En Etkin 50 CFO

CFO'ların rolü her zamankinden kritik ve önemli. İşte performanslarıyla ve başarılarıyla dikkat çeken 'Türkiye'nin en etkin 50 CFO'su..


1 | 51
 
CFO LİDERLERİ BELLİ OLDU
CFO LİDERLERİ BELLİ OLDU
 Fortune Türkiye & DataExpert iş birliğinde bu sene üçüncüsü düzenlenen Finans Liderleri Zirvesi CFO Summit, 15 Mayıs’ta Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleşti.
Finans gündemine yön veren konularıyla yaklaşık 500 milyar doların üzerinde bütçeyi yöneten yöneticilerin buluştuğu ortak bir platform olarak adından söz ettiren CFO Summit’te bu yıl şirketlerin sürdürülebilir başarısı ve gelecek stratejilerinde CFO fonksiyonunun proaktif rolünün önemi masaya yatırıldı. Bu anlamlı günde ayrıca 2018 En Etkin 50 CFO Araştırması Ödülleri de CFO Summit 2018’de sahiplerini buldu.
CFO Summit’in açılış konuşmasını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik yaptı. Bilecik’in konuşması “Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Reform ve İstikrar Arayışı” üzerineydi. Dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu, belirsizliklerin giderek arttığı, hızlı değişimlerin yaşandığı zor koşullarda finansal yönetimin de giderek zorlaştığı süreçten bahseden Bilecik, “Belirsizlik, herkese kaygı verir. Kaygıdan kurtulmak için o konuyu belirgin hale getirmek isteriz. Belirsizliklerden bahsederken eskiden yalnızca hangi senaryonun daha olası olduğunu konuşurduk. Bugün, olası senaryoların ne olduğunun dahi belli olmadığı bir süreçteyiz. Aklımıza hiç gelmeyecek koşulların aniden karşımıza çıktığı bir ortamdayız” dedi.

DEMOKRASİ KÜRESEL ÇAPTA GERİLEDİ
Bilecik, FreedomHouse’un yayınladığı Demokrasi Endeksi Raporu sonuçlarına da değindi. Son 12 yıldır demokrasinin küresel çapta gerilediğine dikkat çekti. 2017’de 71 ülkede siyasi hak ve özgürlüklerde gerileme yaşanırken, sadece 35 ülkede ilerleme kaydedildiğini söyledi ve “Maalesef ülkemiz 35 ülkenin içine giremedi” dedi. Bilecik, böyle bir dönemde iş dünyası olarak iş yapma ve yatırım ortamının iyileşmesi için hükümetlerden en önde gelen beklentilerini açıklarken, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün geliştirilmesi; ifade ve düşünce özgürlüğünün, basın özgürlüğünün koşulsuz sağlanması; kurumların güçlendirilmesi, ekonomik istikrarın sağlanması, yapısal reformlarla rekabet gücünün artırılması ve AB üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması konularının önemli olduğunu söyledi.
 
Bilecik konuşmasının sonunda, koşullar ne olursa olsun, ekonominin büyüdüğünü, istihdamın arttığını ve her türlü finansal şoka rağmen olağanüstü bir dirençle ayakta Türkiye’den bahsederken, yabancı ülke temsilcileri ile sıklıkla görüştüklerini söyledi ve çoğunun hayretler içinde “Türkiye’de bu kadar belirsizlik, risk ve şoklar var. Nasıl oluyor da işlerinizi yürütebiliyorsunuz? Ekonominizin bu mucizevi direnç gücü nereden geliyor?” dediklerini söyledi. Bu konuda; “Bence şu an bu salonda bulunan herkes o mucizenin bir parçası. Her başarının ardında doğru yönetim, doğru insan kaynağı var. CFO’lar, temelde parayı yönetirler. Parayı yönetenlerse, dünyayı yönetirler. Dolayısıyla daha iyi bir dünya için size çok iş düşüyor ” dedi.

Sıralama alfabetiktir

2 | 51
 
AHMET ASHABOĞLU, Koç Holding Grup CFO'su
AHMET ASHABOĞLU, Koç Holding Grup CFO'su
Ashaboğlu, 2006 yılından beri Koç Holding CFO’su olarak görev yapıyor. Dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer alan Koç Holding’in finansal operasyonlarını yönetiyor. Koç Holding, Fortune Global 500’ün dünyanın en büyük 500 şirketi sıralamasında yer alan tek Türk şirketi. Koç Holding’in 2017 yılı kombine gelirleri yüzde 34 artış ile 217.299 milyon TL oldu. Ashaboğlu’nun gündeminde inovasyon, teknoloji ve verimlilik odaklı yatırımlar var. Ashaboğlu, Grubun büyümeye yönelik projelerine liderlik ediyor.

 

3 | 51
 
AHMET OKÇULAR, Tekfen Holding CFO'su
AHMET OKÇULAR, Tekfen Holding CFO'su
2016 yılında Tekfen Holding’e katılan Okçular, Tekfen Grubu’nda Mali İşler, Stratejik Planlama, Yatırımlar ve İş Geliştirme’den sorumlu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri ve Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümleri’nden mezun oldu. Tekfen Grubu, 2017’de konsolide bazda 7.487 milyon TL ciro, 1.005 milyon TL FAVÖK ve 771 milyon TL net kâr elde etti.
Okçular, karlı ve sürdürülebilir işlere odaklı. En çok ailesiyle zaman geçirmeyi seviyor ve koyu bir Fenerbahçe taraftarı.

4 | 51
 
AHMET ÖZBAŞ, Sarten Ambalaj CFO'su
AHMET ÖZBAŞ, Sarten Ambalaj CFO'su
Özbaş, Greenwich Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun. Sarten Ambalaj Türkiye geneline yayılmış 15 yerli üretim tesisi Bulgaristan, Rusya ve Hollanda’daki üç yurtdışı üretim tesisi ile toplamda 18 fabrikasıyla büyüyen ambalaj şirketlerinden biri. Özbaş, 2017’de Sarten’in Hollanda’da yeni fabrika kurma projesini gerçekleştirdi. Ayrıca Manisa’da faaliyete geçen yeni fabrika yatırımının finansmanını yaptı. Sarten’in global marka olma stratejisinde yurtdışında yeni yatırımlar ve büyüme planları var. Koyu bir Beşiktaş taraftarı.

 

5 | 51
 
AHMET TOKSOY, Doğan Holding CFO'su
AHMET TOKSOY, Doğan Holding CFO'su
Toksoy, Doğan Holding’te değer yaratarak büyüme stratejisine liderlik etti. Holding adına son dönemde yenilenebilir enerji alanında kaynak çeşitliğini artırmaya yönelik çalışmalara imza attı. Toksoy, petrol arama, elektrik üretimi, dağıtımı ve ticareti ve akaryakıt dağıtımı alanlarında portföyü genişletme amacıyla yatırım fırsatlarını takip ediyor. 2018 için Holdingin yatırım odaklı çalışmalara ağırlık verecek.

6 | 51
 
ALİ ÖZDİN, Eren Holding CFO'su
ALİ ÖZDİN, Eren Holding CFO'su
Özdin, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. Profesyonel iş hayatına 1998 yılında Maliye Bakanlığı’nda hesap uzmanı olarak başladı. Özdin, 2013 yılından bu yana Eren Holding Grup CFO’su ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor. Holdingin çimento, enerji, ambalaj ve perakendede yurtiçi ve yurtdışında satın alma fırsatlarını kolluyor. Başta enerji olmak üzere faaliyet gösterilen alanlarda yatırımlarla büyüme planı var.

 

7 | 51
 
ALTAN DİNÇ, STFA Yatırım Holding CFO’su
ALTAN DİNÇ, STFA Yatırım Holding CFO’su
STFA Grubu 1 milyar dolar cirosu ile inşaat, doğalgaz dağıtımı, inşaat ekipmanları ve yapı kimyasalları hizmeti veren Türkiye’nin en köklü holdinglerinden biri. Şirket, esas faaliyet alanı inşaatta öncelikle Libya’da daha sonrasında da Suudi Arabistan, Umman, Katar, Mısır, İran, Tunus, Pakistan ve Hindistan’da yurtdışı projesi alan ilk Türk müteahhit firmalardan biri. Dinç, STFA’nın gündeminde yer alan globaldeki ve Türkiye’deki önemli projeleri hayata geçirmek üzere stratejiler geliştiriyor.

8 | 51
 
BARIŞ KÖKOĞLU, Borusan Holding Finansman Mali İşler ve Ortak Hizmetlerden Sorumlu Grup Başkanı- CFO
BARIŞ KÖKOĞLU, Borusan Holding Finansman Mali İşler ve Ortak Hizmetlerden Sorumlu Grup Başkanı- CFO
Borusan Holding’de 15. yılını doldurdu. Boston Üniversitesi Pazarlama ve İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik ihtisas programlarını tamamladı. Gruba katıldıktan sonra dünya standardında finansman sistemi yaratılmasını sağladı. 2016’da 400 milyon dolarlık sendikasyon gerçekleştirdi. Gündeminde enerji alanında şirket ve lisans alımları var. Kökoğlu’nun hobisi, sualtı. Mağara dalışı, derin dalış, batık dalışında resmi bröveleri var.

 

9 | 51
 
BARIŞ ORAN, Sabancı Holding Finans Grup Başkanı
BARIŞ ORAN, Sabancı Holding Finans Grup Başkanı
Barış Oran, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun. Sabancı Holding’in 2017 yılı kombine net satışları yüzde 22 artışla 65 milyar 600 milyon TL, konsolide net kârı ise yüzde 31 artışla 3 milyar 481 milyon TL olarak gerçekleşti. Oran, 2017’de yatırımcılarla stratejik gündem, potansiyel hissedarlarla yakın diyalog ve ilişkilerin sürdürülmesi konularına odaklandı. Oran, yürüyüş yapmayı ve bisiklete binmeyi seviyor. Fenerbahçe taraftarı.

10 | 51
 
BİRKAN ÖZEN, IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding CFO’su
BİRKAN ÖZEN, IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding CFO’su
2016’da şirket adına Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Çevre Yolları projesinin ana etabı tamamlanarak devreye alınmasıyla ilgili projeleri yönetti. Projenin toplam yatırım tutarı 3,25 milyar dolar. Kasım 2016’da 2,3 milyar euro tutarında yapım sözleşmesi olan Saint Petersburg WHSD projesinin inşaatı tamamlandı. Özen’in gündeminde 2018 için inşaat sektöründe yurt içi ve yurt dışında yeni kontratlara imza atmak var. Turizmde ise büyüme hedefi var.

 

12 | 51
 
BORA ÇERMİKLİ, TANAP CFO'su
BORA ÇERMİKLİ, TANAP CFO'su
Boğaziçi Üniversitesi mezunu Çermikli, TANAP CFO’su olarak önemli projeleri hayata geçiriyor. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı -TANAP Projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biri. Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamak ve bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanması hedefleniyor. Çermikli’nin gündeminde projelerin uluslararası arenada ses getirmesi var.

14 | 51
 
BURCU GERİŞ, TAV Havalimanları Başkan Yardımcısı ve CFO’su
BURCU GERİŞ, TAV Havalimanları Başkan Yardımcısı ve CFO’su
2012 yılında 34 yaşındayken Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden TAV’ın CFO’su oldu. 2015 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından ‘Genç Küresel Lider’ unvanına layık görüldü. 2005-2015 yılları arasında TAV’ın kurumsallaşma ve 1 milyar euro cirolu ve 100 milyondan fazla yolcuya hizmet eden şirket haline gelmesinde önemli oyuncularından biri. Geriş, küresel ölçekteki başarıyı devam ettirmeye odaklı. Seyahat etmeyi, sinema gitmeyi ve müzik dinlemeyi seviyor.

 

15 | 51
 
BURCU ÖZTÜRK, Medical Park Hastaneler Grubu CFO’su
BURCU ÖZTÜRK, Medical Park Hastaneler Grubu CFO’su
Öztürk, Grubun CFO’su olarak projelere hedefli. 29 hastanede 2 binin üzerinde doktor, 16 binin üzerinde çalışan ve 5 bin 300’ün üzerinde yatak kapasitesi ile Medical Park Grubu Türkiye’nin en büyük özel hastane zinciri. Grup, Medical Park ve Liv markaları ile geniş bir hasta grubuna hitap ediyor. MLP Sağlık Şubat 2018’de BIST’te halka arz edildi. Öztürk’ün gündeminde sürdürülebilir çalışmalar var.

16 | 51
 
BÜLENT AKSU, Turkcell Finanstan Sorumlu GMY
BÜLENT AKSU, Turkcell Finanstan Sorumlu GMY
İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun. Temmuz 2016’dan bu yana Turkcell’de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Turkcell’in gelirleri geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 17,5 artarak grup bazında 4 milyar 762 milyon TL’ye yükseldi. Aksu, Turkcell’in güçlü bilançosu ile somut ve sağlam temellere oturan dijital büyüme stratejisinde öne çıkıyor. Aksu, fırsat buldukça doğa yürüyüşleri yapıyor.

 

17 | 51
 
BÜLENT SABUNCU, FLO Mağazıcılık CFO'su
BÜLENT SABUNCU, FLO Mağazıcılık CFO'su
Sabuncu, mali işler bölümleri için dijitalleşme çalışmalarının yoğun olduğu bir yıla hazırlanıyor. Grup Avrupa pazarında Reno markasıyla faaliyetlerini yürütüyor. 2017’de 130 yeni mağaza ile 2,6 milyar TL ciro gerçekleşti. Sabuncu, yoğun temposundan kalan zamanı kızı ve ailesiyle geçiriyor. Fırsat buldukça fotoğraf çekiyor.

18 | 51
 
CAN ÇAKA, Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı
CAN ÇAKA, Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı
Çaka, 2012 yılında Anadolu Efes CFO’su görevini üstlendi. SABMiller’ın Rusya ve Ukrayna operasyonlarının satın alınması ve SABMiller ile kurulan ortaklık projelerini yönetti. ABank’ın yüzde 70 oranında hissesinin Commercial Bank of Qatar (CBQ)’a satış süreciyle, Anadolu Grubu’nun vizyon ve misyon yenileme çalışmalarını yönetti. Migros’un yüzde 40,25 oranında hissesinin alım sürecini ve Anadolu Grubu’nun perakende alanında değişen strateji sürecini yürüttü. Okumayı ve araştırma takip etmeyi seviyor.

 

19 | 51
 
CEM KÖKSAL, Zorlu Holding CFO'su
CEM KÖKSAL, Zorlu Holding CFO'su
Köksal, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun. 2002 yılında Vestel’e finanstan sorumlu başkan olarak katıldı. Vestel’de icra kurulu üyesi olarak görevine devam ediyor. Köksal, holdingin Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren tekstil şirketlerinden biri ve mikroiplik teknolojisinde dünya lideri olma hedefleri doğrultusunda başarılı finansal sonuçlar için çalışıyor.

21 | 51
 
CENGİZ KONUKOĞLU, Sanko Holding CFO'su
CENGİZ KONUKOĞLU, Sanko Holding CFO'su
Sanko Holding’in beşinci kuşak yöneticilerinden. UC Berkeley’de finans okudu. 1999-2005 arası grup şirketlerinde farklı görevlerde çalıştı. 2005 yılından bu yana Sanko Holding’in CFO’luğunu ve yönetim kurulu üyeliğini yürütüyor. Ayrıca, TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığı ve GAGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini de üstlendi. Konukoğlu, tekstilin yanı sıra enerji, inşaat, AVM, yat imalatı, fınans, bilgi-iletişim, gıda ve sağlık sektörlerinde etkili projeler peşinde.

 

22 | 51
 
DEVRİM KILIÇOĞLU, Koçtaş Yapı Marketleri CFO'su
DEVRİM KILIÇOĞLU, Koçtaş Yapı Marketleri CFO'su
Kılıçoğlu, hisselerinin yüzde 50’si Koç Grubu, yüzde 50’si ise ev geliştirme perakendesinde dünyanın önde gelen gruplarından Kingfisher PLC şirketlerine ait Koçtaş’ta toplamda 325 milyon TL’lik tahvil ihracını yönetti. Ford ile yapılan JV anlaşmasının tesis edilmesi, maliyet ve karlılık analizinde etkin rol aldı. Sonraki yıllarda gerçekleştirilen kapasite artışları, yeni model ve yeni fabrika yatırımları, yurtdışı lisans anlaşmalarında ise Ford Motor Company müzakaresine liderlik etti.

23 | 51
 
DOĞAN KORKMAZ, Tüpraş Mali İşlerden Sorumlu GMY
DOĞAN KORKMAZ, Tüpraş Mali İşlerden Sorumlu GMY
Korkmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu.İş yaşamına 1996’da Koç Holding’te “Yetiştirme Elemanı” olarak başladı. 2009 yılında Arçelik A.Ş.’nin İngiltere’de kurulu iştiraki olan Beko Plc’de Finans Direktörü pozisyonuna getirildi. 2012 yılında ise Arçelik A.Ş. Finansman Direktörü görevini devraldı. 1 Ocak 2016 itibariyle de Tüpraş Mali İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

 

24 | 51
 
EKREM ÖZER, TFI TAB Gıda Yatırımları CFO’su
EKREM ÖZER, TFI TAB Gıda Yatırımları CFO’su
Ekrem Özer, Temmuz 2013’ten bu yana TFI-TAB Gıda Yatırımları’nda CFO olarak hizmet veriyor. Daha önce KPMG Danışmanlık Hizmetleri’nde yönetici olarak görev yapan Özer, birleşme ve satın alma alanlarında danışmanlık yaptı. İstanbul ve Londra’daki Price Waterhouse Coopers şirketinde, perakende ve özel sermaye müşterilerine odaklı olarak görev yapan Özer, Bloomington Indiana Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu.

25 | 51
 
ELCHİN İBADOV, Star Rafineri CFO'su
ELCHİN İBADOV, Star Rafineri CFO'su
Elchin İbadov, Chicago Illinois Üniversitesi’nden mezun. 2002 yılında World Trade Center Chicago’da araştırma uzmanı olarak iş hayatına başladı. İktisat, muhasebe, finans, uluslararası finansal raporlama standartları ve mali denetim konularında birkaç kitabın yazarlığını üstlendi. Ibadov, 6,3 milyar dolarlık yatırımla STAR Rafineri’nin operasyona geçmesi ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’ndeki petrol faaliyetlerinden birine dönüşmesi için çalışıyor.

 

26 | 51
 
ELİF DEMİREL NARİN, Kolin Holding CFO'su
ELİF DEMİREL NARİN, Kolin Holding CFO'su
Demirel Narin, Kolin Grubu adına yurtiçi ve yurtdışı altyapı, enerji ve diğer iş kollarındaki proje finansmanları ve hisse alımlarına yönelik finansman konularına liderlik etti. Narin’in finansmanında liderlik yaptığı projelerin başlıcaları; İstanbul Yeni Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu Avrupa ve Asya Kesimleri, Boğaziçi, Akdeniz, Çamlıbel Elektrik Dağıtım Bölgeleri’nin özelleştirilmesi ve Gümüşhane’de 330 MW HES İnşası gibi projeler.

27 | 51
 
ELİF YENER, Zorlu Enerji Grubu Mali İşler Direktörü
ELİF YENER, Zorlu Enerji Grubu Mali İşler Direktörü
Elif Yener, 2015 yılından beri aynı görevde. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2004-2009 yılları arasında Denizbank’ta proje finansmanı alanında çalıştıktan sonra ABD’de Columbia Üniversitesi’nde MBA programına katıldı ve 2011 yılında mezun oldu. Aynı yıl Zorlu Holding’e katılan Yener, Ağustos 2014 tarihi itibarıyla Zorlu Enerji Grubu Mali İşler Grup Müdürü görevini üstlendi.

 

28 | 51
 
ERTUĞRUL AYDIN, Oyak Finansal Yönetim ve Mali İşler GMY
ERTUĞRUL AYDIN, Oyak Finansal Yönetim ve Mali İşler GMY
Aydın, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu. 1994 yılında aynı fakültenin İşletme ana bilim dalında yüksek lisansını tamamladı. Tez konusu olarak Türkiye’de Risk Sermayesi uygulamalarını seçti. 2008 yılında şirketin yönetim kurulu üyeliğine atandı. Aydın, ayrıca OYAK Grubu Ataer Holding A.Ş.’nin genel müdürlük görevini de vekaleten yürütüyor.

29 | 51
 
EZGİ GÜLSEREN, Pfizer CFO'su
EZGİ GÜLSEREN, Pfizer CFO'su
Gülseren, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. Master derecesini London School of Economics’ten aldı. New York merkez ofiste global sorumluluklar aldı, Doğu Avrupa Finans organizasyonuna liderlik etti. 2014’te Türkiye CFO su olarak atandı. Ana amacı, Pfizer’in birçok alanda keşfettiği yenilikçi tedavilere Türkiye’de daha erken, daha kapsamlı bir şekilde ulaşılabilmesini sağlamak.
Gülseren desen sanatı üzerinde çalışmayı seviyor.

 

30 | 51
 
GÖKHAN HARUNOĞLU, Polat Yol Grup CFO'su
GÖKHAN HARUNOĞLU, Polat Yol Grup CFO'su
2014 yılından beri Grup CFO’luğu görevini sürdüren Harunoğlu, Azerbaycan’da iki büyük proje, İstanbul’da gayrimenkul geliştirme projesi Eston Şehir projelerinin sorumluluğunu aldı. Yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanda 850 bin metrekarelik satılabilir alan büyüklüğünde bir konut projesini yönetti. Ayrıca 50 bin metrekarede 315 birimlik Eston Şehir Mahallem Projesi, 2017’de tamamlandı. Yelken ve tenis vazgeçemedikleri.

31 | 51
 
GÖRKEM ELVERİCİ, Şişecam Topluluğu Mali İşler Başkanı
GÖRKEM ELVERİCİ, Şişecam Topluluğu Mali İşler Başkanı
Elverici, ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Şişecam Topluluğu’na Mart 2013 tarihinde Düzcam Grubu Mali İşler Direktörü olarak katıldı. Mayıs 2014 tarihi itibariyle Şişecam Topluluğu Mali İşler Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Şişecam Topluluğu düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncu.

 

33 | 51
 
HALUK KAYA, BSH Ev Aletleri Finanstan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi
HALUK KAYA, BSH Ev Aletleri Finanstan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi
Kaya, lise öğrenimini Avusturya Lisesi’nde tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Procter&Gamble’da yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. Daha sonra Arçelik’te Finans Direktörü, Assan ve Cadbury’de Yürütme Kurulu Üyesi ve CFO olarak görevler alan Kaya, son olarak Mondi Group’un Türkiye CEO’luğu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

34 | 51
 
İSMET KARTAL, P&G Türkiye&Kafkasya CFO'su ve YK Başkan Vekili
İSMET KARTAL, P&G Türkiye&Kafkasya CFO'su ve YK Başkan Vekili
1998 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1998-2004 yılları arasında Procter & Gamble Türkiye Finans Departmanı’nda çeşitli görevlerde bulundu. 2004 yılında Amerika’da
Wal-Mart Global Müşteri takımına Finans Grup Müdürü olarak atandı ve burada Wal-Mart ile birlikte iş geliştirme projeleri yürüttü. 2011 yılından 2013 yılına kadar İsviçre’de Orta&Doğu Avrupa ve Afrika Finansal Planlama Liderliği yaptı.

 

35 | 51
 
KAAN AKTAN, Türk Telekom Finans Genel Müdür Yrd
KAAN AKTAN, Türk Telekom Finans Genel Müdür Yrd
Kaan Aktan, Galatasaray Lisesi’nin ardından 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu.
Şubat 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında Bireysel İş Birimi Finans Genel Müdür Yardımcılığı, Ağustos 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında vekâleten AssisTT Genel Müdürlüğü görevlerini de üstlendi. Aktan, Aralık 2016 tarihinden itibaren Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürüyor.

36 | 51
 
KERİM KEMAHLI, Nurol Holding CFO'su
KERİM KEMAHLI, Nurol Holding CFO'su
Kemahlı’nın Nurol Grubu’na CFO olarak katıldığı 2010 yılı sonunda Nurol Grubu’nun konsolide yıllık cirosu 940 milyon TL idi. Gebze-İzmir Otoyolu Yap İşlet Devret Projesi konsorsiyum liderliği, Özelleştirme’den alınan HES enerji santrali ve İstanbul’da Nurol GYO’nun toplam yatırım tutarı 850 milyon dolar olan üç büyük konut ve ofis projelerine liderlik etti. Bu projelerin tamamının kaynak temini Kemahlı ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Kemahlı, jogging, kayak yapıyor.

 

37 | 51
 
KIVANÇ DERİNALP, Verifone CFO'su
KIVANÇ DERİNALP, Verifone CFO'su
2013 yılından bu yana Verifone bünyesinde Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan 80’den fazla ülkenin bağlı bulunduğu bölgenin yönetim ekibinde yer alıyor. EEMEA Bölgesi’nde yer alan pazarların farklılaşan şartlarına uygun dağıtım kanallarının belirlenmesine, kanalların kârlılık ve fiyatlama stratejilerine bölge yönetim ekibi ile birlikte yön veriyor. Derinalp, yoğun seyahat ve iş programının dışında geri kalan zamanının büyük çoğunluğunu ailesiyle geçiriyor.

38 | 51
 
MEHMET ÖZDEMİRCİ, Ceva Lojistik CFO'su
MEHMET ÖZDEMİRCİ, Ceva Lojistik CFO'su
İşletme lisans ve yüksek lisansını Almanya’da Köln Üniversitesi’de tamamladı. Özel sektördeki iş hayatına Mercedes Benz Türk’ün mali işler bölümünde başladı. Sonrasında ağırlıklı olarak çeşitli ülkelerin uluslararası büyük şirketlerinin Türkiye şirketlerinin kurumunu gerçekleştirdi. Son 18 yıldır şirketlerde CFO veya genel müdür görevlerini üstlendi.

 

39 | 51
 
MICHAEL COOMBS, Coca Cola İçecek CFO'su
MICHAEL COOMBS, Coca Cola İçecek CFO'su
Michael Coombs Ocak 2017’den beri görevinde. Bu görevinden önce Coca Cola grubunun Avrasya ve Afrika bölgesi CFO’su ve aynı zamanda Coca-Cola Doğu Japonya Başkan Yardımcısı ve CFO’su olarak çalıştı; bunlar global Coca-Cola sisteminde otuz yılı aşkın bir süreye yayılan kariyeri boyunca üstlendiği en yakın zamandaki görevleri. Coca-Cola bünyesinde Güney Afrika, İngiltere ve Fransa’da finans alanında çeşitli pozisyonlarda bulundu. Coombs geniş çaplı Coca-Cola deneyimine sahip.

40 | 51
 
MURAT SARAÇ, Gürsoy Grup CFO'su
MURAT SARAÇ, Gürsoy Grup CFO'su
Gürsoy Grup; inşaat, restorasyon, demir-çelik, zemin kaplama sistemleri, tarımsal gıda, pazarlama ve kurumsal yayıncılık alanlarında faaliyet gösteriyor. İnşaat sektöründe Güryapı inşaat firması ile konut, alış-veriş ve iş merkezleri, eğlence parkı inşaatları, altyapı ve çevre düzenlemeleri ile dünyaca ünlü tarihî eserlerin restorasyonunu gerçekleştiriyor. Saraç, gelecek dönem sürdürülebilirlik projelerine odaklı stratejiler geliştiriyor.

 

41 | 51
 
MURAT ŞEKER, THY Mali İşlerden Sorumlu GMY'si
MURAT ŞEKER, THY Mali İşlerden Sorumlu GMY'si
Şeker, Temmuz 2016’dan beri THY CFO’su olarak görev yapıyor. Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Doktora eğitimi süresince ekonomik büyüme ve kalkınma, para ve bankacılık ve kamu finansmanı alanlarında dersler verdi. Şeker, 2015 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yarı zamanlı eğitmen olarak çalışıyor.

42 | 51
 
NURİ TEZEL, Assan Alüminyum CFO'su
NURİ TEZEL, Assan Alüminyum CFO'su
Mayıs 2014 yılından beri CFO görevinde. Marmara Üniversitesi’ndeki lisans eğitiminin ardından University of Leeds’de yüksek lisans yaptı. 2008-2012 yılları arasında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanın’da CFO ve 2012 yılında Soyak Holding’te CFO olarak çalıştı. Sakarya- Karasu’da gerçekleşecek projenin yatırım finansmanı ve işletme genelini ilgilendiren etkin kurumsal risk yönetim uygulamaları gündeminde. Tezel, kitap okumayı, bilardo oynamayı seviyor.

 

43 | 51
 
OĞUZ TOPRAKOĞLU, Ford Otomotiv Sanayi Mali İşler GMY'si
OĞUZ TOPRAKOĞLU, Ford Otomotiv Sanayi Mali İşler GMY'si
Ford Otomotiv adına 2015 yılında yatırım programı kapsamında bulunan yeni ürünlerin devreye alınması, üretim, satış ve ihracat rakamlarının artırılması yönünde çalışmalarda önemli rol oynadı. Toprakoğlu, finans fonksiyonunda verimlilik, etkinlik ve sürdürülebilirliğin artırılması için altyapı ve teknoloji yatırımlarına öncelik veriyor. Ford markasının satış adetlerinin artırılmasına yönelik finansal stratejilere odaklı.  

44 | 51
 
OKAN TURAN, Aselsan CFO'su
OKAN TURAN, Aselsan CFO'su
1967 Yılı doğumlu olup lisans öğrenimini 1989 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde ve Yüksek Lisansını da İTÜ İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği’nde 1992 yılında tamamlamıştır. Çalışma hayatına 1992 yılında sermaye piyasası alanında Finansal Analist olarak başlamış daha sonra çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bazı çokuluslu ve yerel büyük gruplarda (Bayındır Menkul Değerler, Tırsan Treyler, Reckitt Benckiser, Şişecam ve Anadolu Efes) yurt içinde ve yurt dışında Finans Yöneticisi, Müdür, Direktör ve Üst Düzey Finans Yöneticisi (CFO) olarak çalışmıştır. Halen Ankara merkezli Türkiye’nin en büyük şirketlerinden ASELSAN Elektronik A.Ş.’de Mali Yönetim Genel Müdür Yardımcısı (CFO) olarak çalışmaktadır. Bütçeleme ve Stratejik İş Planlama, Sermaye Piyasaları, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS), Şirket Birleşmeleri ve Satınalmalar (M&A), Kurumsal Risk Yönetimi (ERM), Proje Yönetimi ve Finansmanı, Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP-SAP) Kurulması ve Yaygınlaştırılması (Roll-out) konularında tecrübe ve uzmanlığa sahiptir.
Çok iyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde Rusça bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.
 

 

45 | 51
 
ONUR ÇEVİKEL, Anadolu Efes Mali İşler Direktörü
ONUR ÇEVİKEL, Anadolu Efes Mali İşler Direktörü
Çevikel mevcut görevinde beş yıldır çalışıyor. 2011-2013 yılları arasında Anadolu Efes-SABMiller Rusya Entegrasyonu kapsamında Rusya’da halihazırda faaliyet gösteren Anadolu Efes ile SABMiller operasyonlarının birleştirilmesi, entegrasyonun hızlı ve etkin biçimde tamamlanması, sinerjilerin zamanında ve tam olarak elde edilmesi sürecinde Entegrasyon Direktörlüğü yaptı. Çevikel, seyahat etmeyi, yüzmeyi ve  kitap okumayı seviyor.

48 | 51
 
ÖMER ERMAN, Zülfikarlar Holding Mali İşler ve Operasyon Grup Başkanı
ÖMER ERMAN, Zülfikarlar Holding Mali İşler ve Operasyon Grup Başkanı
Erman, enerji, akaryakıt dağıtım, inşaat, kimyevi maddelerin üretimi ve finans sektöründe 14 farklı şirketle faaliyette bulunan grupta önemli projelere liderlik ediyor. Erman, Holding genelinde SAP sistemine geçilmesinin sağlanmasında rol oynadı. Ayrıca holdingin sürdürülebilirlik perspektifi ile iş modellerini geliştiriyor ve yeni yatırım alanlarını değerlendiriyor.2018 planlarında holdingin etkin olduğu alanlarda verimli projeler  geliştirmek var.

 

50 | 51
 
ÖNDER KUTMAN, Otokoç Otomotiv Mali İşler Yönetiminden Sorumlu GMY
ÖNDER KUTMAN, Otokoç Otomotiv Mali İşler Yönetiminden Sorumlu GMY
2009 tarihinden bu yana görevinde. İstanbul Üniversitesi İktisat  Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nde Lisans eğitimini birincilikle tamamlayan Dr. Mehmet Önder Kutman, aynı zamanda Otokoç Sigorta Genel müdürü olarak da görev yapıyor. Kutman, Koç Holding’teki iş hayatına 1995 yılında başladı ve 1997 yılına kadar Koç Holding A.Ş.’de çalıştı.

52 | 51
 
ÖNDER ŞENOL, Defacto Finans Başkan Yardımcısı
ÖNDER ŞENOL, Defacto Finans Başkan Yardımcısı
 Şenol, Türkiye’de “Finans Dönüşüm Programı” vizyonunu hayata geçiren ilk CFO’lardan biri. DeFacto perakendeye transferi sonrası 2015 yılı başında, Türk şirket organizasyon yapısında bir ilke imza atıp, finans dönüşüm ofisi pozisyonunun açılmasını sağladı. Şenol, latin dans tutkusu, senior kategorisinde çeşitli Türkiye şampiyonlukları elde etmesini sağladı. Dalga sörfü ve tenis spor dalları ile ilgileniyor.

 

54 | 51
 
ÖZLEM ATAÜNAL, Akkök Holding YK ve İcra Kurulu Üyesi ve CFO'su
ÖZLEM ATAÜNAL, Akkök Holding YK ve İcra Kurulu Üyesi ve CFO'su
Akkök Holding’in ana sektörleri kimya, gayrimenkul ve enerji. Bünyesinde aktif 18 adet şirket yer alıyor. Enerji sektöründe Avrupa’nın lider enerji şirketlerinden CEZ Group ile ortaklığı bulunuyor. Kimya sektöründe; Aksa ile Dow Europe Holding B.V. arasında, stratejik bir madde olan karbon elyaf ve karbon elyaf bazlı ürünlerin üretimi ve dünya çapında pazarlama faaliyetlerini yürütecek ortaklık söz konusu. Ataünal, holdingin stratejilerine yön veriyor.

55 | 51
 
POLAT ŞEN, Arçelik Finans ve Mali İşler Direktörü
POLAT ŞEN, Arçelik Finans ve Mali İşler Direktörü
Şen, 1998 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılında Bradford Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümünde yüksek lisans yaptı. Şen, 2002-2004 yılları arasında Koç Holding A.Ş. Denetim Uzmanı olarak çalıştı. 2009 -2010 yılları arasında Grundig Multimedia B.V. Finans ve Mali İşler Direktörü olarak görev yaptı. Şen, Şubat 2015’den bu yana Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

 

56 | 51
 
REŞAT ORUÇ, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. GMY, Finans
REŞAT ORUÇ, Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. GMY, Finans
Reşat Oruç, British Columbia Üni.Vancouver, British Columbia, Kanada, Ekonomi Doktora programını bitirdi. 8 yıldır görevinde. 30 milyar dolar ciro ile dünyanın en büyük lastik üreticisi, Sabancı Holding-Japon Bridgestone Corp. ortaklığıyla açılan ve 300 milyon dolara mal olan Aksaray’daki 2. fabrikanın faaliyete geçmesinde etkin rol aldı. Samuray kredi programı ve EBRD desteğiyle 310 milyon dolarlık yatırımın her aşamasına liderlik etti. Oruç’un gündemi yatırım ve yeni projelere odaklı.

57 | 51
 
SABRİ TÜTÜNCÜ, Kibar Holding CFO'su
SABRİ TÜTÜNCÜ, Kibar Holding CFO'su
2012 yılında Kibar Holding bünyesine katıldı. Grup bünyesinde yer alan 30 tüzel ortaklık yapısını yeniden yapılandırmak üzere bir proje hayata geçirdi. Holding çatısı altında faaliyet gösteren iştiraklerin faaliyet modellerinin yeniden yapılandırılması, sistem altyapılarının güncellenmesi, ortak raporlama platformunun oluşturulması  gibi birçok alanda iyileştirme çalışmalarını tamamladı.  Tütüncü, yelken sporuyla uğraşıyor. Tam bir motosiklet tutkunu.

 

58 | 51
 
SACİT BASMACI, Eczacıbaşı Holding CFO'su
SACİT BASMACI, Eczacıbaşı Holding CFO'su
1952 yılında doğan Basmacı, orta ve lise eğitimini 1970 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nde, lisans eğitimini ise 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat-Maliye Bölümü’nde tamamladı.Basmacı, 2004 yılından itibaren Eczacıbaşı Holding Mali İşler Koordinatörlüğü ve Eczacıbaşı Holding Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Sacit Basmacı halen Eczacıbaşı Holding Mali İşler Grup Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

59 | 51
 
SASCHA BIBERT, Enerjisa Enerji CFO'su
SASCHA BIBERT, Enerjisa Enerji CFO'su
Enerjisa Enerji, genişleyen portföyü, müşteri ve pazar odaklı iş modelleriyle öne çıkıyor. Bibert yönetimindeki şirketin finansalları ve verimliliği, teknolojiyi esas alan üretim ve dağıtım yatırımlarına odaklı. Enerjisa Enerji, Türkiye’nin büyüyen ve gelişen elektrik piyasasının lider oyuncularından. Bibert, 2017 ve sonrası için elektrik üretimi, dağıtımı, ticareti ve satışından oluşan dört ana iş koluna ek olarak doğal gaz alanında gelişen büyük portföyün kârlılığına odaklı projelere liderlik ediyor. 

 

60 | 51
 
ÜMİT ULUÇAM, Sarkuysan Grubu CFO'su
ÜMİT ULUÇAM, Sarkuysan Grubu CFO'su
Uluçam, ilk ,orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Daha sonra Muhasebe-Finans  alanında yüksek lisans yaptı.  Uluçam aynı zamanda  TEB Nakit Yönetim Akademisi ‘nin de  Danışma Kurulu’nda yer alıyor. 2018 planlarında şirketin finansal konulardaki uzmanlığını, büyük ve sürdürülebilir projelerle devam ettirmek var.

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X