iPad Versiyonu
Dünyayı değiştiren 50 şirket
Gittikçe daha fazla sayıda şirket toplumların sorunlarına el atıp buradan para kazanıyor. İşte hem iyilik yapan hem de para kazanan 50 şirket.

1 | 50
GLAXOSMITHKLINE/İNGİLTERE
GLAXOSMITHKLINE/İNGİLTERE

Global sağlık bariyerlerini indirmek ve geleceğin müşterilerini bulmak…
Eğer her şey planlandığı gibi giderse, Sir Andrew Witty dünyanın altıncı büyük eczacılık şirketi olan GlaxoSmithKline’daki dokuz yıllık CEO’luk görevinden ayrılacak. Ayrılırken de geride, bilimsel ilerleme, sosyal dokunuş ve kâr amacı arasında eşsiz bir denge sağlayabilmiş bir şirket bırakacak.

GSK fakir ülkelerde patent haklarında esnekliğe giderek, ilaçlar üzerindeki patent koruma hakkını kaldırdı ve böylece fiyatlarını indirdi. Bu durum satış gelirini aşağıya çekebilir ancak GSK bu tür faaliyette bulunduğu hiçbir pazarda para kaybetmediğini söylüyor. Ve zaman içinde bu tür yaklaşımlar tüm dünyada iyi niyet ve güçlü bir pazar varlığı sağlamış oluyor. Witty Fortune’a yaptığı açıklamada, “GSK 300 yıldan beridir var” diyor. ”Biz yalnızca gelecek yıl ya da iki yıl içinde değil gelecek 10, 15, 20, 30, 40 yıl içinde nasıl başarılı olabileceğimiz hakkında düşünüyoruz.” (Bununla birlikte, yakın geleceğin de parlak gözüktüğü aşikar: GSK’nın global satış geliri, yeni ürün satışlarının ilk kez 1,5 milyar dolarlık eşiği aşması sayesinde 2016 yılının ikinci mali çeyreğinde yüzde 4 oranında artış kaydetti.)

GSK mart ayında, hastaya erişim stratejisinin bir parçası olarak, dünyanın en düşük gelirli bölgelerinde ilaç patent başvurusunda bulunmayacağını açıkladı. Şirket bu bölgelerde pasif bir ortak konumunda da değil. GSK en az gelişmiş ülkelerde elde ettiği kârın yüzde 20’sini sağlık çalışanlarının eğitimine ve tıbbi altyapının inşasına kanalize ediyor. Örneğin, Save the Children adlı sivil toplum örgütüyle işbirliği yaparak, aşılama ve kötü beslenme koşulları gibi olumsuzlukların araştırılması için yerli görevlileri eğitti. Çoğunluğu GSK’ya ait olan HIV tedavi birimi ViiV Healthcare, olabildiğince çok insana AIDS testi uygulama ve tedavi etmeyi amaçlayan ulusal programın bir parçası olarak HIV ilacı Tivicay’i kullanıma sunmak üzere haziran ayında Botswana hükümetiyle dönüm noktası yaratacak bir anlaşmaya imza attı.

GSK ayrıca, geçen yıl 438 bin hastayı öldüren sıtmaya karşı dünyanın ilk aşısı da dahil olmak üzere geniş çaplı bir aşı geliştirme çalışmasına odaklandı.

Şirket aynı zamanda muhteşem tüketici sağlığı işindeki ürünleri medikal solüsyonlara dönüştürerek Umbipro jeli yarattı; ağız çalkalama solüsyonundaki bir bileşenden üretilen bu jel göbek bağı enfeksiyonlarını iyileştiriyor. BM’ye göre, bu ürün soğutma gerektirmiyor ve yılda 85 bin bebeği kurtarabiliyor.


2 | 50
IDE TECHNOLOGIES/İSRAİL
IDE TECHNOLOGIES/İSRAİL

Temiz su bulmanın zor olduğu bölgelerde, mühendislik simyası okyanusun tuzlu suyunu içilebilir ve sulama için kullanılabilir suya dönüştürüyor.
Ona çölün Rumpelstilskin’i (Grimm masallarında bir kahraman) de diyebilirsiniz. Masaldaki kahramanın samanı altına çevirebilmesi gibi, deniz suyunu tuzdan arıtma teknolojilerinde lider olan IDE tuzlu suyu temiz suya çeviriyor.
İsrailli şirket küçük Ortadoğu ülkesinin içilebilir suyunun yüzde 70’ini sağlıyor. Tel Aviv’in güneyinde yer alan en büyük yerli tesisi günde 625 bin metreküp temiz su sağlıyor. Borsaya açık olmayan IDE aynı zamanda aralarında Meksika, Çin, Şili gibi ülkelerin de yer aldığı yaklaşık 40 ülkede en büyük deniz suyu arıtma tesislerinden bazılarının inşası ve işletmesini gerçekleştirmiş durumda. 51 yaşındaki şirket kısa süre önce, ABD’de San Diego yakınlarında, Güney California’nın Carlsbad şehrinde, Batı yarıküresinin bu tür en büyük tesisini açtı. 1 milyar dolarlık bir girişim olan tesis yalnızca 45 dakikada deniz suyunu içilebilir suya çevirebiliyor ve San Diego’nun suyunun yüzde 8’ini sağlıyor. Carlsbad tesisinde 3,7 litre (1 galon) suyu üretmenin maliyeti 0,5 sentten düşük. Bu arada, hane halkının su faturasına da ayda 5 dolarlık bir ilave olacak. Bu rakam yine de deniz suyunu arıtmaya yönelik daha önceki çalışmaların yol açtığı harcamadan daha az.

IDE’nin sırrı mı? Yıllar içinde İsrail merkezli araştırmacılar enerji ve maliyet tasarruflu bir dizi deniz suyu arıtma yöntemi geliştirdi; bunlar arasında, elektrik üretmek üzere atık buhar kullanımı ve büyük tesislerin internet aracılığıyla bakımının sağlanması için “basınç merkezi” yer alıyor. Bir diğer önemli inovasyon da, kimyasal yoğunluklu temizlik gerektirmeyen şirketin membranları (suyu büyük tuz moleküllerinden ayıran özel borular). Bu gelişme, daha hızlı, daha düşük maliyetli ve çevre dostu arıtma işlemi sağlıyor. Dünyanın bazı bölgelerinde, sıcaklık artışı ve iklim değişikliği gibi nedenlerle daha da ciddi hale gelen yakın zamandaki su kıtlığı gibi sorunlar göz önüne alındığında, bu tür ilerlemeler altın kadar değerli. 


3 | 50
GENERAL ELECTRIC/ABD
GENERAL ELECTRIC/ABD

Devasa bir temiz teknoloji bahsi karşılığını veriyor.
GE’nin, temiz enerjiye yatırımı amaçlayan devasa, sürdürülebilir iş stratejisi Ecomagination’u lanse etmesinin üzerinden 11 yıl geçti. Bu bahis de karşılığını vermeye başladı. GE, 2015 yılının sonuna kadar temiz R&D’ye 17 milyar dolar yatırım yaptığını, Ecomagination ürünlerinden de 232 milyar dolar elde ettiğini belirtiyor. Bunlar arasında, GE’nin daha önceki modeline göre yüzde 70 daha az karbon emisyonuna sahip olduğunu iddia eden Evolution Series Tier 4 Locomotive ve rüzgar enerjisi üretimini yüzde 20 artırabilen Digital Wind Farm var.


4 | 50
GILEAD/ABD
GILEAD/ABD

Paranın az olduğu yerde HIV ve hepatite karşı savaşan bir güç
Gileas Sciences ABD’de, “bin dolarlık ilaç” gibi kötü bir şöhrete sahip olan yüksek fiyatlı hepatit C ilacı Sovaldi’yle biliniyor. Ancak Hindistan’da bu ilaç 28 günlük kullanım için 100 dolardan satılıyor. Nitekim, Gilead 101 gelişmekte olan ülkede hastalara hepatit C ilacını sağlayabilmek için 11 Hintli jenerik ilaç üreticisiyle anlaşmalar imzaladı. Bu yıl, gelişmekte olan ülkelerde Gilead’in HIV lisans anlaşmalarının 10’uncu yıldönümü kutlanıyor. Şirket yetkilileri, yoksul ülkelerde HIV ilaçlarıyla 10 milyon kişinin tedavisini gerçekleştirmek suretiyle çığır açtıklarını belirtiyor.


5 | 50
NESTLE/İSVİÇRE
NESTLE/İSVİÇRE

Gıdalar besin maddeleriyle takviye edildiklerinde, salt yiyecek olmanın ötesine geçip, milyarlarca insanın normal şartlarda sahip olamayacağı bir şeylere dönüşür.
Nestle mükemmel değil; her şeyden önce, dünyada şişelenmiş suyun lider satıcılarından. Ancak 150 yıllık İsviçreli şirket pek çok doğru şey de yapıyor. Tedariğini yerel pazardan gerçekleştirip, gelişmekte olan ülkelere ve 50’den fazla ülkede küçük çiftçilerin geçimine katkıda bulunuyor. “Beslenme, sağlık ve bakım” şirketine dönüşmek üzere 16 yıl önce çıktığı yolda epey ilerleme sağladı: Binlerce üründe yağı, şekeri ve sodyumu keserken gıda ürünlerini, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde eksik olan temel mineraller ve besin maddeleriyle takviye etti. Bu tür çabalar araştırmaya dayanır ve her bir pazarın gereksinimleri ve tatları doğrultusunda şekillenir. Örneğin, Afrika’nın büyük bir bölümünde anemiyle mücadele için Nestle demirle takviye edilmiş çorba bulyonları üretiyor. Ve araştırma ortaklarıyla çalışarak, biyolojik açıdan güçlendirilmiş ekinler geliştirmek suretiyle, besin zincirine daha fazla yarar sağlıyor. Dünyanın en büyük gıda ve içecek şirketinin geniş erişim sahası düşünüldüğünde tüm bunlar -Nestle “Ortak değer yaratmak” adlı yıllık raporunda anlatıyor (2015’te 351 sayfa)- bir fark oluşturuyor. 
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X