 2020’de bin megavata çıkması hedefleniyor. Gelecek üç sene içinde enerjiye 1 milyar dolar yatırım yapılacak. Menzelet ve Kılavuzlu hidroelektrik santralleri için 1 milyar 250 milyon TL ile en yüksek teklifi veren holding, santrallerin gruba devri için çalışıyor. Samsunlu, Akfen Holding’in yeniden yapılandırılmasında holdingin ikiye bölünmesi sürecinde de görevler üstlendi. Mersin Uluslararası Limanı’nın ilk fazı için 150 milyon dolar yatırım yapıldı. 2017 sonuna kadar birleşme ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Enerjide organik ve inorganik büyüme söz konusu. Samsunlu, ailesiyle beraber kültür gezileri, fitness ve spor yapıyor. Çizgi roman okumayı seviyor. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı. 

24 | 51
 
İLHAN GÜCÜYENER - ENKA İNŞAAT GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE CFO’SU
İLHAN GÜCÜYENER - ENKA İNŞAAT GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE CFO’SU
Enka İnşaat, Rusya’da gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren MKH ve Mosenka adlı şirketlerin küçük ortak hisselerini alarak payını yüzde 100’e çıkardı. Gücüyener, grubun sahip olduğu ve stratejik büyüme hedefleri içerisinde bulunmayan Wall Şehir Dizaynı, Kelebek Mobilya, Pimaş gibi şirketlerin satılmasında rol oynadı. Grubun perakende işinden çıkarak kiralık alanların yönetimine odaklanması stratejisi doğrultusunda Rusya’da bulunan şirketin yeniden yapılandırılması ve perakende mağazaların farklı şirketler altında gruplanarak satılması işlemlerini gerçekleştirdi.

 

25 | 51
 
KEMAL SAY - KASTAMONU ENTEGRE CFO’SU
KEMAL SAY - KASTAMONU ENTEGRE CFO’SU
2011 yılından beri Ağaç Grubu’nda görev yapıyor. Gruba katıldığı ilk günden itibaren Ağaç Grubu’nun stratejik yatırım kararlarında yer aldı, yurt içi ve yurt dışı birleşme ve satın alma projelerinde mali ve hukuki süreçlere liderlik etti. 2011- 2016 yılı sonuna kadar yapılan 850 milyon dolar yatırımın finansmanında kilit rol oynadı. Kastamonu Entegre’nin son 10 yılda yıllık yüzde 29 büyüme ile sanayi şirketleri arasında en hızlı büyüyen şirketlerden biri olmasında önemli katkıları oldu. Business Object (BO) projesiyle, ağaç grubunun tüm şirketlerinin üretim- sevk stok, satın alma, gider, satış, kârlılık raporlarının tek bir platformda hazırlanarak, üst yönetime sunulmasını sağladı. Say, sinemaya ve spora özel ilgi duyuyor. Kayak yapıyor, futbol ve masa tenisi oynuyor. 

26 | 51
 
KERİM KAZGAN - BORUSAN OTOMOTİV CFO’SU
KERİM KAZGAN - BORUSAN OTOMOTİV CFO’SU
Kazgan Türkiye’nin en büyük otomotiv gruplarından biri olan Borusan Otomotiv Grubu’nun finans direktörü ve yönetim kurulu üyesi. Borusan Grubu’nun 1984’te girdiği premium otomobil segmentinde yer alan şirketleri Borusan Otomotiv İthalat, Borusan Otomotiv Pazarlama, Borusan Oto ve Borusan Otomotiv Premium Kiralama Borusan Holding ve Almanya’da faaliyet gösteren GIWA Holding’in ortaklığında çalışmalarını sürdürüyor. Borusan Otomotiv Grubu 22 adet yetkili satıcı ve 33 adet yetkili servis, 17 adet satış ve satış sonrası noktasına sahip.

 

27 | 51
 
MEHMET ÇAYIREZMEZ - EVYAP CFO’SU
MEHMET ÇAYIREZMEZ - EVYAP CFO’SU
Çayırezmez, Evyap’ta “Nakit, Verimlilik ve Büyüme Programı”nın başlatılmasına liderlik etti. Kurulan ekiplerle 90 proje üretildi ve işletme sermayesinde yüzde 40 iyileştirme gerçekleşti. Türkiye, Rusya, Ukrayna, Malezya, Mısır’da kurulu ticari, servis ve üretim şirketleri, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Yüzde 10 tasarruf sağlandı. Rusya ve Malezya’daki yurtdışı iştiraklerin mali işler ve bilgi sistemleri organizasyonu oluşturuldu ve gruba entegre edildi. Çayırezmez, yelken sporunda ulusal başarılara sahip. Halen Fenerbahçe Spor Kulübü’nde lisanslı sporcu olarak yarışmalara katılıyor. 

28 | 51
 
MEHMET METE TÜRKOĞLU - UNIT HOLDİNG CFO’SU
MEHMET METE TÜRKOĞLU - UNIT HOLDİNG CFO’SU
Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Türkoğlu, çalışma hayatına 1980 yılında İşbir Holding’de başladı. 1986 yılında Ernst & Young İstanbul & Canada bünyesine geçen Türkoğlu, burada 1995 yılına kadar görev aldı. 1995-2000 yılları arasında Star Medya Grubu Mali İşler Direktörü görevini üstlendi. 2007 yılına kadar çeşitli firmalarda görev yapan Mete Türkoğlu, 2007 yılından bu yana Unit Group CFO görevini yürütüyor. Bu süreçte 9-700 milyon dolar aralığında sekiz farklı proje finansman kredisi sürecini yönetti ve sonuçlandırdı.

 

29 | 51
 
MURAT AYTOĞU - DOĞUŞ TURİZM CFO’SU
MURAT AYTOĞU - DOĞUŞ TURİZM CFO’SU
1995 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Deloitte Türkiye ofisinde çalışmaya başladı. Deloitte Türkiye ofisindeki dördüncü yılın sonunda değişim programı ile Deloitte Londra ofisine müdür olarak atandı. Deloitte Türkiye ofisindeki 11’inci yılın sonunda Deloitte Türkiye ofisi denetim şirket ortağı oldu. Ardından Doğuş Holding İç Denetim ve Finansal Raporlama Bölüm Başkanı olarak 2008-2011 yılları arasında görev aldı. 2011 yılında yeniden yapılandırılan Doğuş Turizm Grubu’na mali işler grup başkanı olarak atandı. 

30 | 51
 
MURAT ŞEKER - THY CFO’SU
MURAT ŞEKER - THY CFO’SU
Şeker, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Doktora eğitimi süresince ekonomik büyüme ve kalkınma, para ve bankacılık ve kamu finansmanı alanlarında dersler veren Şeker, 2008-2011 yıllarında ABD’de Dünya Bankası Finansal ve Özel Sektör Gelişimi Başkan Yardımcılığı altında Girişimcilik Araştırma Bölümü’nde analist, 2011-2013 yıllarında yine Dünya Bankası’nın Başkan Yardımcılığı altında İnovasyon, Teknoloji ve Girişimcilik Bölümü’nde ekonomist olarak görev yaptı. Şeker, 2015 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yarı zamanlı eğitmen olarak çalışıyor. Temmuz 2016’dan beri THY CFO’su olarak görev yapıyor.

 

31 | 51
 
MUSTAFA DARMAN - ABDİ İBRAHİM CFO’SU
MUSTAFA DARMAN - ABDİ İBRAHİM CFO’SU
İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 1998 yılında Nottingham Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı. 1990 yılında Marjinal Menkul Değerler’de iş hayatına başlayan Darman; Kanal Market TV, Kanal 6 Yayıncılık, Tekstil Bankası’nda görev aldı. 2002 yılında Eczacıbaşı Holding’de mali analist olarak çalıştı. Yedi yıl Eczacıbaşı Grubu’nda farklı pozisyonlardan sonra Abdi İbrahim İlaç’a finansal kontrol müdürü olarak transfer oldu. 2012 yılından bu yana CFO olarak görevini sürdürüyor.

32 | 51
 
MUSTAFA TERCAN - YILDIZ HOLDİNG CFO’SU
MUSTAFA TERCAN - YILDIZ HOLDİNG CFO’SU
Tercan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun. 2005-2010 yılları arasında dünyanın en ünlü uluslararası iç denetim ve risk yönetimi firmalarından RSM Bentley Jennison’da partner olarak görev yaptı. Burada büyük holdinglere yeniden yapılanma, kârlılık ve üretkenlik alanlarında finansal danışmanlık hizmetleri verdi. 2002-2005 yılları arasında Deloitte Türkiye’de üst düzey yönetici olarak görev yapan Tercan, en büyük finansal ve endüstriyel kuruluşların denetim projelerine katıldı. 2000-2002 yılları arasında Birleşik Krallık’ta denetim sorumlusu olarak çalıştı.

 

33 | 51
 
MUSTAFA TÜRKAY TATAR - BOYNER GRUP YK ÜYESİ VE CFO’SU
MUSTAFA TÜRKAY TATAR - BOYNER GRUP YK ÜYESİ VE CFO’SU
2016’da Boyner Grup perakende işlerinin cirosu yüzde 5’in üzerinde arttı. Grubun e-ticaret satışları yüzde 60 büyüdü. Wepublic’in ilk mağazası Akmerkez’de açıldı. Tatar yönetiminde Boyner Büyük Mağazacılık, borsa kotundan çıktı ve halka kapatılma işlemini 2016’da tamamladı. Tatar, grubun sürdürülebilir ve kârlı büyümesini destekleyecek finansal yapının güçlendirilmesi için çalışıyor. 2017’de Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları A.Ş’nin sermayesinin yüzde 346 artarak 257,7 milyon TL’ye çıkması hedefleniyor. 2017’de yatırımlar gündeminde. Tatar, astronomi, tarih, tenis ve basketbol ile ilgileniyor. 

34 | 51
 
NURİ ÖZKAYA - ETİ CFO’SU
NURİ ÖZKAYA - ETİ CFO’SU
Özkaya, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun. 1999-2001 yılları arasında Lafarge Türkiye Grubu’nda CFO ve Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve 2002-2010 yılları arasında aynı grupta CEO olarak görev yaptı. 2010-2015 yılları arasında bağımsız yönetim kurulu üyeliği ve yönetim danışmanlığı yapan Özkaya, 2016 yılında Eti Şirketler Grubu’nda finans grup başkanı olarak çalışmaya başladı.

 

35 | 51
 
OĞUZ TOPRAKOĞLU - FORD OTOMOTİV MALİ İŞLER GMY
OĞUZ TOPRAKOĞLU - FORD OTOMOTİV MALİ İŞLER GMY
Türkiye’nin ihracat lideri Ford Otomotiv, otomotiv sektöründeki en yüksek istihdama sahip kuruluş. Türkiye ticari araç endüstri liderliğinde yüzde 30 pazar payına sahip. Toprakoğlu, üretim, satış ve ihracat rakamlarının artırılması yönünde çalışmalarda önemli rol oynadı. Finans fonksiyonunda verimlilik, etkinlik ve sürdürülebilirliğin artırılması için altyapı ve teknoloji yatırımlarına öncelik verdi. 2017 yılında Ford markası adına sürdürülebilir büyümeye bağlı finansal operasyonlara odaklı. 

36 | 51
 
OKAN TURAN - ASELSAN CFO’SU
OKAN TURAN - ASELSAN CFO’SU
Turan, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden mezun. Çalışma hayatına 1992 yılında sermaye piyasası alanında faaliyet gösteren Data Menkul Değerler’de finansal analist olarak başlayıp 1996-1997 yılları arasında Bayındır Menkul Değerler’de finansal analiz şefi olarak çalıştıktan sonra reel sektöre geçti. Bütçeleme ve stratejik iş planlama, sermaye piyasaları, uluslararası finansal raporlama standartları konularında tecrübe ve uzmanlığa sahip. 

 

37 | 51
 
ÖZLEM ATAÜNAL - AKKÖK HOLDİNG YK VE İCRA KURULU ÜYESİ
ÖZLEM ATAÜNAL - AKKÖK HOLDİNG YK VE İCRA KURULU ÜYESİ
Ataünal, 9 milyar TL ciro ve 5 binden fazla çalışana sahip Akkök Holding bünyesindeki 18 şirketin finansmanından sorumlu. Grubun enerji sektöründe operasyonlarını sağlıklı mali yapı içinde sürdürmek amacıyla 1,1 milyar dolar tutarındaki yeniden yapılandırma anlaşmasına liderlik etti. Enerji sektöründe, IFC, EBRD ve UniCredit Bank AG tarafından AKCEZ-Sedaş-Sepaş Enerji şirketlerine sağlanan 325 milyon dolar tutarında uzun vadeli finansman paketini oluşturdu. 2017 yılında yüzde 5 büyüme hedefleyen grup kimya sektöründe iddialı. 2017 yılından itibaren enerji sektöründen de sorumlu olan Ataünal, operasyonel kârlılık ve sürdürülebilirlik konularına odaklı. Klasik müziğe meraklı. Sosyal medyada sanat ve klasik müzik içerikli yazılar yazıyor ve uluslararası müzik festivallerine katılıyor.

38 | 51
 
POLAT ŞEN - ARÇELİK CFO’SU
POLAT ŞEN - ARÇELİK CFO’SU
Türkiye’de beyaz eşya, ankastre ve klimada yüzde 50’nin üzerinde pazar payı ile sektöründe lider Arçelik aynı zamanda TV’de yüzde 28’in üzerinde pazar payı ile en fazla büyüyen şirket unvanına sahip. Şirket toplam satışlarda ise Avrupa’nın en büyük üçüncü beyaz eşya şirketi. Romanya’da Arctic ve Güney Afrika’da Defy markaları ile ve bünyesine kattığı Pakistan’ın lider beyaz eşya şirketi Dawlance ile pazar lideri. Şen’in 2017 gündeminde yeni dış pazarlar ve yatırımlar var. 
 

 

39 | 51
 
SABRİ TÜTÜNCÜ - KİBAR HOLDİNG CFO’SU
SABRİ TÜTÜNCÜ - KİBAR HOLDİNG CFO’SU
Grup bünyesinde yer alan 30 tüzel kişilik ortaklık yapısının yeniden yapılandırılması projesini başlattı. Tütüncü, dolar/TL değerinde yaşanan volatilite ve yurtiçi tahsilat yönetimi kapsamında satış ekiplerinin desteklenmesi için ürünler geliştirilmesini ve şirketin toplam cirosunda yüzde 20 büyüme elde edilmesini sağladı. İspak Ambalaj Tesisi için 65 milyon euro ve Assan Alüminyum kapasite artırımı için uluslararası finans kurumlarından 55 milyon dolar finansman elde edilmesini sağladı. Tütüncü, şirket adına yurtdışı yatırım fırsatlarını takip ediyor. Yelken ve motosiklet tutkusu öne çıkıyor. 
 

40 | 51
 
SACİT BASMACI - ECZACIBAŞI HOLDİNG GRUP CFO’SU
SACİT BASMACI - ECZACIBAŞI HOLDİNG GRUP CFO’SU
Basmacı, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat-Maliye Bölümü mezunu. Ocak 2004 tarihinden itibaren Eczacıbaşı Holding Mali İşler Koordinatörlüğü ve Holding Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Eczacıbaşı, dünyanın tek çatı altında toplanmış en büyük seramik sağlık gereçleri tesisine sahip. Ayrıca temizlik kağıtları pazarının Türkiye liderliğini de elinde tutuyor. Eczacıbaşı Topluluğu, dört yabancı ortaklı olmak üzere toplam 46 kuruluşu, 13 bin 300’ün üzerinde çalışanı ve 2015 sonu itibariyle 8,4 milyar TL cirosu ile gayrimenkul geliştirme, kaynak teknolojileri, madencilik, bilgi teknolojileri ve finans alanlarında da faaliyet gösteriyor.

 

41 | 51
 
SASCHA BIBERT - ENERJİSA CFO’SU
SASCHA BIBERT - ENERJİSA CFO’SU
Enerjisa, genişleyen portföyü, müşteri ve pazar odaklı iş modelleriyle öne çıkıyor. Bibert yönetimindeki şirketin finansalları, verimliliği ve teknolojiyi esas alan üretim ve dağıtım yatırımlarına odaklı. Enerjisa, Türkiye’nin büyüyen ve gelişen elektrik piyasasının lider oyuncularından. Yaklaşık 3 bin 600 megavat kurulu güce sahip verimli ve çevre ile uyumlu santrallar, yenilenebilir enerjiye dayalı üretimi, teknoloji ve verimlilik odaklı elektrik dağıtım yatırımlarıyla 14 ilde yaklaşık 20 milyon kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlıyor. Bibert, 2017 ve sonrası için elektrik üretimi, dağıtımı, ticareti ve satışından oluşan dört ana iş koluna ek olarak doğal gaz alanında gelişen büyük portföyün kârlılığına odaklı projelere liderlik ediyor.
 

42 | 51
 
SEVTAP ARSLAN - PENTİ MALİ İŞLERDEN SORUMLU BAŞKAN YARDIMCISI-CFO
SEVTAP ARSLAN - PENTİ MALİ İŞLERDEN SORUMLU BAŞKAN YARDIMCISI-CFO
Arslan’ın gündemindeki konular, kârlılık, nakit akış planlaması ve dijitalleşme üzerine.
2016 yılını LFL bazında yüzde 21 büyüyerek kapatan Penti’nin, kârlılık oranı ise yüzde 30 olarak gerçekleşti. 2017 ve sonrası için gerek iç pazar gerekse dış pazarlarda büyümenin ve iş geliştirmenin yollarını aramak öncelikleri arasında. 

 

43 | 51
 
SİBEL YÜCEL - SİMİT SARAYI CFO’SU
SİBEL YÜCEL - SİMİT SARAYI CFO’SU
Yüce, şirkette segment bazlı finansal raporlama altyapısının kurulmasını sağladı. Yurtdışı finans süreçlerinin Türkiye’de konsolide edilmesi ve SAP implementasyonu hayata geçirdi. Turquality sürecinde stratejik planlama adımları başta olmak üzere tüm süreç içinde gerekli hazırlıkların yapılmasında aktif rol oynadı. Marka destek programından Turquality programına geçişin sağlanması için çalışmaları tamamladı. Mağaza, ürün ve proje bazlı kârlılık altyapılarının kurulmasını sağladı. 2017 dönemi içinde hedeflerinde yeni pazarlara açılımla birlikte ihracat süreçlerinin iyileştirilmesi var. Yüce’nin en büyük tutkusu, tenis. Ayrıca seyahat etmeyi ve kitap okumayı seviyor.

44 | 51
 
STEFAN BAASNER - MERCEDES-BENZ TÜRK CFO’SU
STEFAN BAASNER - MERCEDES-BENZ TÜRK CFO’SU
Universitaet Koeln mezunu olan Stefan Baasner, Mercedes Benz İspanya’da kurumsal planlama ve raporlama müdürü olarak görev aldı. Almanya, Hong Kong ve Çin’de çeşitli pozisyonlarda görev aldıktan sonra 2007’de Meksika’ya CFO olarak atandı. 2013 yılından bu yana Türkiye’de CFO olarak görev yapan Baasner, Aksaray’da 113 milyon euro’luk yatırıma da önderlik etti. 

 

45 | 51
 
STEFANO REGANZANI - TOFAŞ TÜRK CFO’SU
STEFANO REGANZANI - TOFAŞ TÜRK CFO’SU
Tofaş, 2016 yılında küresel ölçekte rekabetçiliğini sürdürebilmek adına, Ar-Ge ve yeni modellere odaklandı. Bu kapsamda Doblo Amerika ve Doblo FL ile yeni binek otomobil projeleri için 880 milyon dolar değerinde yatırım kararı aldı. Reganzani liderliğinde
360 milyon dolarlık yatırımla, Kuzey Amerika ve Kanada’daki müşteri taleplerine ve regülasyonlara uygun şekilde hayata geçen Doblo Amerika projesi, Tofaş ve Türk yan sanayisine önemli bir deneyim şansı verdi. Proje kapsamında 2014-2021 yılları arasında yaklaşık 175 bin araç Kuzey Amerika pazarına ihraç edilecek. Bu projeyle birlikte yürütülecek yenileme çalışmasıyla da Doblo modelinin ömrü 2018’den 2021’e uzatılacak.

46 | 51
 
ŞAFAK AYIŞIĞI - TOSYALI CFO’SU
ŞAFAK AYIŞIĞI - TOSYALI CFO’SU
Ayışığı, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun. 22 yıllık iş tecrübesine sahip.
Socar Türkiye Enerji A.Ş. Finans Direktörlüğü görevini ve aynı zamanda Nisan 2009 itibariyle Petkim Petrokimya Holding A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı (Mali) görevini yürüttü. Ağustos 2015 yılından itibaren Tosyalı Holding CFO’su olarak görev yapıyor. 

 

47 | 51
 
TEYMUR ABASGULİYEV - SOCAR CFO’SU
TEYMUR ABASGULİYEV - SOCAR CFO’SU
Abasguliyev, Bakü Devlet Üniversitesi’nde 1999 yılında master programını tamamladı. 1996 yılında Azerbaycan PWC’de 12 yıl boyunca yöneticilik yaptı. 2009 yılında partner olarak görev üstlendi. 2013 yılında Socar Enerji Türkiye’ye transfer oldu. 2013 yılından bu yana CFO görevini yürütüyor. 2014 yılında Bonds & Loans Türkiye’de Yılın Proje Finansmanı Anlaşması ödülünü kazandı.

48 | 51
 
TOLGA GÜNDÜZ - BANVİT CFO’SU
TOLGA GÜNDÜZ - BANVİT CFO’SU
2016’da 500 milyon TL refinansman projesinin hayata geçirilmesine liderlik etti. “Fit for growth” adıyla yeni bir tasarruf programını hayata geçirdi. Tüm fonksiyonların dahil olduğu bu çalışma ile 30 milyon TL’nin üzerinde (bütçeye göre) tasarruf sağlandı. Nakit döngüsünü kısaltmak amacıyla tedarikçilerin vadelerinin yeniden tasarlanmasını sağladı. Yine aynı amaca yönelik olarak minimum stok miktarını az seviyelere çekti. 2016 yılında, tüm Türkiye genelinde faaliyet kârlılığını ve dip kârlılığını en çok artıran şirketler arasında olmayı başardı. Brezilyalı BRF firmasına hisse satış operasyonunu yönetti. Önceliği, global sistemler ile entegrasyonun sağlanması. En büyük hobisi zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretimi. Ayvalık’ta yaklaşık 80 ağaçlık zeytin tarlası var. Ayrıca balık tutmayı seviyor, tenis oynuyor. 

 

49 | 51
 
TUBA ÖZER - ANADOLU BİRLİK HOLDİNG FİNANS DİREKTÖRÜ
TUBA ÖZER - ANADOLU BİRLİK HOLDİNG FİNANS DİREKTÖRÜ
Özer, 2015’ten beri Anadolu Birlik Holding’de Finans Direktörü görevinde. Holding verimlilik ve iyi yönetimin getirdiği kârlılık ile tamamına yakını ödenmiş 3,3 milyar dolar yatırım yaparak aktif büyüklüğünü artırdı ve yerel bir şirketten global bir tarımsal sanayi kuruluşu olma yolunda çok önemli mesafe kat etti. Sivas’ın Kangal ilçesindeki termik santralin özelleştirilmesi ihalesini 985 milyon dolara Konya Şeker kazandı. Bunun yanı sıra enerji yatırımlarına hız veren Konya Şeker, yine Özelleştirme İdaresi’nin açtığı Soma Termik Santrali ihalesini 585 milyon dolar vererek bünyesine kattı ve kurulu gücünü de artırdı. Ümit Projesi ile sağlıklı kalkınma modeli için çalışıyor. 

50 | 51
 
TUBA YILMAZ - MAVİ CFO’SU
TUBA YILMAZ - MAVİ CFO’SU
Yılmaz, 1992’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin finans bölümünde yüksek lisans yaptı. Yönetici adayı olarak girdiği Demirbank’ta yatırım bankacılığı bölümünde çalıştı. Ardından Tarnak Freight Forwarding firmasının New York ofisinde görev aldı. 1998 yılında Mavi Amerika ekibine katılan Tuba Yılmaz, 2007’den bu yana Mavi’de CFO olarak görevini sürdürüyor. Blucinde liderliği sürdürmek, en büyük hedef.
 

 

51 | 51
 
YASEMİN SAĞIROĞLU - FUJITSU TÜRKİYE FİNANS DİREKTÖRÜ
YASEMİN SAĞIROĞLU - FUJITSU TÜRKİYE FİNANS DİREKTÖRÜ
Risk yönetimi ve uyumluluk konularında şirketin Fujitsu’nun global standartlarına uyum sağlamasında belirleyici rol üstlendi. Servis hizmetleri operasyonunun global stratejilerle uyumlu olarak yüzde 25’ten fazla büyümesinde iş ortağı olarak yer aldı. Şirket 2017’de özellikle güvenlik tabanlı yeni iş alanlarında büyümeye yönelik projelere odaklı. Önümüzdeki dönemde; savunma, sağlık, finans ve kamu hizmetleri alanlarında yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT), bulut ve siber güvenlik faaliyetlerini geliştirmeyi hedefliyor. Sağıroğlu, seyahat etmeyi ve özellikle Anadolu kültürü ve tarihi eserlerini fotoğraflamayı seviyor.


METODOLOJİ:
Araştırma kapsamında Türkiye’nin en büyük bin firması belirlendi. Şirketlerin cirosal büyüklüğü, aktif büyüklüğü, çalışan sayısı, son üç yıllık kâr büyümesi, nakit yaratma kapasitesi gibi veriler değerlendirildi. Kriterler doğrultusunda danışma kurulunun belirlediği puanlama sistemiyle en başarılı finansal performans gösteren 250 şirket seçildi. Bu 250 şirket bünyesindeki CFO’ların görevde kalma süreleri, detaylı özgeçmişleri, finansal performans ve başarılarına ilişkin bilgiler temin edildi. Bilgiler danışma kurulu üyelerince oylandı ve “En Etkin 50 CFO” listesi oluşturuldu. Banka yöneticileri, şirketinde görev süresi kısa olan yöneticiler ve araştırmada yer almak istemeyen CFO’lar araştırma kapsamı dışında tutuldu.
 
“En Etkin 50 CFO” Danışma Kurulu Üyeleri
Adnan Nas - Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi
Cem Sezgin - Deloitte Türkiye Partner
Cüneyt Başaran - Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni
Cüneyt Toros - Fortune Türkiye Yayın Direktörü
Murat Alsan - KPMG Türkiye Başkanı
M. Yasin Altunkaya - DataExpert Partner
Prof. Dr. Nuran Cömert - Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı
Nuran Durmaz - DataExpert Partner 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X